Hospodárenie s časom

Hospodárenie s časom

Příspěvekod Gyxx » stř 21. dub 2010 8:57:07

Hospodárenie s časom

Jedného dňa odborník na hospodárenie s časom hovoril pred skupinou obchodných študentov, a aby vypichol svoju myšlienku, použil ilustratívny príklad, na ktorý študenti nikdy nezabudnú. Keď' tak stál pred skupinou tých výnimočných lámačov rekordov, povedal: " o.k., je čas na kvíz," a vytiahol päť'litrovú zaváraciu nádobu so širokým hrdlom a postavil ju pred nich na stôl.

Potom vyhrabal asi tucet veľkých kameňov a starostlivo ich naukladal jeden po druhom do nádoby. Keď' bola nádoba plná až po hrdlo a žiadny ďalší kameň sa do nej už nevošiel, opýtal sa: "Je nádoba plná?"

A každý v triede zvolal: "Áno!"

Expert na hospodárenie s časom oponoval: "Skutočne?" Siahol pod stôl a vytiahol sáčok štrku, ktorý nasypal na nádobu a poriadne s ňou zatriasol. Štrk sa prepadol do medzier medzi kamene.

Opýtal sa znova: "Je tá nádoba plná?"

Tento krát trieda pochopila a niekto povedal: "Pravdepodobne nie." "Správne!", odpovedal, a spoza stola vzal sáčok s pieskom a vsypal ho všade do medzier medzi kamene a štrk.

Znova sa opýtal: "Je tá nádoba plná?" "Nie!", zakričala celá trieda.

"Správne!", odpovedal, vytiahol džbán vody a naplnil nádobu až pod okraj. Pozrel sa na triedu a spýtal sa: "Čo je pointou tejto ilustrácie?" Jeden snaživec zodvihol ruku a hovorí: "Pointou je, že bez ohľadu na to, aký plný je náš program, keď' sa snažíme skutočne poriadne, vždy sa tam vojdú ešte nejaké veci!"

"Nie!", povedal prednášajúci, "To nie je tá pravá pointa!"

Pravda, ktorú nás ilustrácia chce naučiť' je, že pokiaľ' tam nedáme tie veľké kamene najprv, tak ich tam nedostaneme už nikdy.

Čím sú tie veľké kamene vo Vašom živote? Čas, ktorý trávite so svojimi milovanými, vaše sny, zmysluplné aktivity, učenie či vedenie druhých? Vždy pamätajte na to, aby ste dovnútra uložili najprv tie veľké a dôležité kamene, inak sa Vám to už nikdy nepodarí."

Dnes večer alebo zajtra ráno, keď' budete premýšľať' o tomto krátkom príbehu, opýtajte sa sami seba:

Čo je tými veľkými kameňmi v mojom živote?" A potom ich hneď' dajte do nádoby ako prvé!
Uživatelský avatar
Gyxx
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 16. dub 2010 15:41:25
Poděkoval: 4
Poděkováno: 11-krát v 6 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Gyxx za tento příspěvek:
Petr

Re: Hospodárenie s časom

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. dub 2010 10:35:33

.
.
.Čo je tými veľkými kameňmi v mojom živote?" A potom ich hneď' dajte do nádoby ako prvé!

...................................................................................................................................


Tak jsem si našel tu pětilitrovou zavařovačku
(babička ji měla vzádu ve špajzu připravenou na okurkovou sezonu)
a zkoušel jsem do ní nacpat svůj počítač, ale bohužel se mi to nepovedlo...

Přítelkyně taky bohužel není doma, protože někdo pracovat musí,
ale chytil jsem našeho psa - mopsláka a narval ho do lahve. Nešlo to moc lehce, protože mopslák vypadá spíše jako krabice od bot, zatímco sklenice je kulatá, ale nakonec se podvolil hrubé síle a je TAM.

:psik:

Sklenice byla úplně plná, že to vypadalo že už se do ní nic nevejde, dokonce mopslí ocásek neustále vystřeloval ven, nebot má tvar spirály, a u spirál je známo, že mají neustále tendenci pružit, zatímco náš mopslák má spíše tendenci prudit.
Kameny se mi tam už nevešly, ani písek, avšak vody jsem tam nalil dobře litr a půl.

Zašrouboval jsem víčko láhve,
pohlédl skrz sklo do upřímných mopslích očí, které mi připomněly vánočního kapříka,
a postavil jsem lahev na stůl do kuchyně,
aby až přítelkyně přijde domů,
viděla,
že umím dobře hospodařit s časem,
a nepromeškám ani minutu svého života....

