Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » čtv 28. črc 2011 6:19:20

Petr píše:
Gorodeckyj píše: Kdyz rikas, ze existujes - rekni mi jak jsi na to prisel? Kde vidis to ja? Jak ho vidis? Kde je?


Ja vnimam jako vedomi, co vnima myslenky, citi emoce a pocity, vnima svet, proziva zivot, neustale se meni, kazdou myslenkou, kterou vnima. To vedomi je evidentne do urcite miry individualizovane, protoze vnima jine myslenky nez tve vedomi. Jinak bychom se tu ani nemuseli bavit, kdyby nebylo ja, ktere ma individualizovane poznani. Evidetne ty mas jine nez ja. :)
Ja JA nevidim, JA je.


Je vědomí. Vědomí není já. Vědomí vnímá myšlenky. Vědomí se nemění každou myšlenkou - to je "já" co se mění myšlenkou. Já se mění myšlenkama o Já. Protože je to jen koncept. Já je soubor všeho, co si o sobě myslíme, všeho co si myslíme, že si o nás myslí ostatní, to jak nás podle nás ostatní vidí, jak vystupujeme, co máme rádi a co neradi, koho máme rádi a koho neradi, je to tisíce a tisíce věcí jak se snažíme odlišit od ostatních. Ale je to jen koncept. Je to jen fantazie. Opravdu nic takového není. Jsou jen myšlenky, které o já mluví. Já ale neexistuje.
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Ladislav » čtv 28. črc 2011 7:54:40

Gorodeckyj píše:
Petr píše:
Gorodeckyj píše: Kdyz rikas, ze existujes - rekni mi jak jsi na to prisel? Kde vidis to ja? Jak ho vidis? Kde je?


Ja vnimam jako vedomi, co vnima myslenky, citi emoce a pocity, vnima svet, proziva zivot, neustale se meni, kazdou myslenkou, kterou vnima. To vedomi je evidentne do urcite miry individualizovane, protoze vnima jine myslenky nez tve vedomi. Jinak bychom se tu ani nemuseli bavit, kdyby nebylo ja, ktere ma individualizovane poznani. Evidetne ty mas jine nez ja. :)
Ja JA nevidim, JA je.


Je vědomí. Vědomí není já. Vědomí vnímá myšlenky. Vědomí se nemění každou myšlenkou - to je "já" co se mění myšlenkou. Já se mění myšlenkama o Já. Protože je to jen koncept. Já je soubor všeho, co si o sobě myslíme, všeho co si myslíme, že si o nás myslí ostatní, to jak nás podle nás ostatní vidí, jak vystupujeme, co máme rádi a co neradi, koho máme rádi a koho neradi, je to tisíce a tisíce věcí jak se snažíme odlišit od ostatních. Ale je to jen koncept. Je to jen fantazie. Opravdu nic takového není. Jsou jen myšlenky, které o já mluví. Já ale neexistuje.


...teď už je mi jasné co se ve tvém "konceptu" ;) pod slůvkem JÁ skrývá, říkám ANO :ahoj4: ...tohle vědomě pocítit je, mírně řečeno, náročné, ale velmi osvobozující... ANO
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Petr » čtv 28. črc 2011 8:35:25

Ja jsem psal, ze to bude tou terminologii :). Ano pokud to ja vnimas takto, tak to jsme psali asi vsichni hned na zacatku teto diskuze, ze je toto ja iluzi. Nekdo pak o te iluzi rika ze neexistuje, nekdo zase ze existuje, ale je to ta iluze.
Ja patrim do te druhe skupiny. Tj. rikam ze takovy koncept ja a i samotne ja, jak jsi to popsal existuje, ale je iluzi. Pokud by takovy koncept neexistoval, nebo takove ja neexistovalo, tak bys o nem nemohl ani rict, ze neexistuje, protoze by to nebylo o cem rict. Ale to je jen urcity zpusob uvazovani, ktery mame jiny, coz na veci zase moc nemeni. :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
Lída, rosada

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » pát 29. črc 2011 6:27:02

Petr píše:Ja jsem psal, ze to bude tou terminologii :). Ano pokud to ja vnimas takto, tak to jsme psali asi vsichni hned na zacatku teto diskuze, ze je toto ja iluzi. Nekdo pak o te iluzi rika ze neexistuje, nekdo zase ze existuje, ale je to ta iluze.
Ja patrim do te druhe skupiny. Tj. rikam ze takovy koncept ja a i samotne ja, jak jsi to popsal existuje, ale je iluzi. Pokud by takovy koncept neexistoval, nebo takove ja neexistovalo, tak bys o nem nemohl ani rict, ze neexistuje, protoze by to nebylo o cem rict. Ale to je jen urcity zpusob uvazovani, ktery mame jiny, coz na veci zase moc nemeni. :)


A teď mi řekni: Vidíš to? Vidíš, že já je jen iluze/neexistuje? Tam kde jsi myslel, že je "já" je jen prázdnota? Vidíš to pořád?
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Petr » pát 29. črc 2011 7:13:38

Ano vidim. A vidi to asi vsichni diskutujici zde :), vcetne tebe ;).

A ty mi na oplatku rekni, jak nazyvas, nebo si vysvetlujes, tu urcitou individualizaci vedomi, kdy kazde vnima jine myslenky, kdy jedno vedomi to vidi a jine ne.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » pát 29. črc 2011 18:50:44

Petr píše:Ano vidim. A vidi to asi vsichni diskutujici zde :), vcetne tebe ;).


Jsi si naprosto jistý? Z tvých příspěvků to tak tedy moc nevypadá. Viz citace z tvých příspěvků:

A osobne si myslim, ze zivot bez JA, tak jak si ho tedy definuji, zivot bez preferenci, myslenek, presvedceni, systemu viry, neni uplne tak zivot .


Pro me treba ja je rovno vedomi, uvedomeni. Ale ja tady na to teoretizovani a filozofovani o ja, ne-ja moc nejsem, proste vim, ze jsem, ze existuji, a resim spis to jak existuji, a ne jestli existuji .


Goro.., vcera jsem se opravdu podle tveho navodu dival, jestli existuji, a mohu rict se 100% jistotou, ze ano. Jsem o tom skalopevne presvedcen (to maji jaksi Petrove dano )


Ja vnimam jako vedomi, co vnima myslenky, citi emoce a pocity, vnima svet, proziva zivot, neustale se meni, kazdou myslenkou, kterou vnima. To vedomi je evidentne do urcite miry individualizovane, protoze vnima jine myslenky nez tve vedomi. Jinak bychom se tu ani nemuseli bavit, kdyby nebylo ja, ktere ma individualizovane poznani. Evidetne ty mas jine nez ja.
Ja JA nevidim, JA je.
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » sob 30. črc 2011 9:15:31

Jestli je tu někdo, kdo nevidí, o čem tu mluvím, nebo si myslí, že to vidí, ale není si jistý, nebo se chce na něco zeptat, a nemá zrovna náladu psát to sem, moje e-mailová adresa je Gorodeckyj@seznam.cz
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod vostalpetr » sob 30. črc 2011 10:00:08

No já si nejsem furt jistej,
k čemu se dojde :D :D :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » sob 30. črc 2011 12:19:01

vostalpetr píše:No já si nejsem furt jistej,
k čemu se dojde :D :D :D

Mozna proto, ze ackoli chapes, o cem mluvim, sam to nevidis?
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Petr » sob 30. črc 2011 17:19:00

Gorodeckyj píše:Jsi si naprosto jistý? Z tvých příspěvků to tak tedy moc nevypadá. Viz citace z tvých příspěvků

jj, ty citace sedi. Nezapomen ze to ja o kterem jsem psal neni to ja o kterem pises ty. :)
Jak ty tedy vidis, jestlize vidis to co vidis, tu individualnost vedomi a vnimani?
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » pon 01. srp 2011 7:05:11

Petr píše:A ty mi na oplatku rekni, jak nazyvas, nebo si vysvetlujes, tu urcitou individualizaci vedomi, kdy kazde vnima jine myslenky, kdy jedno vedomi to vidi a jine ne.


Nenazývám to nijak. Každý tvor má vědomí, to neznamená, že by měl já. Každé vědomí je fragmentem jednoho vědomí, skrz které poznává samo sebe.
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Ladislav » pon 01. srp 2011 9:21:06

...po zániku "individuální jednotky" (vše co si je schopno samo sebe individuálně uvědomit a tak se "oddělit"), zdá se, že zůstává jen to čemu říkáme vědomí (bůh, podstata, vesmír, všehomír...atd. jmen je mnoho...), mám pocit, že z této úrovně není snadné "vědět" kdy ke "znovusjednocení" (a následnému znovuoddělení dochází), lze to jen "nahlédnout"..., ale pro individualitu je to obtížné,... je to jako byste chtěli po krevní destičce aby obdivovala zatmění měsíce... :roll:
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Lída » pon 01. srp 2011 15:01:42

(Z knihy Raméše Balsekara "The Ultimate Understanding":)

Časo-prostorové projevení

1,12 Spoutanost
Představa spoutanosti vyvstává v časo-prostorovém projevení jen proto, že každý lidský objekt se díky Máje neboli autohypnóze považuje za nezávislou entitu; ve skutečnosti ale v procesu duality se s každým tvarem ztotožňuje samo Vědomí. Hypotetická nezávislá entita existuje jako něco, co je podrobeno omezením časo-prostoru a je vůči své vlastní existenci zevní; všechny předpokládané entity coby součásti celkového projevení – všechna ta ´já´ – jsou ale ve skutečnosti jen aspekty Absolutního projeveného ´Já´ a vzájemně se vnímají a rozpoznávají ve Vědomí jen díky hypotetické soustavě časo-prostoru.

Časo-prostorová konstrukce není ale něčím, co by existovalo nezávisle na různých jevech; je to pouze nástroj, mechanismus, umožňující různým ´já´, aby se navzájem vnímala. Vnímání tohoto faktu znamená svobodu od mentálního zajetí v dočasnosti vztahem subjekt-objekt.

1,13
Když ´Já´ zůstává v subjektivní bezčasovosti PŘÍTOMNOSTI každého kšana (okamžiku), není tu žádné objektivní trvání, v němž by se mohla prožívat bolest nebo potěšení: převládá nirvána vyrovnanosti. Když se ale kšany horizontálně pospojují v trvání, pak subjektivní Celistvá mysl se rozštěpí do zpředmětněné dočasnosti a prožitek se děje ´mně´ v časové posloupnosti, v horizontálně probíhajícím trvání, které je základem veškerého zpředmětnění, samsáry.

Časo-prostorová konstrukce ´nám´ umožňuje prožívat v projevení To, čím Jsme v neprojevu. Jen z neprojeveného Zdroje se mohla oblast zdánlivých jevů rozvinout do časo-prostorové struktury. Pokud tohoto mentálního zprostředkovatele, časo-prostor, zpředmětníme do něčeho nezávislého a vnějšího vůči nám – do ´já´ a ´ti druzí´, – znamená to spoutanost.

Samsára je přítomností časo-prostorového rozvinutí jevů; nirvána je jeho absencí. Vzájemná negace těchto konceptů nás navrací zpět do našeho neprojeveného Bytí.

To je Sebe-poznání.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » úte 02. srp 2011 6:49:54

Nemůžu si pomoci, než poslat zde "výkřik" jednoho z nově osvícených. Je to bohužel v angličtině, ale pokud si to přečte a přeloží aspoň někdo, myslím, že to za to rozhodně stojí:

This can't be it, can it? Please don't tell me that THIS is what I've been looking for!?! I have a whole library with books that claim to be able to get me enlightened (what a shitty word!), and I've been meditating my ass off for 25 years. For THIS?!? It's gotta be a joke! I don't know whether I should laugh or cry. LOL! If anything, those books have kept me unenlightened! And instead of meditating I could've taken a nap. I've unwittingly deprived myself from sleep for 25 years because I wanted to wake up. Dammit. Do I feel really stupid now?

I want to fuck Jeff Foster! He looks like such a sweet guy, and I absolutely adore his English accent, and I'm sure he'll be good at telling bed time stories — or he could be a stand-up comedian (oh, I forgot, he already is!).

I want to fuck Adyashanti, too. Mostly for taking such a stupid name, but also for his calm and sweet voice. You could think he has developed those manners just to seduce people.

Ok, so I probably won't go and fuck them, I just needed to vent my frustration/anger/wtf… No need for anyone out there to feel unsafe, I'm perfectly harmless, hehe.

Although I don't understand why Jed McKenna had to write 3 fucking books about this, I now understand why he wrote “THIS is NOT what you want!”. He's right, this is NOT what I've been looking for, and for the past 25 years I've also been walking in the wrong direction — blindfolded! Jesus! Nothing has changed, it's always been like this, and I've been trying to prevent it, been jumping through hoops to avoid it. I've been scared like hell. For what? For THIS?!?! Now I understand “the gateless gate”. I've been walking for 25 years to reach that fucking gate, and now that I turn around I see that there has never been any gate to reach — and much less to go through.
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Motýlek » úte 02. srp 2011 15:40:38

Nevím, jestli se dá nasranost považovat za osvícení...
Ale v pohodě, vše je přesně tak jak má :)
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » úte 02. srp 2011 17:01:46

Motýlek píše:Nevím, jestli se dá nasranost považovat za osvícení...
Ale v pohodě, vše je přesně tak jak má :)


To je nasranost na ty, co o osviceni pisi tak slozite, ze misto aby lidem pomahali, je jen matou. A to ma naprostou pravdu. Spousta lidu to uplne zbytecne komplikuje. Pak clovek ztrati celej zivot hledanim neceho, co mohl pri trose vule objevit sam a za chvilku.
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Martin108 » úte 02. srp 2011 18:35:08

Gorodeckyj píše:
Motýlek píše:Nevím, jestli se dá nasranost považovat za osvícení...
Ale v pohodě, vše je přesně tak jak má :)


To je nasranost na ty, co o osviceni pisi tak slozite, ze misto aby lidem pomahali, je jen matou. A to ma naprostou pravdu. Spousta lidu to uplne zbytecne komplikuje. Pak clovek ztrati celej zivot hledanim neceho, co mohl pri trose vule objevit sam a za chvilku.


To je svobodná vůle každého. Pokud chce někoho v tomhle následovat, je to jeho volba. Pokud má tu "trošku dobré vůle" a rozhodně se toho dosáhnout sám, je to taky jeho vůle. Nasranost je tam podle mě zbytečná. Působí to s ní na můj vkus příliš teatrálně. Navíc osvícený člověk se nevzteká, protože si může dělat, co chce. Vztekají se jen lidé, kteří to dělat nemůžou.
OM MANI PEME HUNG
Uživatelský avatar
Martin108
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát 22. dub 2011 17:49:25
Poděkoval: 12
Poděkováno: 6-krát v 6 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Gorodeckyj » úte 02. srp 2011 19:37:15

Martin108 píše:To je svobodná vůle každého. Pokud chce někoho v tomhle následovat, je to jeho volba.


Nechápu co myslíš tím "pokud chce někoho v tomhle následovat, je to jeho volba."

Navíc osvícený člověk se nevzteká, protože si může dělat, co chce.
[/quote]

Tahle věta si sama sobě odporuje. Když si může dělat co chce, nemůže se vztekat?
Uživatelský avatar
Gorodeckyj
 
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 14. črc 2011 6:49:04
Poděkoval: 2
Poděkováno: 10-krát v 8 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod Martin108 » úte 02. srp 2011 19:52:28

Gorodeckyj píše:
Martin108 píše:To je svobodná vůle každého. Pokud chce někoho v tomhle následovat, je to jeho volba.


Nechápu co myslíš tím "pokud chce někoho v tomhle následovat, je to jeho volba."

Navíc osvícený člověk se nevzteká, protože si může dělat, co chce.


Tahle věta si sama sobě odporuje. Když si může dělat co chce, nemůže se vztekat?


Ano, někoho následovat. Autory různých knížek, guru, ...

Neřekl jsem, že nemůže, ale nedělá to. Proč by to dělal? V Dánsku se říká, že malí psi štěkají, ale velcí nemusí. Jednoduše si jsou vědomi toho, že ať už se rozhodnou dělat cokoliv, tak s tím nebudou mít problém.
OM MANI PEME HUNG
Uživatelský avatar
Martin108
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát 22. dub 2011 17:49:25
Poděkoval: 12
Poděkováno: 6-krát v 6 příspěvcích

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení

Příspěvekod rosada » úte 02. srp 2011 20:21:28

Tak, jak se v tomto tématu prezentuje Osvobození/probuzení/duchovní osvícení, když to shrnu: Prokoukne se iluze/existence já, ale stejně tu zůstanou nasrané, vztahovačné, hodnotící, ba i odsuzující myšlenky. Pravda já mám o tom jinou představu. Možná, že cílem tohoto tématu je nabourat iluze.
"Já" stejně neexistuje/je iluzorní i před tím prohlédnutím. Takže z mého pohledu není o co stát. Aneb vše je OK už teď. ***
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron