Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » stř 07. lis 2018 20:34:56

Alaja píše:
Trini píše:
Jana píše:
Ve skutečnosti je to proto, že ona ultimativní rovina není jejich domovinou, proto jsou zranitelní, proto to odmítání jiného.



:lol:

Jana sebrala Saranovi pojem "ultimatní rovina" (o které zatím nic neví :roll: ) a už s ním vesele žongluje. Její mysl se nezastaví absolutně před ničím, nikdy neztichne.
:)


Když si vzpomenu na to, když jsem kdysi na JZ psala o tom vnitřním prostoru, jak mi odpověděla, že se mi jen něco zdálo...a že Osho, když konal meditace na ten vnitřní prostor, tak to prý byly jen meditace o tom sálu, kde se meditovalo..... holt tehdy ještě netušila, že existuje nějaká ta ultimativní rovina.....možná, že to netuší dodnes, jelikož ještě na poradně nenapsala, kdy a jak poznala ten vnitřní prostor... :lol:

PS:
Přisvojování si toho, co kdo v diskusi nebo v mailech napsal, to jí prý jde perfektně, sdělil mi kdosi před lety, než se na zdejších diskusích zcela odmlčel...


Dneska mi to taky konečně došlo, že se chce především předvádět. Ale když ji to baví...
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod adiuv » stř 07. lis 2018 21:26:44

http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.p ... 31#p144328

.Petra píše:
Jana píše:
Petra píše:
Tak k tomu názvu vlákna aspon přidej: Ultimátní rovina - domněnky


Proč? Věříš snad, že to, čemu učí Mudrcové, Mistři, Guruové, je něco jiného, než to, čemu učí Buddha?



Každý učí něco více méně jiného. Stačí si to jen pozorně přečíst. Protože to učení stejně k žádné ultimativní rovině nevede, přesně jak to říká Brahmám. Akorát trochu usměrnuje mysl, aby se začala zabývat něčím jiným, než na co byla doposud zvyklá. Ty si opravdu myslíš, že se to dá naučit, našprtat? :D

To je zajímavé téma.

Naučit se něčemu může jen osobní já - a žádná aktivita osobního já k poznání nevede. Ani ta sebeduchovnější.

Na druhé straně... Když se pochopí a začne být (konečně) zřejmé, že návykem automaticky ulpívat na svých představách a přesvědčeních - i těch "nejduchovnějších" - se znovu a znovu vytváří osobní já, které "ví", jak na to, a potřebuje to sdělovat neexistujícím "druhým", je možné začít se zajímat o to, čím tedy se to iluzorní osobní já stále znovu obnovuje.

Nakonec, když dojde k jasnému pochopení těchhle souvislostí, je najednou možné rozpoznat i další souvislost: že existuje možnost uvědomit si sebe-ztotožnění s momentálním obsahem vědomí, kdykoliv se ze zvyku objeví, a upustit od ztotožnění s ním.
Možná by se dalo říct, že sice není možné se něčemu naučit, ale že má jistý smysl odnaučovat se... :D :phew:
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 07. lis 2018 21:45:38

Nechce se předvádět, chce si pochutnat. Ta lovecká strategie je dlouhé roky stejná a stále účinná.

1) Vyhlídne si chutného mladého samečka.

Díky tomu, že mnoho lidí včetně vostalpetra udělalo na poradně velký kus práce, má to teď ztížené a je nucená lovit v zahraničí, ale o to výživnější sousta tam nachází.

2) Přitáhne si ho předními končetinami opatřenými spoustou drobných ostnů.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=354&t=8463&start=100
mnich Sarana píše:Co je v Buddhismu "Probuzený" a co Jana chápe za "Probuzený" je, jak jsem pochopil z naší bohaté e-mailové korespondence evidentně něco jiného. To, co chápe Buddha - tak, jak ho známe z Páli spisů - slovem "Osvícený" a co chápe Jana tím slovem, a co tím chápou ještě další, jsou opět různé, jak se zdá nesouhlasné, významy.

Přijal jsem Janinu opakovanou žádost přispívat do tohoto fóra proto, že jsem byl neustále přesvědčován o tom, že to jistě někomu pomůže.

Oběť je nalákána jednoduchým způsobem, že někde jsou lidé, kterým může svým věděním pomoci.

3) Jana začne s okusováním hlavy.
PS:
Přisvojování si toho, co kdo v diskusi nebo v mailech napsal, to jí prý jde perfektně, sdělil mi kdosi před lety, než se na zdejších diskusích zcela odmlčel...

Znehodnotí věci, se kterými sameček v dobré víře přišel a postaví ho do role nevědomého, který se má od ní učit.

4) Zbytky nechá ostatním.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=333&t=8483
Jana píše:Ochutnávku utimátní roviny je možné dostat například při téhle meditaci, pokud někomu vyhovuje:

Řádně poučí všechny hledající, jak je to ve skutečnosti správně.

5) Nezapomene zopakovat, že všechny hlavy slouží k jídlu.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=333&t=8483&start=20
Jana píše:Čím víc je Poznávání kontaminováno myslí, tím víc se jeví rozdílné, čím je Poznání jasnější, tím víc je napříč časem a prostorem stejné.

Toto je nejdůležitější, aby mezi potenciálními oběťmi nevznikaly pochybnosti, že se něco stalo špatně.

---------------------------------------------------

Jana píše:Byl jsem požádán ke sdílení na Poradně, a došel jsem k závěru, že sdílet na Poradně je užitečné. Samozřejmě, nezapomínám, že i pozvání i má představa užitečnosti se mohou kdykoliv změnit.

Pro Saranu bude obtížné prohlédnout a uvědomit si, že ta užitečnost se nachází někde jinde, než sám plánoval. Asi jediná efektivní obrana jak se neproměnit ve spárech Jany v užitečného hlupáka, který potřebuje pomoc, je změna pohlaví.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 07. lis 2018 22:05:07

honzam píše:Nechce se předvádět, chce si pochutnat. Ta lovecká strategie je dlouhé roky stejná a stále účinná.

1) Vyhlídne si chutného mladého samečka.

Díky tomu, že mnoho lidí včetně vostalpetra udělalo na poradně velký kus práce, má to teď ztížené a je nucená lovit v zahraničí, ale o to výživnější sousta tam nachází.

2) Přitáhne si ho předními končetinami opatřenými spoustou drobných ostnů.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=354&t=8463&start=100
mnich Sarana píše:Co je v Buddhismu "Probuzený" a co Jana chápe za "Probuzený" je, jak jsem pochopil z naší bohaté e-mailové korespondence evidentně něco jiného. To, co chápe Buddha - tak, jak ho známe z Páli spisů - slovem "Osvícený" a co chápe Jana tím slovem, a co tím chápou ještě další, jsou opět různé, jak se zdá nesouhlasné, významy.

Přijal jsem Janinu opakovanou žádost přispívat do tohoto fóra proto, že jsem byl neustále přesvědčován o tom, že to jistě někomu pomůže.

Oběť je nalákána jednoduchým způsobem, že někde jsou lidé, kterým může svým věděním pomoci.

3) Jana začne s okusováním hlavy.
PS:
Přisvojování si toho, co kdo v diskusi nebo v mailech napsal, to jí prý jde perfektně, sdělil mi kdosi před lety, než se na zdejších diskusích zcela odmlčel...

Znehodnotí věci, se kterými sameček v dobré víře přišel a postaví ho do role nevědomého, který se má od ní učit.

4) Zbytky nechá ostatním.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=333&t=8483
Jana píše:Ochutnávku utimátní roviny je možné dostat například při téhle meditaci, pokud někomu vyhovuje:

Řádně poučí všechny hledající, jak je to ve skutečnosti správně.

5) Nezapomene zopakovat, že všechny hlavy slouží k jídlu.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=333&t=8483&start=20
Jana píše:Čím víc je Poznávání kontaminováno myslí, tím víc se jeví rozdílné, čím je Poznání jasnější, tím víc je napříč časem a prostorem stejné.

Toto je nejdůležitější, aby mezi potenciálními oběťmi nevznikaly pochybnosti, že se něco stalo špatně.

---------------------------------------------------

Jana píše:Byl jsem požádán ke sdílení na Poradně, a došel jsem k závěru, že sdílet na Poradně je užitečné. Samozřejmě, nezapomínám, že i pozvání i má představa užitečnosti se mohou kdykoliv změnit.

Pro Saranu bude obtížné prohlédnout a uvědomit si, že ta užitečnost se nachází někde jinde, než sám plánoval. Asi jediná efektivní obrana jak se neproměnit ve spárech Jany v užitečného hlupáka, který potřebuje pomoc, je změna pohlaví.


No, podle toho, jak lapení samečci časem odpadávali z diskusí, by to tak nějak mohlo vypadat....

