Diskuze - Jaký máte názor na Jógu

Diskuze - Jaký máte názor na Jógu

Příspěvekod MartinesLuggi » úte 07. zář 2010 13:22:46

Jaký je Váš názor na jógu :sleep2:
Uživatelský avatar
MartinesLuggi
 
Příspěvky: 90
Registrován: pon 30. srp 2010 8:47:31
Poděkoval: 61
Poděkováno: 91-krát v 34 příspěvcích

Re: Diskuze - Jaký máte názor na Jógu

Příspěvekod AlfaScorpii » úte 07. zář 2010 16:20:17

Můj názor je velmi jednoduchý. Přístupů v józe je spoustu, ale v zásadě nejde o nic jiného než o to, aby byl člověk dosáhl pocitu štěstí, tak jako u všech ostatních nauk a metod. Jde o to, aby člověk z toho, co činí, měl dobrý pocit. Důležitá je zároveň víra v to, že když bude předepsaný postup konat, tak dojde k předpokládaným efektům a konečně k naplnění a seberealizaci (ať se to nazývá mókša, probuzení, osvobození, jde pořád jen o to jedno). A tak buď dělá asány (hathajóga), pouze medituje (džňánajóga - mimochodem, od toho je i čínské slovo čchan a z něho japonské zen), nebo koná bez připoutanosti (karmajóga).
Na metodě vůbec nezáleží. Tak, jak to chápu já, jde jen vždy jen o to, nějak zastavit negativní emoce a nastolit pozitivní ( i když karmajogíni by s tím asi nesouhlasili) prostřednictvím víry, že toto je ta správná cesta, která mě učiní šťastným. Nic víc.
Jak tu nedávno byl úryvek od Bashara: Jde jen o povolenku být sám sebou (viz zde). A přesně tak to vnímám i já.

A pokud jde o mě, tak rád se občas zkroutím do nějaké asány, protahování těla mám opravdu rád, ale mnohem radši si jdu třeba zaplavat :-)
Uživatelský avatar
AlfaScorpii
 
Příspěvky: 357
Registrován: čtv 24. pro 2009 17:25:29
Bydliště: Mnichovice u Prahy
Poděkoval: 147
Poděkováno: 148-krát v 94 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli AlfaScorpii za tento příspěvek:
MartinesLuggi

Re: Diskuze - Jaký máte názor na Jógu

Příspěvekod vostalpetr » úte 07. zář 2010 17:41:49

Všechno špatný je (občas) (možná) k něčemu dobrý...



:an-dab:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
MartinesLuggi

Re: Diskuze - Jaký máte názor na Jógu

Příspěvekod Petr » úte 07. zář 2010 23:05:14

Jogin by se te asi zeptal Kdo se pta? :)
Abraham by se mozna zeptal Proc se ptas? :)
Bashar, viz tema povolenky :), by se zajimal Funguje pro tebe joga? :)
a ja abych se jiz neopakoval tak K cemu ti bude skutecne prospesny nas nazor na jogu? :D
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
MartinesLuggi


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron