Jan Kaplický o tvořivosti

Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Radek » ned 14. lis 2010 23:13:54

Vytvořme něco tak poetického, barvitého a ohromujícího, jako je modré nebe. Nenajde se nikdo, komu by se to nelíbilo.
Tvořme krásné domy, místa, zahrady, města. Tvořme věci nevýslovně krásné, věci jednoduché, mnohotvárné a barevné.
Věci významné, působivé a nadčasové nelze přehlížet. Tvořivost je osamělý proces. Jeden či dva lidé, pak celý tým,
potom stovky lidí, podporované mnoha dalšími, pozvolna tvoří složité objekty dneška.

Všichni jsme tvůrci. Lidé které nepřekvapí výsledky. Lidé, kteří mají vyhraněné názory na budoucnost. Lidé se znalostmi.
Lidé se silnou vůlí. Ale napadají nás stovky netvůrčích lidí - těch, kteří raději jen sedí a mluví. Občas mi běhá mráz po zádech,
když vidím výsledky tvůrčí práce minulých generací, od kritických po revoluční výtvory.

Chcí být součástí tohoto procesu. Být tvůrčí je jedna z největších výzev a radostí světa.
Bez tvořivosti není nic. Vůbec nic.

Jan Kaplický - Album, strana 18. Tvořivost
http://www.labyrint.net/novinka/286/jan-kaplicky-album
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 01. srp 2010 10:06:05
Poděkoval: 58
Poděkováno: 28-krát v 20 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Radek za tento příspěvek:
AlfaScorpii

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod vostalpetr » pon 15. lis 2010 7:58:41

Chcí být součástí tohoto procesu. Být tvůrčí je jedna z největších výzev a radostí světa.
Bez tvořivosti není nic. Vůbec nic.
........................................

No je to jen jedna z největších výzev a radostí světa,
nikoli však jediná a absolutní...

:sorry:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Radek » pon 15. lis 2010 10:25:11

no dytˇse to tam píše, jedna z nevětších. :)

Ale důvod, proč sem to sem napsal, je jak to krásně rezonuje s Abrahamem, bez tvořivosti není nic, vůbec nic...
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 01. srp 2010 10:06:05
Poděkoval: 58
Poděkováno: 28-krát v 20 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod vostalpetr » úte 16. lis 2010 15:35:03

bez tvořivosti není nic, vůbec nic...
.........................................
no z určitého úhlu pohledu to vypadá dramaticky,
zvláště pro ty, co mají raději něco, než nic,
ale my,
co víme, že všechno je stejně nanic,
tak máme raději nic,
než si to celé komplikovat něčím, co je stejně nanic...

:D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » úte 16. lis 2010 21:04:59

Radek píše:Občas mi běhá mráz po zádech, když vidím výsledky tvůrčí práce minulých generací, od kritických po revoluční výtvory.

Jan Kaplický - Album, strana 18. Tvořivost]


No mě zase běhá mráz po zádech, když vidím výsledky "tvůrčí" práce Jana Kaplického. Ale nejeden architekt si myslí, že právě on je ten vyvolený a jediný pravý a tvůrčí, v tom zase není Kaplický pražádnou výjimkou.
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Radek » úte 16. lis 2010 21:42:07

watta píše:No mě zase běhá mráz po zádech, když vidím výsledky "tvůrčí" práce Jana Kaplického


Ty nemáš ráda chobotnice? :)
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 73
Registrován: ned 01. srp 2010 10:06:05
Poděkoval: 58
Poděkováno: 28-krát v 20 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod vostalpetr » stř 17. lis 2010 8:40:06

Ty nemáš ráda chobotnice? :)
....................................

Každýmu se líbí něco jiného,
mně teda stavby chobotnic a rejnoků nepříjdou nějak extra zajímavé,
i když faktem je, že člověk nikdy neví jak to bude vypadat a působit, dokud se ta stavba nepostaví

Co je pro mě fakt překvapující je fakt, že v indii vidím občas nové vily k bydlení,
které se mi architektonicky líbí mnohem více než to, co se staví u nás,
možná je to tím, že indové jsou na tom lépe ekonomicky,
takže nestaví jednopodlažní obdélníky s obytnou půdou...

Samozřejmě, že každý umělec se snaží být originální,
možná ty chobotnice a rejnoci jsou jen reakcí na ty funkcionalistický krabice,
já když třeba vidím Veletržní palác v který je nár. galerie,
tak si říkám, jestli se náhodou někdo nezbláznil, když do betonový krabice s dlouhýma neprosklenýma chodbama narval obrazy světové úrovně a nasvítil je halogenkama a navěsil na hnusný šedivý panely,
takže já bych třeba Knižáka vyznamenal nikoli medailí, ale vězením, za prznění umění

Samozřejmě, že názory se mohou lišit,
někoho určitě může těšit, že národní galerie vypadá jako betonovej bunkr,
a i když nejsem příliš unesenej z chobotnic, možná že taková chobotnice vypadá a působí lépe než betonová krabice...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » stř 17. lis 2010 13:46:27

Radek píše:
watta píše:No mě zase běhá mráz po zádech, když vidím výsledky "tvůrčí" práce Jana Kaplického


Ty nemáš ráda chobotnice? :)



Jak se to vezme :) Na talíři moc ne, v moři je miluju, když nechtějí mít na talíři ony mě :D

Já nemám ráda kovy a lesklé předměty - obzvláště mi vadí takové ty drobné částice, co se přidávají do laků, aby rozplytovaly světlo mnoha směry - to mi způsobuje značný stres. Takže z tohoto důvodu je pro mě fialovo zelená obluda opravdovou pohromou. Neznám přesně materiál, ze kterého měla být stvořena, ale určitě to nebude žádný přírodní, že :) Jak se to na všech těch modelech leskne na všechny strany, tak se mi z toho opravdu zvedá žaludek - vidět to ve velkém, musím objíždět Letnou obloukem nebo tudy jezdit s odvráceným zrakem - otázka je, jak moc by to ovlivňovalo světlo kolem, takže zda-li by toto pomohlo. No a potom jsem fakt alergická na trendy - trendy obecně jsou pro mě těžko pochopitelným znakem člověka jakožto druhu. Obzvláště vtipné mi připadá to, když někdo staví podle toho, co nějaký program umožňuje. Takže teď máme všude hnusné křivky a oblouky ve stovkách různých variant jenom proto, protože to prostě ty technologie a grafické programy umí udělat. Což je fakt neuvěřitelně směšné a z mého pohledu nepochopitelné, že se teprve potom - post-res - tyhle věci lidem líbí, že ta "sociální síť" skutečně funguje až takhle a ovlivňuje lidi až naprosto do morku kostí :) Ale evidentně to tak bylo vždycky v historii homo sapiens. Jenomže já to tak holt nemám, že bych začala toužit po obloucích a dalších jenom proto, že se to "tak teď dělá", no a mě se to prostě fakt nelíbí :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » stř 17. lis 2010 13:49:10

vostalpetr píše:Samozřejmě, že každý umělec se snaží být originální


To snad zaplaťpánbůh ne :) I když hodně těch, o kterých je slyšet, tuhle podmínku budou splňovat, já třeba mezi umělce počítám i zručné řemeslníky, kteří si umí nádherně poradit např. s dřevořezbou, litím skla a podobně - a mnozí z nich vytvářejí zcela neoriginální avšak nádherné skvosty :) Ostatně na tom být originální ani na tom nebýt originální nespatřuji nic špatného :D
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod vostalpetr » čtv 18. lis 2010 18:38:46

To já se snažím být originální umělec,
a snažím se vymyslet nějakou fakt originální myšlenku,
ale vždycky když něco vymyslím, tak pak zjistím, že už to někdo před dvěma třema tisíci lety vymyslel,
takže jsem vlastně jen pouhopouhý kopírista...

