Krátký příběh

Krátký příběh

Příspěvekod jamajsky.drap » pát 20. úno 2015 5:30:59

Jelikož si myslím, že jsem dospěl k určitému, dnes mohu říct trvalému (přes půl roku) pocitu radosti ze života, a protože si myslím, že by to mohlo někomu pomoci, dovoli jsem si o tom ve stručnosti sepsat pár slov :)

Vyrůstal jsem na malé vesnici. Dítě s dobrým prospěchem, poslušný svému okolí. VŠ. Do 27let spíše zklamání z dosavadního života. Nenacházejíc potěšení z vlastnění (hromadění majetku) ani ze vztahů (žádné velké uspokojení ani v sexu). Hospoda a jiné převážně alkoholové zážitky dominovaly obyčejnému životu. V oblasti práce počíná zhruba od 22let služba lidem (pomoc s PC méně zdatným), třeba říci ne vždy ochotně vykonávána.

V 27 letech přečtení hezkého článku na netu. Vedlo k četbě „Moc přítemného okamžiku“. Nejasné tušení, že by mohlo existovat něco vyššího než jídlo, práce, vztah (sex). Studování literatury (Tolle, Indická, NewAge). Život se stal zajímavějším, ale pořád jsem nevěděl, co s tím(duchovnem). Inspirace na netu- šamanské obřady. Odjel jsem do Peru, kde jsem se necítil mezi spolucestujícími moc dobře. Pochyboval jsem o tom, kam a proč jsem se to vydal.
V Ayahuascových seancích jsem zažíval ty nejkrásnější, ale i ty nejhorší zážitky svého života. Můžete namítnout, že to bylo vyvoláno drogou. Částečně musím souhlasit, ale je třeba říct, že ten nejhlubší zážitek jsem měl, když jsem se vracel po jedné takové seanci. Veškerý účinek bylinného extraktu už odezněl. V té chvíli jsem zažil stav nevýslovné svobody. Stav naprosté blaženosti, byl jsem tam, ale už jsem to nebyl já. Vnímal jsem svoje tělo v kontrastu se stromy a s přírodou, takže fyzická oddělenost tam byla, ale vše bylo jedno vědomí. Tento stav trval cca půl hodiny. Další zajímavostí na těch stavech během obřadů bylo to, že jsem se během nich cítil jako doma, jako tam, kde je můj skutečný domov a když jsem se probouzel do toho „normálního“ světa, cítil jsem, že je to méně přirozené, než to, kde jsem byl.
Po návratu z Peru jsem se cítil velmi dobře, nabitý energií. Lidé kolem mne si všimli, že jsem jiný. Nicméně jak šel čas, vrátil jsem se do normálního života a stav nadšení pomalu opadával. Snažil jsem se přiblížit stavům v Peru, ale nějak moc to nešlo. Bylo to zvláštní, věděl jsem, že tohle není můj přirozený stav, ale nevěděl jsem, jak se dostat zpět. Zkoušel jsem meditace, ale ty moc nezabíraly. Byl to velmi slabý odvar proti tomu v Peru. A navíc jsem se vždy po meditaci vracel k původnímu životu. Byla tu velká propast. Život pro mne byl jednoduchý, protože jsem ho nebral příliš vážně, ale nebyl naplněný, chyběla tomu šťáva. Proto jsem uvítal, když mne kamarádi oslovili s tím, jestli bych nejel do Peru znova. No neváhal jsem a jel jsem. 2. Peru se lišilo tím, že bylo podstatně klidnější. Byla pouze 1 velmi silná seance. Samozřejmě jsem se ptal na to, jak dostat do běžného života tu krásu z meditací a obřadů a jak to udělat, aby byl život šťavnatější. Odpověď byla poměrně jasná a jednoduchá – láska. Prostě mít rád více lidi kolem sebe. I z druhého Peru jsem se vrátil nabitý energií a v dobré náladě.

V té době jsem již chodil s přítelkyní, byl to můj první vážný vztah. Snažil jsem se tedy plnit to o té lásce jak k přítelkyni, tak k ostatním lidem. Dále jsem četl duchovní literaturu, v té době byl můj oblíbenec Osho. A měsíce plynuly. Asi po 1,5 roce jsem si stále více uvědomoval, že tohle pořád není ono. Tohle není to, co chci. Měl jsem nový baráček, měl jsem hezkou přítelkyni, měl jsem dobrou práci. Ale nebylo to ono, netěšil jsem se domů. I zábava s kamarády, která mne dříve tolik bavila (hospůdky, festivaly), mne teď už moc nebavila. Připadalo mi to povrchní, nakonec se všichni opijou a je to o ničem. Rozhodl jsem se tedy všechno opustit a jak se říká vyrazit do světa. Prostě sám na vlastní pěst, kam mě nohy zanesou (ČR, Evropa,Jižní Amerika). Peníze na cestování jsem měl. Už jsem měl všechno vymyšlené, jak to zařídím.

Nicméně prozřetelnost se mnou měla jiné plány. Dostal se mi do ruky K.Makoň. Malá vsuvka: v době cca 2-3 týdny před mým plánovaným odjezdem mi ve skříni, kde jsem měl pas, vytekl takový pěnový spray a pas mi zničil. Náhoda :) Začal jsem tedy číst Makoně, ten vysvětluje jak správně prožít lidský život a jako příklad dává J.Krista, a doplňuje to praktickými ukázkami ze svého života. Tenhle pohled změnil můj způsob uvažování. Přestal jsem hledat štěstí pro sebe a začal se řídit metodou sebezáporu. Přestal jsem tedy ze sebe dělat střed světa, ale uznal jsem vyšší moc a té jsem se odevzdával. Cca po měsíci jsem podstoupil terapii tmou (týden strávený ve tmě). Tam jsem se naplno rozhodl pro tuto cestu a poslušnosti k vyšší moci. Dále jsem tedy četl Makoně (napsal toho hodně :) ). Dále jsem odevzdával svoji vůli a plnil tak: „Ne má vůle, ale tvá vůle se staň.“ A konečně jsem cítil: „To je ono“. To byl ten životní program, který mi scházel. Cítil jsem změnu, která neustále rostla. I když tam třeba byly nějaké chvilky duševní suchosti, pořád jsem věděl, že mám způsob, kterým to překonám. A stále více jsem cítil, že už to nejsem já, ale tím jak zapírám to malé lidské já, tak stále více se rozšiřuje vědomí, stávám se více vnímavější, radostnější. Roste svoboda, když se všechno netočí kolem toho malého lidského já. Stavy, které jsem zažíval v Peru při obřadech, začínám zažívat doma, v přírodě. Mou aktuální snahou je stále více zjemňovat ten stav vyprazdňování se od sebe, a s tím ruku v ruce narůstá nový stav- mnohem více plnější, živější, šťavnatější.

Jeto trochu paradox, nemyslím na sebe, ale mám se lépe :) Prakticky už nerozlišuji věci na příjemné a nepříjemné. Vše má nějaký důvod. Snažím se číst v ději života. A proto také jsem nesmírně vděčný, za vše ve svém životě. Za chronické plicní potíže, za svoji nespokojenost se životem v 27letech, za extatické stavy v Peru, za práci, při které jsem se naučil pomáhat lidem, za vztah s přítelkyní, při kterém jsem toho musel hodně skousnout a naučil se tak sebezapření. Zkrátka všechno v mém životě mělo nějaký důvod. A jsem přesvědčen o tom, že tak je tomu s životem každého člověka.
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
Jana

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. úno 2015 10:39:44

Dále jsem odevzdával svoji vůli a plnil tak: „Ne má vůle, ale tvá vůle se staň.“ A konečně jsem cítil: „To je ono“. To byl ten životní program, který mi scházel. Cítil jsem změnu, která neustále rostla. I když tam třeba byly nějaké chvilky duševní suchosti, pořád jsem věděl, že mám způsob, kterým to překonám.


Jako životní program to je dobrý,

člověk se hnedka cítí lépe..

Ale praktikovat to nelze,

protože když to praktikuješ, tak používáš svou vůli, k tomu aby se stala boží vůle..


Lze to praktikovat pouze ve stavu relaxace,

což je stav, kde nemůžeš použít své vůle k pouštění své vůle,

přesto pouštíš svou vůli,

nebot kdykoliv použiješ v relaxaci vůli, tak nerelaxuješ...


Jinak samozřejmě každé praktikovaní na podkladě vůle má vždy svůj efekt,

každá touha k něčemu vede,

i touha "bud vůle tvá"má svůj efekt


Ale každá osobní touha, deformuje "boží vůli"...
Naposledy upravil vostalpetr dne pát 20. úno 2015 13:10:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. úno 2015 12:53:58

„Ne má vůle, ale tvá vůle se staň.“


To já to říkám mnohem příměji a tudíž mnohem výstižněji :

BĚŽ DO PR.... !


PS.

Tedy prozatím to říkám těm druhým,

ale možná to jednou řeknu i sám sobě,

ale to sem pak už nic asi nenapíšu,

nebot pochybuji, že by bylo vůlí boží abych něco psal o nějakým duchovnu...


Nejsem totiž Ježíš, abych se obelhával tím, že plním boží vůli,

a hlásal náký duchovno pro záchranu "těch druhých"... :no:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod jamajsky.drap » stř 25. úno 2015 0:56:22

vostalpetr píše:
Dále jsem odevzdával svoji vůli a plnil tak: „Ne má vůle, ale tvá vůle se staň.“ A konečně jsem cítil: „To je ono“. To byl ten životní program, který mi scházel. Cítil jsem změnu, která neustále rostla. I když tam třeba byly nějaké chvilky duševní suchosti, pořád jsem věděl, že mám způsob, kterým to překonám.


Jako životní program to je dobrý,

člověk se hnedka cítí lépe..

Ale praktikovat to nelze,

protože když to praktikuješ, tak používáš svou vůli, k tomu aby se stala boží vůle..


Lze to praktikovat pouze ve stavu relaxace,

což je stav, kde nemůžeš použít své vůle k pouštění své vůle,

přesto pouštíš svou vůli,

nebot kdykoliv použiješ v relaxaci vůli, tak nerelaxuješ...


Jinak samozřejmě každé praktikovaní na podkladě vůle má vždy svůj efekt,

každá touha k něčemu vede,

i touha "bud vůle tvá"má svůj efekt


Ale každá osobní touha, deformuje "boží vůli"...


Praktikuji přes půl roku a řekl bych, že to praktikovat lze :lol: Jestli se tomu dá říkat praktikování, je to spíš takový způsob života.
Není to jednorázová akce, kdy si řeknu, teď opustím svoji vůli a je vymalováno. Je to postupný proces, kdy jde o to stále více zapírat sebe, nezištně pomáhat druhým, méně myslet na sebe a více myslet na Boha (říkejme tomu každý po svém čisté vědomí,univerzální energie,aj.). Pomáhá např. nehospodařit s životem jako se svým, ale jako s propůjčeným od Boha. A jak se umenšuje to malé já, ruku v ruce s tím roste to velké Já (Bůh, rozšiřuje se vědomí).
S tou relaxací rozumím, jak to myslíš, ale mně tohle nikdy moc nefungovalo. Pokud tedy relaxací oba rozumíme to samé - uvolněný stav, meditaci. Dycky na tu chvilku to bylo fajn, ale pak jsem se musel zpět vrátit do běžného života a všechno bylo zpět ve starých kolejích. Pokud budu 10let v Tibetu v horách v nějakém klášteře tak asi dobrý.
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 08. bře 2015 17:29:56

Praktikuji přes půl roku a řekl bych, že to praktikovat lze :lol: Jestli se tomu dá říkat praktikování, je to spíš takový způsob života.
Není to jednorázová akce, kdy si řeknu, teď opustím svoji vůli a je vymalováno.


Jistě že to lze praktikovat,

praktikovat lze cokoliv,

ale zkus se třeba snažit usnout,

uvidíš, jak ti to půjde,

a kdy se ti povede usnout... :D

On spánek je stav ega,

kdy ego je bez nějaké té vůle k čemukoliv...


No ale zkus to praktikovat... :D :D :D

A stejný je to i s relaxací..
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod jamajsky.drap » čtv 12. bře 2015 22:22:51

Můj pohled na Ego je takovýto, je to skutečné, ale velmi omezené vnímání světa. Vnímáš vše ve vztahu k sobě, něco se ti líbí, něco ne. Něco musíš, něco chceš, jsi v takové zvláštní křeči. Ve chvíli, kdy se zapíráš, tedy přestaneš vše vztahovat k sobě, tak se uvolňuješ z té křeče. Vidíš věci jinak, už jsi jen takový pozorovatel, je to velmi osvobozující. Rozšiřuješ ten omezený úsek vědomí.

Dalo by se říci, že je to jedna velká relaxace, prakticky už nerozlišuju mezi prací a jinou činností. Slovo dovolená pro mne ztrácí význam, nemám od čeho bych odjížděl a odpočíval. Nic nemusím, nic mne nevyčerpává. Jsem pouze svědkem určitých dějů.
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
Motýlek

Re: Krátký příběh

Příspěvekod Motýlek » sob 14. bře 2015 20:33:58

vostalpetr píše:On spánek je stav ega,

kdy ego je bez nějaké té vůle k čemukoliv...

No ale zkus to praktikovat... :D :D :D

A stejný je to i s relaxací..


Vostále, vysvětli, prosím, co tím máš na mysli. Nechť se Tvé ego vypíše a sdělí, co ve spánku provadí! A totéž, jak to más s relaxací...
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » sob 14. bře 2015 23:55:18

Vždyt je to přece jasný, nebo ne ?

Prostě se zkus snažit usnout, a zjistíš, že když se snažíš usnout, tak prostě neusneš..

A to je vše, podobně je to i s relaxací...

A podobně působí i nějaký duchovní záměr či touha,

nebot stav realizace je stavem bez touhy a bez pocitu

konatelství, např. "já medituji" atd.



Je to asi tak chytrý,

jako kdyby jsi sestavil auto s náhonem na 4 kola,

přičemž jedno kolo by se točilo v protisměru,

nebot konatelství, záměr, touha a cíl jsou přímo obráceným "směrem" k realizaci
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. bře 2015 0:12:52

Jsem pouze svědkem určitých dějů.


To by bylo v pořádku,

ale k tomu, aby jsi byl jen svědkem musíš použít vůli či touhu či záměr a cíl a to už v pořádku není...


Proto je lepší nesnažit se být svědkem,

stejně tak je lepší netoužit po lásce či blaženosti,

i když i blaženost je v pořádku,

ale ta touha není v pořádku, to je opačný směr,

nebot touha patří k egu,


Proto je lepší nerozpouštět ego,

ale nechat ego aby se rozpustilo samo,

ve stavu bez touhy,

ve stavu bez "svědka" bez blaženosti apd.

nebot jakákoliv touha je prostě kontraproduktivní
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod Motýlek » ned 15. bře 2015 10:30:25

dráp tu nepíše o tom, že se snaží být svědkem, ale "jsem svědkem", takže ten následující koment je docela nadbytečný. přinejmenším pro toho, kdo je tak daleko, že opustil všechny snahy.
mám to tak v poslední době i já, stávám se pozorovatelem dění. je to občas docela drsný pocit a divná tíha, když citím, že nemám žádnou jistotu čehokoli, ikdyž se samozřejmě pohybuju v prostředí, které mi tu jistotu a zázemí poskytuje. ale čím dál tím víc objevuju (a snad se na to tím připravuju?), že za minutu může být vše úplně jinak. ta rovnováha stavů je neskutečně křehká.
co mě občas trápí je to, že tím, jak všelijaké vzorce pozoruju, vzdaluju se od nich a opouštím je - společně s tím ale i lidi, kteří tyto vzorce přijímají za obecně platné a neměnné, v jejichž rámci se pohybovat jim přijde jako jediné možné. nemám si s nimi co říct a pojítko se ztrácí do té míry, že se stávám cizincem ve světě lidí. ne proto, že bych chtěl, ono se to zkrátka děje a ani nevím, zda má cenu se tomu nějak vzpírat. asi ne. v podstatě mi to nevadí, akorát že na určité míře zachování společenských kontaktů jsem stále závislý (zejména hmotně) a zrušit je znamená stát se bezdomovcem (v krajním případě). smutné v tom cítím to, že osob s nimiž navázání osobního kontaktu jenž by nahradil už pro mě nefunkční společenskou komunikaci, jaksi ve svém okolí nevidím.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod Jana » ned 15. bře 2015 10:45:10

Motýlek píše:dráp tu nepíše o tom, že se snaží být svědkem, ale "jsem svědkem", takže ten následující koment je docela nadbytečný. přinejmenším pro toho, kdo je tak daleko, že opustil všechny snahy.
mám to tak v poslední době i já, stávám se pozorovatelem dění. je to občas docela drsný pocit a divná tíha, když citím, že nemám žádnou jistotu čehokoli, ikdyž se samozřejmě pohybuju v prostředí, které mi tu jistotu a zázemí poskytuje. ale čím dál tím víc objevuju (a snad se na to tím připravuju?), že za minutu může být vše úplně jinak. ta rovnováha stavů je neskutečně křehká.
co mě občas trápí je to, že tím, jak všelijaké vzorce pozoruju, vzdaluju se od nich a opouštím je - společně s tím ale i lidi, kteří tyto vzorce přijímají za obecně platné a neměnné, v jejichž rámci se pohybovat jim přijde jako jediné možné. nemám si s nimi co říct a pojítko se ztrácí do té míry, že se stávám cizincem ve světě lidí. ne proto, že bych chtěl, ono se to zkrátka děje a ani nevím, zda má cenu se tomu nějak vzpírat. asi ne. v podstatě mi to nevadí, akorát že na určité míře zachování společenských kontaktů jsem stále závislý (zejména hmotně) a zrušit je znamená stát se bezdomovcem (v krajním případě). smutné v tom cítím to, že osob s nimiž navázání osobního kontaktu jenž by nahradil už pro mě nefunkční společenskou komunikaci, jaksi ve svém okolí nevidím.


Tím pojítkem, které nám dává volnost, blaho a štěstí, je láska. Možná se má ta džňána, když už nestačí, překulit v bhakti.
Mrkni na to video s Ram Dassem tady.
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. bře 2015 14:20:14

dráp tu nepíše o tom, že se snaží být svědkem, ale "jsem svědkem", takže ten následující koment je docela nadbytečný. přinejmenším pro toho, kdo je tak daleko, že opustil všechny snahy.


No jak myslíš,

vono postavit se do úrovně svědka a být svědkem není nijak těžká záležitost,

to zvládne v podstatě každej blbec,



ale jiná situace je,

když se to stane samo o sobě,

nikoliv na podkladě tvé předchozí snahy či nějakého záměru co jsi si natrénoval...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. bře 2015 14:27:13

co mě občas trápí je to, že tím, jak všelijaké vzorce pozoruju, vzdaluju se od nich a opouštím je - společně s tím ale i lidi, kteří tyto vzorce přijímají za obecně platné a neměnné, v jejichž rámci se pohybovat jim přijde jako jediné možné. nemám si s nimi co říct a pojítko se ztrácí do té míry, že se stávám cizincem ve světě lidí. ne proto, že bych chtěl, ono se to zkrátka děje a ani nevím, zda má cenu se tomu nějak vzpírat. asi ne. v podstatě mi to nevadí, akorát že na určité míře zachování společenských kontaktů jsem stále závislý (zejména hmotně) a zrušit je znamená stát se bezdomovcem (v krajním případě). smutné v tom cítím to, že osob s nimiž navázání osobního kontaktu jenž by nahradil už pro mě nefunkční společenskou komunikaci, jaksi ve svém okolí nevidím.



To je následek džnány,

nebo následek tvého "nastavení ega", tedy tvé ego přirozenosti,

tedy tvého charakteru,



ale žádný překulení do nějaký bhakti, jak píše Jana,

to je další mentální kotrmelec ega...


S tím nelze nic dělat,

když někdo něco posere na začátku,

nějakým svým záměrem,

tak je to prostě posraný na věčný časy,

dokud to vše nepustí k vodě...


Jakákoliv duchovní informace o svědkovi nebo blaženosti apd.

je prostě zavádějící,

a stejně tak jakákoliv snaha ba i dokonce zaobírání se tím a tím,

je na hovno...


To jsou kotrmelce ega, at jsou sebevznešenější a duchovnější




Většinou se radí,

rozvíjet to, k čemu od ego přirozenosti inklinujeme,

takže každý si může najít to svý učení co mu vyhovuje a k němuž svou ego přirozeností směřuje,

není to špatný, má to výsledeky,

ale podle mne je lepší pustit úplně všechno,

i to, k čemu inklinujeme a jsme dobří a jde nám jakoby samo sebou,

ego je totiž širovný a dokáže si perfektně přivlastnit to co mu jde jakoby samo sebou...


Takže je to podobný,

jako s tím usínáním,

prostě žádná snaha a záměr,

jinak je to v režii ega...
Naposledy upravil vostalpetr dne ned 15. bře 2015 15:13:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod Jana » ned 15. bře 2015 15:00:26

vostalpetr píše:ale jiná situace je,

když se to stane samo o sobě,

nikoliv na podkladě tvé předchozí snahy či nějakého záměru co jsi si natrénoval...


Existuje opravdu něco, co koneckonců nenastane samo o sobě ?
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod Motýlek » ned 15. bře 2015 18:39:15

vostalpetr píše:
dráp tu nepíše o tom, že se snaží být svědkem, ale "jsem svědkem", takže ten následující koment je docela nadbytečný. přinejmenším pro toho, kdo je tak daleko, že opustil všechny snahy.


No jak myslíš,

vono postavit se do úrovně svědka a být svědkem není nijak těžká záležitost,

to zvládne v podstatě každej blbec,



to si nemyslím. protože svědek je pouze ten, kdo na viděné NEREAGUJE. a někdy je sakra těžké nereagovat. ikdyž je to často to nejlepší (a často někdy i jediné) řešení...
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. bře 2015 19:36:10

to si nemyslím. protože svědek je pouze ten, kdo na viděné NEREAGUJE.


No tos to docela vyhrotil do opačného extrému nežli to hrotí Jana,

která reaguje na kdeco,

a tvrdí, že ty reakce nevadí nebot ona s tím nemá nic společného nebot to jen pozoruje,

a ono se to jen děje samo sebou,

a je to jen hra...




Tedy nic proti takovému extrému,

já jej neustále doporučuji,

nebot stav relaxace jenž cvičíš v klidu je přesně tímto extrémním stavem,

kdy je zastavena či uvolněna jakákoliv vůle či tendence REAGOVAT,

ale v normálním životě ovšem regovat musíš,

jinak by sis ani zadek neutřel a na chléb vezdejší nevydělal



Tedy je samozřejmě rozdíl v reakcích,

když reaguješ spontánně

a

když reaguješ na podkladě mysli či nějaké myšlenky či spíše nějaké touhy či záměru,

nebo ještě lépe řečeno, když reaguješ na podkladě nějakých připoutaností...



Tedy ten rozdíl moc vysvětlit neumím,

jediný co mohu říci,

že klid a uvolnění ve stavu relaxace a bez touhy

prostě tyto tendence rozpouští,

jen je tady vždy nebezpečí ega,

nebot ego není blbý,

a dokáže si ten stav uvolnění přivlastnit,

a začne svoje tendence vydávat za "boží vůli"

a za něco co nevadí a co je jen hra...



To je takové osvobozené ego,

free ego,

tedy jinak řečeno,

dokud žiješ, tak máš furt nějakou karmu,

jinak bys nežil...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. bře 2015 19:53:43

Vono se v tom duchovnu hlásá,

že můžeš klidně chodit do práce a klidně žít duchovní život,

ale ona to podle mne až tak moc až pravda není,

a ti co to hlásaj, např. Ramana Mahariši,

nebyl schopnej ani chodit do školy,

natož aby musel chodit do práce a platit složenky apd.


Prostě spousta věcí ztrácí smysl či účel

a s tím ti ani nějaká láska nepomůže,

to bys pak musel milovat vlastně debility, které ego miluje


A kdyby tě to nějak hodně semlelo, což se může stát,

tak vždycky můžeš bejt bezdomovec,

spousta lidí žije tímto způsobem,

i když zdejší klima není nic moc

a indie je stokrát lepší

pro takovéto akce....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. bře 2015 19:59:00

smutné v tom cítím to, že osob s nimiž navázání osobního kontaktu jenž by nahradil už pro mě nefunkční společenskou komunikaci, jaksi ve svém okolí nevidím.


To je smutný jen zdánlivě,

nebot bůh je prostě jen jeden,

takže je taknějak trošku sám se sebou,

člověk pak je osamocený a smutný,

a bůh je pak sám (sebou)
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Krátký příběh

Příspěvekod jamajsky.drap » pát 27. bře 2015 20:28:08

Motýlek píše:mám to tak v poslední době i já, stávám se pozorovatelem dění. je to občas docela drsný pocit a divná tíha, když citím, že nemám žádnou jistotu čehokoli, ikdyž se samozřejmě pohybuju v prostředí, které mi tu jistotu a zázemí poskytuje. ale čím dál tím víc objevuju (a snad se na to tím připravuju?), že za minutu může být vše úplně jinak. ta rovnováha stavů je neskutečně křehká.


Měl jsem to podobně. Ono to v určité fázi není úplně sranda. Řekl bych, že nejnáročnější na celé té mé cestě byl ten pocit, kdy se nemáš o co opřít. Jsi ve vakuu, nemáš žádný pevný bod. Dokud máš nějaké to své malé já, tak vše vztahuješ k němu. Sice je to mizerné, ale je to něco. A najednou se to ztrácí. Hodně lidí dostane strach, a tak se raději upnou k tomu mizernému, co bylo. Jak už bylo kolikrát zmiňováno podobenství, nádoba se vyprázdnila, ale dosud se ničím nenaplnila.

Zkus si v těch chvílích připomenout ty "božské" zážitky, které už máš za sebou, byť kratičké. A uvědom si, že to má smysl. Ono i logicky dojdeš k závěru, že žádný pevný bod stejně neexistuje.

Archimedes: "Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu Zemí."

Guyon: "Vlastně jsou jen dvě pravdy: Vše a Nic. Všechno ostatní je lež. Bůh je Vše; ty jsi nic. Bohu můžeš vzdát náležitou čest jedině zrušením svého já. Jakmile je toto předivné dílo dokonáno, Bůh se nastěhuje dovnitř. Zde je princip přírody: Pán v přírodě nikdy neponechává dutinu nebo prázdnotu. Přichází k místu nicoty – prázdnoty – a ihned je vyplňuje sebou samým. Sám vstupuje právě na místo toho, co nechal usmrtit! Avšak zrušení sebe sama – není to hořké? Ó, kdybys jen poznal sílu a požehnání, které duše přijímá tím, že vstoupila do této zkušenosti. Ochutnej to – a nebudeš chtít nic jiného."
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
Jana

Re: Krátký příběh

Příspěvekod Motýlek » sob 28. bře 2015 19:54:56

jamajsky.drap píše:Zkus si v těch chvílích připomenout ty "božské" zážitky, které už máš za sebou, byť kratičké. A uvědom si, že to má smysl. Ono i logicky dojdeš k závěru, že žádný pevný bod stejně neexistuje.


Ono dost možná to není ani smutek... Dřív ano, to bylo. Někdy až drásavé opuštění. Bohem. Temná noc duše. Přesně jak popisuje například pan Tomáš.
Ale to už není ono - necítím se opuštěný, protože vím, že jsem součástí celku. A nemůžu být opuštěný. A ani to necítím jako ztrátu jako v případě, kdy mne opustí někdo blízký. Je to spíš takový tekutý stav - věčné proměny kapky v moři, která vnímá moře, každý pohyb každé vlnky, která kolem kapky prochází a posouvá ji odněkud někam a přitom ona sama kapka si přestává být vědomá své jedinečnosti a důležitosti. Neurčuje směr jako kdysi. A ani v tom moři nemá oč se opřít. Nejde to. Jen vnímá své okolí. A je. Dnes tak a zítra třeba úplně jinak... Jistota? Setrvačná v hmotném světě ano. Ale taky vědomí, že se vše může kdykoli jakkoli otočit úplně jinak a jinam. Je to svět naprosté svobody, kterou si však neurčuju já sám... Není to třeba tím, že dřívější svoboda byla jen iluzí a teď jen vidím víc a líp?
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Motýlek za tento příspěvek:
jamajsky.drap, Jana

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků