Projekce: charakter stínu

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 11:41:49

Trini píše:
Alaja píše:Kdybych mohla, tak bych zakázala přístup církví (jakékoli) k dětem, až do jejich plnoletosti. :donknow:

A hon by postupně ustal....


Řekla bych, že hon na církev u tebe plně uspěl. :lol:


Už dávno... :lol: Nejspíš už v mém mládí, když jsem zjistila, že mne pokřtili bez mého vědomí... :sek:
Přitom si nevzpomínám, že by někdo z rodiny byl věřící, že by chodil do kostela a nebo se doma modlil...o Bohu doma nikdo nemluvil. Tak proč mne museli dát vlastně pokřtít? Že by si to vyžadovalo veřejné mínění??
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 11:57:40

Alaja píše:
Trini píše:
Alaja píše:Kdybych mohla, tak bych zakázala přístup církví (jakékoli) k dětem, až do jejich plnoletosti. :donknow:

A hon by postupně ustal....


Řekla bych, že hon na církev u tebe plně uspěl. :lol:


Už dávno... :lol: Nejspíš už v mém mládí, když jsem zjistila, že mne pokřtili bez mého vědomí... :sek:


Já naštěstí pokřtěná nejsem, to už to vyšlo z mody. :lol: Ale moje rodiče samozřejmě pokřtění byli. Asi to byla hezká společenská událost a kmotřička nebo kmotříček dali slib, že se o pokřtěnce v připadě potřeby postarají, nebo ?

Alaja píše:Přitom si nevzpomínám, že by někdo z rodiny byl věřící, že by chodil do kostela a nebo se doma modlil...o Bohu doma nikdo nemluvil. Tak proč mne museli dát vlastně pokřtít? Že by si to vyžadovalo veřejné mínění??


Třeba to bylo přání některé z babiček nebo jiné příbuzné (ho), od kterého se očekávalo dědictví. :lol:
:donknow:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 12:07:51

Alaja píše:Přitom si nevzpomínám, že by někdo z rodiny byl věřící, že by chodil do kostela a nebo se doma modlil...o Bohu doma nikdo nemluvil.


Za komunismu to nebylo radno. Lidé, kteří to dělali, za těmi si došli. Moje známá - když jsem žila krátkou dobu na malém městě - mi vyprávěla, že chodila do kostela, ale učitelka jejího syna jí řekla, at to nedělá. Všechno se vědělo. :roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 12:12:07

Trini píše:Třeba to bylo přání některé z babiček nebo jiné příbuzné (ho), od kterého se očekávalo dědictví.


No nevím, pokřtěných vnuků a vnuček už měli na to dědění více než dost, u mne si už mohli dát pauzu. :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 12:16:00

Trini píše:
Alaja píše:Přitom si nevzpomínám, že by někdo z rodiny byl věřící, že by chodil do kostela a nebo se doma modlil...o Bohu doma nikdo nemluvil.


Za komunismu to nebylo radno. Lidé, kteří to dělali, za těmi si došli. Moje známá - když jsem žila krátkou dobu na malém městě - mi vyprávěla, že chodila do kostela, ale učitelka jejího syna jí řekla, at to nedělá. Všechno se vědělo. :roll:


Faráři měli seznam svých oveček, který museli předkládat na národním výboru? Nebo u vrat stála hlídka ze šedého moru a dělala si čárky? :P
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 12:19:19

Alaja píše:
Trini píše:Třeba to bylo přání některé z babiček nebo jiné příbuzné (ho), od kterého se očekávalo dědictví.


No nevím, pokřtěných vnuků a vnuček už měli na to dědění více než dost, u mne si už mohli dát pauzu. :lol:


Moje pražská babička dala svého syna, který byl jen o sedm let starší než já, pokřtít. Byla u Českobratrské církve. Do kostela nechodila, nemodlila se, v Boha zřejmě moc nevěřila, ale bylo v tom to "Co kdyby přece jen...". :lol: Vždyt se v tom narodila a vyrůstala, ve škole povinné náboženství. I moje rodiče měli ještě ve škole náboženství.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 12:20:29

Alaja píše: Nebo u vrat stála hlídka ze šedého moru a dělala si čárky? :P


Tak nějak.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 12:27:31

No, a my jsme pak vyrůstali v době, kdy bylo všechno jinak. Podívej, jak tě to poznamenalo. Soudruzi by měli radost, jak chceš církvi udílet zákazy. :lol:

Před 68-mým rokem, kdy se vše uvolnilo, nám třídní učitelka řekla, že by si každý inteligentní člověk měl přečíst bibli. Měla pravdu. Je dobré vědět, na čem se zakládá naše kultura.
;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 12:50:44

Trini píše:
Alaja píše: Nebo u vrat stála hlídka ze šedého moru a dělala si čárky? :P


Tak nějak.
:)



Teď jsem si uvědomila, že ty matriky na národních výborech byly provázány s církevní evidencí. Jinak by na rodném listě nebyla kolonka náboženského vyznání...a nebyla by pečlivě vyplňována....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 12:53:48

Trini píše:No, a my jsme pak vyrůstali v době, kdy bylo všechno jinak. Podívej, jak tě to poznamenalo. Soudruzi by měli radost, jak chceš církvi udílet zákazy. :lol:

Před 68-mým rokem, kdy se vše uvolnilo, nám třídní učitelka řekla, že by si každý inteligentní člověk měl přečíst bibli. Měla pravdu. Je dobré vědět, na čem se zakládá naše kultura.
;)



Spoustu věcí dítě dělat nesmí, dokud není plnoleté. Takže svou víru by si mělo vybrat také až v plnoletosti...když už po nějaké bude toužit.

Bibli jsem si v dospělosti přečetla, celou, ale že bych kvůli tomu musela být v církvi - to tedy ne. Ani omylem. Vždyť je to pouze dějepisná kniha a ještě jenom těch oblastí mimo naší republiku a evropský kontinent.....včetně záznamů kontaktů s mimozemšťany a jejich genetickým šlechtěním vybrané skupiny lidí... :starik:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 13:49:51

Alaja píše:

Spoustu věcí dítě dělat nesmí, dokud není plnoleté. Takže svou víru by si mělo vybrat také až v plnoletosti...když už po nějaké bude toužit.


Jako to dělají Jehovovi svědci? Pokřtění až v dospělosti?


Alaja píše:
Bibli jsem si v dospělosti přečetla, celou, ale že bych kvůli tomu musela být v církvi - to tedy ne. Ani omylem. Vždyť je to pouze dějepisná kniha a ještě jenom těch oblastí mimo naší republiku a evropský kontinent.....včetně záznamů kontaktů s mimozemšťany a jejich genetickým šlechtěním vybrané skupiny lidí... :starik:


Zajímavé. Já v bibli nevidím vůbec žádný dějepis, ale vznik naší etiky, morálních pravidel, podle kterých dodnes žijeme - nebo se snažíme žít.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 17:26:42

Alaja píše:
Trini píše:
Alaja píše: Nebo u vrat stála hlídka ze šedého moru a dělala si čárky? :P


Tak nějak.
:)



Teď jsem si uvědomila, že ty matriky na národních výborech byly provázány s církevní evidencí. Jinak by na rodném listě nebyla kolonka náboženského vyznání...a nebyla by pečlivě vyplňována....


Právě jsem se dívala: Na mém rodném listě žádná kolonka náboženského vyznání není. :donknow:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 18:46:14

Trini píše:Právě jsem se dívala: Na mém rodném listě žádná kolonka náboženského vyznání není.


Na mém ta kolonka je, jak jinak bych zjistila, že mne pokřtili, na manželovo rodném listě to bylo také.. i když byl trochu jiný.... ale narodili jsme se ve stejném roce..... :D
Asi jsi o dost mladší než já, takže na matrikách už museli mít v té době nové tiskopisy... :donknow:

PS: hmm, měli pak věřící nějaký ten doklad, o tom, že patří k nějaké církvi?
Naposledy upravil Alaja dne úte 26. bře 2019 18:51:58, celkově upraveno 1
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » úte 26. bře 2019 18:49:40

Trini píše:Jako to dělají Jehovovi svědci? Pokřtění až v dospělosti?


Asi tak nějak...


Trini píše:Zajímavé. Já v bibli nevidím vůbec žádný dějepis, ale vznik naší etiky, morálních pravidel, podle kterých dodnes žijeme - nebo se snažíme žít.


SZ je většinou ten dějepis. A ze SZ pochází přece desatero... morální pravidla.....které spousta lidí obchází, jak se dá... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod armin » úte 26. bře 2019 20:56:04

Co to řešíte, to o něčem vypovídá.
Ale když vás to baví...
Tak to právě, že vás to baví, o něčem vypovídá.
:)
Nebo ne?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » úte 26. bře 2019 21:29:05

Alaja píše:
PS: hmm, měli pak věřící nějaký ten doklad, o tom, že patří k nějaké církvi?


U mého druhého manžela se to jmenuje rodný a křestní list - dohromady. On byl pokřtěněj. Je tam uvedeno, kdo ho křtil i porodní asistentka. :roll: Ale kmotra zapomněli vyplnit.
:)
P.S. Jeho maminka mi vyprávěla, že jeho kmotr se zabýval astrologii a hned mu tedy udělal horoskop.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Eva Nada » úte 26. bře 2019 22:05:35

armin píše:Co to řešíte, to o něčem vypovídá.
Ale když vás to baví...
Tak to právě, že vás to baví, o něčem vypovídá.
:)
Nebo ne?

Ono to nemusí vyloženě bavit, nějaké téma... třeba jako ty jsi psal, že tě něco bavilo, teď tě to nebaví (takto napsané je to nešťastně napsané a povrchní, podobně, jako když o své manželce napíšeš, že je chytrá)...

Téma, kterému se věnujeme, v nás nějak žije a chce být zviditelněno a přes písmenka, díky možnosti to sem (nebo jinde) dát, se (téma) zviditelní a my s ním můžeme dál nějak pracovat..., co nám to dovolí...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Eva Nada » úte 26. bře 2019 22:13:22

Např. zde se rozvinulo téma sexuálního zneužití, zneužívání, téma křesťanství, církve (autority), morálky..., zásad...

S tím souvisí i používání alkoholu, drog, no a tak... :-)

Jinak teda já osobně nevěřím, že by armin holdoval alkoholu více, než je zdrávo (sem tam sklenička vína...) :-), na to je velký suchar a moralista.... :-), spíše chtěl opět vyprovokovat k nějaké šťavnaté diskuzi... :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod honzam » úte 26. bře 2019 23:23:49

armin píše:Co to řešíte, to o něčem vypovídá.
Ale když vás to baví...
Tak to právě, že vás to baví, o něčem vypovídá.
:)
Nebo ne?

Mě baví tohle ... "Vrať se do stínu!" :D

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod honzam » stř 27. bře 2019 1:58:03

Nic píše:
adiuv píše:K čemu vede zametání stínů pod koberec?

Čím více to v sobě ukrýváme, tím víc korektivních zkušeností nás čeká. A naopak, jakmile nějaké své stínové téma zpracujeme, z našeho života postupně mizí.

Chceme-li dospět ke skutečné svobodě, nezbývá nám než převzít odpovědnost a přizpůsobit se platným principům bytí.

Carl Gustav Jung: já + stín = Bytostné Já.

Aby mohlo dojít k tolik žádoucí individuaci a seberealizaci, nezbývá nám než naši vědomou, světlou stránku s onou naší temnou a nevědomou propojit.



A co se stane když se světlo spojí s temnotou?
Co se stane, když do temných koutů vpustíš světlo?
Když Boha, který stvořil všechno dobré, vpustíš na místo osobní mysli, která ví, co je dobré a zlé?

Zůstane ještě nějaký stín?

Zmíněná rovnice o propojení (prostém sečtení) může dobře sloužit na úrovni psychologických návodů pro lepší život. Oblast duchovní směřující k překročení lidské existence operuje se složitější matematikou. V případě odevzdání své osoby utrpení ostatních bytostí by to mohlo vypadat takhle:

rovnice.png
rovnice.png (10.38 KiB) Zobrazeno 5888 krát

Výsledkem je vyšší Já vzniklé umocněním já existencí utrpení, Stínové Já realizované díky existenci stínu všech bytostí.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 28 návštevníků

cron