Jan Kaplický o tvořivosti

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » pon 22. lis 2010 19:48:25

Petr píše:je mi jasny, ze tech nekolik tisicileti zanechalo v lidech stopy po tom jak vnimaji slovo Buh. A urcite i chapu, ze uz se spousta lidi posunula v chapani od odelenosti od Boha k jednote s Bohem a stale pouziva to stejne slovo :). Me prijde jako dobry napad, pak zacit pouzivat jine slovo, ktere je od techto tradicnich vyznamu oprosteno - treba jako Zdroj, Vsechno-co-je, Jsoucno (?), apod. Ale kazdy mame jine zamery a pro nekoho to nemusi byt vubec dobry napad :D.

PS. Kdyz jsem zase ja pouzil slovo my, tak jsem nemel vubec na mysli jen my lidi, ale spise my bytosti, my duse, my soustredena energie ... no proste MY...jako JA.. jako MY...jako ON :)



Jojojo, taky mi to nepřipadá jako nápad k zahození :) Všechno-co-je je dle mého dostatečně výstižené. Tam vzniká akorát otázka, co je teda to, co není, respektive je-li to, co není, taky Bůh - a ostatně - není náhodou Bůh zrovna jenom to, co není? ;)

My - já trochu pochybuji o tom, že princip "my" má tentýž význam mimo lidské vnímání. Tím neříkám, že individualita mimo procesy lidského vnímání mizí, ale neviděla bych to jednoznačně tak, že zůstává netknuta, nebo je vnímána stejně. Asi tak nějak podobně, jako s časem.

Zdroj - tak to zase vypadá, jako že to je TEN někde támhle daleko a prýští na nás cosi... asi se tomu úplně nevyhneme :D

Zajímalo by mě, jestli Muslimové, kteří unikli zpředmětňování Boha coby onoho druhého, protože jim to Mohammed zakázal, opravdu Boha jako onoho nevnímají. Mnohé súfistické verše by tomu napovídaly, ale súfismus není zase úplně islám. Každopádně nejlépe to podle mě vyřešili kdysi dávno všichni, kdo žili v přírodě, a považovali za božské naprosto všechno, s čím se setkávali - včetně sami sebe kolikrát. To je asi tak pravdě nejblíže... :D
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod PánBů » pon 22. lis 2010 21:13:33

je mi jasny, ze tech nekolik tisicileti zanechalo v lidech stopy po tom jak vnimaji slovo Buh. A urcite i chapu, ze uz se spousta lidi posunula v chapani od odelenosti od Boha k jednote s Bohem a stale pouziva to stejne slovo . Me prijde jako dobry napad, pak zacit pouzivat jine slovo, ktere je od techto tradicnich vyznamu oprosteno - treba jako Zdroj, Vsechno-co-je, Jsoucno (?), apod. Ale kazdy mame jine zamery a pro nekoho to nemusi byt vubec dobry napad .


Já už jsem si už tento problém jednoduše vyřešil: Když vše je on, On je Bůh vše je Bůh. Co je Bůh? Bůh je láska, láska je Bůh. Vše je láska. Nahra'dme tedy slovo bůh slovem Láska. Láska už je pro lidi představitelnější. A't ví k čemu se vlastně modlí. :)

Zde mám ovšem problém já bo já nevím co je to ta láska. Když mě na ulici osloví žebrák že chce peníze a já k němu cítím nehynoucí lásku mám mu dát
a) peníze
b) práci
c) vlídné slovo
d) holí
Ať si zvolím jakoukoliv možnost na každé vidím cennou zkušenost kterou mu tím nabízím a tak nevím v které z nich je ta pravá láska. :D :help2: :no: :yes: :error: :ouch:
Uživatelský avatar
PánBů
 
Příspěvky: 179
Registrován: pát 22. říj 2010 14:11:16
Poděkoval: 84
Poděkováno: 51-krát v 37 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli PánBů za tento příspěvek:
Jana

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Jana » pon 22. lis 2010 21:22:52

PánBů píše:...a tak nevím v které z nich je ta pravá láska

Pane Bože, pravá láska jsi přeci Ty.

Obrázek
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » pon 22. lis 2010 22:30:19

PánBů píše:Já už jsem si už tento problém jednoduše vyřešil: Když vše je on, On je Bůh vše je Bůh. Co je Bůh? Bůh je láska, láska je Bůh. Vše je láska. Nahra'dme tedy slovo bůh slovem Láska. Láska už je pro lidi představitelnější. A't ví k čemu se vlastně modlí. :)


Tak to by bylo hodně problematické... o lásce si málokdo myslí, že je vším. A Bůh vzniká v myšlení, je to totiž vědomý akt. Při tom moc nepomůže, že někdo lásku cítí, například k penězům, atp.
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Petr » úte 23. lis 2010 10:01:51

ad Watta: jj Zdroj taky nemusi byt uplne idealni pojmenovani, jelikoz to slovo sebou take nese hodne vlastnosti, ktere jiz mame z tohoto sveta. Je to nekde mimo, misto z nehoz neco prameni, v ciste ryzi podobe a jehoz podstata je obsazena i ve vsem dale od pramene, jen uz ne v te nejcistsi podobe, ale stale s tou substanci jako zakladem. (hehe, treba to neni tak spatny pojmenovani) :)

Nebo se da pouzit uplne nove vytvorene slovicko.. nevim jak to bylo se slovem Buh, ale asi take pred tim nemelo jiny vyznam?

Vsechno-co-je - no pokud vis o necem co neni :), tak to v ten moment je. takze neni nic co by nebylo, a zaroven jsme to mohli popsat, pojmenovat, uvedomit si, citit (ale neznamena to naopak, ze je jen to, co si ted muzeme uvedomit citit, myslet). Pokud to neni, tak to neni. Takze Buh zcela jiste je. :) A vse-co-je proste je vse co je. Zajimava otakza pro me je, jestli vse-co-je, uz nyni zahrnuje i vse-co-bude. Ze zahrnuje vse-co-bylo je zrejme.. ale pokud by to zahrnovalo i vse co bude, tak by to znamenolo, ze vse co bude, uz ted je a ze cely prostor variant uz je uzavreny. A to mi zatim moc nedava smysl (obzvlaste vzhledem k expanzi, o ktere mluvi Abraham). :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » úte 23. lis 2010 13:11:19

no můj bratr, když byl malý, tak jeden polštář pojmenoval B. tak něco takového třeba? co třeba "wow"? :D
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Petr » úte 23. lis 2010 15:10:26

watta píše:no můj bratr, když byl malý, tak jeden polštář pojmenoval B. tak něco takového třeba? co třeba "wow"? :D

wow by si mladsi generace pletla s World of Warcraft :D Ale urcite by nejake hezke pojmenovani by se dalo stahnout z vesmiru, ze zdroje. Ale kdyz nad tim ted premyslim, tak nevim jestli je to dobry napad...jestli tedy ten obecnejsi nazev Vse-co-je, Existence, Jsoucno, Zdroj neni lepsi. Aby se pak z toho uplne noveho nazvu nestalo nabozenstvi uctivajici nicnerikajiciho Astara, Prazdroje nebo Polstar, ...
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » úte 23. lis 2010 16:32:32

ale to už se přece dávno stalo...
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Petr » úte 23. lis 2010 22:35:40

watta píše:ale to už se přece dávno stalo...

no prave :)
S tim Astarem jsem se nechal trochu unest :) pokud to nekomu dava smysl, tak to nikomu neberu :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod LuKas » stř 24. lis 2010 12:03:40

Petr píše:
watta píše:no můj bratr, když byl malý, tak jeden polštář pojmenoval B. tak něco takového třeba? co třeba "wow"? :D

wow by si mladsi generace pletla s World of Warcraft :D Ale urcite by nejake hezke pojmenovani by se dalo stahnout z vesmiru, ze zdroje. Ale kdyz nad tim ted premyslim, tak nevim jestli je to dobry napad...jestli tedy ten obecnejsi nazev Vse-co-je, Existence, Jsoucno, Zdroj neni lepsi. Aby se pak z toho uplne noveho nazvu nestalo nabozenstvi uctivajici nicnerikajiciho Astara, Prazdroje nebo Polstar, ...


myslim že pár lidí už Prazdroj uctívá :D
Uživatelský avatar
LuKas
 
Poděkoval: 0
Poděkováno: 27-krát v 22 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli LuKas za tento příspěvek:
Ida, watta

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 137 návštevníků

cron