Jdu zapálit svíčku na jejich památku, stačí jedna, vezmu to jedním vrzem fšechny najednou...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 07. lis 2018 22:13:31

honzam píše:Nechce se předvádět, chce si pochutnat. Ta lovecká strategie je dlouhé roky stejná a stále účinná.


Pavoučice nebo kudlanka? :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 07. lis 2018 22:18:40

Brahmám:
Ani rady, ani učení nejsou s to dát jakékoliv trvalé řešení.

Zůstávejte tiší a povstane ve vás mocná síla.


Snad si toho nevšimne....
To by pak byl velký průšvih....pro celou zeměkouli... :starik:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 07. lis 2018 22:19:42

Alaja píše:
honzam píše:Nechce se předvádět, chce si pochutnat. Ta lovecká strategie je dlouhé roky stejná a stále účinná.


Pavoučice nebo kudlanka? :lol:


Orchidejová kudlanka

https://zoomagazin.cz/kudlanky-kterych-mozna-jeste-neslyseli/

Zákeřné listy a květy

Poměrně populární skupinou jsou kudlanky, které imitují rostliny a jejich části pomocí barev nebo dokonce tvarem těla. Orchidejovou kudlanku (Hymenopus coronatus; Olivier, 1792) připomeneme snad jen pro jistotu, neboť je vlastně velmi populární. V chovech si své místo našly také jiné druhy květinových kudlanek, třeba ty z rodu Creobroter či Pseudocreobotra, které se zase pyšní fascinujícími barevnými vzory.


https://en.wikipedia.org/wiki/Hymenopus_coronatus
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 07. lis 2018 22:22:23

To je pravda, na FB občas vídávám fotky kudlanek všemožných tvarů i barev...

:lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 07. lis 2018 22:30:58

Úplně jsem to na poradně nepročítal. Myslím si, že Sarana uvedl slovo "ultimátní" ve významu "konečný" jako rovina parinirvány, tedy jako roviny, o které za života nemůžeme příliš diskutovat a sdílet o ní vlastní zkušenosti.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod armin » stř 07. lis 2018 22:33:11

V našich horách, dokonce už i na Kokořínsku, je čím dál tím více vlků. Pro ně takové kůzlátko... chřup chřup, mňam mňam...

Musíš se s tím roděním kůzlátek více snažit, aby bylo do čeho se zakousnout :thumb:

"Naše maminka má tenčí hlásek ..." :lol:

Hold když se spustíš s kozlem, je rodění a strach o kůzlátka nasnadě. A votom to je. To je příroda, realita, instinkty a s tím spojené příslušné "duchovní" pocity ;)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 07. lis 2018 22:41:31

honzam píše:Úplně jsem to na poradně nepročítal. Myslím si, že Sarana uvedl slovo "ultimátní" ve významu "konečný" jako rovina parinirvány, tedy jako roviny, o které za života nemůžeme příliš diskutovat a sdílet o ní vlastní zkušenosti.


Já se domnívám, že píše nejspíš o dharmakáje... :D
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 07. lis 2018 23:26:16

armin píše:V našich horách, dokonce už i na Kokořínsku, je čím dál tím více vlků. Pro ně takové kůzlátko... chřup chřup, mňam mňam...

Musíš se s tím roděním kůzlátek více snažit, aby bylo do čeho se zakousnout :thumb:

"Naše maminka má tenčí hlásek ..." :lol:

Hold když se spustíš s kozlem, je rodění a strach o kůzlátka nasnadě. A votom to je. To je příroda, realita, instinkty a s tím spojené příslušné "duchovní" pocity ;)

Doporučil bych Ti "Arashi No Yoru Ni". :D

https://www.csfd.cz/film/236410-arasi-no-joru-ni/komentare/
AngelLucy *****
Rozhodně příjemná pohádka o zakázaném kamarádství vlka a kůzlete, která dokáže roztát ledy snad v každém srdci ^_^ Přistihla sem se při koukání, že fandím hlavním hrdinům při každém nebezbečí, které jim hrozilo, jako malé dítě, a to mě svým způsobem nejen překvapilo, ale i potěšilo. Tak jednoduchý příběh s tak naivními dialogy, a přece mě dokázal dostat do dětské nálady už po prvním jejich setkání. Nakonec dávám hezkých 5 za ty scény s řekou, měsícem a nesmím ani zapomenout na poslední vlčí scénu ve sněhu! Více už by byl spoiler.. :P


https://www.genjipress.com/2010/04/stormy-night-arashi-no-yoru-ni.html
Obrázek
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod honzam » stř 07. lis 2018 23:28:24

Alaja píše:
honzam píše:Úplně jsem to na poradně nepročítal. Myslím si, že Sarana uvedl slovo "ultimátní" ve významu "konečný" jako rovina parinirvány, tedy jako roviny, o které za života nemůžeme příliš diskutovat a sdílet o ní vlastní zkušenosti.


Já se domnívám, že píše nejspíš o dharmakáje... :D

To si nemyslím, nepatří to k jeho škole.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dharmak%C3%A1ja

Dharmakája je v mahajánovém buddhismu termín, ...
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » stř 07. lis 2018 23:57:21

honzam píše:To si nemyslím, nepatří to k jeho škole.

:D

Buddhova nauka - Malá cesta - Theraváda


V průběhu čtyřiceti pěti let následujících po Buddhově osvícení byly Čtyři vznešené pravdy kostrou veškerého jeho učení a je tomu tak dodnes. Způsob jejich interpretace je vždy závislý na inteligenci žáků. To, že naše současné výklady dosti přesahují obzory lidí, kterým byla učení původně předávána, není na závadu, neboť právě přemýšliví lidé ze Západu, kteří hledají odpovědi, jsou dnes budoucností buddhismu.

Už první Buddhův výrok: "Existuje utrpení." je nutno lépe objasnit. Lidé, kteří tato slova slyší poprvé, je totiž někdy považují za depresivní. Různá náboženství víry prohlašují své bohy za jediné, za nejsilnější, nebo například říkají, že "Alláhova pomsta je neúprosná a nezná slitování". Ve srovnání s takovými teoriemi předchozí Buddhova slova nedávají slabým lidem pocit, že jsou součástí opravdu velké věci. Když se nad nimi ale lépe zamyslíme, zjistíme, že vedou přímo k nekonečnému štěstí. Jak?

Skoro všichni zapomínáme na to, že vše co prožíváme je podmíněno a přímo závisí na úrovni prožívání. Jsem lamou už dvacet let a za tu dobu jsem měl nesčetněkrát možnost pozorovat, že lidé berou neustále se měnící pocity velmi vážně, protože věří, že to co se vjejich mysli právě odehrává, je skutečné. Tato tendence není nijak závislá na jejich inteligenci. Buddhu samozřejmě nepotřebujeme k tomu, aby nám řekl, že někdy máme lepší a někdy horší dny, ale proto, aby nám řekl to, co nevíme. Bez něj postrádáme za všemi jevy ležící zrcadlo, ve kterém se všechny obrázky objevují, nepodmíněný stav vědomí, nejvyšší radost, která je neoddělitelná od plně fungující mysli.

Ve větě "Existuje utrpení," je tak obsažena veškerá neosvícená existence. Ve srovnání se stálou svěžestí bezčasové hry mysli se všechny ostatní prožitky zdají být povrchní. Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné, i ta nejkrásnější vlna je mnohem méně než samotný oceán.

Nyní vidíme, že první ze čtyř Buddhových Vznešených pravd tak pesimistická, jak by se na první pohled zdálo, není. Naopak je velice optimistická. Ten, kdo říká, že nezničitelná podstata mysli je dokonalejší než cokoliv, co jsme dosud zažili, nás činí nekonečně bohatými.

Buddhův druhý výrok "Utrpení má příčinu," také volá po nějakém inteligentním výkladu. Co může být přijatelnou příčinou všeho utrpení - od ostré bolesti po lehkou nudu nebo frustraci? Zcela určitě to není absolutní zlo nebo "ďáblové" dualistických náboženství víry. Díky absolutnímu působení zákona akce a reakce by něco absolutně zlého bylo odsouzeno k sebezničení. Buddha nachází jediného viníka utrpení a tím je základní nevědomost neosvícené mysli. Neosvícenou mysl můžeme přirovnat k oku, keré vidí vše vně i uvnitř, ale není schopno spatřit sebe sama. Buddha poukazuje na neschopnost mysli rozeznat, že pozorovatel, pozorovaný objekt i samotný akt pozorování, se vzájemně podmiňují a ve skutečnosti jsou částí stejného celku. Můžeme si být vědomi mnoha pomíjivých věcí, situací a stavů mysli, a dokonce je brát velmi vážně. Když ale začneme hledat vlastnosti toho, kdo vše prožívá, začne nám být jasné, jak málo zná mysl sebe samu. Příčinou podmíněného světa a všeho utrpení je právě tato základní nevědomost neosvícené mysli.

Iluze oddělení a dualistický pohled se objevují díky tomu, že naše mysl funguje jen zčásti. Ačkoliv vně ani uvnitř, nedokážeme nalézt nic stálého nebo trvajícího, prostorová podstata mysli - ten, kdo se dívá - vnímá sebe sama jako "Já" a to, co se v prostoru objevuje vnímá jako "tebe" nebo "něco odděleného". A přestože vše podmíněné se neustále mění a ve skutečnosti neexistuje, síla zvyku a hrubost smyslových vjemů působí, že bytosti věří v reálnost jevů.

Díky pocitu oddělení "já" a "ty", "tam" a "tady" se objevují základní rušivé emoce - lpění na tom co chceme, nechuť vůči tomu, co se považuje za nepříjemné a především zmatek. Lpění se pak mění ve chtění: snažíme se udržet si to, co máme rádi a nechuť přináší závist: toho, koho nemáme rádi, nechceme vidět šťastného. Ona základní nevědomost, prvotní příčina všech těžkostí, má na svědomí i vylučující, škodlivou formu pýchy. Ta se objevuje proto, že situaci, ve které se právě nacházíme, naše přátele, bohatství, krásu a úspěch považujeme za něco skutečného, a neuvědomujeme si vlastní neschopnost si to vše udržet a mít pod kontrolou. Existuje ale i jiný druh pýchy. Pýcha všezahrnující, jež by měla být stálým stavem jogínů. Pokud jsme v každé situaci schopni vidět potenciál, schopnosti a opravdovou podstatu všech bytostí, nacházíme se již v čisté krajině, od druhých se učíme a zároveň jim spontánně pomáháme.

Šest výše zmiňovaných rušivých emocí, objevujících se díky základní nevědomosti mysli, se může na různé způsoby spojovat do 84 000 kombinací. A ačkoliv se neustále mění, bereme je velmi vážně. Pokud nemeditujeme, nevidíme, že tu ještě před chvílí nebyly, za okamžik opět zmizí a i ve chvíli, kdy je prožíváme, se neustále mění. Nechápeme, že právě proto by bylo hloupé jim věnovat tolik naší energie. Místo toho jim dovolujeme řídit naše tělo, řeč i mysl, a tak neustále do našeho podvědomí i do světa zaséváme semínka budoucího utrpení a nevědomosti. Později, když tato semínka dozrají v podobě problémů, dáváme vinu svému okolí. Zapomínáme, že my sami jsme jedinou příčinou všeho, co se odehrává, a svádíme vše na společnost, rodinu, partnera nebo na to, na co si právě stěžují všichni ostatní. Místo toho, abychom využili vzácnou příležitost, jež nám umožňuje pochopit a změnit naše zvyky z nynějšího i minulých životů, znovu a znovu zaséváme semínka budoucí tísně a bolesti.

Buddhova třetí Vznešená pravda, ačkoliv byla vyřčena již před 2500 lety, dnes lidi ze Západu opravdu hluboce oslovuje. Buddha odvážně říká, že dosáhl "cíle". Plnou vahou své autority prohlašuje, že existuje "konec utrpení". Stav absolutní dokonalosti, který on sám nyní neustále prožívá. Poprvé v historii je tu něco "absolutního", opravdové útočiště, cíl o jehož dosažení mohou usilovat všechny bytosti. Všichni ti, kdo od té doby meditovali a řídili se správnými instrukcemi, částečně nebo zcela realizovali jeho nejvyšší vhled. Když rozpoznáme absolutní pravdu, že mysl je ve své podstatě vševědoucím, neohroženým prostorem, který neustále prožívá nejvyšší radost a že v každém jeho projevu se manifestuje aktivní soucit mimo koncept někoho, kdo něco dělá pro někoho jiného, vše je najednou plné významu a radosti. Osvícená mysl je jako Slunce, které samo ze sebe září a vše prozařuje.

V Sarnath, kde tuto událost stále ještě připomínají ruiny obrovské Stupy, vyznačila čtvrtá Buddhova Vznešená pravda směr jeho dalšího života i životů mnoha učitelů Dharmy až dodnes. Se slovy: "Existuje cesta ke konci utrpení," započal Buddha 45 let trvající nepřetržitou práci, jejíž cílem bylo osvobození všech bytostí. Obklopen množstvím zajímavých a inteligentních žáků mohl předat 84 000 učení, která se dnes zpřístupňují světu.

První skupina Buddhových žáků byli lidé s úzkou myslí, kterým šlo jen o vlastní prospěch. Jen těžko by byli schopni akceptovat následující Buddhova slova. Z tohoto důvodu bylo jeho učení o rozvoji mysli skrze tři úrovně a pět moudrostí zahrnuto do "Velké cesty" soucitu s druhými. Kromě ní ale ještě existuje nejvyšší Buddhovo učení, jež je nazýváno "Diamantová cesta". Esencí Diamantové cesty je naprostá přeměna všech aktivit těla, řeči i mysli. Začíná na úrovni konceptů a fixních ideí a vede k naprosté identifikaci se spontánní aktivitou osvícení. Zaměřuje se na rozvíjení čtyř druhů osvobozujících aktivit, jež se objevují díky realizaci osvíceného vhledu, a upevňuje přirozené vlastnosti mysli - neohroženost, spontánní radost a aktivní soucit. Jedno však mají všechny buddhistické stezky společné. Jediný rozdíl mezi Buddhou a kýmkoliv jiným vidí v tom, že Buddha všechny podmínky, jež je pro dosažení osvícení nutné naplnit již naplnil, zatímco neosvícené bytosti to musí teprve učinit.

http://mystickacesta.blog.cz/0801/buddh ... -theravada
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » čtv 08. lis 2018 2:12:29

honzam píše:Nechce se předvádět, chce si pochutnat. Ta lovecká strategie je dlouhé roky stejná a stále účinná.

1) Vyhlídne si chutného mladého samečka.

Díky tomu, že mnoho lidí včetně vostalpetra udělalo na poradně velký kus práce, má to teď ztížené a je nucená lovit v zahraničí, ale o to výživnější sousta tam nachází.

2) Přitáhne si ho předními končetinami opatřenými spoustou drobných ostnů.



3) Jana začne s okusováním hlavy.
PS:
Přisvojování si toho, co kdo v diskusi nebo v mailech napsal, to jí prý jde perfektně, sdělil mi kdosi před lety, než se na zdejších diskusích zcela odmlčel...

Znehodnotí věci, se kterými sameček v dobré víře přišel a postaví ho do role nevědomého, který se má od ní učit.


:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » čtv 08. lis 2018 2:13:15

Alaja píše:
No, podle toho, jak lapení samečci časem odpadávali z diskusí, by to tak nějak mohlo vypadat....

Jdu zapálit svíčku na jejich památku, stačí jedna, vezmu to jedním vrzem fšechny najednou...


:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » čtv 08. lis 2018 2:16:53

honzam píše:Pro Saranu bude obtížné prohlédnout a uvědomit si, že ta užitečnost se nachází někde jinde, než sám plánoval. Asi jediná efektivní obrana jak se neproměnit ve spárech Jany v užitečného hlupáka, který potřebuje pomoc, je změna pohlaví.


:koukam:

Proto jsi změnil pohlaví, Honzame?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Trini » čtv 08. lis 2018 2:39:06

Alaja píše:
Buddhova nauka - Malá cesta - Theraváda



První skupina Buddhových žáků byli lidé s úzkou myslí, kterým šlo jen o vlastní prospěch. Jen těžko by byli schopni akceptovat následující Buddhova slova. Z tohoto důvodu bylo jeho učení o rozvoji mysli skrze tři úrovně a pět moudrostí zahrnuto do "Velké cesty" soucitu s druhými.

http://mystickacesta.blog.cz/0801/buddh ... -theravada


:meditace: :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Alaja » čtv 08. lis 2018 5:44:20

Alaja píše:To je pravda, na FB občas vídávám fotky kudlanek všemožných tvarů i barev...

:lol:



Třeba tady...:

https://www.youtube.com/watch?v=6rx9LfN72LM

Cool Tropical Insects
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jednota s Ďáblem - na vlastní nebezpečí!

Příspěvekod Nic » čtv 08. lis 2018 12:06:02

honzam píše:Pro Saranu bude obtížné prohlédnout a uvědomit si, že ta užitečnost se nachází někde jinde, než sám plánoval. Asi jediná efektivní obrana jak se neproměnit ve spárech Jany v užitečného hlupáka, který potřebuje pomoc, je změna pohlaví.


Změna pohlaví nepomůže, výsledek je stejně zcela zcela bezpohlavní. Bez jakékoliv připoutanosti k tělu.

O Saranu se neboj, když je sám sebou, tak je na tom skvěle.

Obrázek
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků

cron