Můžete si vždy vybrat

Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Petr » pát 06. čer 2008 8:43:30

Přišel mi mailem jeden krásný návod k životu tak mi to nedá se o něj nepodělit :). Zkopíroval jsem ho do textu níže nebo můžete přímo shlédnout původní prezentaci v Powerpointu:
navod.zip
(49.89 KiB) 211 krát


S Karlem jsem pracoval v jedné stavební firmě. Karel je ten typ člověka, kterého rádi potkáváme. Má stále dobrou náladu a vždy umí říci něco pozitivního.Vždy uměl lidi motivovat. Když měl některý z kolegů špatný den, Karel mu vždy uměl ukázat kladnou stránku celé věci, změnit jeho postoj, pohled na danou situaci. Slovem - dodal každému energii a chuť řešit a poprat se s problémem.
Na otázku: "Jak se máš", měl oblíbenou odpověď: "Kdybych se měl jen o chlup líp, byl bych už dvojče".
Byl jsem velmi zvědavý, jak to dokáže, jak je to možné... . A tak když se mi jednou naskytla příležitost, zeptal jsem se ho na to. "Jen se nepřetvařuj, nemůžeš být snad dobře naladěný stále...celý den, každý den, celý čas! Jak to děláš?"
Karel mi na to zajímavě odpověděl:
"Každé ráno když vstanu, tak si řeknu, že mám na výběr dvě možnosti.Buď budu mít dobrou náladu, nebo...si mohu vybrat tu špatnou. No a já si vždy vyberu raději tu dobrou. A vždy, když se mi přihodí něco špatného, mohu si vybrat, že budu obětí, anebo si mohu vybrat možnost, že se z toho poučím. A já si vždy vyberu tu možnost poučit se z toho. Vždy, když někdo ke mně přijde a stěžuje si, mohu si vybrat - buď přijmout jeho neštěstí, anebo se snažit pomoci mu najít nějakou kladnou stránku života. A já si vybírám vždy tu druhou možnost - hledám spolu s ním ten důvod, pro který se vyplatí bojovat a žít dál. Hledám tu kladnou stránku života."
"No, to ale není vždy tak jednoduché!" protestoval jsem.
"Ale je," odpověděl Karel. "Celý život si vybíráme. . Když si odmyslíš všechny ty hlouposti okolo, každá situace je ve skutečnosti volba. A ty si vybíráš, jak reagovat na danou situaci. Ty si vybíráš, jak lidé ovlivní tvou náladu. Ty si vybíráš, zda budeš mít dobrou, anebo špatnou náladu. Jednoduše řečeno ty si vybíráš, jak žiješ svůj život."Hodně jsem přemýšlel o tom, co říkal Karel.Krátce potom, co jsem odešel pryč z té stavební firmy,začal jsem podnikat sám. I když jsme se s Karlem už nevídali, často jsem o něm přemýšlel, když jsem se dostával do problémových situací, když jsem si "vybíral", jak budu žít svůj život, namísto toho, aby jsem jen bezhlavě reagoval na konkrétní situaci. Za několik roků potom jsem slyšel, že Karel měl vážnou nehodu, když spadl z 20-ti metrové výšky.Po 18 hodinové operaci a dlouhých týdnech na lůžku ho nakonec pustili domů se zadrátovanou páteří. Setkal jsem se s ním asi půl roku po té nehodě. Když jsem se ho zeptal, jak se má, odpověděl:"Kdyby jsem se měl jen o chlup lépe, byl by jsem už dvojče.Chceš vidět moje jizvy??"To jsem odmítl, ale zeptal jsem se ho, co se mu přehnalo hlavou, když dopadl tehdy na zem."První věc, která mi přeběhla hlavou byla, že chci vidět a těším se na děťátko, protože manželka měla zanedlouho rodit," odpověděl Karel."...a hned vzápětí potom, jsem si uvědomil, že mám dvě možnosti:Mohl jsem si vybrat život, anebo ....smrt. Tak jsem si vybral. Život.""A neměl jsi strach? Neztratil jsi vědomí??" ptal jsem se ho.Karel odpověděl: "... záchranáři byli skvělí. Stále mi opakovali, že to bude dobré. Ale když mě přivezli do nemocnice a uviděl jsem hrůzu na tvářích doktorů a sestřiček, skutečně jsem se polekal. V jejich očích jsem četl - toto je mrtvý člověk.Uvědomil jsem si, že musím něco udělat. "A co jsi udělal?", ptám se ho.No, byla tam silná nemotorná sestřička, která na mně řvala, zda jsem na něco alergický. "ANO", odpověděl jsem. Lékaři i sestřičky zpozorněli a čekali na moji odpověď. Zhluboka jsem se nadechl a zakřičel jsem: "Na vážné ksichty!"Když se dosmáli, řekl jsem jim: "Rozhodl jsem se, že budu žít. Operujte mě jako živého, ne jako mrtvolu!"Karel přežil nejen díky mistrovství chirurgů, ale i díky svému úžasnému přístupu k životu.Od něho jsem se naučil, že každý den máme možnost žít naplno.

Co prožíváš, to chceš.
Co chceš, to prožíváš.
Není důležité, co se děje, ale jak to člověk přijme - to rozhoduje o všem. Jak přijme to dobré, ale i to špatné, co se nikomu z nás nevyhne.
Proto se netrap, co bude zítra, zítřek ať se o sebe postará sám. Každý den přináší dost starostí i bez toho. Kromě toho, dnes je ten den, kvůli kterému jsi se trápil už včera.


Pokud Vás to zaujalo doporučuji shlédnout film Tajemství. :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2838
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 588
Poděkováno: 1279-krát v 715 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Petr » úte 01. črc 2008 22:13:09

Ještě přidám takovou malou, ale velmi mocnou :) nadstavbu:

Když máme volbu, zda mít pravdu a nebo být laskaví, vždy si vyberme být laskaví.
Pamatujme si, že vždy máme tuto volbu ve všech našich všedních věcech. A tato jediná věc, být laskavým raději než mít pravdu v jakékoli věci v našem životě, dokáže pro naši transformaci mnohem víc než jakýkoli kurz, který kdy absolvujete nebo kniha, kterou kdy přečtete.

Nechme klidně druhé, ať si na určité věci dojdou sami, nemusíme je vždy přesvědčovat o své pravdě.

Buďme laskaví a vzdejme se naší potřeby (resp. potřeby našeho ega) mít pravdu.

kindness.jpg
kindness.jpg (13.06 KiB) Zobrazeno 2418 krát
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2838
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 588
Poděkováno: 1279-krát v 715 příspěvcích

I choose love

Příspěvekod Petr » pon 25. srp 2008 19:00:05

Krasna pisnicka (anglicky) k tematu :)

What you choose? I choose love.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2838
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 588
Poděkováno: 1279-krát v 715 příspěvcích

Re: Můžete si vždy vybrat

Příspěvekod Eva » čtv 06. lis 2008 13:50:38

Krásná slova, krásná písnička..slzy doketím stékají po tváři..Děkuji!! :thanx:
Uživatelský avatar
Eva
 
Poděkoval: 0
Poděkováno: 27-krát v 22 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník

cron