:ahoj2:

PS.
Už vám nic nenapíšu, protože musím jít do kuchyně hlídat tu okurkovou láhev,
aby nám ji babička, tak jak má ve zvyku, omylem nezavařila,
protože pak bych to měl zavařený u přítelkyně i já,
a místo v okurkový flašce bych mohl skončit
v dřevěný truhličce...

tak papapaááááá.............
Naposledy upravil vostalpetr dne stř 21. dub 2010 16:10:47, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: Hospodárenie s časom

Příspěvekod Petr » stř 21. dub 2010 12:04:21

:D :D :D
i pres avizovanou unavu jsi se z te Indie vratil nahodou hodne veselej :thumb:, tak se koukam mame na co tesit.. :lol:
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Hospodárenie s časom

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. dub 2010 12:34:59

Petr píše::D :D :D
i pres avizovanou unavu jsi se z te Indie vratil nahodou hodne veselej :thumb:, tak se koukam mame na co tesit.. :lol:



No záleží na tom, jak se to vezme,

šíleně se totiž nudím, přestože mám spoustu práce
(kolegové mi volají že jsou v Praze špinavá okna, potřebuju podat danový přiznání, opravit motorku na jarní sezonu, vyvětrat po zimě chatu atd)
ale protože mám chřipku jak z praku
(tenhle měsíc už podruhý, poprvý jsem nastydnul v indii z toho horka, protože jsem se osprchoval a vlezl si pod ventilátor nahatej a liboval si jaká je mi pěkná zima a podruhý jsem nastydnul tady v čechách z toho třicetistupnovýho rozdílu teplot co je v indákově a tady)
takže ze zoufalý nudy
píšu inspirující
blbosti...

:sorry:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Hospodárenie s časom

Příspěvekod Jana » pát 23. dub 2010 4:37:42

Vostálpetře, tohleto mi tedy nedělej, chodím obvykle spát ve 22.00 a předpokládám, že si před spaním přečtu něco pořádného z gruntu od podlahy duchovního a Ty si klidně nenapíšeš včera ani čárku. Co včera, dneska, když jsem vstala, tak tu zase nebylo od Tebe nic.

Obrázek Obrázek

Jestli fakt už nemáš o čem psát, tak mě by třeba zajímalo, jestli jsou v Indii duchovní jenom ty pláže, co Tě tam přitahují, nebo jestli je tam ještě něco jiného a co?
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Hospodárenie s časom

Příspěvekod vostalpetr » pát 23. dub 2010 13:02:48

Jana píše:Vostálpetře, tohleto mi tedy nedělej, chodím obvykle spát ve 22.00 a předpokládám, že si před spaním přečtu něco pořádného z gruntu od podlahy duchovního a Ty si klidně nenapíšeš včera ani čárku. Co včera, dneska, když jsem vstala, tak tu zase nebylo od Tebe nic.

Obrázek Obrázek

Jestli fakt už nemáš o čem psát, tak mě by třeba zajímalo, jestli jsou v Indii duchovní jenom ty pláže, co Tě tam přitahují, nebo jestli je tam ještě něco jiného a co?

.....................................................................................................................................................................................

Ne vždycky se dostanu na net, protože počítače jsou v pokoji dětí,
takže když jsou doma, tak mám smůlu,
a ty vlastně taky...

No v indii jsou duchovní jenom pláže a já,
většina učitelů jogy a meditace, stejně tak jako sádhuové,
se pohybují v oblasti dualitního učení, tedy něco pro ně je svaté (chrámy, Ganga, ašrámy, posvátná místa apd) a něco zase pro ně svatý není...

Řeknu to jednoduše, vůbec se s těmito lidmi nebavím a obloukem se jim vyhnu, prokud mají nějaký kecy na mou osobu (většinou, že se nechovám svatě na svatým místě) nebo se cítí povoláni rozšířit mi obzory o dualitní duchovnost,
posílám je po několkaletý zkušenosti rovnou a přímo do prde...

Diskutovat s těmito lidmi o nějaký duchovnosti je podobný,
jako diskutovat s naším psem o tom, že by neměl u žrádla mlaskat...

Tak asi takhle vypadá ta indická duchovnost,
a zaplat pánbůh, že se toho postupně začínají ujímat evropané,
samozřejmě, většina evropanů je na úrovni opic, takže se na nic kloudného nezmůže, než jen na opičení a opičárny,
ale výsledky evropského analytického myšlení tady jsou, jak si nakonec každý může přečíst třeba na Mozaice v Naší knize...

tak asi tak...
(vcelku krátce ale vcelku snad výstižně)

:lol:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích


Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron