Seung Sahn - Zenový kruh

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod Alaja » pon 17. zář 2018 19:16:24

Trini píše:Něco na tom bude. Jako teeny jsem si velmi často k večeru vyšla sama na procházku přes Václavák (bydleli jsme v blízkosti Rozhlasu) průchodem u Lucerny na Jungmannovo náměstí (dokud bylo Divdlo Za Branou, tak nakouknout, co je nového) a potom přes Staromák ke Karlovu mostu. Zvláštní bylo, že se mi snad pokaždé podařilo na Starém Městě zabloudit - někdy jsem se dostala k Betlémské kapli, někdy ne. A pak zase zpátky, někdy přes Kampu a kolem Národního divadla. Tyhle procházky jsem velmi milovala. Být sama se sebou, klid a mír...


Bydlela jsem v Praze asi tak 13 - 14 let a ten pobyt se mi dost vryl do paměti. Nechtěla jsem do Prahy už jako mladá, později teprve ne, nelíbilo se mi tam....ale něco zařídilo, že jsem tam byla vlastně násilím dotlačena. Nakonec jsem zjistila, že se mi tam vlastně líbí. A pak začalo to seznamování s duchovními prožitky, měla jsem tam spoustu přátel, s kterými jsem si o tom duchovnu mohla povídat.. a nejen o duchovnu, ale i o ufounech, o parapsychologii atd. Když jsem chodila po městě, vnímala jsem, že jsem čímsi obklopena. Něčím, co ve mne způsobovalo jakousi bezdůvodnou radostivost, euforii, či jak to nazvat. Vnímala jsem to jen v Praze a pak jen na občasných návštěvách divadla či kina mimo Prahu. Když jsem občas odjížděla z Prahy, tak ten podivný vliv za hranicemi města zmizel......
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod honzam » pon 17. zář 2018 20:41:56

Praha totiž není Otec ani Syn ani Duch Svatý. ;)

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod Alaja » pon 17. zář 2018 23:14:38

honzam píše:Praha totiž není Otec ani Syn ani Duch Svatý.


Takže možná genius loci města Prahy... :D


http://www.sds.cz/docs/prectete/eknihy/100e/100e74.htm
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod honzam » pon 08. črc 2019 18:08:06

armin píše:Son-sa pak zvedl knížku a pero a zeptal se: "Jsou tato knížka a toto pero totožné, nebo se liší? V bodě 0° se liší. V bodě 90°, v němž je vše v jednotě, je knížka perem a pero knížkou. V bodě 180° zaniká veškeré myšlení, nejsou tady slova ani řeč. Zde odpověď zní..." Son-sa udeřil do stolu. "V bodě 270°, kde panuje absolutní svoboda, by odpověď mohla třeba znít: Knížka se zlobí a pero se směje. V bodě 360° je pravda právě taková, jaká je. Když přichází jaro, tráva roste sama. Uvnitř je světlo, venku je tma, 3 x 3 = 9. Všechno je takové, jaké je. A tady odpověď zní: Knížka je knížkou a pero je perem.


Rovnost 3 x 3 = 9 správně náleží k bodu 270°.

https://n-lightenment.com/zen-circle-enlightenment/
zen-circle-of-enlightenment.jpg
zen-circle-of-enlightenment.jpg (63.85 KiB) Zobrazeno 4835 krát

Celý kruh

3 x 0 = 0 ... malé já
3 x 1 = 3
3 x 2 = 6
3 x 3 = 9
3 x 4 = 10 (zen) ... velké Já
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod honzam » pon 08. črc 2019 18:50:43

12 bran Seung Sahna

10. brána - Myš žere kočičí žrádlo

https://kwanumzen.org/teaching-library/2010/01/16/seung-sahns-twelve-gates

Tenth Gate: Ko Bong's "Mouse Eats Cat Food"

Seung Sahn visited his teacher, Zen Master Ko Bong, who asked him many difficult kong-ans which Seung Sahn answered easily. After many exchanges, Ko Bong said, "Alright, one last question. The mouse eats cat food, but the cat bowl is broken. What does this mean?"

Seung gave many answers, but to each Ko Bong only said, "No." Seung Sahn became angry and frustrated, completely stuck. After staring into Ko Bong's eyes for 50 minutes, his mind broke open like lightning striking.

1. What is "kong-an"?

2. What is "completely stuck"?

3. The mouse eats cat food, but the cat bowl is broken. What does this mean?

Commentary: Mouse eats cat food, cat bowl is broken, then what? A quarter is 25 cents, 25 cents buys ice cream; ice cream into the stomach, very good feeling. Ah, wonderful!


10 / 4 = 2,5 ... miska je rozbitá
12 / 4 = 3 ... miska je celá

Čtvrtiny jsou dobré a potřeba, protože kruh je 2D útvar.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod honzam » pon 08. črc 2019 20:13:03

11. brána - Tři jdoucí muži (v desítkové soustavě)

Eleventh Gate: Seung Sahn's Three Men Walking

From the Epilogue in Ten Gates:

Zen Master Seung Sahn wrote: "If you pass all Ten Gates, then this world will become yours. Becoming yours means you will attain the function of freedom from life or death. Then correct function, correct relationship, correct situation are possible. If you pass these Ten Gates, I will give you a present of an Eleventh Gate."

Three men are walking. The first man makes a sword sound; the next man takes out a handkerchief; the third man waves his hand.

1. What is the relationship?

2. What is the function?

3. What is the situation?

Commentary: The function is all different, but the situation is the same.


Nedělitelnost desítky třemi, ačkoliv je 3 menší prvočíslo než 5

10 / 3 = 3,333333333333333333333333...
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Seung Sahn - Zenový kruh

Příspěvekod honzam » stř 10. črc 2019 9:39:13

12. brána - Man Gongova síť

Twelfth Gate: Man Gong's Net

From the Summer 1999 issue of Primary Point:

One day, Zen Master Man Gong sat on the high rostrum and gave the speech to mark the end of the three month winter retreat. "All winter long you monks practiced very hard. That's wonderful! As for me, I had nothing to do, so I made a net. This net is made out of a special cord. It is very strong and can catch all Buddhas, Patriarchs and human beings. It catches everything. How do you get out of this net?

Some students shouted, "KATZ!" Others hit the floor or raised a fist. One said, "The sky is blue, the grass is green." Another said, "Already got out; how are you, great Zen Master?" From the back of the room a monk shouted, "Don't make net!"

Many answers were given, but to each Man Gong only replied, "Aha! I've caught a BIG fish!"

Prvoplánově má dvanáctá brána vést žáky k osvobození se z představy, že jsou už do sítě chyceni, ačkoliv Man Gong pouze říká, že síť udělal a vézt je k vodní beztvarosti, kterou síť ani nemůže lapit.

V podtextu se tu však píše o ročním cyklu a ročních obdobích. Rok má čtyři roční období o třech měsících, celkem dvanáct měsíců. Také samotná pevná síť, ze které se mají žáci dostat, je v angličtině "net", opačně "ten", což znamená deset. V 11. bráně se vysloveně píše o překročení 10 bran pro správné fungování, vztah a situaci v souvislosti s trojkou - třemi muži.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: armin a 24 návštevníků