Zatím jako jediná nadějně originální myšlenka vypadá myšlenka "Bůh je cvok"
tu jsem zatím ještě nikdy nikde nenašel,
takže přece jen ve mě doutná jiskřička naděje, že rozšířím obzory lidského poznání..

PS. musím se ale kouknout ještě do Bible, protože tam o bohu píšou lecos, zvlášt David si tam o bohu vymýšlí kdejakou bláznivou představu (hospodin je můj pastýř apd.) takže tam by to mohlo klidně být

:ohynek:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Jana » pát 19. lis 2010 6:37:15

vostalpetr píše:Zatím jako jediná nadějně originální myšlenka vypadá myšlenka "Bůh je cvok"

Ani v tomhle nejsi originální, taky jsem si to myslela, ale jelikož my blondýny to máme v hlavě jednoduché,

tak se mi to zjednodušilo na "Bůh je" a pak nakonec na "je"

a teď v tom prázdnu zní jen ozvěna "jéééé"

:happy:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod vostalpetr » pát 19. lis 2010 6:42:47

Blahoslavené (blondýny) chudé duchem....

:D :D :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod jamajsky.drap » sob 20. lis 2010 17:13:01

Bůh je Velký hráč.... :D

V Jednotě vytvořil spoustu individualit, z nichž některé programuje tak, aby si mysleli, že nemohou tvořit realitu, některé programuje tak, aby si mysleli, že mohou tvořit realitu a některé nechá nahlédnout, že existuje pouze on a tudíž tu není nikdo další, kdo by mohl cokoliv tvořit :lol:
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
Jana, Lída, vostalpetr, watta

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » sob 20. lis 2010 23:47:26

vostalpetr píše:To já se snažím být originální umělec,
a snažím se vymyslet nějakou fakt originální myšlenku,
ale vždycky když něco vymyslím, tak pak zjistím, že už to někdo před dvěma třema tisíci lety vymyslel,
takže jsem vlastně jen pouhopouhý kopírista...


Vážně? Já myslela, že to kopíruješ záměrně... No tak vidíš ;) Ale ono je to teda vtipné v tvém podání, i kdyby to bylo třeba staré jako lidstvo samo :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » sob 20. lis 2010 23:48:11

jamajsky.drap píše:Bůh je Velký hráč.... :D

V Jednotě vytvořil spoustu individualit, z nichž některé programuje tak, aby si mysleli, že nemohou tvořit realitu, některé programuje tak, aby si mysleli, že mohou tvořit realitu a některé nechá nahlédnout, že existuje pouze on a tudíž tu není nikdo další, kdo by mohl cokoliv tvořit :lol:


No teda, to se ti fakt povedlo! :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod vostalpetr » ned 21. lis 2010 11:13:16

No teda, to se ti fakt povedlo! :)
.......................................

No to jo, ale ted se přiznej, kde jsi to opsal !!!!!

Já vím, žes to vymyslel, ale určitě už někde někdo někdy :plac: něco podobnýho napsal
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Petr » ned 21. lis 2010 13:20:43

jamajsky.drap píše:Bůh je Velký hráč.... :D

V Jednotě vytvořil spoustu individualit, z nichž některé programuje tak, aby si mysleli, že nemohou tvořit realitu, některé programuje tak, aby si mysleli, že mohou tvořit realitu a některé nechá nahlédnout, že existuje pouze on a tudíž tu není nikdo další, kdo by mohl cokoliv tvořit :lol:


Na me z toho tak nejak pusobi ten Buh jako treti osoba, ktera rozhoduje o vsem :) protoze nas z nejakeho jeho duvodu programuje, protoze nas neco necha tvorit, protoze nas necha nahlednout.

Casto se tu pise o jednote a proto za me bych to napsal tak (promin za vyuziti tveho puvodniho prispevku :)):

Jsme všichni Velcí hráči.... :D

Z Jednoty jsme vytvořili spoustu individualit, z nichž někteří jsme se během života nastavili tak, že se vidíme jako oběti reality, někteří tak, že se vidíme jako tvůrci reality a jiní tak, abychom nahlédli do různých filozofických systémů za účelem jejich žití a prozkoumání.
Abychom se stejně zase nakonec sešli tam, odkud jsme vyšli, ale jiní, obohacenější, rozšířenější, a i Bůh, Zdroj, Vše co je, je jiné, než když jsme vyšli.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod watta » ned 21. lis 2010 17:14:22

Petr píše:Z Jednoty jsme vytvořili spoustu individualit, z nichž někteří jsme se během života nastavili tak, že se vidíme jako oběti reality, někteří tak, že se vidíme jako tvůrci reality a jiní tak, abychom nahlédli do různých filozofických systémů za účelem jejich žití a prozkoumání.
Abychom se stejně zase nakonec sešli tam, odkud jsme vyšli, ale jiní, obohacenější, rozšířenější, a i Bůh, Zdroj, Vše co je, je jiné, než když jsme vyšli.


V tom prvním příspěvku to zní, jako že je Bůh třetí osoba. Já si tedy myslím, že to tak myšleno nebylo, a že bylo vzato v potaz, že Bůh, byť o něm můžeme mluvit jako o něm, neb je to již tradičním zvykem několik tisíc let, je-li považován za vše-jsoucno, ani nemůže být ničím jiným než námi - a tím vším okolo - a není zapotřebí to nějak zvlášť pokaždé připomínat, že jsme to vlastně i my, ale ano, pochopitelně to tento pohled jako tvůrce, který nás jenom stvoří a basta, implikuje :) Ale z tohohle tvého to zase vyznívá tak, jako kdyby nebylo ničeho jiného, než nás - lidí - jakožto tvůrců. Já tedy nepolemizuji s tím, že jsme tvůrci. Ale protože toto jáství a celá plejáda toho rozdělení na jednotlivé osoby atd. dle mého končí a padá s naší "smrtí", postrádá v tom širším měřítku to "my" dle mého názoru opodstatnění stejně jako ta třetí osoba - to už mě možná osobně připadá i ta třetí osoba případnější, pokud jsme ovšem schopni se oprostit od klasické představy Boha jako člověka, což jde v post-křesťanských zemích někdy asi přeci jenom ještě ztuha :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod Petr » ned 21. lis 2010 18:50:02

je mi jasny, ze tech nekolik tisicileti zanechalo v lidech stopy po tom jak vnimaji slovo Buh. A urcite i chapu, ze uz se spousta lidi posunula v chapani od odelenosti od Boha k jednote s Bohem a stale pouziva to stejne slovo :). Me prijde jako dobry napad, pak zacit pouzivat jine slovo, ktere je od techto tradicnich vyznamu oprosteno - treba jako Zdroj, Vsechno-co-je, Jsoucno (?), apod. Ale kazdy mame jine zamery a pro nekoho to nemusi byt vubec dobry napad :D.

PS. Kdyz jsem zase ja pouzil slovo my, tak jsem nemel vubec na mysli jen my lidi, ale spise my bytosti, my duse, my soustredena energie ... no proste MY...jako JA.. jako MY...jako ON :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Jan Kaplický o tvořivosti

Příspěvekod jamajsky.drap » pon 22. lis 2010 16:35:53

vostalpetr píše:No teda, to se ti fakt povedlo! :)
.......................................

No to jo, ale ted se přiznej, kde jsi to opsal !!!!!

Já vím, žes to vymyslel, ale určitě už někde někdo někdy :plac: něco podobnýho napsal


Tak pozorný čtenář Inspiruj ví, že podobné myšlenky už tu proběhly mnohokrát. Já jsem to pouze shrnul :D

Jinak k té terminologii souhlasím, že Bůh je trochu nešťastný výraz, pže u většiny lidí evokuje existenci nějaké další, od nás oddělené entity. Zdroj je trochu lepší, ale je těžké popsat slovy něco, co překračuje lidskou mysl. Možná Čisté vědomí nebo poeticky Pravda :)
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
Jana

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků