"Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

"Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod Petr » stř 21. črc 2010 9:25:42

Přišel jednou mladý učeň za svým mistrem a ptal se ho: „Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?“ Starý mistr se pouze usmál a pokynul svému učni, aby jej následoval. Beze slova společně došli k blízké řece, zastavili se u břehu, mistr uchopil hlavu svého učedníka a hbitě ji ponořil do vody. Po chvíli začal učedníkovi docházet vzduch a jeho tělo se v zoufalosti začalo zuřivě pohybovat. Mistra to však nechalo naprosto klidným. Když viděl, že učedníkovi už skutečně mnoho vzduchu nezbývá, zdvihl jeho hlavu zpět nad hladinu a posadil ho na zem.

Po chvíli, co se učedník vzpamatovával a byl vděčen za každý hluboký nádech, k němu mistr tiše přisedl. Učedník, stále ještě roztřeseným hlasem, se začal zmateně vyptávat: "Mistře, co to mělo znamenat?" Mistr se na něj pouze usmál a naslouchal dál… "... vždyť jste mne málem utopil, žádal jsem vás pouze o odpověď. Nemusel jste mne hned vodit k řece a topit.“ Mistr povídá: „Musel. Schválně mi pověz: Na co jsi myslel, když jsi měl hlavu pod vodou a myslel jsi, že se utopíš?“. "Pouze na to, jak se opět nadechnu, mistře.". "Na co dalšího jsi myslel?". "Na nic jiného, pouze na to, jak se opět nadechnu. Neměl jsem v hlavě vůbec nic jiného, všechnu svou energii jsem vložil do touhy opět se nadechnout." Mistr se svému žákovi zadívá do očí a řekne: "Ano, to je ono. Jakmile se budeš úplně stejně soustředit i na svůj cíl, vložíš do touhy za jeho dosažením veškerou svou energii, učiníš všechny nezbytné kroky a nebudeš se rozptylovat ničím jiným, svého cíle zaručeně dosáhneš. Ať je to cokoliv! Už tomu rozumíš?"

Zdroj: http://www.dreamlife.cz/osobni-rozvoj/i ... =2118&s=18
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod Petr » stř 21. črc 2010 9:27:12

Ale berte to jen ilustrativne, protoze evidentne ne vsem, co letos utonuli, se ten nadech povedl :D a o tech kterym se povedl se zase tolik nepise :koukam: :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. črc 2010 10:11:04

"Ano, to je ono. Jakmile se budeš úplně stejně soustředit i na svůj cíl, vložíš do touhy za jeho dosažením veškerou svou energii, učiníš všechny nezbytné kroky a nebudeš se rozptylovat ničím jiným, svého cíle zaručeně dosáhneš. Ať je to cokoliv! Už tomu rozumíš?"
...................................................................................................................................

To je samozřejmě pravda, která platí i v případě dosažení poznání Já...

Tady to ovšem není zas tak jednoduché, proto se taky říká, že nejtěžší věcí na světě je poznání sebe sama,
zatímco nejjednoduší na světě je radit druhým...

Zatímco při dosahování čehokoli lze postupovat vcelku pomocí praxe "já usiluji",
je v případě duchovní praxe takovýto postup vcelku spolehlivým způsobem jak jak nedosáhnout poznání Já,
nebot dokud je zde "já", tak zde nemůže být uvědomění "Já"
a překročit či rozpustit "já" z pozice "já" je asi tak účinné, jako přeskočit svůj vlastní stín

Takže pokud takovouto radu dává duchovní učitel žákovi, který chce realizovat poznání Já,
pak je to samozřejmě rada pravdivá, ale asi tak pravdivá, jako kdyby vám někdo radil třeba jak dojít do Brna,
ale řekl by vám, že tam dojdete rovnou za nosem...

Samozřejmě je pak třeba nanejvýš důležité pojednat o těch "nezbytných krocích"
abychom pak třeba místo do Brna nedošli třeba do Berouna nebo ještě dál....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod watta » stř 21. črc 2010 10:49:48

jojo, takhle se dřív křtilo. v původním významu.
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod Martin » stř 21. črc 2010 15:43:17

Už ste to niekto zažil? Myslím doslova - dokonalé sústredenie na cieľ... Ja nie. :) Teda aspoň som si toho neni vedomý :happy:
Ak máte konkrétnu skúsenosť, prosím podeľte sa.
Uživatelský avatar
Martin
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 25. čer 2010 9:38:31
Poděkoval: 26
Poděkováno: 29-krát v 16 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. črc 2010 16:05:52

Martin píše:Už ste to niekto zažil? Myslím doslova - dokonalé sústredenie na cieľ... Ja nie. :) Teda aspoň som si toho neni vedomý :happy:
Ak máte konkrétnu skúsenosť, prosím podeľte sa.



Už jsi byl někdy (neštastně) zamilovanej?

Vypadá to takhle, ráno se probudíš a myslíš na ni, snidáš a myslíš na ni, jedeš do práce a myslíš na ni, pracuješ a furt na ni myslíš, jde domů a doma koukáš na fotbal a myslíš na ni, jdeš spát a myslíš na ni....v noci spíš a zdá se ti o ni...
a takhle den co den...

