Vztah církevních věrouk k absolutní Pravdě

Vztah církevních věrouk k absolutní Pravdě

Příspěvekod smilan » čtv 18. pro 2014 19:06:19

Vztah církevních věrouk k absolutní Pravdě

Kdo se chce dobrat k Pravdě, musí mít v první řadě odvahu. Odvahu nezaujatě zkoumat učení vlastního vyznání a také odvahu konfrontovat ho i s naukami jiných náboženství.

Takové hluboké zkoumání je založeno na tom, že pokud to, co vlastním je opravdu absolutní Pravdou, není se vůbec třeba bát žádné konfrontace. Naopak, podobnou konfrontací se může moje přesvědčení pouze utvrdit a moje víra pouze posílit.

Pokud ale nestranná konfrontace s jinými názory otřese tím, co jsem považoval za absolutní Pravdu, třeba si pak odvážně přiznat, že moje domněnka byla nesprávná a že skutečnou Pravdu je nutné teprve najít.

Zkusme se nyní z tohoto úhlu pohledu podívat na křesťanské církve. Ve svých začátcích stálo křesťanství v Pravdě a bylo skutečně světlem a požehnáním pro celou zem. Žel časem začalo být světlé jádro křesťanského učení stále více obalované různými lidskými názory a vylepšeními, až nakonec během staletí, to lidské téměř úplně potlačilo ono původně zdravé a správné.

Něco podobného se už jednou v dějinách stalo. Stalo se to s Mojžíšovým Zákonem, představujícím Boží Vůli, podle níž měl povolaný židovský národ žít.

Když totiž o několik staletí přišel na Zem Syn Boží, to původní zdravé a správně bylo již natolik překryté lidským, že tehdejší nejvyšší církevní představitelé už nebyli schopni poznat v Kristově nauce onu původní Pravdu, kterou jim kdysi dávno přinesl Mojžíš.

No a žel, přesně totéž udělali lidé i s učením Ježíše Krista. Člověk by proto měl být na velkém pozoru a měl by se snažit důsledně rozlišovat mezi původním Kristovým učením a různými církevními pravidly, dogmaty a nařízeními, které jsou pouze naukami lidskými. Takové důsledně rozlišování je velmi potřebné obzvláště proto, že to církevní paradoxně nejednou přímo popírá onu původní, čistou Pravdu, přinesenou Mojžíšem a později i Ježíšem.

Žel, nauky církví a skutečná Pravda jsou tedy mnohdy dvě naprosto rozdílné věci. Abychom si to dokázali, uveďme si konkrétní příklad:

Druhé přikázání říká: Nevezmeš jméno svého Pána nadarmo! To znamená, že pokud budeme někdy vyslovovat toto jméno, mělo by to být vždy s tou největší úctou a vroucností, s tím největším citovým zanícením, jakého jsme schopni. Takové vroucně citové vzplanutí, byť třeba jen krátké, může pak v síle vroucího citu vystoupit až k Božímu trůnu.

Jako protipól si však vezměme modlitbu růžence, ve kterém se Otec i Syn vzpomíná několik desítek krát za sebou v domnění, že čím více, tím lépe. Takový způsob modlitby je však sám o sobě nesprávný, protože při podobném, častém opakování jména Nejvyššího není člověku jednoduše možné vložit do každého z nich požadovanou vroucnost. Taková modlitba se pak zvrhává v mechanické, bezmyšlenkovité odříkávání, zbavené jakéhokoli citu.

Podobný druh modlitby bez citového zaujetí se tedy přímo příčí druhému přikázání, jakož i slovům Ježíše Krista: "Když se modlíte, neříkejte hodně jako pohané. Myslí si, že budou vyslyšeni pro svou mnohomluvnost. Nenapodobujte je! "

Co tedy dodat na závěr? Absolutní Pravda souvisí s křesťanstvím a to s původní, čistou Kristovou naukou. I současné křesťanství má k této Pravdě nejblíže ze všech světových náboženství. Tato Pravda však není totožná se stanovisky a učením žádné z mnoha křesťanských denominací.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
Uživatelský avatar
smilan
 
Příspěvky: 121
Registrován: pon 18. čer 2012 10:50:14
Poděkoval: 0
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku

Re: Vztah církevních věrouk k absolutní Pravdě

Příspěvekod vostalpetr » čtv 18. pro 2014 23:40:23

Hele ty filozofe,

znáš taky nějaký jiný náboženství či filozofii nežli křestanství ???

Já jen, že tady zavile píšeš že křestanství bylo absolutní Pravdou ???

Proč by jako mělo bejt ?

Protože Ježíšek nosí v prosinci dárečky ?


Nebo proto, že nic jinýho neznáš a žádný zkoumání jsi ani náhodou nepodnikl ???


A není mně vůbec jasný (co to je za logiku)

že to původní učení bylo zdravé,

když za pár desítek let chcíplo na zarděnky,

to tedy moc zdravý učení nebylo,

nebo jo ???


To jsou logický kotrmelce jak na spartakiadě na Strahovským stadionu...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Vztah církevních věrouk k absolutní Pravdě

Příspěvekod vostalpetr » čtv 18. pro 2014 23:45:40

Pokud ale nestranná konfrontace s jinými názory otřese tím, co jsem považoval za absolutní Pravdu, třeba si pak odvážně přiznat, že moje domněnka byla nesprávná a že skutečnou Pravdu je nutné teprve najít.


S tvými názory to vypadá, že se ti toto ani náhodou nepřihodí...

Ale já to chápu,

vono je důležitý mít nějakej názor, nějakou tu pravdu,

bez názoru je člověk poněkud ztracenej..
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Vztah církevních věrouk k absolutní Pravdě

Příspěvekod vostalpetr » pát 19. pro 2014 10:03:47

Něco podobného se už jednou v dějinách stalo. Stalo se to s Mojžíšovým Zákonem, představujícím Boží Vůli, podle níž měl povolaný židovský národ žít.


Co si budemepovídat,

von ani sám Bůh (absolutní pravdy) se těma svejma zákonama moc neřídí,

pár let po vyhlášení desatera, které není tak složité,

a kde se přikazuje "Nezabiješ !"

sám velký Hospodin Jehova přikázal Jozuemu spáchat cílený holokaust

a vyvraždit pelištejnce co žili na území "zaslíbený země"

včetně malých dětí...

Von ten Hitlerův holokaust totiž není žádná historická novinka,

co by sami židé neznali,

ovšem z druhé strany...



Není nad to studovat "Boží slovo"

to se jeden poučí o absolutní pravdě všelikých božích zákonů...


PS.

A vzhledem k tomu,

že Ježíš je výhonek z rodu Davidova,

tak to byl taky pěknej proutek jako jeho pradědek,

kterej dokončil Jozuův holokaust,

a konečně vybudoval "boží království"

A to samý pak strašilo v hlavě i Ježíšovi, nebot o to své království židé přišli,

když je přepraly silnější národy...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: armin, Google Adsense [Bot] a 34 návštevníků

cron