Vse je tak jak ma byt? Tak se to melo stat?

Vse je tak jak ma byt? Tak se to melo stat?

Příspěvekod Petr » stř 10. pro 2008 16:25:03

Kdysi jsem uvazoval nad touto vetou, ze "tak to melo byt ..... tak se to melo stat ..... dopadne to, tak jak to ma dopadnout"... a dnes mi to pripomnel jeden blog na Nove Zemi.

Myslim si, ze veta "tak se to melo stat" najednu stranu opravdu znamena, ze tak se to melo stat, protoze k te udalosti jednoduse doslo, takze pro ni byli vytvoreny vsechny podminky proto, aby se realizovala.... takze se opravdu mela stat.

Ale nevnimam to zase tak, ze kdyz rekneme "tak se to melo stat", ze se to tak vzdy muselo stat a ze jsme s tim nemohli nic udelat.. to z toho vyjima nasi kontrolu nad vecmi a udalostmi, nasi svobodnou vuli..

Take ta veta dle me znamena, ze at se stalo, co se stalo, tak vzdy si z toho neco muzeme vzit a vyrust na tom..

U vety "Vse dopadne presne tak jak ma" vnimam vtip v tom, ze at to dopadne jakkoli, tak to bylo to spravne vyusteni... vsechny moznosti jsou spravne..protoze nas stejne dovedou do cile, pokud s nimi spravne nalozime...maximalne si trosku zabehneme, nebo si cestu prodlouzime.. :) ale i to neni problem.. proste je to tak jak to ma byt... vsechny nase cesty jsou mozne a pokud se jimi vydame tak je pro nas ta cesta kterou mame zrovna jit... :)

Jak to vnimate vy?
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Vse je tak jak ma byt? Tak se to melo stat?

Příspěvekod Lída » čtv 11. pro 2008 16:09:24

Taky
nevnimam to zase tak, ze kdyz rekneme "tak se to melo stat", ze se to tak vzdy muselo stat a ze jsme s tim nemohli nic udelat


Je mi blízké naopak tohle: Udělat všechno, co momentální situace umožňuje, aby její řešení dopadlo optimálně pro všechny zúčastněné. Ta moje iniciativa a "udělání" je přeci taky součást dění... A projevila se, takže k ní dojít mělo. Mělo se to stát - i s mým podílem na tom. Projevuju-li iniciativu, dělám, co nejlepšího jde, nacházím se v současném okamžiku :) teď, teď, teď, teď, teď.

Něco úplně jiného je očekávat nebo doufat, že moje iniciativa přinese v budoucnosti žádoucí výsledky = že průběh dění bude takový, jaký si představuju do budoucna coby optimální. V tom okamžiku se ocitám v představách mysli "co by, kdyby", "aby ano", "aby ne" - ne v tom, co právě je.

Z duše mi mluví Eckhart Tolle v Pracovní knize "Moc přítomného okamžiku":

"Moudrost vzdání se

Vaše budoucnost závisí především na kvalitě vašeho vědomí v přítomnosti, takže vzdát se přítomnému okamžiku je nejdůležitější, co můžete udělat, chcete-li způsobit nějakou pozitivní změnu. Vaše činnost je druhořadá. Žádný skutečně pozitivní čin nemůže vzniknout ve stavu vědomí, které se nevzdalo realitě.

Pro některé lidi má "vzdání se" negativní konotaci, neboť si pod tím pojmem představují lhostejnost nebo neschopnost řešit životní problémy, nebo dokonce porážku. Skutečné vzdání se je však něco jiného. Neznamená to, že nic neděláte a jen pasivně přijímáte jakoukoli situaci. A neznamená to, že jste si přestali dělat plány do budoucna.

Vzdání se je projevem prosté a hluboké moudrosti, která člověka vede k tomu, aby neodporoval proudění života. A proudění života můžete prožívat jedině v přítomném okamžiku. Vzdát se tudíž znamená přijímat přítomný okamžik bezpodmínečně a bez jakýchkoli výhrad.

Vzdát se životu znamená vzdát se vnitřního odporu k tomu, co existuje.

Vnitřní odpor je odmítání toho, co existuje. Je obzvlášť zjevný v situacích, které neodpovídají očekávání naší mysli.

Jste-li na světě dostatečně dlouho, pravděpodobně víte, že nepříznivých situací je víc než dost. A právě v takových situacích je třeba vzdávat se realitě, pokud se chcete zbavit bolesti a zármutku. Přijetí reality vás osvobodí od ztotožňování se s myslí a okamžitě vás spojí s Bytím. Odpor je vaše mysl.

Vzdání se je čistě vnitřní jev. Neznamená to, že byste ve vnějším světě neměli nic dělat a že byste nemohli změnit situaci.

Ve skutečnosti nemusíte přijímat celkovou situaci, stačí přijmout nepatrnou část, které se říká přítomný okamžik. Když zapadnete do bahna a nemůžete se hnout z místa, neříkáte si "Tak dobře, já prostě rezignuji a zůstanu tady." Rezignace není vzdání se realitě.

Nemusíte přijímat nežádoucí nebo nepříjemné životní situace. Ani si nemusíte namlouvat, že nepříjemná situace je dobrá. To nemusíte. Uvědomujete si, že se z ní chcete dostat. Pak soustředíte svou pozornost na přítomný okamžik, aniž ho jakýmkoli způsobem hodnotíte.

To znamená, že ho neposuzujete. Takže se mu nebráníte a nemáte žádné negativní emoce. Prostě přijmete jeho existenci.

Pak začnete dělat všechno, co můžete, abyste se ze situace dostali.

Takové činnosti říkám pozitivní činnost, neboť je mnohem účinnější než činnost negativní, která vzniká z hněvu, zoufalství nebo nespokojenosti."
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: Vse je tak jak ma byt? Tak se to melo stat?

Příspěvekod vostalpetr » úte 20. led 2009 19:38:33

U vety "Vse dopadne presne tak jak ma" vnimam vtip v tom, ze at to dopadne jakkoli, tak to bylo to spravne vyusteni... vsechny moznosti jsou spravne..protoze nas stejne dovedou do cile, pokud s nimi spravne nalozime...maximalne si trosku zabehneme, nebo si cestu prodlouzime.. :) ale i to neni problem.. proste je to tak jak to ma byt... vsechny nase cesty jsou mozne a pokud se jimi vydame tak je pro nas ta cesta kterou mame zrovna jit... :)
....................................................................................................

Podle mě tento koncept je jen určitou variantou poznání Já, realizace Boha.

Když člověk realizuje Boha, lepe řečeno uvědomí si svou božskou podstatu, pravé Já, Vědomí, Bytí, Blaženost,
tak už ani svět není pro něj cizím místem, ale naopak "domovem"

je to klid a uvolnění podobně jako když se člověk vrátí z dlouhé cesty domů,
celej svět je domovem, nebot celej svět je bůh, proto všechno je tak, jak má být...

takže myslím, že to není pohled nějaké individuality, je to spíš pohled z nějakého nadhledu,
ale jak tak koukám na to, co píšeš, tak ten určitej nadhled tam taky je...


Takže jsem chtěl vlastně říci, že tento koncept je vlastně popisem celého projeveného světa jenž je nedílnou součástí boha z " pohledu boha", nebo toho, kdo realizoval tuto úroven...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron