Základy vadžrajány

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod intago » pon 07. led 2019 21:09:28

Alaja píše:
intago píše:To se nedá nic dělat, když se to trochu pozmění, časem se to vypiluje. Hlavně to ale přichází shůry, nejsou to kecy, kecičky, prcičky ega :D

Stejně mi to připadá jako reklama na prodej drog... :donknow:

Ví vůbec pan Vančura, jak mu na internetu propaguješ to holotropko?
Já jsem si dřív myslela, že to holotropko Míša dělá kvůli tomu, aby pomáhal lidem, co mají nějaké problémy - jak on tvrdil - prý pomáhal odbourávat jejich vnitřní bloky. Ale ty z toho tady děláš spíš jen cirkusové zážitkové představení pro každého bez rozdílu. :sek:

To myslíš vážně? Člověk nevěří svým uším, co se tu dozví o Vančurovi. Ten by se divil, kdyby tě slyšel... :koukam:
Chodil jsem k němu i na konzultace. Vyptával se nás, proč na HD chceme jít, ale když jsem mu řekl, že kvůli poznání, měl radost. Je ostatně žákem dr.Grofa, přečti si něco o něm. nebo nějakou jeho knížku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof Ostatně v tom filmu o žábě mluví oba zcela jednoznačně, mystika jako hrom :)

Asi se ti to popletlo s tím, že Vančura ted dělá v Diabasisu s psychospirituálními krizemi. Fakt je, že jsou kontraindikace na žábu, jak správně řekl-kdo má větší psychické problémy, tak to nemá dělat, Protože zážitek strašně vše zesiluje, to je hlavní princip psychedelik...
Naposledy upravil intago dne pon 07. led 2019 21:20:01, celkově upraveno 1
intago

Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Příspěvekod Alaja » pon 07. led 2019 21:19:52

intago píše:To myslíš vážně? Člověk nevěří svým uším, co se tu dozví o Vančurovi. Ten by se divil, kdyby tě slyšel...
Chodil jsem k němu i na konzultace. Vyptával se nás, proč na HD chceme jít, ale když jsem mu řekl, že kvůli poznání, měl radost. Je ostatně žákem dr.Grofa, přečti si něco o něm. nebo nějakou jeho knížku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof

Myslím to naprosto vážně. A jestli ta holotropka Míša dělal z jiných důvodů, tak jsem se v něm velmi zmýlila ... :donknow:

Mám před sebou 4 Grofovy knihy....možná nějaká další si někde žije svým vlastním životem u někoho dalšího, já ty knihy doma v knihovně nehlídám....tak kterou si mám znovu pročíst?

Dobrodružství sebeobjevování
Za hranice mozku
Kosmická hra
Holotropní vědomí
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Alaja

Poděkoval: 172
Poděkováno: 214-krát v 207 příspěvcích

Příspěvekod intago » pon 07. led 2019 21:21:41

Alaja píše:
intago píše:To myslíš vážně? Člověk nevěří svým uším, co se tu dozví o Vančurovi. Ten by se divil, kdyby tě slyšel...

Myslím to naprosto vážně. A jestli ta holotropka Míša dělal z jiných důvodů, tak jsem se v něm velmi zmýlila ... :donknow:

Mám před sebou 4 Grofovy knihy....možná nějaká další si někde žije svým vlastním životem u někoho dalšího, já ty knihy doma v knihovně nehlídám....tak kterou si mám znovu pročíst?

Za hranice mozku
Kosmická hra
Holotropní vědomí

Zmýlila
Koukni na ten film,
jakoukoliv knihu, třeba ta první mne oslovila
intago

Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Příspěvekod Alaja » pon 07. led 2019 21:24:23

intago píše:
Alaja píše:

Za hranice mozku
Kosmická hra
Holotropní vědomí

Zmýlila
Koukni na ten film,
jakoukoliv knihu, třeba ta první mne oslovila

Tak už se vůbec nedivím, že se Záchranka Riapsu tak rychle zbavila....
Alaja

Příspěvekod Alaja » pon 07. led 2019 22:20:44

intago píše:Asi se ti to popletlo s tím, že Vančura ted dělá v Diabasisu s psychospirituálními krizemi. Fakt je, že jsou kontraindikace na žábu, jak správně řekl-kdo má větší psychické problémy, tak to nemá dělat, Protože zážitek strašně vše zesiluje, to je hlavní princip psychedelik...

Na tom holotropku jsem byla v roce 1994....těžko se mi to mohlo poplést se současností.

:meditace:
Alaja

Příspěvekod armin » pon 07. led 2019 22:33:27

Nezačínejte s vadžrajánou. je moje rada. Když jsem měl možnost tady pozorovat v co se může duchovní cesta taky zvrhnout...
Nevím jestli mohu vlákno, které jsem založil vymazat jako celek, pokud ano, děkuji za radu :)
armin

Poděkoval: 2
Poděkováno: 27-krát v 24 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » pon 07. led 2019 22:39:21

armin píše:Nezačínejte s vadžrajánou. je moje rada. Když jsem měl možnost tady pozorovat v co se může duchovní cesta taky zvrhnout...
Nevím jestli mohu vlákno, které jsem založil vymazat jako celek, pokud ano, děkuji za radu :)

Napiš adminovi, petrovi, a on to jistě smaže... :)
Alaja

Příspěvekod Alaja » pon 07. led 2019 22:40:32

Alaja píše:
J.S. Dalajláma velice často zdůrazňuje a apeluje – metody vadžrajány jsou pro dlouholeté praktikující a vynikající bódhisattvy , kteří už jsou daleko na cestě bódhičitty a ne pro začínající nebo aspirující bódhisattvy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vad%C5%BEraj%C3%A1na

Armine, já tě varovala... :lol:
Alaja

Příspěvekod Alaja » úte 08. led 2019 15:42:40

Armine,
v té knížce E. Tomáše je víc cvičení. Ale zdají se mi moc složitá na zapamatování si postupu. Vyzkoušela jsem si kdysi tumo, ale musela jsem si předtím nabiflovat přesný postup. No, bylo to na hlavu, ale jednou jsem to cvičení dotáhla ke zdárnému konci - propotila jsem pyžamo , prostěradlo i deku s polštářem tak, že jsem je pak musela vyždímat do lavóru. :lol:
Uvažovala jsem i o vyzkoušení si dalších cvičení v knize - ale pak jsem od toho upustila. Návody jsou opravdu dost složité a kdo si to má pamatovat..... :lol:
Alaja

Příspěvekod armin » čtv 10. led 2019 18:33:41

Alaja píše:Armine,
v té knížce E. Tomáše je víc cvičení. Ale zdají se mi moc složitá na zapamatování si postupu.

Pro pokročilé není třeba cvičit detailně podle návodů tam uvedených, ale pochopit jejich smysl a aplikovat přímo to, k čemu pilné a dlouhodobé cvičení by mělo vést.
Až budu mít čas, tak to více rozvedu.
armin

Příspěvekod Alaja » čtv 10. led 2019 18:43:59

armin píše:
Alaja píše:Armine,
v té knížce E. Tomáše je víc cvičení. Ale zdají se mi moc složitá na zapamatování si postupu.

Pro pokročilé není třeba cvičit detailně podle návodů tam uvedených, ale pochopit jejich smysl a aplikovat přímo to, k čemu pilné a dlouhodobé cvičení by mělo vést.
Až budu mít čas, tak to více rozvedu.

Nemáš čas? Tak holt někdy později... :P

Jsem zvědavá, co napíšeš.
Měla jsem z těch uvedených cvičení v knize dojem, že by měla pomoci adeptovi rozvíjet v sobě různé siddhi, protože jsou vlastně určena pro ty, co už to světlo dávno předtím našli. Ale třeba se mýlím, že jo. :D
Alaja

Příspěvekod armin » pát 11. led 2019 13:21:15

Smyslem, podstatou těchto cvičení je pročistit mysl od nevědomých závislostí, komplexů, zauzlenin atd, které se promítají do těla a vytvářejí jeho hutnost, neprostupnost až mrtvost.
Čili "zprázdnit" zprůhlednit tělo pro vědomí, učinit ho přirozeně vědomým. A pak se zaměřit na páteř. A to tak, že se vědomí stáhne do ústředního nervu (což se přirozeně děje, když "duše" opouští tělo). Vědomí se stáhne tak, že vše odmítne, pustí, opustí a jak říkal Ramana Mahariši "Je-li životní síla soustředěna jen v nervu ústředním, je to plamenný žár askeze". To odmítnutí všeho jak ho cituji na jiném vlákně je právě podstatou neúčelové askeze. Jak už se píše u té Vajrajogínky (symbolizované náhrdelníkem z krvácejících hlav) "Každé přání po návratu do tohoto světa zdání a strachu musí zhasnout jako život ve sťatém těle", tedy nenávratně s absolutním odhodláním, nikoliv zkusmo.
A k tomuto by člověka mohla postupně uschopnit uvedená cvičení a další z tajných nauk - např. "Osvobození snu", Stezka mystické oběti a další. Důležité a zásadní je touha po Pravdě (odmítnutí, prohlédnutí všeho klamného) a odhodlání jít za Pravdou jakoukoliv cestou, ať přes nebe a nebo přes peklo.
Sidhis se mohou objevit, ale není to v žádném případě cílem, naopak nebezpečím - pokušením pro ne zcela chcíplé ego :)
armin

Příspěvekod Alaja » pát 11. led 2019 17:01:40

armin píše:Smyslem, podstatou těchto cvičení je pročistit mysl od nevědomých závislostí, komplexů, zauzlenin atd, které se promítají do těla a vytvářejí jeho hutnost, neprostupnost až mrtvost.
Čili "zprázdnit" zprůhlednit tělo pro vědomí, učinit ho přirozeně vědomým. A pak se zaměřit na páteř. A to tak, že se vědomí stáhne do ústředního nervu (což se přirozeně děje, když "duše" opouští tělo). Vědomí se stáhne tak, že vše odmítne, pustí, opustí a jak říkal Ramana Mahariši "Je-li životní síla soustředěna jen v nervu ústředním, je to plamenný žár askeze". To odmítnutí všeho jak ho cituji na jiném vlákně je právě podstatou neúčelové askeze. Jak už se píše u té Vajrajogínky (symbolizované náhrdelníkem z krvácejících hlav) "Každé přání po návratu do tohoto světa zdání a strachu musí zhasnout jako život ve sťatém těle", tedy nenávratně s absolutním odhodláním, nikoliv zkusmo.
A k tomuto by člověka mohla postupně uschopnit uvedená cvičení a další z tajných nauk - např. "Osvobození snu", Stezka mystické oběti a další. Důležité a zásadní je touha po Pravdě (odmítnutí, prohlédnutí všeho klamného) a odhodlání jít za Pravdou jakoukoliv cestou, ať přes nebe a nebo přes peklo.
Sidhis se mohou objevit, ale není to v žádném případě cílem, naopak nebezpečím - pokušením pro ne zcela chcíplé ego :)

Tak jo, pracovat s energiemi probíhající páteří se holt musí umět. Třeba to tumo....všiml jsi si, že to je vlastně cvičení na ty energie a že je to práce i s čakrama - a směrování energií...někde nahoru, někde dolů, jinde jinak...a stále se to musí vše držet v pozornosti a neuhýbat myšlenkami někam jinam..... :D

Možná se opakuji...ale, když se u někoho neobjevily vůbec žádné siddhi a tudíž je nepoužívá, je to úplně něco jiného, než když se u někoho ty siddhi objeví, ale nepoužívá je ...... :lol:

A co je vlastně ta konečná Pravda, kvůli které se má adept plahočit cestou necestou? To vyhasnutí? Po tom všem, co se musel celou tou cestou necestou naučit? To přece mohl vyhasnout raději na začátku a ne marnit čas s objevováním úplně jiného světa... :P

:meditace:
Alaja

Příspěvekod adiuv » pát 11. led 2019 18:14:57

Alaja píše:A co je vlastně ta konečná Pravda, kvůli které se má adept plahočit cestou necestou? To vyhasnutí? Po tom všem, co se musel celou tou cestou necestou naučit?

Adept který se pracně po mnoho let plahočí bývá v duchovních naukách přirovnáván ke snové postavě. Staří indičtí Mistři (především Mistr Šankara) vysvětlují, že svět i s domněle samostatně existujícími jedinci je májá, přelud. Používají analogii, podle které je duchovní probuzení analogické k probuzení z nočního snu: i v nočním snu se považujeme za naprosto skutečnou osobu a dokud sen trvá, vůbec o tom nepochybujeme; ráno po probuzení pak s překvapením zjistíme, že jsme tou snovou osobou nikdy nebyli.

I proto se probuzení ke Skutečnosti nazývá probuzením.

Existují někteří lidé, kteří i během spánku a ve snu který probíhá vnímají, že nejsou tou snovou osobou, která ve snu prožívá různé události: pozoruje to vědomí, které zůstává i během spánku bdělé. To se nazývá lucidní snění.

Analogicky obdobné uvědomování může probíhat i v bdělém stavu: všechny aktivity fyzické osoby i dění kolem ní pozoruje neomezené prostorové vědomí. To by se dalo nazvat "lucidní bdění".

Eduard Tomáš: Meditace vedoucí k probuzení

Ve světě je to tak, že beztvaré Bytí přijímá tvar a bezmezné Bytí přijímá omezení. Beztvaré a bezmezné se tím však nemění, stejně jako se nemění snící mysl člověka, plná jmen a tvarů, ve snu. Je to jen fikce, nepravé zdání. Proto když realizujeme Pravdu, tj. uskutečníme v sobě vědomě Bytí, tato fikce mizí. A tak člověk i všechny ostatní bytosti a věci, i když se zdají být individualizované, jsou individualizované jen empiricky, zdánlivě.

Ten, kdo dosáhl Poznání, si to uvědomuje, neboť žije nejen ve světě, ale i v beztvarém a bezmezném Bytí nad časem a prostorem a ví, že toto Bytí přijalo dočasně i omezený tvar jeho těla. Žije však více v Bytí, tj. v pravdě Skutečnosti, než v těle a své tělo vidí jen jako pouhý sen.

Tento výhodný a uvolněný stav se dá navodit následujícím cvičením:

Žák se náhle z ničeho nic jakoby probudí ze svého denního snu do stavu nad časem a prostorem. Uvědomí si totiž, že dosud jakožto osoba jen spal a snil a tu náhle je nad tím a stává se neosobním. Nyní ví, že zde existuje sen. Sám ovšem už nesní a také to ví. Je nyní plně bdělý, ale ne jakožto osoba, která patří do snu, ale jakožto čisté neosobní Bytí, bezčasové Bytí, které je nad časem i prostorem. To je nesrovnatelný rozdíl v míru oproti obvyklému lidskému snu, resp. běžnému životu v chaosu myšlenek, které jsou vždy v čase.

http://svetlojelaska.blog.cz/1304/108-m ... ka-z-knihy

adiuv

Poděkoval: 15
Poděkováno: 20-krát v 19 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » pát 11. led 2019 19:15:35

:) Díky.

Sny....
Se sny to je občas velmi divné. Tedy alespoň u mne. Některé jsou úplně obyčejné, třeba takové asociační k tomu co se přes den událo. Jiné jsou třeba velmi živé - ale když v tom snu řeknu něco, co je zrovna současnou obecnou pravdou, tak sen okamžitě zmizí a já se probudím zcela bdělá (a po letech se ta obecně pravda změní ...). nebo sny, kdy nevím, kdo v tom snu vlastně jsem, nebo dokonce, když mne ve snu nazývají cizím jménem. A nebo sen, který se shoduje se snem jiného člověka, který se mu zdál v té samé době jako mě, a v tom snu jsme vlastně byli spolu. Nebo když ve snu víte jak se jmenujete, víte kde bydlíte, kde pracuje a někoho, koho ve snu potkáte, pozvete třeba na návštěvu na své pracoviště. A on po pár týdnech tam doopravdy přijede, ale máte smůlu, vy tam zrovna nejste..a tudíž se nedovíte, zda to pozvání od vás slyšel ve snu, nebo jestli tam přijel úplně z jiných důvodů.:-D

A jiné...a ani se nezmiňuji o těch lítacích a pod. :dance:

:donknow:
Alaja

Příspěvekod armin » pát 11. led 2019 20:53:26

Alaja píše:Sny....

Paní Tomášová mi například vyprávěla, jak se jí ve snu objevil Abdrushin (za války) a říkal jí aby šla tam a tam něco vyřídila, protože dotyčný "není na příjmu".
A tak tam šla a vyřídila, co měla vyřídit - jednalo se o nějaké vnější hrozící nebezpečí pro dotyčného ...
To byla její zkušenost s Abdrushinem.
armin

Příspěvekod Alaja » sob 12. led 2019 0:37:07

armin píše:
Alaja píše:Sny....

Paní Tomášová mi například vyprávěla, jak se jí ve snu objevil Abdrushin (za války) a říkal jí aby šla tam a tam něco vyřídila, protože dotyčný "není na příjmu".
A tak tam šla a vyřídila, co měla vyřídit - jednalo se o nějaké vnější hrozící nebezpečí pro dotyčného ...
To byla její zkušenost s Abdrushinem.

:D

Tak daleko zatím nejsem. Mě se jen kdysi dávno zdálo, že projíždím na nějakém voze pustou krajinou bez lidí, mám na sobě modrý hedvábný oblek, ruce i nohy pokreslené ornamenty a v nich přilepené drahokamy......a že jsem Balaráma, bratr Krišny, skoro nikdo mne už neuctívá, že na mě lidé zapomněli..... :lol: :lol:
Alaja

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení