Čistá mysl a pohlavní čistota

Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod armin » stř 23. lis 2022 18:55:43

armin píše:
Alfons píše:Míla se o tom zmiňuje ve své knize Za čas a prostor, v kapitole O vnitřní příbuznosti lidí, kde popisuje jejich setkání s Dalajlámou, a v závěru kapitoly píše:
Tito lidé mají k sobě vztah již z minulých inkarnací, ve kterém dnes jen pokračují, aby si vyrovnali nedožité závazky. Jejich vzájemné poznání je podmíněno čistotou mysli, která je zase spjata s pohlavní čistotou.
Proto se tento úkaz děje hlavně u mladých lidí, kteří ještě svou mysl nezkazili zkušeností tělesných požitků.
Mnoho z našich přátel nám vyprávělo, jak se poznali se svými manželkami, manželi či přáteli na první pohled. Všichni z nich měli v té době čistou mysl.



Co je podle tebe čistá mysl a pohlavní čistota?



Jak to kdo vidíte?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod Eva Nada » stř 23. lis 2022 22:39:09

Na webu http://vp.inspiruj.cz/viewtopic.php?f=2 ... 225#p20225 Alfons na tuto otázku odpověděl:

Vzhledem ke křesťanskému kontextu, ve kterém se Míla Tomášová nacházela, a ke kterému patří neposkvrněné početí Panny Marie, zřejmé jest, že čistá mysl (tedy vědomí/vhled), má co dočinění s celibátem (ne jinak je tomu v tradičním buddhizmu).
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod Eva Nada » stř 23. lis 2022 22:42:23

Arat, což jsem já (Tara po zpátku) odpověděla:

Co když tzv. pohlavní čistotou myslela Míla neztotožnění se s osobní individualitou, jedinečností, od které se vše odvíjí.....? Kdy mysl je ještě (opět) čirá, nelepkavá, ctící svou podstatu v nekonečném oceánu bytí?


a Alfons jí na to odpověděl:

To spíše Míla vyjádřila v básni

Ráno jsem vstala,
abych Tě pozdravila
tak jako dřív.
Však ač jsi všude,
nikde Tě nenalézám.

Tento stav těžko můžeme připisovat stavu mysli "u mladých lidí, kteří ještě svou mysl nezkazili zkušeností tělesných požitků", jak o tom píše Míla v souvislosti s pohlavní čistotou.
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod Eva Nada » stř 23. lis 2022 23:03:19

Alfons:

To spíše Míla vyjádřila v básni

Ráno jsem vstala,
abych Tě pozdravila
tak jako dřív.
Však ač jsi všude,
nikde Tě nenalézám.

Tento stav těžko můžeme připisovat stavu mysli "u mladých lidí, kteří ještě svou mysl nezkazili zkušeností tělesných požitků", jak o tom píše Míla v souvislosti s pohlavní čistotou.


Proto jsem psala tuto větu a dovolím si zvýraznit slůvko "opět":

Co když tzv. pohlavní čistotou myslela Míla neztotožnění se s osobní individualitou, jedinečností, od které se vše odvíjí.....? Kdy mysl je ještě (opět) čirá, nelepkavá, ctící svou podstatu v nekonečném oceánu bytí?


Malinké děti do určitého věku, stejně jako ti, co už si odžili, to, co bylo třeba, aby byl (sám) stržen závoj Máji.... jsou nevinné, v našem povídání - jsou čirou myslí - bezpohlavní, žijící přítomným okamžikem (Jano, ani to nezkoušej!)

Alfons se ptá armina, jak do toho pasuje ta jeho tantra :-)

Opět, co kdo považuje za slůvkem tantra... :-), hádám, že Alfons má na mysli především sex (rokenrol a bigbít, alkohol) :-)

To jsou jen prostředky, něco jako povoz, nástroj k tomu cíli, ke sjednocení.... :-) A jako každý nástroj, pokud se stane pánem, je to špatně....

Je to silně individuální. Jako např. s tím vegetariánstvím atd. Pokud nepožívání masa atd., tabáku, alkoholu, pohlavní zdrženlivosti (ahoj Alfonsi) je využíváno k nějakému cíli (!!!!!!) - osobnímu profitu být lepším, správnějším, blíže k tzv. duchovnu, pravdě.... je to špatně. Protože tímto se jen podporuje ego, individualita.

Ale!

Pokud je abstinence, vegetariánství, pohlavní zdrženlivost atd. výronem, hm, blbý výraz, výsledkem pročištění mysli, důsledkem, to je to správné slovo, pak ano,,, potom co je uvnitř, je i nahoře.... a tak je to správně, tak to má být... (že armine) :-)

A občasné zakouření si (jako např. u Drtikola), sklenička.... na tom nic nezmění.... pak můžeme říct, člověče vítej zpátky doma....



Tož tak to cítím....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod Tino » čtv 24. lis 2022 10:43:48

Uživatelský avatar
Tino
 
Příspěvky: 198
Registrován: pát 09. pro 2011 12:02:23
Poděkoval: 12
Poděkováno: 17-krát v 16 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod Eva Nada » čtv 24. lis 2022 20:02:06

Nooo, než nějaký odkaz na video, bych přivítala osobní názor, ...

Což, armine?

Třeba?
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod armin » pát 25. lis 2022 16:38:41

Já s tantrou, jak je popisována a praktikována ve videu nemám zkušenost.
Něco trochu jiného je vadžrajána, které se také říká tantrická cesta ale to je buddhistická tantra. Nemá sex jako prostředek, ale nakonec se ani sexu nevyhýbá jako se nevyhýbá ničemu, žádným "jedům", které nepřipravené a málo odhodlané většinou zavedou z cesty. Podobně jako se Odysseus nevyhýbal ničemu, ani zpěvu sirén.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod armin » pát 25. lis 2022 20:17:56

Dám sem na zvláštní vlákno přednášku Ch. Trungpy - "Za přítomností, minulostí a budoucností je čtvrtý okamžik".
Já jsem to nazval - jak to říkal i pan Tomáš "dostat se za mysl".
V tomto stavu - mimo mysl a zároveň s myslí (včetně citu - srdce) probíhá proces, ve kterém není nic dobře nebo špatně ani stejně ani iluze ani realita.
Takže vše co přichází nás nestrhává sebou ale umožňuje poznávat pravou povahu toho, co se v nás a s námi děje a to ne pojmově ale jaksi jinak.
V hinajáně (askezi, klášterním životě atd.) obávaný sex, stejně tak i naše další silné potřeby - sebepotvrzení, potřeby být milován/a atd. potřeby mít názor atd. je tak silné, že nás to normálně zcela strhává a udržuje v koloběhu dobrého, zlého, žádoucího, nežádoucího atd. atd.

Takže praxe vadžrajány je pro ty, kterým se hinajanou a mahajanou (či jinou cestou či dispozicí z minulých životů) dostali "za mysl" . Ti jsou více či méně chráněni před lákadly - zpěvemm sirén a zároveň ten zpěv mohou poslouchat a přímo poznávat v čem spočívá jeho neodolatelná síla.

Ta přednáška je dostupná jen v angličtině, takže je ve strojovém překladu, který má samozřejmě jisté nedostatky ale kupodivu to není zas tak hrozné. :)

Jinak k tématu vlákna - Čistá mysl a pohlavní čistota nespočívá ve vyloučení mysli a pohlaví (to se praktikuje v hinajáně), ale v čistotě od ulpívání, strhávání, neuvědomělosti toho, co se vlastně děje. To je čistota, neposkvrněnost, souhrnně řečeno "ego tendencemi".

P.S. Hinajáně v křesťanské tradici odpovídá zhruba Starý zákon, Mahajáně Nový zákon.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Čistá mysl a pohlavní čistota

Příspěvekod Eva Nada » stř 30. lis 2022 14:57:18

Mno...

Přitom toho, o čem píšeš, mám vlastní zkušenost, byť "jenom" ze snu, živého a je to už dávno, kdy jsem citelně zažívala stav jak píšeš za myslí, mimo ztotožnění s osobní jednotkou a jejími preferencemi a odmítáním a kdy kmitnutím vteřinové ručičky jsem byla zpátky v osobním ztotožnění a zároveň tím i pocítila velkou duševní bolest.... ztrátu něčeho, co bylo tak lahodné a známé....

Ale jak se říká, zvyk je železná košile ... :-)

Přednášky od Trungpy jsem si všimla hned, jak jsi ji sem dal, ale pohled na jeho fotku mi hned vehnal slzy do očí a nemohla jsem dál...

No tak teď to jdu zkusit.

Opovaž se, jak mi bude huř!

(nebo lépe?)

:-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 28 návštevníků

cron