TADY A TĚĎ

TADY A TĚĎ

Příspěvekod teo » stř 05. kvě 2010 17:30:48

Pojem "TADY A TĚĎ" nebo "ŽÍT PŘÍTOMNÝM OKAMŽIKEM" jsem našel již v řadě filmů, knih a materiálů čím se na inspiruj.cz zabývá.

Stále jsi nejsem jist zdali to dobře chápu. Prosím o Váš názor jak tomu rozumíte anebo pokud máte tip na nějakou knihu nebo film, který to vyjasní.

Takto to tedy chápu já:
Cesta k životu TADY A TEĎ.

1. Pro zjednudušení a pochopení pro začátek - přestat vydávat energii a snahu na "CÍLE" které jsme si stanovili (o co soustavně usilujeme nebo se připravujeme) - a řekněmě v třeba něco za 2 roky a více (to aby se to dobře pochopilo, a nechalo se to rozležet v hlavě, aby se tato myšlenka stala platnou).

2. Dále udělat ten samý krok pro CÍLE které jsme si stanovili třeba v rozmezí několika měsíců až dvou let (opět aby se to pochopilo...).

3. Nyní začít přemýšlet již o horizntu několika týdnů či dnů.

4. A je to tu, začít myslet jen na dnešek. TADY A TEĎ.



Takto to rozkouskovat na fáze je pro mne osobně srozumitelnější. Pochopit to hned posledním krokem žít TADY A TEĎ, je pro rozum takový extrém, když celý život do dnešního dne žil ve zcela opačném přesvědčení.
Uživatelský avatar
teo
 
Příspěvky: 152
Registrován: pon 26. dub 2010 21:59:04
Poděkoval: 114
Poděkováno: 43-krát v 29 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod Jana » stř 05. kvě 2010 18:05:33

Ona je to pitomost, myslet si, že žitím Tady a Teď zmizí jakékoliv plánování. Právě Tady a Teď plánujeme zahradu, právě Tady a Teď ji proměřujeme, děláme to s maximálním soustředěním a zjišťujeme, co si ta zahrada žádá. Tady a Teď studujeme nápady v knížkách, které zachycují zahrady jindy a jinde. Ale děláme to zase s plným soustředěním na to, co právě děláme.

"Jednou se zeptali muže, který uměl meditovat, proč dokáže být pořád tak soustředěný i přes to, že je tak zaměstnán.
Řekl jim:
Když stojím, tak stojím
když jdu, tak jdu
když sedím, tak sedím
když jím, tak jím
když mluvím, tak mluvím...
Tu mu tazatelé vpadli do řeči a řekli: To děláme také, ale co děláš ještě navíc?

Říkal znovu:
Když stojím, tak stojím
když jdu, tak jdu
když sedím, tak sedím
když jím, tak jím
když mluvím, tak mluvím...
Opět ti lidé pravili: T-o přece děláme také.

On jim však řekl: Ne
Když vy sedíte, tak již jdete
když vy stojíte, tak již běžíte
když vy běžíte, tak jste již u cíle..."
(Peter Bleeser )
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Jana za tento příspěvek:
Radek

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod roman » stř 05. kvě 2010 18:15:09

5.NEMYSLET
Uživatelský avatar
roman
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř 05. kvě 2010 18:11:53
Poděkoval: 0
Poděkováno: 9-krát v 6 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli roman za tento příspěvek:
sarka

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod teo » stř 05. kvě 2010 18:18:51

roman píše:5.NEMYSLET


To se ti řekne nemyslet. Hledám na to návod. Hold NEMYSLET umí asi jen ti probuzení. Budu muset nějakého vyhledat a prozkoumat...
Uživatelský avatar
teo
 
Příspěvky: 152
Registrován: pon 26. dub 2010 21:59:04
Poděkoval: 114
Poděkováno: 43-krát v 29 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod roman » stř 05. kvě 2010 18:28:00

no kazdej navod spis rozviji mysleni,budto je tady a ted,nebo mysleni-ale i to mysleni se odehrava v tady a ted
Uživatelský avatar
roman
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř 05. kvě 2010 18:11:53
Poděkoval: 0
Poděkováno: 9-krát v 6 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod LuKas » stř 05. kvě 2010 23:10:45

http://www.youtube.com/watch?v=m8mNvs47 ... re=related

Tip na knihu: Ask and it is given - Abraham, Ester and Jerry Hicks

Když mi stojí, tak mi stojí, tady a teď a pak to stojí......za to :svatozar:
Uživatelský avatar
LuKas
 
Poděkoval: 0
Poděkováno: 27-krát v 22 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod Jana » čtv 06. kvě 2010 5:13:26

roman píše:5.NEMYSLET


NEMYSLET Si

Myšlenky se objevují dál, ale proplouvají myslí, aniž by uvízly, aniž bychom si je přivlastňovali jako něco, co si my osobně myslíme.

Dovolujeme, aby se vše dělo, měnilo, vyvíjelo a tím pádem neuvízneme v myšlenkovém popisu, že je to na vždycky jedině tak a ne jinak.
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod teo » čtv 06. kvě 2010 9:46:47

LuKas píše:http://www.youtube.com/watch?v=m8mNvs47Kkk&feature=related

Tip na knihu: Ask and it is given - Abraham, Ester and Jerry Hicks

Když mi stojí, tak mi stojí, tady a teď a pak to stojí......za to :svatozar:


Tak už to sháním, díky :)
Uživatelský avatar
teo
 
Příspěvky: 152
Registrován: pon 26. dub 2010 21:59:04
Poděkoval: 114
Poděkováno: 43-krát v 29 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod Ladislav » čtv 06. kvě 2010 10:29:20

roman píše:5.NEMYSLET


pro někoho téměř nepřekonatelná překážka... ;) (viz ennaegram)
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod Ludmila Šimonová » čtv 28. říj 2010 19:19:51

Ladislav píše:
roman píše:5.NEMYSLET


pro někoho téměř nepřekonatelná překážka... ;) (viz ennaegram)


Téma tady a teď je pro mne zvlášť důležité, Není jiný čas než tady a teď. Učím se být tady a teď a někdy mi to jde. Pak jsem. Ludmila
Uživatelský avatar
Ludmila Šimonová
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25. říj 2010 8:53:25
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem
Poděkoval: 3
Poděkováno: 8-krát v 4 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod vostalpetr » pát 29. říj 2010 19:21:27

4. A je to tu, začít myslet jen na dnešek. TADY A TEĎ.
.................................................................

No při minulé návštěvě indie jsem zjistil, že tomuto pojmu lidé moc nerozumějí
(upozornil mě na to kamarád, já jsem si myslel, díky tomu že to je často používaný pojem, že lidé vědí, o čem to je)

To tvoje rozfázování je velmi hrubé,
a v podstatě se tím vůbec nedostáváš k tomu, co tento pojem vyjadřuje:

JE ÚPLNĚ JEDNO, JESTLI PLÁNUJEŠ TO, CO SE STANE ZA MINUTU NEBO ZA DESET LET, PROTOŽE OBOJÍ JE BUDOUCNOST.

Žít v PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU TED A TADY znamená bděle pozorovat právě ted probíhající děje, tedy například to, že právě ted přemýšlíš o budoucnosti co se stane za minutu nebo za deset let. Nebo bděle pozorovat že jdeš, nebo sedíš, nebo pracuješ nebo třeba čůráš na záchodě.
Jinak řečeno to znamená, že máš být bdělým pozorovatelem právě probíhajících dějů a událostí a činností.
Cílem tohoto postoje bdělého pozorovatele NENÍ NEMYSLET,
ALE UVĚDOMNIT SI POZORUJÍCÍ POZORNOST, DÍKY KTERÉ PROBÍHÁ PRÁVĚ TED A TADY POZOROVÁNÍ (nějaké události)

Jde tedy především o POZORNOST, tedy o UVĚDOMĚNÍ SI POZORNOSTI:
v tvém životě jsou neustále přítomné tři aspekty:
ty jako pozorovatel
pozorování
pozorované jevy a děje

Jde tedy o to, uvědomit si samo pozorování, které neustále spočívá v přítomném okamžiku ted a tady, i když mysl třeba zrovna plánuje co bude za deset let...

Pak existuje ještě jiný pojem: Přítomnost Ted a Tady který v podstatě vyjadřuje bezčasový a bezprostorový aspekt Boha,
tedy jinak řečeno Věčnou Přítomnost (protože to jsou již aspekty Boha, tak by se to mělo psát velkými písmeny).
To lze cvičit jako koncentraci, na prožití Přítomnosti Ted a Tady, pokud je cvičící dostatečně bdělý a soustředěný a dostatečně nepřipoutaný k tělu a mysli, pak tato koncentrace na uvědomění Boha funguje "v okamžiku"

Život v přítomném okamžiku je prostě bdělé prožívání života v čase a prostoru,
jenž postupně vede k uvědomění bezčasové a bezprostorové Přítomnosti Ted a Tady

Bdělá pozornost a uvědomění si pozornosti samé o sobě je TOTÉŽ co Přítomnost Ted a Tady
(to je vcelku logické, nebot pozorování probíhá vždy ted a tady, uvědomit si samu pozornost o sobě pak znamená uvědomit se mimo čas a prostor, nebot jak čas, tak i prostor jsou věci pozorované, pozornost je tedy "před nimi")

To, proč se o tom hovoří poměrně často je proto, protože toto je to, čemu se říká "boží milost", tedy princip uvědomění Boha...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Ludmila Šimonová

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod vostalpetr » sob 30. říj 2010 7:55:12

Pokud by jste to chtěli pochopit o čem je život v přítomném okamžiku jaksi více z pohledu praxe,
pak se stačí podívat na to, co píše Lída tady na Inspiruj nebo na Jitřní zemi,
to, co jsem napsal já je spíše principiální náhled...
I když ona nehovoří přímo o ted a tady, to o čem píše je život v přítomném okamžiku ted a tady....

***
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re:KRITIKA TADY A TĚĎ

Příspěvekod vostalpetr » sob 30. říj 2010 8:20:01

Já samozřejmě také nepíšu o ničem jiném, než o životě v přítomném okamžiku,
jednak jej kritizuji, nebot se mi to (co jsem napsal výše) jeví nedostatečné,
a dále pak se snažím definovat život v přítomném okamžiku univerzálněji...

Pokud to definujeme tak, jak jsem to udělal výše, je to asi tak, jakobychom např. ze čtyřnohého psa udělali jen psa s dvěmi nebo třemi nohami, čímž chci říci, že v té metodě ted a tady prostě použijeme maximálně jen dva až tři aspekty Skutečnosti, tedy jak jsem psal: pozornost (tedy Vědomí) přítomný okamžik (tedy Přítomnost) a bytí (tedy Bytí)

Tím, že jsme to omezili na pouhé tři aspekty, tak jsme z toho udělali něco "speciálního",
takže normální člověk si pak není příliš jistý co vyjadřuje pojem život v přítomném okamžiku ted a tady,
a taknějak trošku tápe, co si má pod tím představit

Když se ale přidá další, čtvrtý aspekt Skutečnosti, pak ta definice už zní mnohem jednodušeji a pochopitelněji:

ŽIVOT V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU TED A TADY ZNAMENÁ PROSTĚ BÝT VĚDOMĚ ŠTASTNÝ TED A TADY BEZ ZÁVISLOSTI NA OKOLNOSTECH,
což je pak již snadno pochopitelné i pro méně zasvěcené, v podstatě lze říci, že tohle zná naprosto každej blbec, nebot i sebevětší blbec s IQ větším než 15 ví, že chce být štastný

((Mohl bych to ted znovu principiálně rozepsat, jak se jednotlivé principy Skutečnosti uplatnují v tomto pojetí duchovní cesty, ale pokud to někoho fakt zajímá, tak si na to zcela určitě přijde sám, není to nic složitého, nebot to znamená ((BÝT)) ((VĚDOMĚ)) ((ŠTASTNÝ)) ((TED A TADY)) ))


:help2:
:ahoj:
Naposledy upravil vostalpetr dne sob 30. říj 2010 8:39:22, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod vostalpetr » sob 30. říj 2010 8:30:49

Ladislav píše:
roman píše:5.NEMYSLET


pro někoho téměř nepřekonatelná překážka... ;) (viz ennaegram)



No to je překážka pro naprosto všechny lidi, tedy kromě těch, co přišli o hlavu na gilotině... :(


TO JE NAPROSTO ŠPATNÉ POCHOPENÍ TOHO, O CO BĚŽÍ:

NEJDE O TO NEMYSLET, TEDY BÝT CHYTREJ (NEBO BLBEJ) JAKO KÁMEN,
ALE N E Z T O T O Ž N O V A T S E S MYŠLENKAMI A POCITY


Pokud má někdo za cíl života nemyslet, udělá nejlépe, když si rovnou usekne hlavu,
nebo může použít modernějšího a humánějšího způsobu elektrošoků...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Lída, Monika

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod roman » sob 30. říj 2010 12:09:45

to vostal:no docela by me zajimalo jak muzes(predpokladam ze porad jses jeste zapouzdren vedome v tele)zaroven myslet a zaroven byt TADY A TED?jinak samozrejme nikdy nemuzes byt jinde nez TADY A TED,ale s telesnym vedomym to proste pri mysleni nemuzes zit
Uživatelský avatar
roman
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř 05. kvě 2010 18:11:53
Poděkoval: 0
Poděkováno: 9-krát v 6 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli roman za tento příspěvek:
vostalpetr

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod roman » sob 30. říj 2010 16:12:57

jinak abych to jeste doplnil,kdyz bereme ZIVOT TADY A TED jako bezcasovou a bezprostorovou skutecnost-jak pises,tak samozrejme to clovek nemuze nikdy zit,protoze i to tebou popisovane bdele pozorovani beznych cinnosti(prochazka,moceni,apod.)podleha casove a prostorove omezenemu pozorovateli-leda by ses stal pozorovatelem pozorovatele techto ukonu(ne ze by si jim uz nebyl samozrejme).Takze-1.clovek(osobni vedomi) nikdy nemuze byt TADY A TED 2.dzanin(neosobni vedomi) nikdy nemuze nebyt TADY A TED,proste jednoduse receno clovek nemuze zivot TADY A TED nikdy zit,ale jenom jim BYT.
Uživatelský avatar
roman
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř 05. kvě 2010 18:11:53
Poděkoval: 0
Poděkováno: 9-krát v 6 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod Jana » sob 30. říj 2010 17:54:44

roman píše: clovek nemuze zivot TADY A TED nikdy zit,ale jenom jim BYT.


To je hezký, ale je to takové slovíčkaření, zrovna tak jako když řekneme, že člověk tady a teď nemůže nikdy dýchat.

A tahle otázka je pěkná:

roman píše:no docela by me zajimalo jak muzes zaroven myslet a zaroven byt TADY A TED?


Pokud zase nebudeme slovíčkařit, že džňánin nemyslí, ale myšlení tu je, tak to bytí je nepřetržitě vědomé, když se probudí to čtvrté, pak je bytí blažené a to nemůže být tady a teď nevědomé.

Tedy zjednodušeně řečeno, mysl se může zabývat plánováním zítřka, ale je tu stálé uvědomění tady a teď.

Je to vlastně stálé uvědomění, že Bytí je tím pravým životem, je Láskou. Tedy Láskou je tahle stávající existence, ať už se děje cokoliv, i když je tu třeba plánování zítřka.

Není tu iluze, že ten život bude tím pravým životem až zítra, až se uskuteční to, co se teprve plánuje.
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod vostalpetr » sob 30. říj 2010 18:24:44

roman píše:jinak abych to jeste doplnil,kdyz bereme ZIVOT TADY A TED jako bezcasovou a bezprostorovou skutecnost-jak pises,tak samozrejme to clovek nemuze nikdy zit,protoze i to tebou popisovane bdele pozorovani beznych cinnosti(prochazka,moceni,apod.)podleha casove a prostorove omezenemu pozorovateli-leda by ses stal pozorovatelem pozorovatele techto ukonu(ne ze by si jim uz nebyl samozrejme).Takze-1.clovek(osobni vedomi) nikdy nemuze byt TADY A TED 2.dzanin(neosobni vedomi) nikdy nemuze nebyt TADY A TED,proste jednoduse receno clovek nemuze zivot TADY A TED nikdy zit,ale jenom jim BYT.



To je právě rozdíl v těch dvou pojmech:

život v přítomném okamžiku ted a tady
a
Přítomnost Ted a Tady

To prvé je osobní úroven ( v čase a prostoru), to druhé je neosobní úroven (mimo čas a prostor),
to prvé má vlastně postupně vést k realizaci toho druhého.

Psal jsem o obojím, nebot je to dost podobné, avšak každé je o jiné úrovni,
i když otázka byla k životu v přítomném okamžiku ted a tady...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Ludmila Šimonová

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod vostalpetr » sob 30. říj 2010 18:29:47

roman píše:to vostal:no docela by me zajimalo jak muzes(predpokladam ze porad jses jeste zapouzdren vedome v tele)zaroven myslet a zaroven byt TADY A TED?jinak samozrejme nikdy nemuzes byt jinde nez TADY A TED,ale s telesnym vedomym to proste pri mysleni nemuzes zit



To je právě jedna z věcí, která se dost plete,
proto jsem o tom psal pomocí těch dvou pojmů, jenž jsou si podobné,
v podstatě jsi to ty pak svou následující reakcí vceku dobře vysvětlil, že každý ten pojem je o něčem jiném...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: TADY A TĚĎ

Příspěvekod roman » sob 30. říj 2010 18:54:01

jo pak je to jasny,jen se mi zdalo ze ty dve urovne neoddelujes,respektive ze na otazku k prvni urovni odpovidas druhourovnove.ale to je tim ze ctu nepozorne,jsem linej to cist cely a pozorne,takze muze vzniknout nedorozumneni
Uživatelský avatar
roman
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř 05. kvě 2010 18:11:53
Poděkoval: 0
Poděkováno: 9-krát v 6 příspěvcích

Další

Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků