Koronavirus zblízka

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 24. lis 2020 11:02:27

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... hur-645011
Covid: Lež doma a mlč, řekli jí v práci. A mnohem hůř

Koronavirová situace se sice v České republice zlepšuje, ale zlepšuje se pomalu a podle expertů není nad druhou vlnou nemoci covid-19 zdaleka vyhráno. Čísla totiž vypadají příznivě i proto, že se lidé mnohem méně chodí testovat. A to je špatně. Varovný hlas pozvedli epidemiologové Petr Smejkal, Rastislav Maďar i virolog Libor Grubhoffer.


Čísla naznačují, že se v Česku blýská na lepší časy. Alespoň co se koronaviru týče. Podle expertů ale není radno říkat hop, dokud nebyla druhá vlna opravdu přeskočena. Expertům se totiž zdá, že nemáme vyhráno, protože čísla vypadají dobře i proto, že se lidé chodí méně testovat. A to prý není dobře.

„Zdá se, že lidé ztratili zájem a motivaci nechat se testovat. Dokonce i v situaci, kdy na sobě pozorují příznaky,“ upozornil ve vyjádření pro Lidové noviny šéf Biologického centra Akademie věd a virolog Libor Grubhoffer.

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal k tomu poznamenává, že i navzdory tomu, že se lidé chodí testovat méně, je stále pozitivních asi 25 procent testovaných, což by nás mělo varovat, protože podle Světové zdravotnické organizace je epidemická situace v té či oné zemi pod kontrolou, když se počet pozitivních záchytů pohybuje okolo 5 procent. U nás je to pětkrát víc.

„Záchyt 25 procent pozitivních je stále velmi vysoký, říká nám, že v populaci je víc viru, než víme. Číslo by mělo být kolem pěti procent, abychom si mohli říci, že máme virus pod kontrolou,“ řekl.

Podle Smejkala je po znovuotevření škol nutné plošně testovat a to především učitele. Plošnému testování pomocí antigenních testů je nakloněn i Grubhoffer. Mohlo by to prý částečně vyřešit to, že se lidem na testy nechce.

Ve shodě se Smejkalem zvedl varovný prst i bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar. „Na stále vysoké pozitivitě testů je vidět, že prověřovat by se mělo víc lidí. Ti s příznaky však na test často nejdou, protože nechtějí komplikovat život sobě ani svým kontaktům. Anebo někteří kontakty úmyslně ani neuvedou,“ upozornil.

Na tom, zda je plošné testování antigenními testy správnou cestou, se však odborníci neshodnou. Přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš varuje, že se lidé ještě více ztratí v již tak ne zcela přehledných prezentovaných číslech k epidemii koronaviru.

„Doposud byla diagnostika založena na metodě PCR, nyní to bude podle antigenů, které jsou méně citlivé, tedy budou chodit nižší čísla, méně lidí se tím prokáže. Už jen přechod na jinou testovací metodu čísla změní,“ řekl Beneš.

Zdá se, že lidé nechodí na testy, protože se bojí o své příjmy a také proto, že je od toho důrazně odrazují jejich zaměstnavatelé. Své o tom ví např. pětatřicetiletá paní Andrea, která pravděpodobně prodělává nemoc covid-19, leží doma v posteli, ale na testy nešla. „V práci mi řekli, že mám zůstat doma, nemoc pořádně vyležet a pak pracovat z domova. Hlavně prý nemám volat na hygienu a hlásit kontakty,“ uvedla žena pracující v logistické firmě ve Středních Čechách.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » úte 24. lis 2020 12:09:30

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... .seznam.cz

Lékaři ve Švýcarsku apelují na ohrožené covidem, aby se nenechali resuscitovat


Švýcarští lékaři žádají lidi ohrožené komplikovaným průběhem covidu-19, aby jim podepisovali prohlášení, že v případě komplikací nežádají o resuscitaci. Důvodem je velký tlak na švýcarské nemocnice během druhé vlny pandemie koronaviru. Za pátek a oba víkendové dny přibylo 9751 potvrzených případů nákazy.

Lékaři se obracejí na lidi, u nichž hrozí těžký průběh covidu-19, jde o všechny osoby starší šedesáti let a lidi se srdečními nemocemi a diabetem. Ti mají podepsat prohlášení, že nežádají o záchranu života v případě zhoršení stavu, uvedl list Daily Mail. Uskupení hájící práva seniorů jako Pro Senectute Schweitz označují výzvu lékařů za neadekvátní.

Problémem je stoupající počet nakažených a s ním i rostoucí počet hospitalizovaných včetně těch na JIP. Švýcarská Společnost pro intenzivní péči varovala, že jednotky intenzivní péče jsou skoro všechny zaplněné. „Certifikovaná lůžka jsou všechna plná. Samozřejmě máme nějaká v rezervě, protože všechny nemocnice byly schopné zvýšit kapacitu, když žádaly více lidí ze svých týmů, aby pracovali na JIP, kde normálně nedělají, ale i tak je situace kritická,“ řekl předseda tohoto sdružení profesor Thierry Fumeaux serveru Euronews.

Ve Švýcarsku přibylo za víkend 9751 potvrzených případů koronaviru. Celkem se v zemi potvrdilo už 300 352 nákaz, přičemž 3788 infikovaných zemřelo. Za víkend stoupl počet obětí o 213. Do nemocnic přijali dalších 410 lidí s covidem-19.

Ve Švýcarsku jsou opatření proti pandemii koronaviru méně přísná než ve Francii, Itálii, Rakousku a Německu. Dbá se na dodržování odstupu, omezení počtu lidí, kteří se setkávají, a nošení roušek ve výtazích a dopravních prostředcích. Snahou je, aby nebyla příliš postižena ekonomika a nezavřela se lyžařská střediska.


:donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 24. lis 2020 16:49:49

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/um ... a-40343172
Úmrtnost v říjnu razantně vzrostla

Předběžná data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že od září nejprve postupně a v říjnu pak už poměrně výrazně narostl počet zemřelých. Až o třetinu vyšší počet úmrtí ve srovnání s průměrem let 2015 až 2019 souvisí podle všeho s epidemií koronaviru, respektive s její druhou vlnou, která se v ČR rozběhla v září.

Dlouhodobě se počet úmrtí během jediného týdne pohybuje v průběhu roku kolem 2000 osob, přičemž v době chřipkových epidemií bývá obvykle vyšší.

Z aktuálních dat je patrné, že počty zemřelých se začaly od dlouhodobého průměru odchylovat ve druhém týdnu měsíce září. Nejprve byl nárůst mírný, ale v polovině října už to bylo téměř o třetinu více zemřelých, než je obvyklé.

Při detailnějším pohledu je zřejmé, že úmrtnost ve věkových kategoriích do 40 let se prakticky nemění. Ve skupině lidí mezi 40 a 64 lety je již koncem období patrný nadprůměrný počet zemřelých. Ještě patrnější je to u lidí mezi 65 a 84 lety a razantně je vyšší úmrtnost na první pohled zřejmá u skupiny na 85 let věku.

Zatímco v předchozích pěti letech zemřelo ve 42. týdnu v průměru 608 osob nad 85 let, letos to bylo 909 lidí.

Počet zemřelých bude ještě stoupat
Vysoký počet úmrtí během jediného týdne přitom patrně bude dále stoupat. Jen za první polovinu listopadu zemřelo v souvislosti s koronavirem více osob než za celý říjen.

Původně statistici zveřejňovali data o úmrtnosti čtvrtletně, v době jarní vlny epidemie přešli na týdenní periodicitu. Data mají přesto několikatýdenní zpoždění, aby byla relevantní.

„Zveřejněné údaje pokrývají ty kalendářní týdny, pro které je počet zpracovaných statistických hlášení o úmrtí vyhodnocen jako dostatečně úplný pro zveřejnění předběžných počtů zemřelých,“ připomněl ČSÚ. Zároveň upozornil, že populace postupně stárne a narůstá počet seniorů.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » sob 05. pro 2020 10:43:29

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kd ... .seznam.cz

Kdo umírá v nemocnicích s nákazou koronavirem

Jaká byla věková struktura osob hospitalizovaných v potvrzenou nákazou koronavirem, v jakém stavu se tito pacienti nacházeli i to, kolik hospitalizovaných osob s covid-19 zemřelo, ukazují data zveřejněná Ústavem pro zdravotnické informace a statistiku (ÚZIS).

Z dat je patrné, že děti a mladí lidé měli i v případě hospitalizace vesměs bezpříznakový, či lehký průběh onemocnění.
Ve vyšším seniorském věku (nad 70 let) měly bezpříznakový či lehký průběh výrazně častěji ženy, což je dáno mimo jiné i vyšším průměrným věkem dožití.

Mezi hospitalizovanými pacienty, kteří zemřeli s potvrzenou nákazou koronavirem, naopak převažují muži. Zemřelých žen je více až od věkové kategorie nad 85 let, což opět souvisí s vyšším průměrným věkem dožití.

U mužů ve středním a vyšším věku byl výrazně častější těžší průběh onemocnění. Ve věku mezi 40 a 75 lety byl počet hospitalizovaných mužů s těžkým průběhem onemocnění zhruba dvojnásobný.
Přílohy
covid1.jpg
covid1.jpg (55.85 KiB) Zobrazeno 1006 krát
covid2.jpg
covid2.jpg (67.16 KiB) Zobrazeno 1006 krát
covid3.jpg
covid3.jpg (59 KiB) Zobrazeno 1006 krát
covoc4.jpg
covoc4.jpg (59.83 KiB) Zobrazeno 1006 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » čtv 10. pro 2020 10:22:08

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... k-40344733

V Británii nedoporučují vakcínu od Pfizeru těžkým alergikům, hrozí jim anafylaktický šok

Britský národní zdravotnický systém NHS ve středu doporučil, aby se lidé, kteří měli v minulosti těžkou alergickou reakci, vyhnuli očkování proti koronaviru. Dva zdravotníci, kteří očkování vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech podstoupili, totiž měli po jejím podání těžkou alergickou reakci. Oba zároveň byli alergici. Informovaly o tom list The Guardian a server Business Insider.

„Jak je u nových vakcín běžné, MHRA (britský Regulační úřad pro léky a zdravotnické produkty) z preventivních důvodů doporučuje, aby se lidé s častými alergickými reakcemi nenechávali očkovat,” řekl profesor Stephen Powis, který je hlavním zdravotnickým ředitelem NHS v Anglii.

Doporučení přišlo po dvou případech zdravotníků, kteří měli v minulosti silné alergické reakce a nyní se u nich brzy po podání vakcíny objevily potíže. Podle lékařů utrpěli „anafylaktickou reakci“. Oba se po podání adrenalinu zotavili.

Úřad pro léky MHRA v aktuálním novém doporučení uvedl: „Nikdo s výraznou alergickou reakcí na očkování, léky nebo potraviny v anamnéze (jako je anafylaktický šok nebo pokud mu bylo doporučeno, aby nosil injektor s adrenalinem) by neměl dostávat vakcínu od Pfizeru/BioNTechu. Očkování by se mělo provádět jen v zařízeních, kde jsou k dispozici prostředky pro resuscitaci.”

Problémy dvou očkovaných okamžitě vyvolaly otázky, zda nebyla vakcína schválena příliš rychle.

Ředitelka lékového úřadu MHRA June Raineová však před britskými poslanci uvedla, že zaznamenané alergické reakce nebyly postranním efektem pozorovaným během klinických testů.

Alergická reakce se při testech neobjevila
Mluvčí Pfizeru řekl televizi Sky News, že očkovací látka byla během testů na 44 000 lidech dobře snášena a nebyla zjištěna žádná „vážná bezpečnostní rizika“.

Vakcína od Pfizeru byla k použití v Británii schválena už minulý týden jako ve vůbec první zemi na světě. V úterý začalo ve Spojeném království očkování, jako první dostali vakcínu lidé z domovů s pečovatelskou službou a jejich ošetřovatelé.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » ned 13. pro 2020 12:24:47

https://www.lidovky.cz/svet/at-posadka- ... ntent=main

Ať posádka letadla nosí plenky, vyzývá Čína své aerolinky. Chce snížit riziko nákazy


...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pon 14. pro 2020 22:37:23

:!:
Švédsko bojuje kvůli corona pandemií s enormně vysokou úmrtností. Je nejvyšší za 100 let od španělské chřipky. Tato nezvykle vysoká úmrtnost se týká obyvatelstva staršího 65 let.

https://www.krone.at/2298386

CORONA KAUM ZU BREMSEN

Schweden: Höchste Todeszahl seit Spanischer Grippe
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » čtv 17. pro 2020 16:17:25

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/se ... .seznam.cz

Senioři, kteří leží v nemocnici, 5000 Kč zřejmě nedostanou
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pát 18. pro 2020 13:18:48

https://www.novinky.cz/zahranicni/clane ... h-40345618

ON-LINE: PES stoupl na pátý stupeň

Index PES v ČR k pátku stoupl ze 71 na 76 bodů, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. To znamená pátý stupeň. Za čtvrtek přibylo 7590 nově nakažených. V USA se blíží schválení druhé vakcíny proti koronaviru. Podle studie z Francie umírá na koronavirus třikrát více hospitalizovaných než na chřipku. Německo má rekordní počet více než 30 000 nově nakažených.

6:20 - Koronavirus má třikrát větší smrtnost než chřipka, uvedla studie využívající data z Francie v lékařském časopisu Lancet. Srovnala se v ní čísla o 89 530 hospitalizovaných s covidem-19 mezi března a dubnem a 45 819 lidmi hospitalizovanými s chřipkou od prosince 2018 do února 2019.


6:40 - V Německu testy poprvé potvrdily více než 30 000 nově nakažených za 24 hodin. Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) jich bylo ve čtvrtek 33 777. Údaj zahrnuje i 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů včas vloženi do databáze ve čtvrtek. Po odečtení pozdních hlášení za posledních 24 hodin přibylo 30 277 nakažených. Počet obětí z řad infikovaných se zvýšil o 813, což je druhý nejvyšší údaj od začátku pandemie.

V 83milionovém Německu se od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo zhruba 1,44 milionu lidí, z toho 24 938 nakažených zemřelo. Dosavadní rekord v počtu nakažených byl z minulého pátku, kdy bylo oznámeno 29 875 nových případů. Nejvíce zemřelých – 952 – bylo ohlášeno ve středu.

8:08 - Za čtvrtek přibylo v ČR 7590 nově nakažených koronavirem. Je to o 645 méně než za středu, ale o 1694 více než před týdnem.

8:45 - Na nárůstu indexu PES se podle dat ministerstva podílel hlavně nárůst reprodukčního čísla, udávajícího rychlost šíření covidu-19, z 1,18 na 1,22.

9:15 - Evropská kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala lidi o Vánocích, aby zůstali doma a neriskovali, že se nakazí koronavirem. „Zůstává rozdíl mezi tím, co vám povolují úřady a co byste měli dělat,“ uvedl ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge a zdůraznil, že pandemie zničujícím způsobem zasáhla společnost v Evropě.

11:57 - Rakousko čeká po Vánocích další lockdown, který potrvá do 18. ledna. Podrobnosti opatření probere vláda se zástupci jednotlivých spolkových zemí dnes odpoledne. Na víkend 16. a 17. ledna je podle agentury APA plánováno hromadné testování. Kdo nepřijde, bude muset zůstat doma v karanténě další týden. Uzavřené zůstanou nadále také restaurace a gastro podniky, které měly původně otevřít 7. ledna.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pát 18. pro 2020 14:37:19

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ral-647686

Švédská cesta proti koroně? Selhali jsme, řekl natvrdo tamní král

Ačkoli Švédsko vychází z porovnání s Českem z koronavirové krize podstatně lépe, protože tam na nemoc nezemřelo přes 10 tisíc lidí, ale 7800, a přestože se nakazilo podstatně méně lidí než v Česku, švédský král Karel XVI. Gustav v tradičním bilančním rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi konstatoval, že švédští představitelé státu při řešení koronavirové krize selhali a možná měli zvolit jinou cestu.

Švédsko na rozdíl od Česka zvolilo jiný přístup k řešení koronavirové krize a vláda seversklého království vydávala po většinu času jen doporučení, aby lidé udržovali rozestupy a neshlukovali se. Obchody a restaurace zůstaly otevřené.

V severské zemi se za těchto podmínek od března nakazilo koronavirem asi 349 tisíc lidí a 7800 nakažených zemřelo. V České republice, která má přibližně stejný počet obyvatel jako Švédsko, se za stejné období, ale za mnohem přísnějších protikoronavirových opatření, nakazilo koronavirem na 522 tisíc lidí a přes 10 tisíc nakažených spoluobčanů zemřelo. Je tedy zřejmé, že Švédsko vychází ze srovnání s Českem podstatně lépe.

Švédský král Karel XVI. Gustav přesto v tradičním předvánočním televizním rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi prohlásil, že Švédsko v řešení koronavirové krize selhalo a mělo zvolit raději jinou cestu. „Jsem přesvědčen, že jsme selhali. Zemřelo velké množství lidí a to je strašné,“ uvedl král.Švédové mají jiné životní a klimatické podmínky, jsou v projevech chladnější a vládě převážně důvěřují. Takže dělají to, co jim vláda doporučuje. Přesto jejich sousední státy, kde byla a jsou přísná opatření, jsou na tom nesrovnatelně lépe než Švédsko.

Mnoho Čechů by nějaká doporučení vůbec nezajímala, stejně tak nedodržovali přísná opatření. Proto je na tom Česko mnohem hůře než Švédsko.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » stř 23. pro 2020 19:35:56

:lol:

TEORIE NÁHODY:
„Čínská biologická laboratoř ve Wuhanu patří společnosti
Glaxosmithkline, kterou (čistě náhodou) vlastní společnost Pfizer!
, kterážto (čistě náhodou) vyrábí vakcínu proti virusu,
který má počátek v biologické laboratoři ve Wuhanu a TU financuje
dr. Fauci (čistě náhodou), který pro ni také dělá reklamu!)
GlaxoSmithKline je (shodou okolností) spravována společností Black
Rock Finances, která (čistě náhodou) spravuje finance Open
Foundation Company (Sorosova nadace), která (shodou okolností)
slouží francouzské AXA pojišťovně!
Shodou okolností SOROS vlastní německou společnost Winterthur,
která (čistě náhodou) postavila čínskou laboratoř ve Wuhanu a
byla koupena německou pojišťovnou Allianz, jejímž akcionářem je
(shodou okolností) Vanguard, který (čistě náhodou) je i
akcionářem Black Rock, který (shodou okolností) ovládá centrální
banky a spravuje zhruba třetinu globálního investičního kapitálu.
Black Rock je také (shodou okolností) hlavním akcionářem
společnosti MICROSOFT, kterou vlastní Bill Gates, který (čistě
náhodou) je akcionářem společnosti Pfizer (který - jak si
pamatujete - prodává tuto zázračnou vakcínu) a je v současné
době (shodou okolností) prvním sponzorem WHO !!!
Takže teď chápete, jak mrtvý netopýr prodaný na mokrém trhu v
Číně infikoval CELOU PLANETU
(převzato)
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » ned 27. pro 2020 10:54:50

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... u-40346247

Očkování proti covidu je v Česku v plném proudu. Po Babišovi dostal vakcínu i Blatný

V neděli časně ráno se v Česku začalo očkovat proti nemoci covid-19, a to ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích. Aktuálně je k dispozici 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, ty jsou určeny především zdravotníkům a seniorům. Jako první dostal v Ústřední vojenské nemocnici Praha (ÚVN) vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO). V Brně byl následně očkován ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

„Tento rok byl nejhorší v naší moderní historii. Kvůli covidu zemřela spousta našich spoluobčanů. Vakcína je naděje, že se vrátíme do normálního života,“ zdůraznil Babiš. Připomněl zároveň, že očkovat začala v neděli dle předchozí domluvy celá Evropská unie.

Prakticky okamžitě po jeho vyjádření usedl premiér na křeslo a zdravotníci mu vpíchli do pravé ruky vakcínu. Následně obdržel očkovací průkaz, ve kterém má informace o druhém plánovaném očkování za 21 dnů.

„Zatím se nic neděje, jsem v pohodě,“ reagoval Babiš na podání vakcíny. Pár minut poté očkovací centrum opustil. Podle lékařů musí být nyní 30 minut v klidovém stavu, což platí pochopitelně i pro další očkované.

Společně s Babišem dostala v ÚVN vakcínu také válečná veteránka Emilie Řepíková.

Ještě v neděli se budou očkovat také zdravotníci a senioři. „V tuto chvíli se nám přihlásilo téměř 700 zdravotníků,“ prohlásil Miroslav Zavoral, ředitel ÚVN.

Očkování v Motole
Očkovací látku mají k dispozici pražské nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce. V Brně se pak jedná o Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny. Každá nemocnice zvládne naočkovat stovky lidí denně. Očkuje se ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní.

V pražské Fakultní nemocnici v Motole byl prvním očkovaným proti koronaviru známý chirurg Pavel Pafko. Ten podle svých slov nerozumí té části populace, která váhá s očkováním, řekl před samotným vpichem jehly.

„Nerozumím těm 45 procentům českých obyvatel, kteří váhají s vakcinací,“ řekl Pafko. Podle něj by lidé měli věřit lékařům nikoliv až v době, kdy se dostanou na jednotky intenzivní péče, ale i při prevenci. Podle něj je přitom mnoho lidí, kteří se nemohou nechat očkovat s nejrůznějších důvodů.

V Motole bylo v neděli ráno připraveno 1975 dávek vakcíny, denně se zvládne v tomto ústavu naočkovat kolem 500 lidí, řekl novinářům ředitel nemocnice Miroslav Ludvík (ČSSD).

Fakultní nemocnice Brno v neděli také zahájila očkování proti covidu-19. Prvním očkovaným byl krátce po 10. hodině ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vakcínu mu podal primář Diagnosticko-terapeutického centra Petr Benda. Nemocnice má asi 3000 vakcín.

Jediné schválené očkovací sérum
Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. Další vakcíny nyní posuzuje. Do tuzemska by ještě do konce roku mělo podle Blatného dorazit dalších 20 000 dávek, celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek skoro pro sedm milionů osob. Centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování široké veřejnosti, by měl být spuštěn od února.

Prezident Miloš Zeman v sobotu vybídl všechny občany, aby se nechali proti covidu-19 očkovat. Jeho výzvu ocenila většina politiků. Opozice v posledních týdnech kritizuje postup vlády při očkování, podle ní kabinet přípravu tak masivní a logisticky náročné akce podcenil.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » ned 27. pro 2020 11:13:50

https://www.novinky.cz/zahranicni/clane ... 9-40346253

Itálie, Polsko i Rakousko. Evropská unie začala s očkováním proti covidu-19

V některých zemích Evropské unie začalo v neděli koordinované očkování proti covidu-19 vakcínou společností Pfizer a BioNTech. První dávku dnes dostali zdravotníci, senioři či politici v Itálii, Rakousku nebo v Česku.

"Dnes se Itálie probouzí, je den vakcinace," napsal na twitteru italský premiér Giuseppe Conte. Jako první v jeho zemi byla v 7:20 hodin naočkována zdravotní sestra Claudia Aliverniniová. Spolu s ní dostali dávku v nemocnici Spallanzani v Římě další čtyři zdravotníci.

O deset minut později začalo očkování v Polsku. V Ústřední nemocnici Ministerstva vnitra ve Varšavě, která se specializuje na boj s koronavirem, dostala vakcínu jako první hlavní sestra ústavu Alicja Jakubowská. Kromě ní podstoupilo vakcinaci ještě pět zaměstnanců nemocnice.

Už v sobotu začalo s očkováním zdravotníků Maďarsko, večer na Slovensku jako první vakcínu obdržel infektolog a člen vládní pandemické komise Vladimír Krčméry. Dávku dostali včera i obyvatelé a zaměstnanci domova pro seniory ve středoněmeckém Halberstadtu.

Z evropských politiků se dnes nechal očkovat český premiér Andrej Babiš. V neděli by měla vakcinaci podle médií podstoupit také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » pon 28. pro 2020 7:31:00

https://tn.nova.cz/clanek/turkmensky-pr ... ndrek.html

Turkmenský prezident odhalil tajný lék na covid: Dejte si pendrek!


:donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pon 04. led 2021 11:53:47

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ce ... e-40346761
Česko znovu na špici. Více nových případů nemá za poslední týden nikdo na světě

S novým rokem se Česká republika znovu dostala na čelo nelichotivého žebříčku zemí s nejvyššími přírůstky nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Při pohledu na sedmidenní průměr nakažených v přepočtu na milion obyvatel je v ČR 932 případů. Litva má za poslední týden 842 nakažených a San Marino 829.

V první desítce aktuálně nejpostiženějších zemí figuruje dále Velká Británie (773), Lichtenštejnsko (764), Panama (741), Slovinsko (707), Kypr (704), Andorra (686) a Izrael (661).

Sousedé ČR jsou s počty nových případů nákazy jinde. Na Slovensku připadá na milion obyvatel 522 nově potvrzených, v Polsku 230, v Německu 214 a v Maďarsku 177 nakažených.

Prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO), který loni v srpnu na mezinárodní konferenci tvrdil, že Česko je „best in covid” (nejlepší v covidu; pozn. red.), dostává na počátku roku znovu hořkou příchuť.

ČR totiž koronavirovým žebříčkům vévodí opakovaně. Koncem října se Češi mohli „pochlubit” tehdy nejvyšším týdenním průměrem 856 nakažených osob na milion obyvatel. Nedlouho nato se republika dostala do čela světových statistik úmrtí v přepočtu na obyvatele.

Omezené očkování zatím nepomůže
Nelichotivou pozici si země zatím nevylepší ani díky očkování, které mohly prozatím využít jen stovky zdravotníků a několik politiků. Masivnější očkování by mohlo začít mezi seniory až od poloviny ledna a od února plánuje vláda umožnit vakcinaci i zbytku dospělé populace. Devítimilionový Izrael mezitím oznámil k pondělku 1 240 000 naočkovaných.

V ČR přibylo v neděli 6220 potvrzených případů. Provedeno bylo 15 020 PCR testů a 11 364 antigenních. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se s chorobou v České republice aktuálně potýká 119 561 osob. V nemocnicích je 5777 pacientů s covidem-19. V souvislosti s chorobou zemřelo 12 070 lidí.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pon 04. led 2021 19:23:03

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... u-40346829

Ostravské krematorium nestíhá. Hejtman chce přerozdělení nebožtíků

Krematorium Ostrava podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) opět nestíhá zpopelnit všechny zemřelé. Je totiž jediné v celém Moravskoslezském kraji, který je velmi lidnatý, a epidemie koronaviru se zde šíří velmi rychle a agresivně, proto i přibývá úmrtí na covid-19. Moravskoslezský kraj bude proto žádat ústřední krizový štáb o koordinování.

„Řešili jsme to dnes na krajském krizovém štábu a ostravský primátor nás na tento problém upozornil. Že je potřeba to řešit, že krematorium není schopno zpopelnit všechny zemřelé. Budeme proto na ústředním krizovém štábu tuto otázku řešit, aby došlo k přerozdělení zemřelých, aby došlo k nějaké koordinaci,“ řekl Právu Vondrák.

Dodal, že na tento problém sám upozornil proto, že už je naštvaný z toho, jak lidé neustále současnou situace zlehčují. „Vidím ty reakce na svém facebookovém a twitterovém profilu. Spousta lidí si neuvědomuje, jak velkému nebezpečí čelíme,“ podotkl Vondrák.

Ostravské krematorium už v listopadu muselo navýšit kapacitu skladování zesnulých a vybudovalo nové skladovací místo. Krematorium mělo kapacitu pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, tehdy ji navýšilo na dvojnásobek. Zařízení je schopno denně, včetně sobot a nedělí, zpopelnit asi 60 zesnulých.

Také ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že ústřední krizový štáb by měl zvážit, jestli i jiná krematoria jsou tak vytížená, například jedou nepřetržitě jako od podzimu ostravské krematorium. "A to už místo jednoho máme dva externí mrazicí návěsy, abychom to nějak zvládli," řekl Macura serveru iDnes.cz.

Podle údajů takzvané chytré karantény dosud zemřelo 1495 obyvatel kraje, u nichž se potvrdila nákaza nemocí covid-19. Statistika chytré karantény ale eviduje nakažené podle trvalého bydliště. Lidé z regionu, kteří žijí jinde, jsou tak v chytré karanténě vykazováni ve statistikách kraje.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 05. led 2021 11:37:08

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... y-40346850

ON-LINE: PES se v Česku opět zhoršil, za pondělí přibylo 12 860 nakažených

V České republice se během pondělí prokázala nově nákaza koronavirem u 12 860 lidí. Před týdnem jich bylo 10 911. Aktuálně je v ČR nakaženo 121 488 osob, což je nejvíc od konce října. Celkem se v zemi nakazilo už 759 635 lidí. Počet obětí z řad nakažených dosáhl 12 257. Protiepidemický index PES opět stoupl o čtyři body na hodnotu 89.

9:35 - V České republice zemřelo během pondělí podle neúplných čísel dalších 71 nakažených koronavirem. Od 23. prosince nikdy neklesl denní počet obětí pod sto. Celkem v ČR zemřelo už 12 257 nakažených.

V pondělí bylo hospitalizováno 6680 lidí s covidem-19, což je skoro o 550 víc než v neděli. Oproti předchozímu pondělí stoupl počet hospitalizovaných o 940. Ve vážném stavu je jich 954.
Více pacientů s covidem leželo v nemocnicích naposledy 13. listopadu.

9:40 - V Česku je nyní 121 488 lidí s prokázanou nákazou novým typem koronaviru, což je nejvíc od 29. října.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 05. led 2021 11:49:34

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... m-40346874
V Japonsku se tajně nechali naočkovat čínskou vakcínou šéfové velkých firem

Šéfové několika předních japonských firem se nechali tajně naočkovat čínskou vakcínou od Sinovaku, uvedl japonský list Mainiči šinbun. Deník napsal, že osmnáct osob, většinou ředitelů firem a jejich rodinných příslušníků, se nechalo očkovat látkou, která není v Japonsku schválená. Podle něj ji do Japonska přepravil čínský konzultant napojený na čínskou komunistickou stranu.


Mainiči šinbun nezveřejnil jména, ale popsal, jak šéf jedné velké IT firmy a jeho žena byli očkováni večer o jedné prosincové sobotě na nejmenované tokijské klinice. Za každou injekci zaplatili 10 000 jenů (2100 korun). Očkoval je sám šéf kliniky, která byla v sobotu oficiálně zavřená.

Očkováno bylo podle deníku celkem 15 mužů a tři ženy, většinou šlo o ředitele významných IT firem, finančních ústavů a výrobců elektroniky. Jeden z nich listu řekl, že nákaza covidem-19 v jeho vysoké pozici by byla naprosto neodpustitelná. Dodal, že očkování mu umožní účastnit se obchodních večeří beze strachu, že se nakazí.

Běžní občané si ale na očkování budou muset počkat, podotkl britský list The Guardian. Japonská vláda oznámila, že očkování 10 000 zdravotníků v první linii začne na konci února, v březnu bude následovat očkování ohrožených seniorů. Očkování běžných občanů tak nezačne dříve než v dubnu.

Burzovní list Nikkei uvedl, že se premiér Jošihide Suga osobně angažoval, aby se zajistilo dost dávek vakcíny od Pfizeru/BioNTechu pro 60 milionů lidí. Japonsko dostane ještě očkování pro dalších 20 milionů lidí od Moderny a pro 60 milionů lidí od AstraZeneky. Suga uvedl, že půjde příkladem a bude mezi prvními očkovanými.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 05. led 2021 12:23:35

https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... lanky-home

V Los Angeles už nepřevážejí do nemocnic lidi s malou šancí na přežití a šetří kyslíkem

V Los Angeles nařídili posádkám sanitek, aby nepřevážely do nemocnic lidi, u nichž se po kolapsu nepodařilo na místě obnovit srdeční činnost, uvedla stanice CNN s odvoláním na regule záchranky. Důvodem je snaha zachovat zásoby kyslíku a mít ještě volná lůžka pro nakažené koronavirem, které lze zachránit.


Pokud lidé po kolapsu z jakéhokoli důvodu nedýchají a nemají hmatný pulz, má se provádět resuscitace po dobu nejméně dvaceti minut, uvádí v interním nařízení záchranka v Los Angeles. Jestliže se během této doby pacienta podaří stabilizovat, převeze se do nemocnice. Pokud se obnovit tep nepodaří, už nebude převážen do nemocnice. Nevozí se tam ani těla lidí, kteří jsou označeni za mrtvé na místě zásahu.

Šetří se také kyslíkem. Dává se jen lidem, kteří mají hladinu nasycení krve kyslíkem pod 90 procent, s tím, že tato hranice je dostatečná pro zásobování orgánů. Běžná hladina činí 95 až 98 procent. Pocit dušnosti a nemožnosti se nadechnout se ovšem projevuje i při hodnotách nad 90 procent, v takovém případě se však nyní v Los Angeles kyslík nedává. A i osobám s nižší hladinou se má dávat jen minimální dávka, plyne z nařízení ze 4. ledna.

Kalifornie pod tlakem
V Los Angeles a nedalekém údolí San Joaquin je zdravotnický systém pod velkým tlakem kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem a zdravotníci jsou nuceni šetřit kyslíkem, kterého se nedostává. Už minulý měsíc došlo k situaci, že byla všechna lůžka na jednotkách intenzivní péče obsazena a žádné nebylo volné. Do nemocnic přitom proudí další a další lidé s covidem-19.

V oblasti už také na konci prosince odmítli převézt do nemocnice lidi, kteří nebyli ve vážném nebo kritickém stavu, uvedl list Los Angeles Times. V okrese Los Angeles už provádějí třídění pacientů a ti, kteří nejsou „dost nemocní, aby potřebovali nemocniční péči, jsou popouštěni domů,“ přiznal kalifornský ministr zdravotnictví Mark Ghaly a dodal, že „když přišli do nemocnice, mohlo se stát, že se jim nedostalo pozornosti, jakou mohli očekávat“.

V Los Angeles bylo v pondělí hospitalizováno 7544 lidí a zůstávalo jen 17 volných lůžek na JIP pro dospělé.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 05. led 2021 12:55:41

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... kat-649298
Málo vakcíny v EU. Macron bouchá vzteky do stolu. Babiš: Můžeme jen čekat

Ve Velké Británii, v Izraeli, v USA i v celé EU se s očkováním proti koronaviru začalo již před vánocemi. Jenže zatímco ve Velké Británii nebo v Izraeli vakcínu dostaly už stovky tisíc lidí, v členských státech EU proces očkování probíhá podstatně pomaleji. Francouzský prezident Emmanuel Macron už kvůli tomu bouchl do stolu. Premiér Andrej Babiš se přidal. EU se ocitá pod palbou kritiků.

Ve Velké Británii se očkuje vakcínami firmy Pfizer a Astra Zeneca. V EU byla prozatím schválena jen vakcína od firmy Pfizer. Vakcíny od společnosti Astra Zeneca či Moderna teprve čekají na schválení. Očkovací dávky se navíc v EU přidělují s ohledem na počet obyvatel a nikoli podle toho, kolik ta či ona země poptává vakcín. Výsledkem je, že zatímco ve Velké Británii už bylo očkováno těměř milion občanů, v Německu jen 265 tisíc. V České republice bylo zatím očkováno jen pár tisíc lidí.

Francouzský prezident se kvůli očkovací strategii EU pořádně rozčílil. Podle serveru Aktuálně.cz dokonce natolik, že začal bouchat do stolu.

„Podle médií přitom rozhořčený francouzský prezident dokonce bouchal pěstí do stolu. A kritikou, i když mírnější, Macron nešetří ani na veřejnosti,“ napsal doslova server s tím, že nejvyššímu představiteli Francie rychlost očkování připomíná pomalou procházku s rodinou.

S rychlostí očkování v EU není spokojený ani český premiér Andrej Baiš (ANO).

„Je nenormální, že vakcína Astra Zeneca, která byla zakoupená již v srpnu, ještě nebyla schválena. EK argumentuje, že nejsou kapacity, a my jako členské státy jsme odkázáni na ni,“ prohlásil v rozhovoru pro Právo Babiš.

„Když Izraelci údajně Pfizeru vakcínu přeplatili o sto procent, protože my platíme za jednu dávku kolem 12 eur, tak byli ve výhodě. A stejně jako USA reagovali rychle. Ano, Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ pokračoval rozzlobeně.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4743
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků