Koronavirus zblízka

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 05. led 2021 14:52:22

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... k-40346883

Tisíce mrtvých navíc. Do listopadu zemřelo více lidí, než je běžné za celý rok

Do konce listopadu zemřelo v Česku již 114 781 lidí, což je více, než bývá za celý rok. Za 11 měsíců roku počet úmrtí dokonce překonal i celý rok 2015, který byl s více než 113 000 mrtvými za posledních deset let rekordní. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. K nárůstu zřejmě přispěla epidemie koronaviru, do konce listopadu zemřelo s nemocí 8400 lidí.


Počet zemřelých byl v první polovině roku 2020 podobný jako loni, nicméně počet úmrtí začal výrazně narůstat na přelomu září a října, kdy se začala epidemiologická situace zhoršovat.

Koronavirus se v Česku objevil sice již v březnu, přesto však počet mrtvých s touto nemocí začal stoupat právě až na konci září. Nejvíce mrtvých s covidem bylo v říjnu a v listopadu, a právě v tomto období zemřelo v Česku nejvíce lidí.

V září se ještě čísla meziročně lišila o 100 až 200 úmrtí týdně, v říjnu už to bylo o více než tisíc a v posledním říjnovém týdnu se počet mrtvých zdvojnásobil z 2066 na 4207. Přes 4000 úmrtí ukazuje i první listopadový týden.

Smutné datum je 3. listopadu, kdy zemřelo v tuzemsku s covidem nejvíce lidí, tedy 262. Do konce roku si covid v Česku vyžádal 11 795 obětí.

Od začátku roku do konce listopadu zemřelo o 11 procent více lidí než za stejnou dobu předchozího roku a o 12,5 procenta víc, než je pětiletý průměr.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo s koronavirem v Česku dosud 12 257 lidí. Nejvíce případů úmrtí přibylo do statistik právě v listopadu, a to přes 4900. Následoval prosinec s více než 3200 úmrtími a říjen s téměř 2900.

Z údajů ministerstva zdravotnictví je patrné, že s covidem umírají především senioři. Na celkovém počtu obětí se podílejí lidé starší 65 let více než 90 procenty. Naopak u mladých do 24 let jsou mezi mrtvými dva muži.

Zatím nejvíce obětí připadá na Moravskoslezský a Jihomoravský kraj, kde dosud zemřelo shodně přes 1500 lidí. Z hlediska počtu obyvatel jde o třetí a čtvrtý největší kraj. Nejlidnatější Středočeský kraj má dosud 1272 obětí, což je třetí nejvyšší údaj.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 06. led 2021 9:39:25

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... u-40346944

ON-LINE: Přibylo rekordních 17 278 nakažených. Nový PES na 86 bodech

Za úterý přibylo v Česku 17 278 nových případů nákazy koronavirem. Jde o rekordní číslo. Skóre systému PES, které se od středy začíná počítat podle pozměněné metodiky, je na hodnotě 86 bodů. V Německu, kde kancléřka Angela Merkelová prosadila lockdown až do konce ledna s výrazným omezením pohybu, přibylo za poslední den přes 21 tisíc nakažených koronavirem.

6:20 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES se ve středu začíná počítat s novým parametrem. Sedmidenní průměr pozitivity ze všech provedených PCR testů bude nahrazený podílem nakažených lidí přijatých do nemocnice s potížemi, u nich dříve nebyl covid-19 zjištěný testem. Má to pomoci odhadovat, jak velký podíl nakažených lidí se nedaří testováním a trasováním odhalit.

6:23 - V Německu, které v úterý prodloužilo lockdown až do konce ledna, přibylo za 24 hodin 21 237 nakažených a 1019 úmrtí v souvislosti s koronavirem. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. Interpretace údajů je ale nyní velmi obtížná, protože kolem Vánoc a na přelomu roku se odhalování a evidování případů podle institutu zpomalilo. V zemi se od začátku pandemie nakazilo téměž 1,81 milionu lidí, z toho 36 537 jich zemřelo.

8:04 - Za úterý přibylo v Česku 17 278 nových případů nákazy koronavirem, což je dosavadní rekord. Dosud byl nejvyšší přírůstek za minulou středu (17 045). S infekcí se aktuálně potýká 126 348 lidí, v nemocicích je přes 7000 nakažených.

8:34 - Index rizika PES je ke středečnímu ránu na hodnotě 86 bodů, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. V úterý bylo na 89 bodech, nově se ale počítá podle jiné metodiky - nezávisí na počtu pozitivních testů ze všech provedených a naopak započítává hospitalizované, u nichž se na nákazu přišlo až v nemocnici.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 06. led 2021 9:43:42

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... y-40346940
Hamáček: Dělali jsme vše, ale odpor byl velký

Místopředseda vlády, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) přiznává, že ačkoli se vláda snaží dělat v boji proti koronaviru, co může, nálada ve společnosti se kvůli různým opatřením zhoršuje.


„Vůbec mě to netěší, jako vláda jsme dělali všechno, abychom epidemii zvládli,“ řekl v úterý v Rádiu Impuls.

Uvedl, že reakce na zhoršující se situaci mohla přijít dřív a mohla být razantnější, ale odpor byl velký. Připomněl ostré debaty ve Sněmovně kvůli prodlužování nouzového stavu a také chování lidí, kteří na jaře opatření dodržovali, ale na podzim se to už nepovedlo.

Brutální lockdown si nedovolil nikdo
Hamáček dodal, že přistoupit k „brutálnímu lockdownu“ se neodhodlala žádná země na světě. Jediné, co podle něj vláda mohla udělat, by bylo, nechat lidi doma, zakázat jim chodit i do práce. „To by ale byly tak šílené ekonomické škody, že by se z toho naše země pravděpodobně nevyhrabala,“ řekl.

Odmítl, že by vláda nechávala promořovat lidi. „To rozhodně není strategie vlády,“ řekl s tím, že společnost promořují ti, kteří nedodržují epidemická opatření.

„Jediná obrana proti viru je maximální omezení kontaktu mezi lidmi,“ zdůraznil Hamáček a zopakoval, že jedinou cestou ze současné situace je očkování. „Než bude populace proočkovaná, musíme to vydržet,“ prohlásil Hamáček, který prý má pochopení pro naštvanost lidí. Rezignovat na opatření by podle něj ale znamenalo spoustu obětí na životech.

Sám se zatím očkovat nenechal, protože nepatří do kategorie lidí, kteří mají v tuto chvíli přednost. „Nechci nikoho předbíhat,“ dodal Hamáček s tím, že jakmile bude možnost, udělá to.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 06. led 2021 16:13:54

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koro ... tem-136213
Čísla mluví jasně. Česko koronavirovou epidemii vůbec nezvládá

Česká republika opět získává status státu s nejhorším šířením koronaviru. Redakce Seznam Zpráv připravila stručné porovnání s dalšími zeměmi.

Česká republika je na šestém místě v počtu lidí nakažených koronavirem v porovnání s celkovým počtem obyvatel, uvádí server worldmeter.info. Před námi je v nelichotivém žebříčku Andorra, Černá Hora, Gibraltar, San Marino a Lucembursko.

Společný znak všech zmíněných zemí je přitom pro podobné statistiky zásadní: jen dvě mají přes 100 tisíc obyvatel, žádná pak přes 700 tisíc. Do čela žebříčku se dostaly, protože k rychlému vzestupu ve statistice stačí malé množství nakažených.

Jedinými zeměmi v první dvanáctce, jejichž populace čítá více než pět milionů obyvatel, jsou Česká republika a Spojené státy.

Vývoj situace v čase v porovnání s vybranými zeměmi znázorňuje graf níže. Zatímco na začátku pandemie nejhůře postižené státy, jako jsou Itálie, Španělsko nebo Francie, hlásí relativně pozvolné pokračování, Spojené státy a Velká Británie se stále potýkají s problémy. Ani tyto země však v porovnání s počtem obyvatel nevykazují tak vysoká čísla jako Česko.

Dobře si nevedeme ani ve srovnání se sousedy. Zatímco Rakousko, Německo i Polsko křivku případů zplošťují, v České republice a na Slovensku stále strmě roste.

Aktuální situace se nedá svést ani na masivní testování. V tom je Česko na žebříčku až na 50. místě. Spojené státy, které jsou za námi v počtu nakažených, jsou v testech dvacáté. Více testuje i například Bělorusko nebo Rusko. V počtu úmrtí je Česká republika osmá, z milionu obyvatel jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo 1160.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 06. led 2021 16:18:44

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... k-40347011

Situace není dobrá, říká Hamáček

Česko se pohybuje na světové špičce v počtu nově nakažených, a je proto nutné, aby lidé dodržovali stávající vládní opatření, uvedl ve středu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jedině tím lze podle něj nepříznivá čísla srazit. Za úterý v Česku přibylo rekordních 17 278 nových případů nákazy.

„Situace není dobrá. Česká republika se pohybuje na světové špičce z hlediska nárůstu nových případů. Klíčové je udělat nyní maximum, aby tomu co nejrychleji tak nebylo,“ uvedl Hamáček na tiskové konferenci po středečním jednání Ústředního krizového štábu.

Vláda podle Hamáčka dělá vše pro to, aby opatření proti koronaviru byla efektivní. „Musíme je dodržovat, tím dosáhneme znovu poklesu v počtu nakažených,“ apeloval Hamáček.

Dodal, že ví, že jsou opatření tvrdá, dokud ale nebude společnost dostatečně proočkovaná, nejsou podle něj jiné možnosti než právě tato tvrdá opatření.

V Česku nyní platí stupeň pět v rámci protiepidemického systému PES, zavřená je většina obchodů a služeb, otevřené nejsou ani restaurace.

K nepříznivým datům se ve středu vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který se vymezoval vůči tomu, že by mělo Česko patřit k nejhorším zemím Evropy.

„Nejsme nejhorší v Evropě, jak se píše. Díky plošnému testování zachytáváme i bezpříznakové přenašeče, kteří by jinak nevědomky nemoc přenášeli dál. Takových lidí je až čtvrtina otestovaných denně,“ napsal ve středu na Twitter ministerstva zdravotnictví.

Česko je aktuálně celosvětově na pátém místě v počtu nakažených na milion obyvatel - za Andorrou, Černou Horou, Lucemburskem a San Marinem.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 06. led 2021 16:24:49

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... Ale-649435

Zprávy z Izraele: Očkování bleskově! Ale...

Monika Giat, Češka žijící v Izraeli, prozradila, jak probíhá očkování proti koronaviru v zemi, kde už bylo očkováno přes 1,3 milionů lidí. Denně je očkováno až 150 tisíc lidí. Lidé věří, že očkování má smysl, domnívají se, že by stát nenechal očkovat zdravotníky, kdyby nebyla vakcína od firmy Pfizer bezpečná. Navzdory bleskově běžícímu očkování však možná Izrael čeká další tvrdý lockdown.


Paní Monika Giat v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV prozradila, že i ona už má v sobě první dávku vakcíny. Pracuje jako zaměstnankyně na městském úřadu a pan starosta prý zařídil očkování všem zaměstnancům. První dávku vakcíny dostala v pátek. Očkování probíhalo přímo na úřadě.

„Všechno probíhalo hrozně rychle. Bylo to skvěle zorganizované. Když jsem tam přišla, tak bylo přede mnou asi 150 lidí. Na řadu jsem přišla asi do 10 minut. Po očkování jsme všichni čekali 10 minut a během dvaceti minut jsme dostali SMS s datem druhé dávky,“ prozradila paní Monika Giat s tím, že očkování probíhá v Izraeli bezplatně.

Po naočkování všech zaměstnanců úřadu zdravotníkům ještě nějaké vakcíny zbyly, takže byli naočkováni i partneři či partnerky zaměstnanců úřadu. I tak ale stále zdravotníkům nějaké vakcíny zbyly a mohli se přijít naočkovat další lidé.

Monika Giat na kvalitu vakcíny spoléhá. Je přesvědčena, že pokud byla tato vakcína schválena v USA, je bezpečná.

Pokud jde o ochotu nechat se očkovat, až 85 procent Izraelců je přesvědčeno, že se nechá očkovat. O velkém zájmu lidí o očkování svědčí i dlouhé fronty u očkovacích center.

Lidi prý uklidnilo, že se nechali naočkovat jak politici, tak zdravotníci. Paní Monika Giat je přesvědčena, že by zdravotníky nikdo neočkoval vakcínou, která by mohla být nebezpečná. Vláda Izraele navíc očkování podpořila masivně. „Bylo to všude. A ta kampaň tady probíhá už asi tři týdny,“ uvedla paní Monika s tím, že lidé se vzájemně podporují v tom, aby se nechali očkovat, hodně si o očkování povídají a sdělují si i případné nežádoucí účinky. „Jediné, co jsem slyšela, tak že jednou očkovanému bylo nevolno půl hodiny poté, co se nechal očkovat. Jinak jsem o dalších nežádoucích účincích neslyšela,“ dodala.

Monika Giat věří, že se vládě během ledna podaří naplnit plán naočkovat do konce ledna 2,25 milionu lidí.

Prý se ukazuje, že nemoc covid-19 šíří i děti, které sice nemají žádné příznaky, ale po otestování se ukazuje, že jsou pozitivní. V Izraeli prý proto možná přijde čas na další tvrdý lockdown. Obchody a nákupní centra jsou uzavřené už teď, ale po 8. lednu by se prý opatření mohla ještě zpřísnit. Mohlo by dojít např. k uzavření školek a druhých stupňů základních škol. Spoje veřejné dopravy budou možná omezeny o 50 procent.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » čtv 07. led 2021 9:23:18

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... m-40347073

ON-LINE: Přírůstek nakažených je opět rekordní, přibylo 17 668 pozitivních

Index protiepidemiologického rizika PES v ČR klesl na 84, zůstává v pátém nejvyšším stupni rizika. Opět ale padl rekord v počtu nakažených, bylo jich za středu 17 668. Ve středu ráno se k mimořádnému zasedání sešel kabinet.

7:56 - Index protiepidemiologického rizika PES klesl ze středečních 86 bodů na 84, nadále však zůstává v pátém nejvyšším stupni rizika, kde je už od 30. prosince 2020.

8:05 - V České republice přibylo ve středu 17 668 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to další rekord, nakažených je o 330 více než úterý. Aktuálně je v zemi 132 725 nakažených, z nichž je 7143 hospitalizovaných, přičemž jich je 1061 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných klesl za den o dvě stovky.

Celkem se v ČR nákaza prokázala už u 794 740 lidí, z nichž zemřelo 12 621. Za den stoupl podle neúplných údajů počet obětí o 83. Od 23. prosince počet obětí za den nikdy nepoklesl pod 100, za úterý jich bylo podle upřesněných údajů 152.


8:09 - Ve středu bylo provedeno v České republice 36 966 testů, v úterý jich bylo 43 347. I tak je ale počet nových případů rekordní, neboť 47,8 procenta testů vyšlo pozitivních. Vyšší podíl pozitivních testů z provedených byl jen 1. ledna, kdy činil 52,29 procenta.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » čtv 07. led 2021 14:31:46

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... l-40347102

Děsivé statistiky v Česku: V počtu nových nákaz první na světě, v úmrtí čtvrtí

Česko ve středu znovu zaznamenalo 17 668 nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to další rekord a země se tak dostala na první místo v žebříčku, který sleduje počet nakažených na milion obyvatel v sedmidenním sledovaném období. V přehledu zemí světa, které mají za týden nejvíce úmrtí s koronavirem, Česko sice není v čele, ale obsadilo čtvrté místo.

Suverénním „vítězem“ se Česko stalo v přehledu zemí, které mají za týden nejvíce nových případů nákazy koronavirem na milion obyvatel. S údajem 1005,1 nově nakažených vede země neslavný výběr případů. Se značným odstupem obsadilo druhé místo Irsko (896,8) a hned za ním se drží Velká Británie (852,4). Čtvrté místo patří Slovinsku (823,5). Žebříček uzavírá Andorra s 674,9 nového případu na milion obyvatel.

Jedno z předních míst obsadilo Česko i v žebříčku zemí světa, které mají za týden nejvíce úmrtí s koronavirem na milion obyvatel. V tomto přehledu patří první místo Litvě s průměrnými 32,22 oběti denně. Na druhém místě je Slovinsko (16,08), hned za ním je Slovensko (15,49). Česku s údajem 13,43 patří v tomto výběru čtvrté místo. Žebříček uzavírá Bulharsko (9,17).

Navzdory přísným opatřením epidemie koronaviru v Česku stále sílí. Země druhý den po sobě zaznamenala rekordní počet nově potvrzených případů nákazy, dosud nejvyšší je i aktuální počet infikovaných. Testy ve středu odhalily 17 668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo předchozí úterní maximum.

S nákazou se aktuálně potýká 132 725 lidí, při podzimní vlně jich bylo nejvíc přes 122 tisíc. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí, z nich je 1061 ve vážném stavu.

Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12 621 lidí. V úterý eviduje ministerstvo 152 obětí, za středu zatím 84, zpětně se ale počty zemřelých zpravidla zvyšují.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 12. led 2021 15:36:58

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ce ... y-40347562
Česko v rychlosti očkování zaostává a je opět na chvostu Evropy

V rychlosti očkování proti covidu-19 patří Česká republika mezi nejhorší země Evropy. Může za to mimo jiné i neochota ministerstva zdravotnictví zveřejňovat průběžně data o počtech očkovaných. Zatímco Dánsko již na každých 100 občanů naočkovalo dva lidi, v ČR je tento poměr 0,2, tedy desetkrát menší.

Vakcíny, jejichž nákup jménem členských zemí dojednala Evropská komise, jsou členským státům distribuovány poměrným systémem dle počtu obyvatel.

Do ČR dorazilo ještě před koncem minulého roku 33 000 vakcín. Od té doby se počet dostupných vakcín dostal podle slov premiéra Andreje Babiše (ANO) ke 100 000 dávek. Ačkoliv premiér pro sobotní rozhovor v Právu tvrdil, že naočkováno je „přibližně 40 000 lidí”, ministerstvo setrvale uvádí číslo 19 918 a data hodlá aktualizovat jedenkrát týdně.

Nejrychleji se očkování zhostili v Izraeli, kde již vakcínu dostalo 20 lidí ze 100. Desetinu obyvatel již naočkovaly Spojené arabské emiráty a šest procent lidí ze sta již obdrželo vakcínu v Bahrajnu.

V Evropě hrají prim Velká Británie a Dánsko. Britové, kteří masivní očkování spustili již v prosinci, mají naočkované 4 lidi ze 100.

Dánsko se rovněž umístilo v první desítce zemí v rychlosti očkování. V současné době je v tomto severském státě očkováno proti koronaviru 1,98 osoby na 100 obyvatel. Země zavedla speciální očkovací plán pro domovy důchodců a pečovatelské ústavy. Výsledkem je, že už minulý týden byli očkováni obyvatelé všech 900 pečovatelských zařízení.

Těmto číslům se ČR ani nepřibližuje a dobře si nevedeme ani při srovnání se sousedními státy. Na Slovensku je poměr naočkovaných na 100 osob 0,48, v Rakousku 0,44, v Polsku 0,53 a v Německu 0,74. Česko se s poměrem 0,19 řadí na úroveň Bulharska (rovněž 0,19) či Srbska (0,13).

Jak odborníci upozornili, v okamžiku, kdy by se v ČR podařilo naočkovat milion nejstarších občanů, počet obětí koronaviru by se snížil o 70 procent.

Zatímco vládní politici se dohadují, zda by bylo možné využít k očkování volební místnosti, kraje se snaží připravit vlastní očkovací centra a dožadují se „očkovací autonomie”, která by jim uvolnila ruce.

Očkování pro veřejnost se má rozběhnout v polovině měsíce. Od 15. ledna se budou moci zaregistrovat k očkování lidé nad 80 let věku, od února by se měl systém otevřít pro všechny ostatní dospělé. Prozatím jsou očkováni senioři v ústavech, lékaři a zdravotnický personál a další lidé pomáhající se zvládáním epidemie.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » úte 12. led 2021 15:50:00

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... a-40347585

Bude to ještě strašně dlouhé a bolestné. Německo chce tvrdý lockdown až do Velikonoc

Noční můra Němců nabývá reálné podoby. Přísná uzávěra země by mohla být prodloužena o dalších 10 týdnů a skončila by krátce před Velikonocemi, píše deník Bild. Kancléřka Angela Merkelová tuto variantu probírala na interním jednání Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Kancléřce dělá starosti nakažlivější „anglická“ mutace koronaviru. Ta se objevila na sklonku loňského roku na jihu Anglie, ale v tuto chvíli je už téměř v celé zemi dominantní. Merkelová se obává explozivního nárůstu nakažených.

„Pokud se nám nepodaří tento virus zastavit, hrozí desetinásobně vyšší výskyt,“ řekla kancléřka. Jedinou ochranou je podle jejích slov přísná uzávěra. „Potřebujeme dalších 8 až 10 týdnů lockdownu,“ řekla kancléřka.

Současná uzávěra by měla v Německu skončit 31. ledna. Kancléřka ovšem nedala žádné záruky, že se lockdown neprodlouží. Pokud by se tak stalo, Němci by vyšli z lockdownu krátce před Velikonocemi, které pro letošní rok vycházejí na termín 2. až 5. dubna.

První případy mutace koronaviru B1.1.7 byly poprvé hlášeny už loni v listopadu v Dolním Sasku. Byla zjištěna u velmi starého pacienta, který se nakazil a zemřel, a také u jeho manželky. Zjištění z Hannoveru potvrdila také laboratoř berlínské Charité.

Dcera manželského páru byla v polovině listopadu v Británii, kde se s největší pravděpodobností nakazila a infekci pak přivezla s sebou. Od ní se infikovali její rodiče. Zdravotnický úřad v Hannoveru tvrdí, že v souvislosti s těmito případy se nikdo dál nenakazil.

V Německu byla virová varianta B1.1.7 odhalena také u ženy, která 20. prosince odletěla z Londýna do Frankfurtu nad Mohanem.

Typ zmutovaného viru byl detekován také v řadě jiných zemí: v Dánsku, Nizozemsku, Itálii, Francii, Norsku, Jordánsku, Jižní Koreji, Jihoafrické republice či Japonsku.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 13. led 2021 16:37:06

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... t-40347740

Česko je epidemická bomba, varuje německý list

Německo se koronaviru nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z České republiky, která patří k nejpostiženějším na světě. Tak začíná komentář Olafa Gersemanna ve středečním vydání deníku Die Welt. V komentáři nazvaném „Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku” autor uvádí, že premiéři Saska, Bavorska a Durynska musí najít odvahu, aby se situace v Německu opět dostala pod kontrolu.

Zatímco v říjnu podle Die Welt ještě koronavirus v Sasku tak silný nebyl, v Česku pandemie zuřila naplno s hodnotami 600 či 700 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

„To je hodnota, kterou Německo hlásí jen z několika míst. Je to ztráta kontroly, která dodneška nemá v Evropě obdoby,“ píše autor o dění v Česku a dodává, že i tak přejíždělo přes hranice pravidelně 9000 Čechů, aby na saské straně pracovali.

„V Bad Schandau jsou všude - v hotelech, restauracích, obchodech,“ připomíná tehdejší situaci.

„O tři měsíce později bojuje Sasko s incidencí 304 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, zatímco v celém Německu je to 155, a zemská vláda v Drážďanech to ještě ve vší vážnosti svým obyvatelům vydává za úspěch,“ píše Die Welt.

Poukazuje na to, že obzvláště postižené jsou v Německu ty bavorské a saské okresy, které hraničí s Českem. Nákaza se ovšem šíří i v Durynsku a také v Braniborsku a Sasku-Anhaltsku, píše list. (Tyto spolkové země s Českem nesousedí - pozn. red.).

Dostat vývoj pod kontrolu s pomocí lockdownů a podobných opatření je podle komentáře obtížné, protože je neustále „vyživován” přes otevřenou hranici s Českem. „Tam mezitím vypukla třetí vlna s incidencí 829, která je druhá nejvyšší na světě,“ píše Die Welt.

Deník rovněž uvádí, že ačkoli německé hotely a restaurace provoz zastavily, je stále větší poptávka po zahraničních pracovnících do míst, kde nákaza představuje obzvláště velké riziko. „Do pečovatelských domovů a do nemocnic,“ uvádí list.

To, že v Sasku bude od pondělí vyžadován od zahraničních pendlerů jeden test týdně, nepovažuje Die Welt spolu s dosavadními karanténními opatřeními za očekávanou ránu, která přeruší řetězec přenosu infekce z Česka. Na výběr tak jsou dvě možnosti. Buď se podle deníku zemské vlády spolehnou na to, že Češi přece jen dostanou pandemii pod kontrolu, nebo se odhodlají k takovým opatřením, která poskytnou skutečnou ochranu a zároveň předejdou nedostatku pečovatelů.

„Proč se například pětinásobně nezvýší paušál na ubytování zahraničních pendlerů a nevyplácí se přímo zaměstnancům místo zaměstnavatelům?“ pokládá si Die Welt otázku.

Paušál v Sasku pro pendlery od poloviny prosince činí 40 eur za noc, částka ale mnoho lidí nemotivuje k tomu, aby místo dojíždění dočasně v Sasku bydleli.

Dosavadní zemská opatření, jako jsou zákaz turistického ubytování, omezení pohybu na vymezený okruh kolem domova či povinné respirátory třídy FFP2, považuje Die Welt za placebo.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 13. led 2021 16:49:59

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... voj-650218
Jde o život. Němci skoupili vakcíny, EU je nyní za voly. Nový vývoj

Kdo nakonec bude mít dost vakcíny na očkování? Podle článku serveru Politico.eu to vypadá na Němce. Ti totiž skupují drahé vakcíny od Pfizeru a Moderny, které ostatní země EU nechtěly, třeba Polsko, Řecko či Bulharsko. Ale z EU zní, že žádné separátní dohody neexistují a že o nich nic nevědí.


Jak jsme již informovali, premiér Babiš Evropskou unii obvinil, že nezajistila dostatek vakcíny, ovšem hned byl sám obviněn, že Česko není schopné využít ani dávky vakcíny, které již dostává. Nejedná se ovšem jen o lokální spor.

Země EU by teoreticky měly mít vakcíny zajištěny přes EU. Ale v praxi ne všechny země spoléhají jen na ni, alespoň podle článku serveru EurActiv.com. Mezi zeměmi, které budou mít více, je Německo. Jak píše server Politico, kromě evropské dohody uzavřela země s firmou BioNTech/Pfizer svou vlastní dohodu. 64 milionů dávek tak získá přes společný nákup od EU a 30 milionů přes svou separátní dohodu. A to prý není všechno, Německo chce koupit i dávky vakcín, které ostatní země nekoupily, a tak přijde k padesáti milionům dávek vakcíny od Moderny. „Zbytky“ už chce kupovat i Francie a Dánsko.

Podle serveru je chování Německa technicky vzato porušením evropské očkovací strategie, protože mezi zeměmi platí dohoda, že vakcíny země dostanou podle počtu obyvatel a země nebudou samostatně vyjednávat s firmami, se kterými jednala EU. Ale jeden z úředníků komise tvrdí, že Německo nic neporušilo, protože vakcína dohodnutá Německem samostatně bude dodána až po dávkách Evropské unie a navíc EU objednala od firmy dalších 50 až 100 milionů dávek.

Dle evropských diplomatů Německo k tomuto kroku přistoupilo, protože ostatní země EU sázely na to, že první schválenou vakcínou bude ta od firmy AstraZeneca (na tuto vakcínu sázel i Roman Prymula). Tato vakcína je zároveň nejlevnější, zatímco vakcína od BioNTechu je druhá nejdražší. A nejdražší je nyní schválená vakcína od Moderny. Německo se prý již v září snažilo unii dotlačit k tomu, aby nakoupila od Pfizeru dalších 100 milionů vakcín, ale unii se vakcína zdála moc drahá a náročná na skladování. A tak Němci věc vzali do vlastních rukou.

To samé teď dle Politico.eu dělají u vakcín Moderny. Ne všechny země totiž nakoupí celý podíl vakcíny od této firmy. Ovšem ani Evropská unie, ani firma nechtějí zveřejnit, které země to jsou a čí vakcínové zbytky tedy Němci skupují. Ovšem dle propočtů serveru například Poláci nenakoupí vše, co by od Moderny koupit mohli, a stejně tak Bulhaři, Řekové nebo Belgičané.

A co na to Evropská unie? Sandra Gallinová, ředitelka odboru pro léky a potraviny, prohlásila, že paralelní dohody nejsou možné. „Nebyli jsme o tom informováni a myslím, že jsme informováni velmi dobře,“ řekla včera v europarlamentu dle serveru EurActiv.com. „Je to něco, co podle mě neexistuje,“ uvedla a dodala: „Na každé lahvičce vakcíny je uvedeno jméno státu, nejsou žádné lahvičky navíc, které někdo může koupit v separátní dohodě.“

Což je ovšem v rozporu se zprávami o Německu. Navíc se prý i Kypr chystá investovat a další dávky vakcíny chce získat přes Izrael.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 13. led 2021 17:04:39

https://www.lidovky.cz/svet/rakousko-uz ... ranici_tmr

13. LEDNA 2021 14:32

Rakousko uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. Mezi nimi jsou Velenice i Čížová

Rakousko od půlnoci uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. S odvoláním na nařízení ministerstva vnitra o tom informovala agentura APA. Opatření se dotkne například hraničních přechodů ve Smrčné u Nové Bystřice, v Čížově u Znojma či tří menších přechodů v Českých Velenicích. Už v sobotu Rakousko kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem obnovilo na hranicích s Českem a Slovenskem kontroly.

Uzavření přechodů vstoupí podle ministerstva v platnost o půlnoci ze středy na čtvrtek. Cílem je zajistit „zachování veřejného klidu, pořádku a bezpečnosti“. Uzavření menších přechodů už minulý týden avizoval ministr vnitra Karl Nehammer.

Na hranici s Českem se opatření týká 42 přechodů. Otevřeno zůstává 17 velkých přechodů včetně těch v Slavonicích, Mikulově, Hatích či Dolním Dvořišti.

Agentura APA připomněla, že Česko, které má 10,7 milionu obyvatel, i Slovensko, které má 5,5 milionu obyvatel, hlásí v posledních týdnech vysoké přírůstky počtu nakažených koronavirem. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má nyní Česko v průměru posledních dvou týdnů 1119 nakažených na 100 000 obyvatel a Slovensko 674,5.

V Česku za posledních 24 hodin přibylo 10 725 případů nákazy koronavirem, na Slovensku přibylo 3576 pozitivních výsledků PCR testů a 3788 antigenních. Pro srovnání v Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, přibylo za posledních 24 hodin 1917 případů infekce.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes navíc varoval, že se na Slovensku šíří mutace koronaviru, která se poprvé prokázala na konci minulého roku v jižní Anglii. Počty nakažených tímto virem jsou podle Anschobera na Slovensku „alarmující“.

Už nyní platí pro lidi přijíždějící do Rakouska povinnost desetidenní karantény. Po pěti dnech lze izolaci předčasně ukončit, a to s negativním výsledkem PCR testu. Výjimku mají pendleři a nákladní doprava. Od pátku bude navíc platit povinnost on-line registrace před vstupem do Rakouska.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod armin » sob 16. led 2021 18:35:54

Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 1846
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 67-krát v 64 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » sob 16. led 2021 21:37:12Vzpomínám si, že tak před 20 - 25 lety se řidičům záchranek v Praze stávalo něco podobného, také mívali občas problémy umístit pacienta do některé z nemocnic....a to tu covid ještě nebyl...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5644
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod armin » čtv 21. led 2021 9:08:57

Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 1846
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 67-krát v 64 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pát 22. led 2021 8:42:10

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ale-651239
Šéfka Evropské komise Leyenová varuje Česko: Necháme hranice otevřené, ale...

Lídři Evropské unie jednali o pandemické situaci. Shodli se na tom, že přitvrdí vůči rudým zónám, do které patří i Česká republika. Od neděle bude česká kotlina pro sousední Německo vysoce rizikovou zemí. Pendlerům se tak opět zkomplikuje dojíždění za prací.

Německá vláda od neděle zařadí Česko na seznam epidemicky „vysoce rizikových zemí“, tedy o jeden stupeň výš, než byl dosud ten nejvyšší. Do této nejvíce rizikové kategorie RKI řadí oblasti, v nichž se prokázalo šíření nebezpečných mutací, a oblasti, které přesahují 200 nových případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Ke vstupu do Německa tak již nebude stačit doložit negativní test do 48 hodin po příjezdu jako dosud, nově bude požadován již při překročení hranice. S častějším testováním budou muset počítat také lidé dojíždějící za prací k sousedům do Bavorska a Saska. V případě Saska budou stačit dva negativní testy týdně, Bavorsko zřejmě bude chtít potvrzení každé dva dny, informuje deník Mladá fronta Dnes.

„Necháme hranice otevřené, ale musíme se zaměřit na konkrétní kritické zóny,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání lídrů EU. Von der Leyenová zdůraznila, že je pro členské země naprosto zásadní udržet v chodu vnitřní trh.

Leyenová zdůraznila, že nejdůležitější nyní je se zaměřit na „rudé zóny“, do kterých spadá aktuálně také Česká republika. „Tyto zóny se musí připravit na to, že ostatní státy budou vyžadovat negativní testy na covid-19,“ uvedla.

Přesnou podobu plánu na zpřísnění restrikcí vůči „rudých zónám“, představí Evropská komise v pondělí.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » pát 22. led 2021 8:49:29

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/on ... e-40348616

ON-LINE: Přibylo 7435 nakažených, vláda prodloužila nouzový stav

Index PES je nadále na 73 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti koronaviru, zatímco dál platí pátý, nejpřísnější. Vláda v pátek potvrdila prodloužení nouzového stavu do 14. února. V Německu je už přes 50 000 obětí z řad nakažených.6:25 - V Německu zemřelo od začátku pandemie již 50 642 lidí nakažených koronavirem. Za poslední den jich přibylo 859, informoval v pátek Institut Roberta Kocha (RKI). Ve čtvrtek se přibylo 17 862 nově potvrzených případů nákazy na SARS-CoV-2. Minulý pátek Německo ohlásilo 1113 zemřelých a 22 368 nově infikovaných, uvedla agentura DPA.

Asi 83milionové Německo dosud zaznamenalo 2 106 262 osob s pozitivním testem na koronavirus. Skutečný počet lidí, kteří se virem nakazili, však bude podle expertů výrazně vyšší. Průměrný počet infikovaných osob v posledních sedmi dnech činí v celém Německu 115,3 na 100 000 obyvatel, číslo v posledních dnech klesá. Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v současné chvíli průměrně nakazí jeden infikovaný člověk, stouplo na 0,93 ze čtvrtečních 0,87.

7:02 - Index PES je nadále na 73 bodech, více než týden se drží ve čtvrtém stupni. Popáté v řadě se ale zhoršilo reprodukční číslo, nyní má hodnotu 0,86.

7:33 - Vláda prodloužila nouzový stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila Sněmovna. O rozhodnutí vlády informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Celkem bude nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, trvat minimálně 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

7:59 - Ve čtvrtek přibylo v ČR 7435 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden a proti minulému čtvrtku je to pokles asi o 650 nakažených.

8:04 - Počet zemřelých s koronavirem v České republice přesáhl 15 000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní. V lednu přibývá kolem 150 obětí denně.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4745
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 323
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků