Druhá polovina života

Re: Druhá polovina života

Příspěvekod honzam » stř 15. srp 2018 13:21:39

Alaja píše:
Trini píše:
O, je, tak přece jen píšeme každá o něčem jiném.

Domnívám se, že píšeme o tomtéž. :donknow:

O Já,
o Superegu, ...

Trini asi píše o NEJÁ. :)
K čemu jsou draci na světě? Aby z nich byly maminky.
honzam

Poděkoval: 14
Poděkováno: 35-krát v 35 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » stř 15. srp 2018 13:30:20

honzam píše:
Alaja píše:
Trini píše:
O, je, tak přece jen píšeme každá o něčem jiném.

Domnívám se, že píšeme o tomtéž. :donknow:

O Já,
o Superegu, ...

Trini asi píše o NEJÁ. :)

Máš na mysli onu černou temnotu?
Ale i ta je v tom zářícím prostoru obsažena......mezi jiskřičkami světla, tvořící onen zářící prostor, je ona temnota přítomna....dalo by se říci, že ten zářící prostor se vznáší v temnotě a je temnotou prostoupen, že ho temnota kdysi zrodila (snad také jako svůj odpad vysrážela uvnitř sebe :-D)
Alaja

Poděkoval: 164
Poděkováno: 197-krát v 190 příspěvcích

Příspěvekod honzam » stř 15. srp 2018 14:35:16

Alaja píše:Máš na mysli onu černou temnotu?
Ale i ta je v tom zářícím prostoru obsažena......mezi jiskřičkami světla, tvořící onen zářící prostor, je ona temnota přítomna....dalo by se říci, že ten zářící prostor se vznáší v temnotě a je temnotou prostoupen, že ho temnota kdysi zrodila (snad také jako svůj odpad vysrážela uvnitř sebe :-D)

Proč jako odpad? Řekl bych jako svůj život.
honzam

Příspěvekod Alaja » stř 15. srp 2018 15:02:22

honzam píše:
Alaja píše:Máš na mysli onu černou temnotu?

Proč jako odpad? Řekl bych jako svůj život.

Tak dobrá. :lol:

Temnota je velikánský mentální roztok...
...v něm se vysrážela svítící mentální substance a vytvořila svítící bramboru.....
...v té svítící mentální substanci se vysrážely atomy - hmotný svět ...a vytvořily slunce, planety, galaxie, kosmická mračna prachu....
..a v hmotném světě sem tam na vhodné planetě vypučel organický život...
....a vše je to jen o různých formách mentální hrátek černočerné temnoty.... :D
Přílohy
svetlo3.png
svetlo3.png (83 KiB) Zobrazeno 313 krát
Alaja

Příspěvekod honzam » stř 15. srp 2018 15:51:59

honzam

Příspěvekod honzam » stř 15. srp 2018 16:01:01

Alaja píše:....a vše je to jen o různých formách mentální hrátek černočerné temnoty....

černočerná tma :) ...
honzam

Příspěvekod Alaja » stř 15. srp 2018 16:31:49

:lol:

Je pravda, že z toho místa na rozhraní světla a temnoty jsem viděla jen malý kousek té svítící brambory....ovšem, jestli to mělo tvar brambory ( to je jen můj pracovní popis)....možná v celku to mělo tvar, který by jistě potěšil našeho Petra V. ..... :D
Alaja

Příspěvekod armin » stř 15. srp 2018 17:54:40

Trini píše:Podle Armina/Miroslava stejně žádná Pravda neexistuje, jen věčná cesta za Pravdou.

Jak jsem se předem obával, nic jsi z toho, co jsem napsal, nepochopila. Míříš poněkud jiným směrem - viz následná diskuze o "temnotě".To, co jsem napsal, do tvého prožívání nejspíš nezapadá.
Naposledy upravil armin dne stř 15. srp 2018 18:03:22, celkově upraveno 1
armin

Poděkoval: 0
Poděkováno: 21-krát v 19 příspěvcích

Příspěvekod armin » stř 15. srp 2018 18:02:44

honzam píše:Můj popis: Za temnotou temnou tak, že by se dala krájet a možná ještě dál, temní taková temnota, že vlastní vše, co díky světlu je.

Důsledné dlení v otázce "Kdo jsem já?" vede k tomu zářícímu blaženému Jáčku a dlení v otázce "Čí to je?" do temnoty. I všechno to zářící blaho patří té temnotě stejně jako utrpení. To velké své Já a zářící blaho, nepatří bytosti ani samo sobě, ani není věčné, jak by se mohlo při první zkušenosti zdát. Dá se odevzdat temnotě. :D

To zavání hlubším poznáním. Na tom opravdu něco je. To slovo "vlastnění" je ale trochu zavádějící. Nejspíš je to myšleno jako v počítačové terminologii rodič procesu. V zenové hantýrce zase "Bůh ohně" (světla) (...si jde pro oheň).
:)
armin

Příspěvekod Alaja » stř 15. srp 2018 19:16:49

armin píše:
Trini píše:Podle Armina/Miroslava stejně žádná Pravda neexistuje, jen věčná cesta za Pravdou.

Jak jsem se předem obával, nic jsi z toho, co jsem napsal, nepochopila. Míříš poněkud jiným směrem - viz následná diskuze o "temnotě".To, co jsem napsal, do tvého prožívání nejspíš nezapadá.

Omlouvám se za to rozvinutí diskuse o "temnotě". :D

Chtěl jsi snad rozebírat Junga a to téma o druhé polovině života lidí?
No - příklon ke spiritualitě je u každého člověka v jiné době a někdy se neobjeví vůbec. Ale je pravda, že po té čtyřicítce bývá častější výskyt toho, když se někdo začne zajímat o věci mezi nebem a zemí. Svobodný člověk v tomto zralém věku je uchráněn problémů, které jinak vznikají v manželství tam, kde ten druhý o tom duchovnu nechce ani slyšet. Záleží pak jen na tom dotyčném , kdo ke spiritualitě tíhne, jak se s tím vyrovná a zda pro klid v rodině nebude doma zbytečně zavádět rozhovory na toto téma, a bude se víc zajímat o svého partnera v tom směru, aby byl partner spokojený.

:meditace:
Alaja

Reinkarnace

Příspěvekod armin » pát 31. srp 2018 7:59:30

Ve druhé polovině života už máme většinou uděláno a máme prostor se zamyslet nad svým životem a nad tím, co se stále více přibližuje - tedy nad smrtí, nad přechodem někam, obvykle nevíme kam. Pomalu bychom už měli konečně se sebou něco udělat a ne se vézt jen na setrvačnosti produktivní části života, neb už je podzim a brzy se zima zeptá, co jsme dělali v létě. :)

Odpověď Krishnamurtiho k otázce reinkarnace.

Otázky a odpovědi: 17. Reinkarnace
VYJÁDŘIL BYSTE PROSÍM JEDNOZNAČNĚ SVÉ STANOVISKO K TÉMATU REINKARNACE, PROTOŽE V SOUČASNÉ DOBĚ SE HROMADÍ „VĚDECKÉ DŮKAZY“, KTERÉ DOSVĚDČUJÍ, ŽE REINKARNACE JE SKUTEČNÁ. JSEM TÍM ZNEPOKOJEN, JELIKOŽ VIDÍM, ŽE VELKÉ MNOŽSTVÍ LIDÍ ZAČÍNÁ TĚCHTO DŮKAZŮ VYUŽÍVAT, ABY JEŠTĚ VÍCE POSÍLILI SVÉ PŘESVĚDČENÍ, COŽ JIM DOVOLUJE VYHÝBAT SE PROBLÉMŮM ŽIVOTA A SMRTI. NENÍ VAŠÍ ZODPOVĚDNOSTÍ, ABYSTE BYL V TÉTO ZÁLEŽITOSTI JEDNOZNAČNÝ, PŘÍMÝ A SROZUMITELNÝ MÍSTO TOHO, ABYSTE SE TOMUTO TÉMATU VYHÝBAL?

Budeme velmi jednoznační. Pojem reinkarnace existoval dlouho před vznikem křesťanství. Tato myšlenka je rozšířená po celé Indii a pravděpodobně v celé Asii. Zaprvé: co je to, co se vtěluje, a nejenom vtěluje, ale vtěluje znovu a znovu? Zadruhé: názor, že existují vědecké důkazy, které dosvědčují, že reinkarnace je skutečná, způsobuje, že se lidé vyhýbají svým problémům, a to vyvolává znepokojení tazatele. Skutečně ho znepokojuje, že se lidé vyhýbají svým problémům? Vyhýbají se jim prostřednictvím fotbalu nebo chození do kostela. Odložte znepokojení tím, co lidé dělají. Zajímá nás skutečnost, pravda o reinkarnaci, a od přednášejícího chcete jednoznačnou odpověď.

Co je to, co se vtěluje, co se opětovně rodí? Co je to, co v tomto okamžiku žije, co tady sedí? Jaký význam má to, co se teď děje, pro to, co se vtělilo?

A když odsud člověk odejde, co je to, k čemu skutečně dochází v našem každodenním životě, který je živým pohybem inkarnace – lidského snažení, chutí, chamtivosti, závisti, připoutanosti a toho všeho? Je to to, co se znovu vtěluje v příštím životě?

Lidé, kteří jsou přesvědčeni o reinkarnaci, věří, že se narodí se vším, co mají teď – možná, že to bude trochu pozměněné – a tak pokračují život za životem. Víra není nikdy živá. Předpokládejte však, že tato víra je nesmírně živá; pak je to, kým jste nyní, mnohem důležitější, než to, kým budete v příštím životě.

V asijském světě existuje slovo karma, což znamená činy v současném životě, v tomto období, s veškerým utrpením, zmatkem, vztekem, žárlivostí, nenávistí a násilím, které je doprovází. Toto všechno se může pozměnit, avšak bude to pokračovat do příštího života. Existují tedy důkazy, jež dosvědčují vzpomínky na minulé záležitosti, na minulé životy. Tyto vzpomínky jsou nahromaděným Já, egem i osobností. Tento balík, trochu upravený, potrestaný a vyleštěný pokračuje do dalšího života.

Problém tedy nespočívá v tom, zda reinkarnace existuje (v tomto ohledu jsem velmi jednoznačný), ale v tom, že existuje současná inkarnace. Mnohem důležitější než reinkarnace je ukončení tohoto zmatku a tohoto konfliktu právě teď. Pak pokračuje něco diametrálně odlišného.

Člověk, který je nešťastný, zkroušený, zarmoucený a utrápený pevně doufá v to, že příští život bude lepší. Tato „víra“ neznamená nic jiného, než že si netroufáte postavit se skutečnosti právě nyní. Přednášející se k lidem, kteří věří v reinkarnaci, mnoho namluvil. Přednášel a psal o reinkarnaci donekonečna. Je to součástí uvažování těchto lidí. Říkám: „Dobře, pánové, pokud věříte v toto všechno. Ale přes to záleží velice na tom, co děláte nyní.“ Je však přítomné činy nezajímají. Zajímá je budoucnost. Neříkají: „Jsem přesvědčen a změním svůj život natolik, že žádná budoucnost nebude existovat.“ Neřekněte na konci tohoto všeho, že se této konkrétní otázce vyhýbám. Jste to vy, kdo se jí vyhýbá. Řekl jsem, že za mnohem důležitější považuji současný život. Jestliže jste to pochopili a prozkoumali jej se vší jeho vřavou a složitostí, ukončete jej a nepokračujte v něm. Vstoupíte do diametrálně odlišného světa. Myslím si, že je to jasné, nebo snad ne? Nekličkuji. Můžete se mě zeptat přímo, zda věřím v reinkarnaci. Nevěřím v nic. Toto není výmluva. Nevěřím v nic a neznamená to, že jsem ateistou nebo že jsem bezbožný. Prozkoumejte to, pochopte, co to znamená. Znamená to, že je mysl osvobozena od všech osidel víry.

Ve starodávné indické literatuře existuje příběh o smrti a vtělení. Pro bráhmana platí jedno ze starých pravidel a zvyků, a sice to, že po nashromáždění pozemského bohatství se jej na konci pětiletého období musí vzdát a začít znovu. Jistý bráhman měl syna a tento syn mu řekl: „Dáváš toto všechno nejrůznějším lidem. Komu dáš mě, ke komu mě pošleš?“ Otec odvětil: „Jdi pryč, to mě nezajímá.“ Chlapec se však několikrát vrátil a otce to rozhněvalo. Řekl: „Pošlu tě Smrti.“ – a poněvadž byl bráhmanem, musel dodržet své slovo. Poslal tedy svého syna ke Smrti. Na své cestě za Smrtí navštíví chlapec rozličné učitele a postupně zjišťuje, že někteří v existenci reinkarnace věří, jiní ne. Pokračuje ve svém hledání a nakonec přijde k domu, jejž Smrt obývá. Když k němu však dorazí, Smrt tam není. (To má úchvatné důsledky, jestliže to blíže prozkoumáte.) Smrt tam není. Chlapec čeká tři dny. Čtvrtý den se Smrt objeví a omlouvá se. Omlouvá se, protože chlapec byl bráhmanem, a říká: „Omlouvám se, že jsi musel čekat. Na oplátku ti splním tři přání. Můžeš být největším králem, nejbohatším člověkem nebo se stát nesmrtelným.“ Chlapec odvětí: „Navštívil jsem mnoho učitelů a každý z nich tvrdí něco jiného. Co mi povíš o smrti a o tom, co se děje po ní?“ Smrt odvětí: „Přála bych si, abych měla žáky, jako jsi ty. Žáky, které nezajímá nic jiného než toto.“ Začne mu tedy vyprávět o pravdě a o stavu života, v němž neexistuje čas.

http://jiddu-krishnamurti.net/cs/otazky-a-odpovedi/krishnamurti-otazky-a-odpovedi-17
armin

Příspěvekod Alaja » pát 31. srp 2018 12:30:34

O umírání a smrti...

Když jsem si jako malá holka nárazem do břicha vyrazila dech a byla jsem chvíli nejspíš v klinické smrti, tak jsem v té době viděla "všechny svaté" (podle mých slov v té době), slyšela hrát někoho na varhany a pak mne vrátili (ti svatí) zpět do života...

V posledních skoro 30 letech jsem při meditaci občas vídávala to, na co se jiní zrovna dívali. Několikrát se jednalo i o právě umírající lidi...a pokaždé to bylo jinak...:

Jeden letěl kamsi červenočerným tunelem..
Druhý chvíli zmateně poletoval po velikém domě, pak se kolem něho začalo skládat několik bílých okruží na sebe a přenesly ho kamsi k velkému bazénu, plného šedivé husté mlhy a tam se k té mlze dotyčný uložil...asi k recyklaci...
Třetí se ocitl v jakési zahradě - lesu v jemných pastelových barvách.....a na kraji toho lesa ho očekávala jakási velmi stará bytost, co měla tmavě modrou vrásčitou pokožku a tmavý oděv....seděla na nějakém kameni....
Alaja

Příspěvekod Alaja » pát 31. srp 2018 14:53:06

PS:
ta šedivá mlha v bazénu....tu jsem jednou zahlédla v jednom svém snu....
...jela jsem v tom snu jako spolujezdec na motorce. a náhodou jsem na okamžik shlédla směrem na své nohy...a já tam měla jen válec ze šedivé husté mlhy. Pohlédla jsem tam znovu a ejhle, nohy tam už byly, a dokonce i oblečené... :lol:

Je možné, že ta naše nehmotná těla jsou doopravdy šedivá.... :meditace:
Alaja

Příspěvekod armin » pát 31. srp 2018 16:40:32

Alaja píše:PS:

Atd,
Četla jsi důkladně ten citát Krishnamurtiho?

"Mnohem důležitější než reinkarnace je ukončení tohoto zmatku a tohoto konfliktu právě teď."

Teď máme možnost se sebou, se svými sklony a závislostmi něco udělat. Teď máme tu milost, že jsme se setkali s nějakou pravdivou "naukou", s možností vědomě se sebou něco udělat směrem k osvobození z našich závislostí a sklonů.
Opice například už tuhle možnost nemá. Není moudré prohospodařit tuto mimořádnou milost zrození v lidské "říši" a setkání se s naukou a spadnout v příštím zrození hlouběji do samsára, do formy odpovídající naší v tomto životě vypěstované sebestřednosti a vypěstovaným sklonům (psychickým zlozvykům) a duchovní slepoty.
To si nevztahuj na sebe, to píšu obecně. To platí pro nás všechny. A nezbývá nám většinou už mnoho času.
armin

Příspěvekod Alaja » pát 31. srp 2018 17:32:35

Co je s tím zmatkem? Měla bych ho mít? Já o žádném nevím, asi jsem si ho ještě nevšimla. :lol:
Alaja

Příspěvekod Alaja » pát 31. srp 2018 17:35:04

armin píše:
Alaja píše:PS:

Atd,
Četla jsi důkladně ten citát Krishnamurtiho?

"Mnohem důležitější než reinkarnace je ukončení tohoto zmatku a tohoto konfliktu právě teď."

Teď máme možnost se sebou, se svými sklony a závislostmi něco udělat. Teď máme tu milost, že jsme se setkali s nějakou pravdivou "naukou", s možností vědomě se sebou něco udělat směrem k osvobození z našich závislostí a sklonů.
Opice například už tuhle možnost nemá. Není moudré prohospodařit tuto mimořádnou milost zrození v lidské "říši" a setkání se s naukou a spadnout v příštím zrození hlouběji do samsára, do formy odpovídající naší v tomto životě vypěstované sebestřednosti a vypěstovaným sklonům (psychickým zlozvykům) a duchovní slepoty.
To si nevztahuj na sebe, to píšu obecně. To platí pro nás všechny. A nezbývá nám většinou už mnoho času.

Jo, taky vím, že to mám už za pár, než odejdu zase někam jinam.
Nedělám si žádné iluze, že se jako rozplynu a nebudu se zrozovat.....ostatně, co či kdo se znovu zrozuje? :D
:donknow:
Alaja

Příspěvekod Alaja » sob 01. zář 2018 14:48:37

armin píše:Četla jsi důkladně ten citát Krishnamurtiho?

:lol:
Jo.

On ani tento mistr nebyl telepat či jasnovidec, jinak by se zmínil o tom, že tam, kde se to uvnitř dokonale vyprázdní, tam se to může zaplnit...z venku... :lol:

Když voni ti mistři čekají pouze a jen na to, až se to jejich vyprázdnění zaplní...zaplní Vším....ale jednotlivé části to Všeho nějak odmítají..... :lol:

Jo - ani ty nejsi telepat.....jak tak koukám na to, co tu píšeš.... :donknow:
Alaja

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení