Tohle je docela dobré

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Alaja » sob 07. lis 2020 18:12:34

Našla jsem na netu....

https://vehvezdach.cz/plne-zneni-projev ... yIG15ipEAs

Plné znění projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který televize zcenzurovaly

MUDr. Ivan David: Televizní stanice uprostřed projevu prezidenta USA ukončily přímý přenos s tvrzením, že lže a vyzývá k občanské válce. Proto přikládám překlad plného znění Trumpova projevu, abyste si mohli sami udělat názor.

PREZIDENT: „Dobrý večer. Rád bych americkým lidem poskytl informace o našem úsilí o ochranu integrity našich velmi důležitých voleb 2020. Pokud spočítáte legální hlasy, snadno vyhraji. Pokud spočítáte nelegální hlasy, mohou se nám pokusit ukrást volby. Pokud spočítáte hlasy, které přišly pozdě – a ty kontrolujeme velmi silně. Ale hodně hlasů přišlo pozdě.
Už jsem rozhodně vyhrál mnoho kritických států, včetně obrovských vítězství na Floridě, Iowě, Indianě, Ohiu, abych jmenovali jen několik. Vyhráli jsme tato a mnoho dalších vítězství navzdory historickým volebním zásahům velkých médií, velkých peněz a velkých technologií.
Jak všichni viděli, vyhráli jsme historickými počty hlasů. A ti, kdo provádějí průzkumy veřejného mínění (pollsters) to pochopili špatně. Chápali to úplně špatně. Měli jsme hodnoty, které byly tak směšné, a to tehdy všichni věděli. Nekonala se žádná modrá vlna, kterou předpovídali. Mysleli si, že bude velká modrá vlna; to bylo chybné. To bylo provedeno, protože nás chtěli srazit dolů. Ale místo toho došlo k velké červené vlně.

A ve skutečnosti to média náležitě uznala. Myslím, že to na ně udělalo velký dojem, ale to bylo poté. To nám neposloužilo.

Ponechali jsme si Senát, přestože jsme měli obhajovat dvakrát tolik křesel než demokraté. A ve skutečně – mnohem konkurenceschopnějších státech – jsme odvedli skvělou práci se Senátem a myslím si, že jsme velmi hrdí na to, co se tam stalo. Měli jsme mnohem více křesel, která jsme museli obhajovat.

Jen na kampaň do Senátu v Jižní Karolíně a Kentucky Demokraté utratili téměř 200 milionů dolarů – dvě kampaně – a stovky milionů dolarů celkově proti nám. Na národní úrovni byli hlavními dárci našich oponentů bankéři z Wall Street a „zvláštní zájmy“. Našimi hlavními dárci byli policisté, zemědělci, běžní občané. Přesto jsme vůbec poprvé ve Sněmovně reprezentantů neprohráli nic. Mluvil jsem dnes s Kevinem McCarthym. Řekl, že tomu nemůže uvěřit: nulové ztráty. Velmi neobvyklá věc. Nula. A ve skutečnosti jsme získali mnoho nových křesel.

Byl to také rok republikánské ženy. Do Kongresu bylo zvoleno více republikánských žen než kdykoli předtím. To je velký úspěch. Získal jsem největší podíl nebílých voličů ze všech republikánů za posledních 60 let, včetně historického počtu voličů Latino, Afroameričanů, asijských Američanů a nativních Američanů, vůbec největší v naší historii. Rozšířili jsme naši stranu o 4 miliony voličů, což byla největší účast v historii Republikánské strany.

Zdá se, že Demokraté jsou stranou velkých dárců, velkých médií a velkých technologií. A Republikáni se stali stranou amerického dělníka, to se stalo. A věřím, že jsme také stranou integrace.

Jak nyní všichni vědí, průzkumy médií byly zásahy do voleb, v pravém slova smyslu tohoto slova, vedené mocnými „zvláštními“ zájmy. Tyto skutečně falešné průzkumy veřejného mínění – musím jim říkat falešné průzkumy veřejného mínění – byly navrženy tak, aby udržely naše voliče doma, vytvořily iluzi vzestupu pro pana Bidena a snížily schopnost Republikánů získávat finanční prostředky. Byly to, čemu se říká „potlačovací ankety“. Každý to teď ví. A nikdy to nebylo použito do té míry, jako to bylo použito v těchto posledních volbách.

Abychom zdůraznili jen několik příkladů: Den před volbami v Quinnipiac – což bylo špatné při každé příležitosti, o které vím – měl Joe Biden v průzkumech na Floridě o 5% více a nakonec měl o 8,4 % méně. A snadno jsem vyhrál Floridu. Snadno. Takže mi hodně ubrali na Floridě a nakonec jsem hodně vyhrál Floridu. Kromě toho byly velmi přesné, opravdu. V Ohiu ho povýšili o 4 % a mýlily se o 12,2 %. A také jsem velmi snadno vyhrál Ohio – velký stát Ohio.
Washington Post měl Bidena ve Wisconsinu ve vedení o 17 %, a bylo to v podstatě vyrovnané. Byli mimo asi o 17 % a věděli to. Nejsou to hloupí lidé. Věděli to. V zájmu potlačení.

V prezidentském závodě nyní zbývá rozhodnout jen o několika státech. Hlasovací aparát těchto států je ve všech případech řízen Demokraty.

Ve skutečnosti jsme hodně vyhrávali na všech klíčových místech. A pak naše číslo začalo zázračně v tajnosti klesat a nedovolili vstup zákonně přípustným pozorovatelům. V několika případech jsme šli k soudu a byli jsme schopni je přimět, aby vpustili naše pozorovatele. A když se tam pozorovatelé dostali, chtěli, aby byli 60, 70 stop, 80 stop daleko, 100 stop – nebo mimo budovu, aby pozorovali lidi uvnitř budovy.

A vyhráli jsme případ – velký případ. A dějí se i další. Existuje spousta – spousta soudních sporů. I mimo naše soudní spory existuje obrovské množství soudních sporů obecně kvůli tomu, jak nespravedlivý byl tento proces, a to jsem předpovídal. O hlasování poštou mluvím už dlouho. Ono – skutečně zničilo náš systém.

Je to zkorumpovaný systém. A dělá korumpuje lidi, i když nejsou takoví od přírody, ale zkorumpují se; je to příliš snadné. Chtějí zjistit, kolik hlasů potřebují, a zdá se, že je dokáží najít. Čekají a čekají, a pak je najdou.

A to vidíte na volební noci. V hlasování v Severní Karolíně jsme byli napřed o hodně – obrovský počet hlasů. A stále jsme o hodně, ale ne o tolik, protože najednou najdou hlasovací lístky. “Ach, máme nějaké poštovní lístky.”

Je úžasné, jak jsou i tyto poštovní lístky tak jednostranné. Vím, že to mělo být ve prospěch demokratů, ale ve všech případech jsou tak jednostranní.

V Pensylvánii jsme měli o téměř 700 000 hlasů více . Hodně jsem vyhrál Pensylvánii, a to se snížilo na – myslím, že teď řekli, že jsme napřed o 90 000 hlasů. A budou stále přicházet a přicházet a přicházet. Našli je všude. A nechtějí, abychom měli nějakého pozorovatele, i když jsme soudní spor vyhráli. Soudce řekl – musíte mít pozorovatele.

Stejně tak v Georgii – a oni se odvolávají. Opravdu se odvolávají. Vyhráli jsme případ, v němž chceme, aby se lidé dívali, a chceme pozorovatele, a oni se skutečně odvolávají, což je dost zajímavé. Zajímalo by mě, proč se odvolávají – protože vše, co chceme udělat, je nechat lidi sledovat, jak dělají hlasovací tabulky.

Stejně tak v Georgii jsem hodně vyhrál – hodně – s náskokem – přiblížil jsem se ve volební noci k 300 000 hlasům. A, mimochodem, náskok se zmenšil a teď to bude v bodě, kdy půjdu od „hodně vyhrávám“ k tomu, že to bude trochu vyrovnané.

V Georgii prasklo potrubí na vzdáleném místě, naprosto nesouvisejícím s místem, kde se počítá, a přestali počítat na čtyři hodiny a stalo se spousta věcí. Volební aparát v Georgii řídí Demokraté.

V Michiganu jsme měli také náskok 300 000. Byli jsme v Michiganu; vyhráli jsme stát. A ve Wisconsinu se nám také dařilo fantasticky dobře. A to se zmenšilo. Všechno – v každém případě byl najednou náskok pryč.

Dnes jsme na dobré cestě vyhrát Arizonu. Potřebujeme mít pouze 55 % zbývajících hlasů – 55 % rozdílu. A to je čára, kterou jsme výrazně překročili. Uvidíme, co se s tím stane, ale jsme na dobré cestě, abychom v Arizoně byli v pořádku.

Naším cílem je hájit integritu voleb. Nedovolíme, aby korupce ukradla takové důležité volby nebo jakékoli jiné volby. A nemůžeme dopustit ticho – aby kdokoli umlčel naše voliče a vytvořil výsledky.

Nikdy jsem neměl – už dlouhou dobu dělám spoustu veřejných věcí; Nikdy jsem neměl nic, co by mě tak od lidí inspirovalo – volali, mluvili, posílali nám věci. Nikdy jsem neviděl takovou – lásku a takovou náklonnost a takového ducha, jaké jsem teď viděl. Lidé vědí, co se děje, a vidí, co se děje, a děje se to před jejich očima.

A existuje mnoho případů, které budou hlášeny velmi brzy. Probíhají obrovské spory. A to jsou případy, kdy se snaží ukrást volby, snaží se zmanipulovat volby, a to nemůžeme dopustit. Detroit a Filadelfie – známé jako dvě nejzkorumpovanější politická místa kdekoli v naší zemi – snadno – nemohou být zodpovědné za zrežírování výsledku závodu o funkci prezidenta – velmi důležitého prezidentského závodu.

V Pensylvánii šli Demokraté k Nejvyššímu soudu státu, aby se pokusili zakázat naše volební pozorovatele, a to velmi důrazně. Nyní jsme případ vyhráli, ale oni – pokračují. Nikoho tam nechtějí. Nechtějí, aby je někdo sledoval, jak počítají hlasovací lístky, a nedokážu si představit proč. Neexistuje absolutně žádný legitimní důvod, proč by nechtěli, aby lidé sledovali tento proces, protože pokud je rovný, byli by – měli by být na něj hrdí. Místo toho se samozřejmě snaží spáchat podvod. O tom není pochyb.

Ve Filadelfii byli pozorovatelé drženi daleko – velmi daleko – tak daleko, že lidé se museli pomocí dalekohledu pokoušet něco vidět, a způsobili tím obrovské problémy. Sčítači dali papír na všechna okna, takže nevidíte dovnitř, a lidé, kterým je bráněno v přístupu, jsou velmi nešťastní a občas poněkud násilní.

V Georgii, 11. obvod rozhodl, že se hlasuje v den voleb – že by hlasy měly být v den voleb, a nebyly. Hlasování přichází po volebním dni. A už měli rozhodnutí, že musíte mít hlasy do volebního dne. Pokud je mi známo, mělo by se hlasovat do volebního dne, a neudělali to.
Představitelé Demokratů nikdy nevěřili, že mohou tyto volby čestně vyhrát. Opravdu tomu věřím. Proto spolehli na hlasovací lístky, kde se děje obrovská korupce a podvody. Proto rozeslali desítky milionů nevyžádaných hlasovacích lístků bez jakýchkoli ověřovacích opatření. A všem jsem řekl, že se tyto věci stanou, a nyní vidíme, že se to stalo. Sledoval jsem spoustu různých voleb, než se Demokraté rozhodli jít k těmto velkými a masivním volbám, kdy byly rozdány desítky milionů hlasovacích lístků – v mnoha případech naprosto nevyžádaných.

To je v americké historii bezprecedentní. To je záměrné. Navzdory mnohaletým tvrzením, že jim záleží na volební bezpečnosti, odmítají zahrnout jakýkoli požadavek na ověření podpisů, totožnosti nebo dokonce určení, zda jsou tito voliči způsobilí nebo nezpůsobilí k hlasování. Lidé chodí jako náměsíční -nic netuší – prostě berou čísla. Píšou si tam různé věci – pracovníci – a dělají spoustu špatných věcí. A přichází spousta informací a soudních sporů, které uvidíte, které otřesou i vámi lidmi, a vy všechno uvidíte.

Úředníci, kteří dohlížejí na počítání v Pensylvánii a dalších klíčových státech, jsou všichni součástí zkorumpovaného demokratického mechanismu, o kterém jste psali – a dlouhou dobu píšete o zkorumpovaném demokratickém stroji. Chodil jsem tam do školy a vím o tom hodně. Nezměnilo se to. Je to už dávno a nezměnilo se to. Zhoršilo se to.

V Pensylvánii straničtí demokraté povolili přijímat hlasovací lístky ve státě tři dny po volbách, a domníváme se ještě mnohem víc. A počítají je bez jakýchkoli poštovních razítek nebo identifikace. Takže nemáte poštovní razítka; nemáte identifikaci. V celé zemi došlo k řadě znepokojivých nesrovnalostí. Naše kampani byl odepřen přístup ke sledování jakéhokoli počítání v Detroitu. Detroit je další místo.

Takže nemáte poštovní razítka; nemáte identifikaci. V celé zemi došlo k řadě znepokojivých nesrovnalostí. Naší kampani (lidem) byl odepřen přístup ke sledování jakéhokoli počítání v Detroitu. Detroit je další místo – a neřekl bych, že má nejlepší pověst poctivosti voleb.
Pracovníci hlasování v Michiganu duplikovali hlasovací lístky. Ale když se naši pozorovatelé pokusili tuto aktivitu zpochybnit, tito pracovníci hlasování si stoupli před dobrovolníky, aby jim blokovali výhled, aby neviděli, co dělají, což se stalo trochu nebezpečným.

Jedno hlavní centrum pro počítání hlasovacích lístků v Detroitu znovu zakrylo okna velkými kusy lepenky. A tak chtěli chránit a blokovat oblast počítání. Nechtěli, aby to někdo viděl, i když to byli pozorovatelé, kteří byli legálními pozorovateli, kteří tam měli být.

V Detroitu byly hodiny nevysvětlitelného zpoždění při dodání mnoha hlasů pro sčítání. Poslední dávka dorazila až ve čtyři ráno, přestože volební místnosti se zavřely v osm hodin. Takže to přinesli dovnitř a várky přišly a nikdo nevěděl, odkud pocházejí. V Georgii nám byl rovněž odepřen přístup k pozorování na kritických místech.

V mnoha „swing states“ bylo počítání o volební noci zastaveno na hodiny a hodiny, přičemž výsledky byly zadržovány z hlavních lokací provozovaných Demokraty, jen aby se objevily později. A určitě se objevily a všechny měly na sobě jméno „Biden“, nebo téměř všechny – myslím, že téměř všechny. Všechny měly na sobě jméno „Biden“, což je trochu divné.
Vyzývám Joea a každého demokrata, aby objasnili, že chtějí pouze legální hlasy. Protože mluví o volbách a myslím, že by měli používat slovo „legální“ – „legální hlasy“. “Chceme, aby se počítal každý zákonný hlas.” A chci, aby se počítal každý zákonný hlas. Chceme otevřenost a transparentnost – žádné tajné sčítací místnosti, žádné tajné hlasovací lístky, žádné nelegální hlasování po volebním dni.

Máte volební den a zákony jsou v tomto ohledu velmi přísné. Máte volební den. A lidé nechtějí hlasy odevzdané po volebním dni a chtějí, aby byl proces čestný. Je to tak důležité. Chceme poctivé volby a chceme poctivý počet a chceme, aby tam pracovali čestní lidé, protože je to velmi důležitá práce.

To je způsob, jakým tato země vyhraje. To je způsob, jakým USA zvítězí. A myslíme si, že volby snadno vyhrajeme. Myslíme si, že bude probíhat spousta soudních sporů, protože máme tolik důkazů, tolik důkazů. A možná to skončí u Nejvyššího soudu. Uvidíme. Ale myslíme si, že tam bude spousta soudních sporů, protože si nemůžeme nechat ukradnout volby – takhle.

A já – říkám vám, že bych – mluvil jsem o tom už mnoho měsíců se všemi z vás. A velmi jsem řekl, že korespondenční hlasovací lístky skončí katastrofou. Nicotné volby by byly katastrofou. Ubohé, velmi snadno proveditelné volby by byly katastrofou.

Toto je rozsáhlá verze a každým dnem se to zhoršuje. Slyšíme příběhy, které jsou hororovými příběhy – absolutními hororovými příběhy. A nemůžeme dopustit, aby se to stalo Spojeným státům americkým. Nejde o to, kdo vyhraje – Republikán, Demokrat; Joe, já sám. Nemůžeme dopustit, aby se to stalo naší zemi. Nemůžeme být zneuctěni tím, že se něco takového stane.

Doufejme tedy, že to bude vyjasněno, možná brzy; Doufám že brzy. Pravděpodobně to ale projde procesem – právním procesem. A jak víte, získal jsem určité státy a on tvrdí, že získal určité státy. Můžeme si tedy oba nárokovat určité státy, ale nakonec mám pocit, že budou muset vládnout soudci. Ale bylo tam hodně lumpáren a my to v naší zemi nemůžeme dopustit.

Děkuji mnohokrát.“

Video: ABC News
Zdroj: YouTube.com
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5646
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Alaja » sob 07. lis 2020 18:18:53


https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... ntent=main

Joe Biden je novým prezidentem USA. Bude mi ctí, vzkázal svým voličům

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Volby nejsou zdaleka u konce, reaguje Donald Trump.

Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA.

Většina velkých amerických médií dnes ráno Bidenovi přisuzovala 253 hlasů tzv. volitelů, které v americkém volebním systému rozhodují o vítězi. Na celkový triumf je zapotřebí minimálně 270 volitelských hlasů, přičemž za vítězství v Pensylvánii si jich Biden připsal 20.

Obhájce úřadu Donald Trump ovšem odmítá Bidenovo vítězství uznat.

„Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl prezident v komuniké. Média podle něj „nechtějí, aby byla odhalena pravda“. Trump se v prohlášení zmínil o možném přepočítání hlasů v některých státech i o soudních sporech o regulérnosti voleb.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30 000 hlasů. Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval.

Když uviděl zprávy, že jej agentury vyhlásily vítězem voleb, trávil Biden dopoledne se svou rodinou ve svém domě v Delaware, uvádí CNN.

Na Twitteru pak uvedl, že je mu ctí, že ho Američané zvolili, aby vedl USA. Je prý před ním těžká práce, ale bude prezidentem všech Američanů.

Podle listu The New York Times bylo Bidenovo vítězství zajištěno „nepravděpodobnou aliancí žen, barevnými minoritami, starými a mladými voliči a kouskem nespokojených republikánů“. Trump je prvním prezidentem, kterému se nepodařilo získat znovuzvolení za více než čtvrt století. Bidenovi se do Bílého domu podařilo dostat na třetí pokus.

Úspěch demokratů v letošní prezidentské volbě přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která se stává první ženou v dané funkci.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5646
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » úte 10. lis 2020 10:32:21

https://www.novinky.cz/komentare/clanek ... y-40341757

KOMENTÁŘ: Bidenova prezidentská výhra/nevýhra – Alexander Tomský

Joseph Biden se dočkal a po téměř půlstoletí v politice a dvou nepodařených pokusech se čirou náhodou stal ve svých osmasedmdesáti letech nejstarším prezidentem Spojených států v dějinách. Voličům primárek Demokratické strany totiž nezbylo než jej postavit proti nenáviděnému a démonizovanému Donaldu Trumpovi, protože ani jeden ze dvou socialistických kandidátů, které měli k mání, by ho neporazil.

To je ale naprosté fiasko na sestavení harmonické vlády. Místo energického a charismatického prezidenta mají popleteného a nemocného starce, jenž prodělal dvě mozková aneuryzma (výdutí cévy) a plicní embolii. Funkce amerického exekutivního prezidenta je velmi náročná i v normálních časech, ale v děsivě rozdělené společnosti a ve straně, která je už delší dobu pod vlivem socialistické a multikulturní ideologie i svých militantních aktivistů, okamžitě vypukne boj o pozice v Bílém domě.

Jak si s tím starý pán poradí, nevíme, průměrný věk dožití mužů je 78, a také s ním nikdo nepočítá v jeho 82 letech do dalších voleb, což pochopitelně vnitrostranický konflikt značně posiluje. Já být na jeho místě bych to nebral.

A nezapomínejme, že se spory demokratů budou odehrávat na pozadí těžce rozpolcené společnosti. Na rozdíl od možná propagandistických průzkumů veřejného mínění, jež předvídaly masivní vítězství, vyhrál Biden těsně, o pouhá cirka 3 až 4 procenta, a to i při neobvykle vysoké účasti všech voličů (160 milionů podle posledního odhadu NBC), což mu mělo přinést výhodu.

Ovšem energický Trump prokázal také úspěch, když zkonsolidoval a zvýšil procento svých voličů považovaných demokraty za „ubožáky” (Clintonová) a progresivními médii, dnes hlavní proud, za naprosté idioty.

A tak se dnes v Americe oslavuje i hořekuje téměř půl na půl. Ideologicky rozpolcenou společnost Biden smířit nemůže. Spor patriotismu s internacionalismem, socialismu s tržním hospodářstvím, svobody projevu s cenzurou politkorektnosti, a dokonce už i konflikt zdravého rozumu s ideologií genderismu a antirasismu je příliš hluboký a nejde uchlácholit líbivými hesly. A to má Amerika ještě nevyřešené své staré spory o právo na nošení zbraní, život nenarozených dětí, trest smrti a adopce dětí homosexuály. Na jedné straně se společnost sekularizuje, na druhé přibývá věřících křesťanů z Latinské Ameriky.

A pozor, do Bílého domu přichází v osobě Kamaly Harrisové mladá ambiciózní a tvrdá politička, která politicky impotentního prezidenta potřebovat nebude a bude se chtít co nejdříve prosadit a veřejnosti představit jako jediná možná kandidátka demokratů na prezidentský úřad.

Jisté je jen jedno. S republikánským Senátem se ústavní, zelená ani fiskální revoluce dělat dost dobře nedá, stačí připomenout druhou paralyzovanou Obamovu vládu, nehledě na to, že tradiční politika zdaňovat a rozdávat má po hospodářském poklesu z pandemie své meze.

Konflikt z téhle nevýhry může militantní frustrované progresivisty snadno vyprovokovat k nějaké nepředložené akci, jež tradiční americkou společnost, která se pod vlivem prezidenta Trumpa dostala ke slovu, nakonec přiměje k odvetě. Rád bych věřil liberálním komentátorům, kteří se domnívají, že bez Trumpa se Amerika uklidní. Bohužel oni nechápou revoluční zlo, které je mnohonásobně větší z levé strany ideologického příkopu. Kdyby opravdu vyhrál Trump, demokrati by to neuznali a poštvali lid do ulic.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4789
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 329
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » úte 10. lis 2020 10:47:24

:roll:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... elu-643448


Euroislám? Islám odnaučíme nenávisti! Založíme na to úřad EU, zní z vedení Bruselu

Jak zamezit terorismu? EU by měla založit Evropský institut vzdělávání imámů, navrhl předseda Evropské rady Charles Michel. V něm by imámy učili respektu k evropským hodnotám a demokracii a také, že právo členských států stojí na prvním místě. Už se ozývá, že to nebude fungovat, protože imámové se sekulární vládou vzdělávat nenechají. A také posměšky: „Vždycky jsem považoval Evropskou komisi za instituci, kde se nacházejí ty největší autority na islámskou teologii a etiku a jsem rád, že otevírají Institut islámu.“

Francie a následně Rakousko se staly dějištěm islamistického terorismu. U incidentů v těchto zemích hlavy států projevovaly soustrast, prohlašovaly, že terorismus nás nezlomí a že je proti němu třeba ještě více bojovat. Někteří politici hovořili o jen terorismu, jiní o islámském terorismu, další jen o nenávisti a nesnášenlivosti. Návrhů na konkrétní kroky však bylo od vlád poskrovnu.

Nyní s návrhem přišel předseda Evropské rady, Belgičan Charles Michel. Dodejme, že i Belgie má s terorismem své zkušenosti, bombové útoky otřásly Bruselem v roce 2016. Michel svůj návrh odhalil ve Vídni, kam přijel uctít památku zastřelených.

Navrhuje zřídit Evropský institut na vzdělávání imámů. „Abychom mohli bojovat s ideologií nenávisti, musíme v Evropě založit Evropský institut pro vzdělávání imámů, prohlásil. Jak informuje server Politico.eu, Michel věří, že tento institut může pomoci v boji proti extrémismu a jeho násilným projevům a také proti projevům nenávisti. Tento institut, jak předseda Evropské rady prohlásil na tiskové konferenci s kancléřem Kurzem, by měl zajistit, že hodnoty tolerance a otevřenosti jsou předávány na evropské úrovni. Institut by měl imámy naučit, že právo států stojí nad ostatními, a měl by vytvořit „vzájemný respekt ke sdíleným hodnotám ademokracii“.

Jak server píše dále, nejedná se o novou myšlenku, jako prostředek pro omezení zahraničního vlivu už o školení imámů uvažovala Francie a Německo. Ale nabízí se otázka, jak by toto školení fungovalo v praxi vzhledem k tomu, že náboženští představitelé by mírně řečeno nemuseli být nadšení z toho, že je v náboženství bude cvičit sekulární vláda.

Proti nápadu už se postavil například Rašád Alí z Institute for Strategic Dialogue (londýnský think-thank zaměřený na deradikalizaci). „Snaha kontrolovat náboženský diskurz přes imámy je v zemích s muslimskou většinou ověřená a vyzkoušená metoda jak selhat,“ prohlásil. „Je jedna věc odstřihnout vliv ze zahraničí a druhá vytvořit evropského imáma a odrůdu islámu, která není ani potřebná pro většinovou populaci, ani nábožensky autentická,“ doplnil.

Kromě myšlenky založení Evropského institutu pro vzdělávání imámů také Michel požaduje zastavit tok finančních prostředků ze zahraničí pro náboženské organizace, které vyvolávají nenávist. Uvedl, že nové návrhy evropské legislativy mají zajistit, aby radikalismus byl potírán na internetu. „Příspěvky schvalující terorismus na internetu musí být rychle odstraněny. Teroristé a ti, kdo jejich činy schvalují, nesmí vyváznout bez trestu,“ sdělil na twitteru. „Pro naše občany je šokující, že nenávistné příspěvky vydrží na internetu týdny, někdy i měsíce. Musíme tento obsah být schopni odstranit rychle, což v současnosti není vždy možné,“ řekl dle serveru Politico.eu.

Skepticky a sarkasticky se ke snahám vzdělávat imámy státním zřízením postavil také Bruno Maçães, portugalský politolog a politik. „Před dvěma týdny jsem řekl, že doufám, že nás Francie nezatáhne do pomatené snahy zreformovat islám. Pozdě. Kdo bude děkan na téhle škole? Váhám, jestli to bude Guy Verhofstadt (belgický europoslanec a eurodefederalista) nebo Tony Blair (britský premiér v letech 1997 až 2007),“ zareagoval na Michelův nápad a ironicky poznamenal: „Vždycky jsem považoval Evropskou komisi za instituci, kde se nacházejí ty největší autority na islámskou teologii a etiku a jsem rád, že otevírají Institut islámu.“ Na závěr ještě přidal anketu, který z vysloužilých funkcionářů EU má tento institut vést.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4789
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 329
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » úte 17. lis 2020 20:31:39

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... eti-644302

Maďarská ministryně: Nevstupovali jsme do EU, aby Brusel mohl diktovat, co je rodina, co je manželství a kdo může adoptovat děti

Kvůli Maďarsku a Polsku hrozí, že fond obnovy EU nakonec nebude. Postoj Maďarska objasnila ministryně spravedlnosti Vargová. „Když Maďarsko v roce 2004 přistupovalo do EU, tak nedalo souhlas s federalistickou Evropou, s globalismem a hlavně ne se Spojenými státy evropskými, ale vzájemně se podporující alianci založené na silných národních státech,“ uvedla. Maďarsko prý Brusel nevydírá, ale naopak, je unií vydírané.

Maďarsko s Polskem zablokovaly schválení evropského rozpočtu a s ním i fond obnovy, který země dohodly v létě. Jak uvádí server AboutHungary.hu, Evropskou unii a maďarský postoj k ní komentovala Judit Vargová, ministryně spravedlnosti Maďarska. Jednak prohlásila, že Maďarsko nebojuje proti Evropě, ale za Evropu a za „evropskou budoucnost pro naše děti a vnoučata“. Do debaty o financích prý ostatní státy a domácí opozice vměšovaly jiné záležitosti.

„Maďarsko souhlasí se zakladateli EU, že EU buď bude křesťanská a humanistická, anebo nebude,“ uvedla Vargová. Většina Maďarů a Evropanů dle ní věří, že Evropa se nesmí vzdát své identity a základních hodnot, které z ní dělají nejlepší místo pro život.

„Když Maďarsko v roce 2004 přistupovalo do EU, tak nedalo souhlas s federalistickou Evropou, s globalismem a hlavně ne se Spojenými státy evropskými, ale vzájemně se podporující alianci založené na silných národních státech,“ uvedla ministryně a dodala, že tím, že Maďarsko vstoupilo do EU se nevzdalo svrchovanosti v otázce, kdo bude či nebude v Maďarsku žít. „Nevstupovali jsme do EU, aby Brusel mohl diktovat, co je rodina, co je manželství a kdo může adoptovat děti,“ řekla.

Dle Vargové není pravda, že by Maďarsko nebylo solidární během migrační krize, namítla, že Maďarsko utratilo miliardy forintů na ochranu evropské hranice, protože nemá za to, že by se problémy do EU měly dovážet. Podotkla, že dotace z EU nejsou milostivě poskytnuté dary, ale platby, na které má Maďarsko podle smluv nárok.

„Není to Maďarsko, které vydírá Brusel, je to Brusel, který vydírá nás,“ tvrdí Vargová a dodává, že pokud jde o budoucnost jejich dětí a vnoučat, nedělají Maďaři kompromisy. „Ať už je to válka za nezávislost nebo jen veto,“ řekla.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4789
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 329
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Alaja » ned 22. lis 2020 22:51:00


https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... .seznam.cz

Ultimátum Macrona: republikánský islám

Prezident Francie Emmanuel Macron stupňuje v rámci tažení proti radikálnímu islámu svůj tlak na tamní muslimské lídry. Francouzská rada muslimské víry (CFCM) dostala ve středu 15denní ultimátum, aby přišla s „chartou republikánských hodnot“, kterou se zaváže dodržovat. Centralizovat a zpřísnit se má i dohled nad imámy. Krok přichází krátce poté, co zemí otřásly další smrtelné útoky.

Vypracování konkrétního znění charty je nyní na CFCM, Macron dal ale zároveň jasně najevo, co očekává. V dokumentu má být zakotveno odmítnutí politického islámu i jakéhokoliv zahraničního vměšování.

„Toto je historická chvíle. O tomhle se mluvilo desetiletí,“ citovala francouzská média prohlášení Elysejského paláce poté, co se tam ve středu večer s Macronem a ministrem vnitra Géraldem Darmaninem sešlo osm představitelů CFCM.

Imámové s akreditací

Ti se už během schůzky zavázali vytvořit Národní radu imámů, která by měla vzniknout do půl roku. Podle zveřejněných informací se počítá s tím, že kazatelé by museli napříště mít oficiální akreditaci.

Tu by získali až poté, co se zavážou ke zmíněné chartě i etickému kodexu. Museli by prokázat i kvalifikaci, včetně plynné znalosti francouzštiny. V případě problémů by pak bylo možné akreditaci odebrat.

Macron na některé muslimské představitele během zmíněné schůzky mimo jiné tlačil, aby „skoncovali s nejednoznačnostmi“, informovala stanice France 24 s odvoláním na agenturu AFP. „Pokud někdo tuto chartu nepodepíše, vyvodíme z toho důsledky,“ pohrozil prý také.

Macron dal už v říjnu najevo, že zhruba tři stovky imámů ze zemí jako Turecko, Maroko a Alžírsko, kteří nyní ve Francii působí, považuje za nežádoucí a hodlá je ze země během nadcházejících čtyř let vystrnadit. V tehdejším ostrém vystoupení Macron mimo jiné řekl, že náboženství je v celosvětové krizi, a slíbil, že jej ve Francii zbaví „cizích vlivů“.

Začarovaný kruh

Prohlášení vyvolala bouři v řadě muslimských zemí, Elysejský palác ale od té doby jen zintenzivnil své snahy. Přispěly k tomu jistě i další krvavé incidenty na konci minulého měsíce.

Nejprve smrt středoškolského učitele Samuela Patyho, jehož zavraždil muslimský mladík kvůli karikaturám proroka Mohameda, které pedagog použil při výkladu o svobodě slova. O týden později následoval útok v Nice se třemi mrtvými.

Pokusy dostat islám pod větší kontrolu pomocí centralizovaných institucí podnikli už Macronovi předchůdci. CFCM funguje od roku 2003, kdy vznikla na popud tehdejšího ministra vnitra a pozdějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Ačkoliv orgán často slouží jako zástupce francouzských muslimů pro jednání s vládou a figurují v něm význačné osoby jako rektor pařížské mešity, formálně žádné pravomoci nemá. Celá situace připomíná začarovaný kruh: Vláda chce islám v zemi zkrotit centralizovanou strukturou, orgán k tomu určený má ale na věřící jen nepřímý vliv.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5646
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » pát 18. pro 2020 20:22:10

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ami-647721


Klaus ml. dělá radikální změnu? Konec s EU, konec s neziskovkami

Místopředsedkyně středočeské Trikolóry Natálie Vachatová prozradila, že se změní program strany. Prý se tam objeví příprava na odchod z Evropské unie. „Evropská unie se zaměřila velmi progresivisticky doleva, chrlí na nás obrovské množství nesmyslných zákonů, skýtá to mnohá nebezpečí a já za sebe mohu říct, že abychom mohli naplňovat náš pravicový a konzervativní program, tak nevidím jinou cestu, než otevřít diskusi o vystoupení z Evropské unie,“ vysvětlila.

Členka Trikolóry Natálie Vachatová byla hostem rozhovoru na XTV. Pořad moderoval Lukáš Vajda. První otázka mířila na to, zda se bude Trikolóra po volbách v roce 2021 podílet na vládě. Prý budou dělat maximum, aby to tak dopadlo. „Dnes můžeme říci, že náš program stojí z větší části na pravicových a konzervativních základech, zřetelně jasně a otevřeně komunikovat,“ pronesla místopředsedkyně buňky Trikolóry ve Středočeském kraji na dotaz, co lze do budoucna očekávat.

Budou se tedy snažit vylepšit čitelnost programu. „Je potřeba program vzít, zjednodušit, vytáhnout z něj základní pilíře, základní myšlenky. Chceme, aby Česká republika byla prosperující, silný stát, aby stála na pevných základech. Chceme zachovat národní suverenitu České republiky a myslím si, že tam přijde pár novinek, které, jak vidím odezvu minimálně u nás ve Středočeském kraji, naše členská základna velmi uvítá, to je možná příprava na odchod z Evropské unie,“ poznamenala Vachatová. Dosud však tato otázka nebyla aktuálním tématem a program ji neřešil. Prý v té době, kdy se to řešilo, byla jiná situace.

„Evropská unie se zaměřila velmi progresivisticky doleva, chrlí na nás obrovské množství nesmyslných zákonů, skýtá to mnohá nebezpečí a já za sebe mohu říct, že abychom mohli naplňovat náš pravicový a konzervativní program, tak nevidím jinou cestu, než otevřít diskusi o vystoupení z Evropské unie,“ vysvětlila.

Vachatová dále popsala, odkud čerpá informace ohledně financování politických neziskovek. „Já osobně čerpám z veřejně dostupných zdrojů. Já se zaměřuji v tuto chvíli výhradně na politické neziskovky, které čerpají od státu z ministerstev, to znamená z vašich kapes, a tyto informace čerpám například na CEDR, což jsou rejstříky ministerstva financí, zkoumám rejstřík Justice, zkoumám zakládající listiny, sbírky, notářské zápisy a tam docházím k velmi zajímavým výsledkům,“ popsala.

Dále se přešlo k otázce regulace sociálních sítí. Moderátor Vajda se zeptal, zda je dobře, že se Evropská unie snaží nějakým způsobem regulovat například Facebook. Dle Vachatové je to komplexní otázka. Prý zde je vidět činnost české eurokomisařky Věry Jourové, která pod záminkou boje s dezinformacemi a hatespeech chce vydat směrnici, dle které by stát mohl zasahovat do blokování a mazání jednotlivých příspěvků na Facebooku. „My bychom měli jít po úplně jiném řešení. Já bych byla pro se inspirovat něčím, co už ve světě funguje a například Maďarsko mi připadá jako dobrý příklad toho, co bychom se mohli pokusit zavést v České republice. V Maďarsku byla vytvořena komise, která má komunikovat se zástupci těch globálních platforem a na kterou by se mohli uživatelé obrátit v případě neoprávněného zásahu, že jim byl smazán příspěvek,“ pověděla.

Zmínila i iniciativu Stop cenzuře.cz. Ta má prý zmapovány všechny možné příklady potlačování určitých příspěvků. „Příklad toho, že Donald Trump, který protestoval proti postupu Twitteru i Facebooku v případě jeho komunikace s voliči, nám už ukazuje velmi nepěkný obrázek toho, co nastane zde. V Americe byly tyto příspěvky označeny za zavádějící, ale dá se předpokládat, že nejsme tak daleko od toho, aby ta situace nastala podobná i v České republice, tomu bychom se měli aktivně bránit,“ dodala.

Matematik a komentátor Marian Kechlibar, R&D konzultant Vlastimil Veselý a slavný vývojář Daniel Vávra společně sepsali petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích. Signatáři upozorňují, že se postupně rozrůstá cenzura na sociálních sítích, a žádají, aby se věcí začal zabývat Parlament, vláda a prezident. „Je možné mluvit o svobodném přístupu k informacím, demokratické politické soutěži a svobodě slova, jestliže nadnárodní korporace rozhodují, které příspěvky potlačí a které čtenářům úplně odfiltrují?“ tážou se autoři dokumentu, pod nějž se již podepsali například egyptolog Miroslav Bárta, spisovatel David Zábranský, šéfredaktor Marek Stoniš, podnikatel Stanislav Bernard či místopředseda Rady ČT Pavel Matocha.

Signatáři považují za nepřijatelné, aby o tom, co je pravda nebo lež, rozhodovali špatně placení zaměstnanci z Filipín, kteří „mnohdy ani neovládají příslušný jazyk a spoléhají se na automatické překlady“. „Je nepřijatelné, aby anonymní studentský brigádník určoval, který politický názor je možné šířit, navíc podle neznámých instrukcí,“ odmítají. Narážejí tak třeba na neziskovou organizaci Demagog.cz, která se podílí na vyhodnocování fake news v České republice na Facebooku.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4789
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 329
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » pon 22. úno 2021 12:46:21

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/so ... i-40351762
Soudce Fenyk: ÚS vstoupil do politiky, to mu nepřísluší

Ústavní soud (ÚS) aktivisticky vstoupil na pole politického rozhodování, které mu nepřísluší. Takovými slovy ohodnotil rozhodnutí kolegů týkající se zrušení vládního nařízení omezující maloobchodní prodej a služby místopředseda ÚS Jaroslav Fenyk. Nespokojenost s rozhodováním pléna přitom Fenyk vyjádřil už na začátku února poté, co ÚS zrušil část volebního zákona.

„Nález nahrazuje úvahu vlády týkající se odborných, strategických a bezpečnostních otázek, a to úvahou o potřebnosti či nepotřebnosti konkrétních protiepidemických opatření. Tím ÚS aktivisticky vstupuje na pole politického rozhodování, které mu z hlediska Ústavy nepřísluší. ÚS nemůže být zároveň soudem a zároveň zákonodárcem,“ napsal v odlišném stanovisku Fenyk.

Výtky pléna, že vláda by měla odůvodňovat opatření a komunikovat je s veřejností, u Fenyka podporu nezískaly a označil je za poněkud schizofrenní.

„Právní předpisy se v České republice neodůvodňují. Způsob, jakým vláda komunikuje s veřejností, do jaké míry jí předkládá kompletní a přesvědčivé informace, spadá zcela bytostně do sféry veřejné diskuse a politické odpovědnosti, za niž vláda skládá účty ve volbách. Většina pléna zde tak nepřípustně vstoupila na politické kolbiště a omezila jej,“ tepal do rozhodnutí.

Vláda ve svém vyjádření k ÚS uvedla, že opatření o uzavření maloobchodu a služeb směřují k legitimnímu cíli, tedy omezit šíření koronaviru snížením mobility a setkávání lidí. Plénum však takové odůvodnění nepřesvědčilo.

„ÚS se zde pouští do odborné epidemiologické debaty, zda i mobilita na kratší vzdálenost do provozoven, kde se zákazníci potkávají, je či není pro šíření epidemie relevantně významná, podle vyjádření vlády tomu tak je. Přitom právě v této odborné debatě měl být ÚS velmi zdrženlivý. Na vládu nelze klást požadavek na autoritativní řešení odborných sporů a existuje-li konkurence kvalifikovaných odborných názorů na vhodnost či efektivitu nějakého konkrétního opaření, příklon k jednomu z nich je čistě otázkou politické odpovědnosti,“ dodal Fenyk.

Další dva nespokojení soudci, Josef Fiala a Vladimír Sládeček, se pustili do kritiky toho, jakým způsobem plénum rozhodlo. „Výsledný text nálezu nebyl posuzován na žádném zasedání pléna. Od textu předloženého na zasedání, které se konalo dne 9. února 2021, se text odůvodnění poměrně značně odlišuje. Tento postup tvorby rozhodnutí považuji za nepatřičný a nedůstojný pro ÚS,“ napsal soudce Fiala.

Soudce Sládeček označil přijímání rozhodnutí za poněkud nestandardní. „Obdobně jako další soudci jsem k návrhu vystoupil a uvedl dosti závažné připomínky k odůvodnění i některá relevantní doporučení k úpravám. V daném případě, aniž by byly připomínky ostatních soudců takto vypořádány, se přistoupilo k hlasování,“ nelíbilo se Sládečkovi.

„Hlasoval jsem proti, neboť – eufemisticky řečeno – na plénu předložené odůvodnění nebylo přesvědčivé a v některých částech i rozporné. A samozřejmě jsem byl překvapen, že soudci zpravodaji byl dán „bianco šek“ ke změně odůvodnění, snad podle vznesených připomínek.

Chce-li ÚS být hoden označení nezávislého strážce ústavnosti, měl by postupovat rozvážně, rozhodovat po odpovídající diskusi, jejíž výsledek se promítne do nálezu a jeho odůvodnění,“ dodal soudce Sládeček.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4789
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 329
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » sob 27. úno 2021 11:02:43

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... vou-655375
„Musí to skončit válkou.“ Jefim Fištejn s hrůzou sleduje, co přichází s Bidenem a Harrisovou

V pořadu Kupředu do minulosti vystoupil někdejší dlouholetý šéfredaktor Lidových novin a vedoucí pracovník Rádia Svobodná Evropa, novinář Jefim Fištejn. „USA směřují k diktatuře a válce.“ Přičemž ta občanská by podle něj byla pro všechny lepší než světová. „Brzy podobné věci budeme řešit i tady v Evropě.“ Promluvil také o nutnosti svázat legislativou technologické giganty a o svobodě slova. Armáda vyhozených v USA za nesprávné názory je varovným signálem.


Americká demokracie se podle Jefima Fištejna zásadně mění. V souvislosti s dnes již bývalým prezidentem Trumpem novinář třeba řekl: „Nikdo nemůže při hodnocení ekonomické situace zvednout ruku a říci: Já jsem kvůli Trumpovi ztratil práci. Ale těch, kteří ztratili práci proto, že Trumpa podporovali, a byli vyhozeni kvůli svému politickému názoru, už je armáda. V Americe každý den ztrácí práci i vysokoškolští profesoři. Jako idoly společnosti se naopak dnes profilují osobnosti, které nám byly odjakživa odporné. Třeba udavači.“

Spolu s vyhazovy z práce zmínil Fištejn i stále častější snahy o cenzuru ze strany amerických technologických gigantů, jako je Google, Facebook a Amazon. „Doslova předevčírem zarazili existenci alternativnímu Twitteru, řekněme to takhle, Parleru. A včera ředitel platformy Telegram, která prudce narostla, vzhledem k tomu, že lidé začali utíkat, a opouštět Twitter, a jiné platformy takovéhoto typu, doslova řekl, že tato vlčí smečka už se obořila i na ně, protože ve světě je vše finančně různě prolnuto.

Měli by být tito velcí hráči, dle novináře, podřízeni ústavním principům států, ve kterých podnikají? „Nepochybně. Dnes se i v Evropě objevují takovéto hlasy, a je to důvodem, proč i takoví státníci jako Merkelová, Macron a celá řada dalších nesouhlasí s takovouto cenzurou, protože vidí nebezpečí i pro sebe, protože to zítra postihne Evropu stejně, jako to postihlo Spojené státy. Je tam pár levicově liberálních triků, jak zamluvit podstatu věci. Jeden z takových triků je, že se přece jedná o soukromý podnik.“ Odpovídá na otázku Fištějn s tím, že každý soukromý podnik je omezován určitou legislativou a nemůže si tak dělat, co chce. Natož v případě monopolů typu Facebook.
Podle Fištejna se dnes, po zvolení Joea Bidena, v USA bojuje bitva nejen o svobodu slova, ale v podstatě o nástup nové diktatury. „Zkrátka a dobře, ve výsledku, abych to zbytečně neprotahoval, se rozhodne v přímém střetu těchto dvou paradigmat. Buď zvítězí klasický amerikanismus, s jeho souborem hodnot, nebo zvítězí postmoderna, v podstatě močál establishmentu, močál vládnoucích struktur, které si předsevzaly, že budou vládnout do skonání věků, jak se říká, navždy.“

Taková americká totalita, pod křídly Bidena a Harrisové, je prý, po nějaký čas, zcela možná varianta: „V delší perspektivě, i když musím říct, že nejsem moc optimistický, tak stejně, jako padly jiné diktátorské a totalitní režimy, i tento bude zničen, když ne z jiných důvodů, tak alespoň ekonomicky, protože bude ekonomicky naprosto konkurenčně neschopný. Ještě existují Austrálie, Kanada, rostoucí země Latinské Ameriky, které se chytnou příležitosti, a zaplní niku, kterou za sebou zanechají Spojené státy.“

Celá situace podle Fištejna povede buď k ozbrojenému konfliktu za hranicemi USA, k občanské válce, nebo více či méně násilným rozpadem Spojených států. „To není vyloučeno, a možná, že by to pro svět bylo záchranou, kdyby se válka, tento trend a tendence, vnitřní pnutí, vybily jenom mezi občany Spojených států. To by byl pro svět možná trochu milosrdnější scénář než ve velké světové válce. Každá válka může být dnes jenom světová. Takže ano, moje odpověď je jednoznačná, ne jenomže může, ale musí to skončit nějakou válkou. Podoby mohou být různé. Proč si myslím, že ve Spojených státech to může skončit válkou? Protože je to nejvíce ozbrojené obyvatelstvo na zeměkouli vůbec, a poslední měsíce se vyznačovaly až horečnatým nákupem zbraní nejrůznějších typů. Nejsou to rozhodně pistole, jsou to samopaly, kulomety, dokonce minomety,“ myslí si novinář.

Podobné problémy jako v Americe budeme podle něj jistě brzy řešit i v Evropě. „Nepochybuji o tom, že je to jenom otázka času, protože prakticky ideové základy této katastrofy jsou vidět v Evropě stejně tak, jako jinde. I Evropa prošla tímto 20-, 30letým školením, při kterém byly mnohé staré hodnoty veřejně popraveny, a jejich místo obsadily zatím velmi neurčité, ale nepochybně velmi pokrokové představy. Teď se nechci pouštět do debat třeba o fungování EU, ale každopádně i v Evropě jsou zcela viditelné problémy jako přistěhovalectví, představa mnohých Evropanů, že neexistují národní státy, že existuje volný prostor pro osidlování. Představy o tom, že každý má právo na jakýkoliv prostor na této zeměkouli, a všechno, co na tom prostoru bylo vybudováno, patří lidstvu. Takže takzvané demotivační představy, které absolutně nemotivují k tomu pracovat, velebit a tak dále. Takže všechny tyto problémy jsou zde,“ poukazuje Fištejn s tím, že Evropská unie by potřebovala velkou reformu, o které se zde mluví již desítky let, a která přesto stále neřichází.


Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 4789
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 329
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron