Tohle je docela dobré

Re: Tohle je docela dobré

Příspěvekod Trini » ned 09. zář 2018 10:08:16

Alaja píše:A ještě jednou PS:

Když porovnám intenzitu "lásky" či "blaženosti" bílého a zlatého světla, tak to zlaté nemá žádnou konkurenci, bílé je jen jeho slabounký odvar...a to průzračné světlo (stříbrné), to je spíš milé a přítulné, nepřehání to s tou blažeností... :D

Díky za všechny odpovědi, Poly.
Mám ještě pár otázek: Cítíš se od té blaženosti odpojená? Chtěla by ses neustále utápět v blaženosti?
:)
Trini

Poděkoval: 25
Poděkováno: 15-krát v 13 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » ned 09. zář 2018 11:19:02

Trini píše:
Alaja píše:A ještě jednou PS:

Když porovnám intenzitu "lásky" či "blaženosti" bílého a zlatého světla, tak to zlaté nemá žádnou konkurenci, bílé je jen jeho slabounký odvar...a to průzračné světlo (stříbrné), to je spíš milé a přítulné, nepřehání to s tou blažeností... :D

Díky za všechny odpovědi, Poly.
Mám ještě pár otázek: Cítíš se od té blaženosti odpojená? Chtěla by ses neustále utápět v blaženosti?

Když jsem poprvé nahlédla do toho bezbarvého světla, chtěla jsem vědět co to je....protože jsem do té doby duchovňácké knihy žádné nečetla. :D
Nyní vím, co to asi je, sice nevím proč tu je, ale to mne až tak netíží. A jsem docela ráda, že jsem od té blaženosti zlatého i bílého světla izolována. To bych s vámi tady nebyla.... :donknow:
Stačí mi to kamarádské bezbarvé světlo, s tím se jeden může i pořádně vydovádět, když má na to náladu a čas.... :lol:
Alaja

Poděkoval: 164
Poděkováno: 197-krát v 190 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » ned 09. zář 2018 18:25:00

PS: Mám dojem, že všichni ti duchovní učitelé učí pouze o tom, jak si otevřít vnitřní zrak a spatřit to bezbarvé světlo, učí o savikalpě.
O nirvikalpě ( o zlatém světle) se zmiňují pouze okrajově, nejspíš podle toho, kolik který učitel má s tím zkušeností.
Ona ta lákavá savikalpová nirvikalpa..... sahadža nirvikalpa samádhi.....( :-D ) je vlastně jen takový snadný rychlý přístup k savikalpě, kdy už stačí jen na ni pomyslet a ono bezbarvé světlo je k mání...přiběhne na zavolání jako milující pejsek.......bez nutnosti sedět dlouhé hodiny v nějaké pozici a čekat a čekat...:-D

:meditace:
Alaja

Příspěvekod armin » pon 10. zář 2018 20:49:12

Trini píše:Mám ještě pár otázek: Cítíš se od té blaženosti odpojená? Chtěla by ses neustále utápět v blaženosti?

Lepší otázka by byla: KDO se cítí být odpojen nebo neodpojen, KDO by se chtěl nebo nechtěl utápět v blaženosti.
Jinak jsou to jenom kecy, prdy, beďáry oblečené do duchovních rekvizit. :lol:
Obrázek
armin

Poděkoval: 0
Poděkováno: 21-krát v 19 příspěvcích

Příspěvekod Trini » pon 10. zář 2018 20:53:59

armin píše:
Trini píše:Mám ještě pár otázek: Cítíš se od té blaženosti odpojená? Chtěla by ses neustále utápět v blaženosti?

Lepší otázka by byla: KDO se cítí být odpojen nebo neodpojen, KDO by se chtěl nebo nechtěl utápět v blaženosti.

Pro toho, kdo ještě hledá, jsou to jistě důležité otázky.
Trini

Příspěvekod Trini » pon 10. zář 2018 21:10:49

Alaja píše:PS: Mám dojem, že všichni ti duchovní učitelé učí pouze o tom, jak si otevřít vnitřní zrak a spatřit to bezbarvé světlo, učí o savikalpě.

Podle mě nic neučí. Akorát popisují. Tedy snaží se popsat nepopsatelné. Ale pochybuji, že to má pro hledající nějaký smysl. Hledající si podle popisu udělá představu a snaží se to = tu představu dosáhnout. Ale v podstatě mu ta představa brání, aby se uskutečnilo Poznání.

Trini

Příspěvekod Alaja » pon 10. zář 2018 21:31:58

Trini píše:
Alaja píše:PS: Mám dojem, že všichni ti duchovní učitelé učí pouze o tom, jak si otevřít vnitřní zrak a spatřit to bezbarvé světlo, učí o savikalpě.

Podle mě nic neučí. Akorát popisují. Tedy snaží se popsat nepopsatelné. Ale pochybuji, že to má pro hledající nějaký smysl. Hledající si podle popisu udělá představu a snaží se to = tu představu dosáhnout. Ale v podstatě mu ta představa brání, aby se uskutečnilo Poznání.

:lol:
Alaja

Příspěvekod Alaja » pon 10. zář 2018 21:35:51

armin píše:

Jinak jsou to jenom kecy, prdy, beďáry oblečené do duchovních rekvizit. :lol:

A jak jsi na tom ty ( ty - jako armin)?
Chtěl by jsi se po zbytek života na zemi utápět v blaženosti nirvikalpa samadhi?
Alaja

Příspěvekod armin » úte 11. zář 2018 18:02:34

Alaja píše:A jak jsi na tom ty ( ty - jako armin)?
Chtěl by jsi se po zbytek života na zemi utápět v blaženosti nirvikalpa samadhi?

Určitě se nechci v něčem utápět :)
armin

Příspěvekod honzam » úte 11. zář 2018 18:26:16

https://svetmysli.net/index.php?lng=cz&pg=45

Kdo jsem Já?
(Nan Yar?)

Protože všechny bytosti touží vždy po štěstí bez utrpení, protože u každého nacházíme nejvyšší lásku sama k sobě, a protože samo štěstí je příčina lásky, proto k získání takového štěstí, které je přirozeností každého a které je zažíváno ve stavu hlubokého spánku, kde není mysl, by měl každý znát své Já. A proto je cesta poznání, cesta dotazování ve tvaru "Kdo jsem Já?", tím základním nástrojem.
...
24) Co je štěstí?
Štěstí je podstata Já, není žádný rozdíl mezi Já a štěstím. ...

---------------------

K čemu je štěstí? Proč bytost potřebuje, aby blaho a utrpení řídilo její rozhodnutí a činy? Může se bytost rozhodovat a konat bez toho, aby to bylo založené na pocitu štěstí (i štěstí z toho, že jsou šťastní jiní)? K čemu by případně bez prožitku štěstí směřovalo její konání? Co by jí dávalo smysl?

Jeden duchovní učitel nabízí hledajícím rychlou dokonalost, čistotu a blahobyt na věky.
Druhý nabízí jen krev, dřinu, slzy a pot.

Koho budou lidé spíš následovat a kam je to dovede?
K čemu jsou draci na světě? Aby z nich byly maminky.
honzam

Poděkoval: 14
Poděkováno: 36-krát v 36 příspěvcích

Příspěvekod armin » úte 11. zář 2018 20:12:38

honzam píše:
Jeden duchovní učitel nabízí hledajícím rychlou dokonalost, čistotu a blahobyt na věky.
Druhý nabízí jen krev, dřinu, slzy a pot.

Koho budou lidé spíš následovat a kam je to dovede?

"Vejděte těsnou branou; prostorná je brána a široká cesta, která vede do záhuby; a mnoho je těch, kdo tudy vcházejí.
Těsná je brána a úzká cesta, která vede k životu, a málokdo ji nalézá.
"
armin

Příspěvekod Alaja » čtv 13. zář 2018 14:39:37

armin píše:
Alaja píše:A jak jsi na tom ty ( ty - jako armin)?

Určitě se nechci v něčem utápět :)

Díky za odpověď.
Alaja

Příspěvekod armin » čtv 13. zář 2018 20:39:59

Alaja píše:Díky za odpověď.

Rádo se stalo :)
armin

Příspěvekod Trini » sob 15. zář 2018 9:03:06

Nisargadatta: Sebe-Poznání není předpověditelné. Někteří ho dosáhnou spontánně, jiní ani po mnohých úsilích ne.
...
Komu věřit? Nisargadattovi nebo někomu, kdo se domnívá, že dosáhl Sebe-Poznání, a myslí si, že se jedná o jakési uvědomování?

Je možné, aby si malé já mohlo uvědomit něco víc než, za co obvykle samo sebe považuje? Bez pomoci/Milosti se mu to nikdy nemůže podařit - to se může snažit sebe víc si "něco" uvědomovat. Jen díky Milosti se může - aspon na chvíli - rozpustit ve svém Zdroji a tím může dojít k Poznání, které s představou malého já o nějakém uvědomování nemá nic společného.
Malé já si může přečíst, jak realizovaní popisují realizaci a myslet si, že bude úplně stačit, když si ty popisy vezme za své a prohlásí, že si je uvědomilo a tím má hotovo. No, když myslí... ;)

Trini

Příspěvekod Trini » sob 15. zář 2018 10:00:41

836.
Tazatel: Medituji už mnoho let, prakticky celý život, a přece po dlouholetém cvičení a studiu jsem přišel do stavu, s nímž si nevím rady.

E. Tomáš: Pokuste se popsat mi váš stav.

Tazatel: Je to jednoduché. Jakmile se začnu soustředit do srdce, což dělám skoro pořád, nastane v srdci pocit rozplynutí, který se stále stupnuje, až už to dál nejde.

E. Tomáš: To je skvělé, budte rád, tohoto stavu dosahuje jen málo lidí.

Tazatel: Já nejsem rád, a to právě proto, že to dál nejde, at dělám, co chci. Jak mám pokračovat, co mám dělat. Vím, že je to hluboký stav, ale já bych si ho přál prohloubit až k Poznání. Jsem stár a času mám proto málo. A tolik už cítím blízkost Nadjá. Jakoby bylo přímo za dveřmi.

E. Tomáš: Nic.

Tazatel: Co nic?

E. Tomáš: Nedělejte nic. Všechno, co se nyní stane, udělá Nadjá za vás. Právě proto došlo k stagnaci. To je výzva pro vás, abyste přestal usilovat a předal všechnu akci Bohu. Vy Ho jen proste, aby vás úplně ovládl, aby si vás přivlastnil a vzal za svého a pak vás použil jako svůj nástroj k dobru lidí i všech ostatních bytostí. To je všechno, co smíte udělat.

Tazatel: V tom závratném tichu nemohu vlastně dělat skoro nic. A přece se tu a tam snažím.

E. Tomáš: Tak jen v něm spočívejte a oddaně čekejte na to, co se stane. Tady platí Eckhartovo pravidlo: Nic nemít, ničím nebýt a o ničem nevědět.

836.
Tazatel: Medituji už mnoho let, prakticky celý život, a přece po dlouholetém cvičení a studiu jsem přišel do stavu, s nímž si nevím rady.

E. Tomáš: Pokuste se popsat mi váš stav.

Tazatel: Je to jednoduché. Jakmile se začnu soustředit do srdce, což dělám skoro pořád, nastane v srdci pocit rozplynutí, který se stále stupnuje, až už to dál nejde.

E. Tomáš: To je skvělé, budte rád, tohoto stavu dosahuje jen málo lidí.

Tazatel: Já nejsem rád, a to právě proto, že to dál nejde, at dělám, co chci. Jak mám pokračovat, co mám dělat. Vím, že je to hluboký stav, ale já bych si ho přál prohloubit až k Poznání. Jsem stár a času mám proto málo. A tolik už cítím blízkost Nadjá. Jakoby bylo přímo za dveřmi.

E. Tomáš: Nic.

Tazatel: Co nic?

E. Tomáš: Nedělejte nic. Všechno, co se nyní stane, udělá Nadjá za vás. Právě proto došlo k stagnaci. To je výzva pro vás, abyste přestal usilovat a předal všechnu akci Bohu. Vy Ho jen proste, aby vás úplně ovládl, aby si vás přivlastnil a vzal za svého a pak vás použil jako svůj nástroj k dobru lidí i všech ostatních bytostí. To je všechno, co smíte udělat.

Tazatel: V tom závratném tichu nemohu vlastně dělat skoro nic. A přece se tu a tam snažím.

E. Tomáš: Tak jen v něm spočívejte a oddaně čekejte na to, co se stane. Tady platí Eckhartovo pravidlo: Nic nemít, ničím nebýt a o ničem nevědět.

...
Jak by mu asi poradilo malé já, které je přesvědčené o své realizaci? "Ale, prosím Vás, uvědomění pravého Já není žádný problém." :lol:

Trini

Příspěvekod Trini » sob 15. zář 2018 10:03:27

Návštěvník píše:
Jana píše:
Trini píše::)
Nisargadatta: Sebe-Poznání není předpověditelné. Někteří ho dosáhnou spontánně, jiní ani po mnohých úsilích ne.
...
Komu věřit? Nisargadattovi nebo někomu, kdo se domnívá, že dosáhl Sebe-Poznání, a myslí si, že se jedná o jakési uvědomování?

Je možné, aby si malé já mohlo uvědomit něco víc než, za co obvykle samo sebe považuje? Bez pomoci/Milosti se mu to nikdy nemůže podařit - to se může snažit sebe víc si "něco" uvědomovat. Jen díky Milosti se může - aspon na chvíli - rozpustit ve svém Zdroji a tím může dojít k Poznání, které s představou malého já o nějakém uvědomování nemá nic společného.
Malé já si může přečíst, jak realizovaní popisují realizaci a myslet si, že bude úplně stačit, když si ty popisy vezme za své a prohlásí, že si je uvědomilo a tím má hotovo. No, když myslí... ;)

Bez Milosti - bez Boží lásky se nikdy nic takového nepřihodí.

Kdo však rozhoduje o tom, jestli se Boží milosti, které je všudypřítomná, otevíráme?

Kdo rozhoduje o tom, jestli jí důvěřujeme?

Boží milost.

Tohle poznání je ale možné až po realizaci.

Nisargadatta: Vše se děje spontánně.
Nisargadatta: Z pohledu mudrce se neděje nic. ;)

Trini

Příspěvekod Trini » sob 15. zář 2018 10:13:52

Návštěvník píše:
Jana píše::D

Díky

A kdo rozhoduje o tom, jestli se Boží milosti uzavíráme?

Jestli jí nedůvěřujeme?

Boží milost.

Malé já samozřejmě věří/je přesvědčené, že o tom rozhoduje samo. ;) :lol:

Trini

Příspěvekod Trini » sob 15. zář 2018 10:37:02

Trini píše:
Návštěvník píše:
Jana píše::D

Díky

A kdo rozhoduje o tom, jestli se Boží milosti uzavíráme?

Jestli jí nedůvěřujeme?

Boží milost.

Malé já samozřejmě věří/je přesvědčené, že o tom rozhoduje samo. ;) :lol:

Malé jáčko/malá jáčka jsou konstrukt Zdroje (Boží milosti), aby si mohl hrát sám se sebou. ;)
Trini

Příspěvekod honzam » sob 15. zář 2018 11:40:11

http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=333&t=8424
Návštěvník píše:Búh je tedy stvořitelem pojmů "dobré" a "zlé" a zároven je stvořitelem pokušení, protože ten strom postavil do ráje. Bůh je strůjcem celé té hry - i hry na dobré a zlé a na pokušení.

... sadistické hry na blažené a útrpné a na nevědomost, že jedno je příčinou druhého.
K čemu jsou draci na světě? Aby z nich byly maminky.
honzam

Poděkoval: 14
Poděkováno: 36-krát v 36 příspěvcích

Příspěvekod Trini » sob 15. zář 2018 12:14:19

Návštěvník píše:
Jana píše:Bůh, který je vším, ovšem není zlem. Světlo Boží Milosti není zlem.

Zlo je jen opojení nevědomostí.

Zlo je sen temnoty mysli, ze kterého probouzí její osvícení.

Jíš právě ze stromu poznání dobrého a zlého.

Trini

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení