PÁTÁ DOHODA - BUĎTE SKEPTIČTÍ, ALE NASLOUCHEJTE

PÁTÁ DOHODA - BUĎTE SKEPTIČTÍ, ALE NASLOUCHEJTE

Příspěvekod MartinesLuggi » čtv 09. zář 2010 18:01:16

Pokud vám vaše přesvědčení říkají: „Jsem tlustý. Jsem ošklivý. Jsem starý. Jsem smolař. Nejsem dost dobrý. Nejsem dost silný. Nikdy to v životě nedokážu.“, pak si nevěřte, protože to není pravda. Tato poselství jsou zkreslená. Nejsou to nic víc než lži. Jakmile lži rozpoznáte, nemusíte jim věřit. Využijte sílu pochybnosti k přezkoumání každého poselství, které si sdělujete. „Je to skutečně pravda, že jsem ošklivý? Je to skutečně pravda, že nejsem dost dobrý?“ Je toto poselství skutečné anebo je virtuální? Samozřejmě, že je virtuální. Žádná z takových poselství nevycházejí z pravdy nebo ze života, ale pramení ze zkreslení v našem poznání. Pravda je, že žádní oškliví lidé neexistují. Nic není dost dobré nebo dost silné. Neexistuje žádný univerzální zákoník, podle by byl jakýkoliv z těchto úsudků pravdivý. Tyto úsudky jsou jen dohody, které lidé uzavírají.

Dokážete rozpoznat důsledky toho, když sami sobě věříte? Věřit sám sobě je jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat, protože si celý svůj život lžete, a pokud všem těm lžím věříte, tak to je důvod, proč váš sen není příjemným snem. Věříte-li tomu, co sami sobě říkáte, tak možná všechny ty symboly, které jste se naučili, používáte k tomu, abyste si ubližovali. Váš osobní sen může být dokonce naprostým peklem, protože věřit ve lži je způsob, jakým si své vlastní peklo tvoříte. Pokud zakoušíte utrpení, pak ne proto, že vás někdo nutí trpět. Je to proto, že posloucháte tyrana, který ovládá vaši hlavu. Až bude ten tyran poslouchat vás, až ve vaší mysli nebude žádný soudce ani obě, pak již nebudete dále trpět.

Váš tyran je nelítostný. Neustále vás zneužívá tím, že všechny ty symboly používá proti vám. Prospívá mu emoční jed uvolňovaný negativními emocemi a způsob, jakým tyto emoce ve vás vytváří, je posuzování a předkládání názorů. Nikdo vás neposuzuje víc než vy sami sebe. Samozřejmě že se snažíte posuzování, vině, odmítnutí a trestu uniknout. Jak ale můžete uniknout svým vlastním myšlenkám? Pokud nemáte někoho rádi, můžete odejít. Pokud nemáte rádi sebe sama, kamkoliv se vydáte,stále jste tu. Před všemi ostatními se můžete schovat, ale nemůžete se schovat před svým vlastním míněním. Vypadá to, jakoby nebylo úniku.

To je důvod, proč se tolik lidí přejídá, bere drogy, podléhá alkoholu a stává se závislými na různých látkách. Snaží se udělat cokoliv, co mohou, aby se vyhnuli svému vlastnímu příběhu, aby se vyhnuli svému vlastnímu tvoření, které v jejich hlavě všechny ty symboly zkresluje. Někteří lidé trpí tak obrovskou emoční bolestí, že se rozhodnou vzít si vlastní život. To mohou lži způsobit komukoliv z nás. Hlas poznání se může stát natolik zkresleným a způsobit tolik nenávisti k sobě samému, že to člověka zabíjí. A to všechno se děje jen proto, že věříme všem těm názorům, které jsme si během tolika let osvojili.

Don Miguel Ruiz - Páta dohoda
Přílohy
450_D.jpg
450_D.jpg (34.52 KiB) Zobrazeno 2222 krát
Uživatelský avatar
MartinesLuggi
 
Příspěvky: 90
Registrován: pon 30. srp 2010 8:47:31
Poděkoval: 61
Poděkováno: 91-krát v 34 příspěvcích

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků

cron