Jo to je síla LÁSKY, tohle jde vůlí a rozhodnutím velmi, velmi, těžko,
ale láska hory přenáší a dá ti křídla jak redbull,
jenže kde ale nabrat takovouto lásku ???

Težko říci, těžko v sobě vzbudíš nějakou lásku k duchovnu, nebo k mistrovi neba třeba k nějaký ženský,
ALE JDE TO,
JDE TO KDYŽ NEBUDEŠ MYSLET "NA NI" (ani nebudeš myslet na mistra, či na Já nebo nějakou jinou duchovnost) ALE BUDEŠ VĚNOVAT POZORNOST TÉ LÁSCE, KTEROU CÍTÍŠ, A BUDEŠ TU LÁSKU MILOVAT A FURT SE NA NI SOUSTŘEDIT,
MILOVAT LÁSKU,
PAK TO TEDA JDE....


((PROČ ASI TEN ŽÁK TAK URPUTNĚ BOJOVAL O ŽIVOT, NO PŘECE PROTOŽE MILUJE ŽIVOT...))
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod Martin » stř 21. črc 2010 16:25:55

Prepáč mi otázku: dosiahol si po takom sústredení svoj cieľ? :)
Uživatelský avatar
Martin
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 25. čer 2010 9:38:31
Poděkoval: 26
Poděkováno: 29-krát v 16 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. črc 2010 16:44:51

Martin píše:Prepáč mi otázku: dosiahol si po takom sústredení svoj cieľ? :)



No jak se to vezme:

to co jsem chtěl (tedy zpět tu dívku která se se mnou rozešla) jsem samozřejmě tímto způsobem zpět nezískal
to bych musel udělat něco jinýho, než jen na ni zamiloovaně myslet (nejspíš bych za ní musel jít a alespon ji to říct)

ale chtěl jsem opravdu tu dívku? nebo jsem chtěl něco jiného?
chtěl jsem lásku, i když jsem to měl samozřejmě tak jako každej jinej spojenou tu lásku s tou dívkou,
ale v tomto případě jsem kupodivu za tou holkou neběžel a nelákal ji zpět,
v podstatě jsem myslel (soustředil se) na tu lásku co jsem cítil,
a čímdáltím víc jsem tu lásku i miloval,

takže nakonec jsem se přestal uvědomovat "v hlavě" a začal jsem se uvědomovat v "srdci"
a byl jsem tak naplněnej láskou, že jsem málem tou láskou i byl...
(a nakonec už pak bylo všechno úplně jedno, protoože nikdo mi nemohl dát nic víc, než co jsem měl a taky mi to nikdo nemohl vzít)

to co jsem ted napsal, to je v podstatě princip a popis bhakktijogy,
v podstatě mi stačilo cca asi pouhopouhých 14 na to abych to téměř dotáhl k realizaci,
samozřejmě že jsem to nikam nedotáhnul, protože jsem tenkrát nevěděl, že existuje nějaký duchovno a nějaká bhaktijoga...

je to zkušenost, že když se tomu věnuje vysoká intenzita pozornosti a spojí se to s láskou,
nejlépe v případě duchovního snažení láskou k lásce samé (nebot láska je jedním z aspektů Boha (Já)
takže to může být opravdu velmi rychlé,
opravdu jen pár dní...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
jamajsky.drap, Jana

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. črc 2010 17:55:16

Samozřejmě, to jen mluvíme o intenzitě pozorování a o lásce k tomu, čeho chceme dosáhnout,

ALE V PŘÍPADĚ DUCHOVNÍHO SNAŽENÍ JE TŘEBA VELMI DOBŘE VĚDĚT, ČEHO CHCEME DOSÁHNOUT
A CO TO VLASTNĚ JE, TEN BŮH NEBO TO "JÁ"

PROTOŽE VELMI LEHCE SE MŮŽEME SOUSTŘEDIT NAPROSTO NESPRÁVNÝM SMĚREM,


NEBOT BŮH, ČI JINAK ŘEČENO "JÁ" JE NĚCO, CO NELZE NAJÍT V ČASE A PROSTORU,
JE TEDY NĚČÍM CO LEŽÍ MIMO NAŠE DUCHOVNÍ ÚSILÍ I MIMO NEUSÍLÍ,
PROTOŽE ÚSILÍ A NEÚSILÍ JE VZTAŽENÉ K ČASU A PROSTORU A K OSOBNÍMU JÁ
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod watta » stř 21. črc 2010 23:45:17

Martin píše:Už ste to niekto zažil? Myslím doslova - dokonalé sústredenie na cieľ... Ja nie. :) Teda aspoň som si toho neni vedomý :happy:
Ak máte konkrétnu skúsenosť, prosím podeľte sa.


dokonalé soustředění na cíl je fikce, možná zbožné přání. jediné, na co se můžeš dokonale soustředit, je průběh.
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: "Mistře, jak mám dosáhnout svého cíle?"

Příspěvekod Martin » čtv 22. črc 2010 6:44:12

:) Hej, aj ja to tak dáko vnímam :)
Uživatelský avatar
Martin
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 25. čer 2010 9:38:31
Poděkoval: 26
Poděkováno: 29-krát v 16 příspěvcích


Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků