Sir Terence David John Pratchett

Re: Sir Terence David John Pratchett

Příspěvekod Alaja » ned 20. pro 2015 6:57:03

Terry ve svých knihách má i téma.. "elfové"...třeba v knize Dámy a pánové.

Jeho "elfové" nejsou žádné ušlechtilé, krásné a milující bytosti......ale bytosti, schopny manipulovat s myšlením jiných tvorů, arogantní, násilní a krutí, jejichž oblíbenou činností je mučení těch ostatních, je to národ bez vlastní kultury (žádné knihy, divadlo, výtvarné umění, hudba....)
....
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 162
Poděkováno: 195-krát v 188 příspěvcích

Re: Sir Terence David John Pratchett

Příspěvekod Alaja » ned 27. pro 2015 10:09:30

Tak jsem přelouskala další knihu od Terryho P., to knihu Šňupec...je fakt fantastická, plná lásky s velkým el...... :Studuji: :ahoj2:
Občas, sem tam, jsem měla i pocit, že si čtu v komentářích, za které se zde na inspiruj dává i roční bam...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 162
Poděkováno: 195-krát v 188 příspěvcích

Re: Sir Terence David John Pratchett

Příspěvekod Alaja » úte 05. led 2016 22:37:41

„A co trpasličí podnik?“
„Určitě by se ti tam nelíbilo,“ pustil se Mášrecht do poněkud horečnatého vysvětlování.
„Kromě toho, je to nebezpečné na hlavu.“
„Nízké podhledy, co?“
„Podívej se na to spíš takhle - jak dlouho bys dokázal mluvit o zlatě?“
„No, je žluté, doluje se, cinká a můžeš si za ně koupit věci,“ začal Tomjan pomalu, když procházeli náměstím Polámaných měsíců. „Asi pět vteřin, řekl bych.“
„Tak. Pět hodin řečí o zlatě už se ti opravdu hodně zají.“ Mášrecht kopl zamyšleně do oblázku. Když byli ve městě naposled, prozkoumal několik trpasličích barů a hospod a nelíbilo se mu tam. Jeho bývalí soukmenovci, kteří doma většinou nedělali nic jiného, než že těžili železnou rudu a lovili malou zvěř, měli z nějakého důvodu dojem, že když se jednou usadili ve velkém městě, musí si oblékat kovové spodní prádlo, nosit za opasky těžké sekery a říkat si jmény jako Timkin Dunící Vnitřnosti. A když šlo o pití, nikdo nedokázal překonat městského trpaslíka.
„Navíc,“ dodával, „tebe by pravděpodobně vyhodili, protože bys zaváděl do řeči nežádoucí témata. Jediná slova, která používají, jsou zlato, zlato, zlato, zlato, zlato.“
„A co sbor?“
„Zlato, zlato, zlato, zlato.“
„Jedno zlato jsi vynechal.“
„To bude tím, že jsem se nenarodil k tomu, abych byl trpaslíkem.“

str.129
T.Pratchett - Soudné sestry
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 162
Poděkováno: 195-krát v 188 příspěvcích

Re: Sir Terence David John Pratchett

Příspěvekod Alaja » sob 14. kvě 2016 3:14:57

Zaslaná pošta

https://www.youtube.com/watch?v=G3eVpjHB8Gk

Přeji příjemné pokoukání....
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 162
Poděkováno: 195-krát v 188 příspěvcích

Re: Sir Terence David John Pratchett

Příspěvekod Alaja » ned 26. úno 2017 15:22:58

V několika Terryho knihách se objevuje termín "Přivolaná temnota"...v Buch! a Šňupec.

...Toho dne, kdy Elánius bojoval pod zemí, se temnota stala neuvěřitelným jasem....
...trpaslíci...měli pro ten jev řadu vysvětlení, tvrdili například, že je to: démon, ztracený bůh, kletba, požehnání, vtělená pomsta, až na to, že to nemělo jiné tělo, než to, které si půjčilo, zákon sám o sobě, někdy zabiják, ale jindy ochránce, anebo dokonce něco, co nikdo neumí vyjádřit slovy. Dokázalo to cestovat vodou, kamenem, vzduchem i masem, a pokud Elánius věděl, i časem.
...


:meditace:
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 162
Poděkováno: 195-krát v 188 příspěvcích

Re: Sir Terence David John Pratchett

Příspěvekod Alaja » sob 03. úno 2018 18:14:16

Komčet
Kategorie: Víte že..., Pod parou


Vítr nad semaforovými věžemi vál od Středu, chladný a umíněný, a Krasomila Adoráta Srdénková měla pocit, že by odsud mohla vidět okraj světa. Milovala okamžiky, jako byl tenhle. Připomínaly jí doby, kdy byla mladá, tedy opravdu velmi mladá, kdy její matka, zatímco kódovala depeše, věšela kolébku s maličkou Krasomilou na vrcholek věže a při práci poslouchala, jak si její malá holčička šťastně brouká a žvatlá skoro sto metrů nad zemí. Krasomilina matka vždycky tvrdila, že její první slůvko bylo "komcet".*

*Pozn. překl.: Komčet – kompletní počet – slangový výraz signalistů, kterým se označuje počet přijatých znaků. Je součástí potvrzení příjmu zprávy a zaručuje, že žádný znak nevypadl a zpráva nebude zkomolena. Myslíte, že jsem si to vymyslel?

Nevymyslel. Pan Kantůrek zde naráží na pojem „checksum“. Tento pojem zahrnuje mechaniku kontroly přenesení číselných informací. A kde se všude kontrolní součet používá? Možná se budete divit, ale skoro všude.

Jako první objevení si můžeme zkontrolovat na kartičce s pojištěním – naše rodné číslo. Jedna z prvních ověřování, které se s rodným číslem dělají je kritérium dělitelnosti – rodné číslo po součtu svých položek zkusíme vydělit 11. Pokud nám vyjde číslo beze zbytku, máme pravé rodné číslo. Zkusme si to, řekněme, že se chystáme vzít si v bance úvěr na neexistující osobu a prohlásíme, že naše rodné číslo je 870415/7845. Tedy už nyní můžu prohlásit, že jsem muž (a kdybych byl žena, tak už jede policie). A teď kontrolní součet: 8704157845 mod 11 = 791287076,8181818, které není dělitelné jedenáctkou beze zbytku a hle, hlídka policie už je na cestě. Autor tím nijak nenabádá k pokusu o podvod u bankovních domů (přeci jenom jsou i další mechanismy kontrol). Pokud neumíme spočítat vysoké číslo z paměti, můžeme využít kritéria dělitelnosti jedenáctky, jedná se o rozdíl součtu sudých a lichých cifer. Na daném příkladu: 8 + 0 + 1 +7 + 4 = 20 a 7 + 4 + 5 + 8 + 5 = 29. A rozdíl: 20 – 29 = -9 a -9 mod 11 != 0 (Číslo -9 není bezezbytku dělitelné 11). A vidíme, že číslo je falešné. A hlídka je na cestě J

Jako druhé objevení si můžeme zkontrolovat naše kreditní karty. Majorita kreditních karet používá tzv. Luhnův algoritmus. Jedná se o jednoduchý algoritmus kontroly validity čísla. Vezmeme číslo naší kreditní karty a vezmeme každou druhou číslici zprava, vynásobíme je dvěma a výsledek sečteme. Pokud je výsledek dělitelný beze zbytku desítkou, máme platnou kartu. Algoritmus se nepoužívá jako ochrana proti podvodům, to je jeho sekundární funkce. Původně byl totiž představen jako jednoduchý postup detekce náhodných chyb. Algoritmus se dále používá pro IMEI nebo i pro variabilní symboly sociálních zabezpečení v Kanadě, nebo i u nás.

A konečně se kontrolní součty využívají masivně v IT. Zde již nebudeme hovořit o kontrolních součtech, ale o checksumech, protože autor tohoto článku se pohybuje v IT a nemá rád, stejně jako většina pracovníku IT počešťování technických anglických výrazů. Profesionálové mi odpustí oproštění od přesných termínů, neboť je to vysvětlení pro laiky. CheckSum se používá v packetovacích systémech i ve správě dat na hardiscích. Harddisk má uložený nějaký soubor (změť jedniček a nul) a u souboru si ověřuje, jestli souhlasí CheckSum. Pokud ano, soubor je v pořádku, pokud ne, soubor je poškozený (corrupted) a už ho pravděpodobně nikdy neuvidíte.

Určitě všichni víme, jak funguje internet – ta úžasná síť počítačů. Veškeré informace, které získáváme a posíláme, létají po drátech (a nebo vzduchech po wi-fi, lte, 3G) v packetech. Packet je domluvený nástroj určený přesně pro totéž. Zařízení, které spolu komunikují, si vymění informace o tom, že spolu budou komunikovat (tzv. TCP Handshake) a stanoví si pravidla, mimo jiné i jaká je maximální velikost packetů. Například v případě poslání jednoduché zprávy bez jakýchkoliv kódování aplikací, šifrování (aby si to někdo nepřečetl) se tyto informace z klávesnice převedou na bity, jedničky a nuly, a poté se rozkouskují právě podle definované délky. Obalí se dalšími informacemi, jako třeba kam vlastně packet směřuje, odkud, kdy byl poslán a jak dlouho ho má síť nechat na živu, kdyby se nedoručil (Jednoduché přirovnání bývá k doručování pošty, musíte napsat adresu, komu píšete, odkud píšete, kdy píšete a jak dlouho má pošťačka zůstat naživu, než dopis doručí). Dále packet obsahuje právě již zmíněný CheckSum. Funguje to tak, že zdrojový počítat spočítá, že jedničky a nuly dávají dohromady číslo, např. 175. V CheckSumu je pak napsané číslo 175. Koncový počítač přijme data a kontroluje jejich součet. A hle, u tohoto přišly takové data, že jejich součet je 174, ale v CheckSumu, je 175. Koncový počítat poté pošle informaci zdrojovému a vyžádá si znovu tuto informaci. Až dorazí v pořádku celá zpráva, počítače si vymění informaci, že je vše v pořádku a uzavřou toto konkrétní spojení.

Že se vám to zdá složité? A teď si uvědomte, že to většinou trvá v řádu milisekund. A další zajímavý fakt – jak to asi ověřovali skřeti?

by George

http://www.discworld.cz/novinky.php?sec ... &offset=50


:)
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 162
Poděkováno: 195-krát v 188 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron