Projekce: charakter stínu

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 6:03:35

Trini píše:
Nic píše:
Čí prioritou?


Tohle je výborná otázka, když se na ni najde pravdivá odpověď, tak všechny stíny rázem zmizí.

Zmizí představa ega, zmizí iluze oddělenosti od osvíceného Bytí, zmizí to, co vrhá v mysli stíny, to, co by mohl být nějakým stínem dotčeno.

Zmizí tím pádem i potřeba se stíny jakkoliv zaobírat.


A zůstává jen vševědoucí osvícené duchovní ego, které je přesvědčené, že pro něj představa ega zmizela :lol: , a se stíny zametenými pod koberec. ;)

Tohle už je snad jasné každému - neexistujícímu. :roll: :lol:

:)


I když je jasné, kdo jsi a čím to všechno je?

Opravdu?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 6:13:34

adiuv píše:K čemu vede zametání stínů pod koberec?

Čím více to v sobě ukrýváme, tím víc korektivních zkušeností nás čeká. A naopak, jakmile nějaké své stínové téma zpracujeme, z našeho života postupně mizí.

Chceme-li dospět ke skutečné svobodě, nezbývá nám než převzít odpovědnost a přizpůsobit se platným principům bytí.

Carl Gustav Jung: já + stín = Bytostné Já.

Aby mohlo dojít k tolik žádoucí individuaci a seberealizaci, nezbývá nám než naši vědomou, světlou stránku s onou naší temnou a nevědomou propojit.



A co se stane když se světlo spojí s temnotou?
Co se stane, když do temných koutů vpustíš světlo?
Když Boha, který stvořil všechno dobré, vpustíš na místo osobní mysli, která ví, co je dobré a zlé?

Zůstane ještě nějaký stín?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 6:26:33

Dlouhá cesta, zušlechťování svého ega vrhajícího stín, nevede k cíli. Čím víc bude dobré, tím větší kontrast bude s těmi, kteří tak dobří nejsou. A ani když si vezme na sebe kontrast negativity, aby těm druhým v té negativitě nebylo tak zle, k ničemu to nevede, existence sama se pak jeví jako zlá.

Náhle, když už jste nic nechtěli a ani nemohli chtít a na všechno naprosto rezignovali, náhle je tu světlo vyšší a jasnější než kdykoli jindy a vaše meditace se změní v koncentraci, koncentrace v kontemplaci a kontemplace v duchovní jas. Tak jsem to zažil kdysi já sám, a proto vím, o čem mluvím. A právě tak to zažil i můj dobrý přítel. Co mu zbývalo? To, co je příznačné pro tuto situaci, totiž změnit taktiku. Odložit, ba přímo zavrhnout dosavadní evoluční postup dlouhé cesty, na které dosud pracoval tolik trapných let, a nastoupit krátkou duchovní cestu uvědomění. Uvědomění si toho, čím odjakživa člověk je - svého vlastního božství.
E. Tomáš


Funguje krátká cesta, kterou popisuje Drtikol. Nechat to, co ví, co je zlé, zmizet a vpustit na své místo skutečný Zdroj všeho, tedy Lásku, Boha, kterému je jasné, že tvoří jen vše dobré.

František Drtikol: A viděl Bůh, že je to dobré

A viděl Bůh, že je to dobré – tím jsem tedy začal. Tedy, já nemám právo Mu kritizovat Jeho Dílo, nebo hanět neb tím opovrhovat. Tím jsem si ohromně zjednodušil celou moji cestu. Tedy jsem začal považovat vše za dobré, neb On to učinil.

Svět na cimpr campr

Abych od uvažování přešel k jistotě, začal jsem o věcech, které mne potkávaly, myslet znovu, oprošťovat a jak já říkám, zapustil jsem to do Jeho Božského Světla. A On mi to vracel objasněné, osvětlené Jeho Moudrostí. Z toho mi přišlo poznání: přestal jsem myslet na Něj a začal jsem myslet Jím, jednat Jím, mluvit Jím. Přestal jsem jít cestou k Němu a rázem jsem se postavil na Jeho stanovisko.

Byla to naprostá katastrofa. Celý svět, celé mé vědění, celé mé já se rozbilo na cimpr campr, že z toho byl úplný otřes, zemětřesení. A tu jsem poznal v okamžiku, jak je to hrozně jednoduché k Němu dojít. Prostě – vyhodit sebe sama, celou dušičku i s tělem, se vším, s myšlenkami, s vůlí, s touhou, plány, se všemi ctnostmi a nectnostmi, hříchy a dobrými skutky – to jest změnit vědomí, přestat mít vědomí lidské, vědomí oddělenosti, dvojnosti a dosadit na trůn Jeho Vědomí.

Bůh je stav

Ten večer, když to přišlo, v okamžiku jsem viděl, poznal, cítil, prožil najednou, co je to Bůh Otec, Bůh Matka, Bůh Syn, Bůh Duch svatý. Byl jsem v tu chvíli všechno najednou. Prožívaje to celé, nejkrásnější přitom bylo, že jsem se na to díval, jako bych stál nad tím vším. A tu jsem poznal, že To, co se dívá na to vše, je ryzí Božství a že Bůh Otec, Matka, Syn a Duch svatý jsou jen vlastnosti Božství, kterými tvoří vše. Tak je to ohromně jednoduché.

Viděl jsem, že není začátku, není konce, není minulosti ani budoucnosti, že je jen věčné T E Ď. – Hříchy se smyly samy sebou. Viděl jsem, že jsem nikdy nehřešil, že to, co jsem považoval za hřích bylo jen moje vědomí, moje myšlenky, mé stanovisko. A smyl jsem karmu. Nebyla. – Byl to blesk, který mě zasáhl. Viděl jsem, že když přestanu myslit osobnostně a dosadím Jeho Vědomí, tak počne sám od sebe Jeho Život a Jeho Vědomí působit. A viděl jsem, co je Boží Chudoba, že v Něm nic není, že v Něm nic nemáme hledat. Nic takového, co se může vymyslit, co se může pociťovat, nýbrž že je Božství onou Příčinou toho všeho a že zůstanu vždy nedotčen vším tím děním, že zůstanu divákem, ať se děje, co se děje.

A tu přišla koruna všeho – totiž že Bůh je stav. Stav naprostého Nic, kteréž je Vše, které Spočívá Samo v Sobě, které Sama Sebe v Sobě poznává. Vše, co jsem nemohl pochopit v evangeliu, v Bhagavad Gítě, vše to se mi ujasnilo. A byl jsem vše a vše jsem žil, právě, že jsem byl absolutní Nic.

A tak vířilo při plném vědomí, při pokuřování viržinčička Poznání. To zaseté sémě začalo růst a žít. A žije dodnes.

František Drtikol

Výňatek z poslední vůle Františka Drtikola

"Jinak hleďte co nejdříve na moji formu zapomenout, ale nezapomeňte, co jsem vás všechny učil. Slova, která jsem mluvil, ať ve vás obživnou. Jinak mě nikde nehledejte - jsem všude - také tedy ve vás - v Učení."
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » sob 23. bře 2019 7:39:43

Nic píše:Funguje krátká cesta, kterou popisuje Drtikol. Nechat to, co ví, co je zlé, zmizet a vpustit na své místo skutečný Zdroj všeho, tedy Lásku, Boha, kterému je jasné, že tvoří jen vše dobré.


Nejdřív musí být jedinec usměrněn dlouhou cestou, aby ta krátká pak mohla konečně fungovat.

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 8:02:31

Alaja píše:
Nic píše:Funguje krátká cesta, kterou popisuje Drtikol. Nechat to, co ví, co je zlé, zmizet a vpustit na své místo skutečný Zdroj všeho, tedy Lásku, Boha, kterému je jasné, že tvoří jen vše dobré.


Nejdřív musí být jedinec usměrněn dlouhou cestou, aby ta krátká pak mohla konečně fungovat.

:meditace:


To je ta věc, za kterou se Eduard Tomáš v Pamětech mystika svým žákům omlouvá, říká, že to dřív nevěděl.

Osvícení neprobíhá v čase.

Proto dlouhá cesta nemůže vést k cíli.

"Chci se vás na něco zeptat.

Chci se zeptat každého jednoho z vás:

Věříte doopravdy ve svém srdci, že můžete být již teď úplně bez pochybností Pravou Přirozeností?

Věříte doopravdy ve svém srdci, že tento váš život je určen pro Svobodu?

Věříte doopravdy ve svém srdci, že je možné teď a tady, dnes, to mít úplně vyjasněné?"

Mooji


Obrázek
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » sob 23. bře 2019 8:20:30

Nic píše:To je ta věc, za kterou se Eduard Tomáš v Pamětech mystika svým žákům omlouvá, říká, že to dřív nevěděl.


Krátká cesta nastane sama od sebe, když ta dlouhá cesta dozraje. Ovšem tohle platí za normálních okolností, kdy jedinec netuší, že nějaká dlouhá či krátká cesta existuje.
Vše ostatní je porušení oné přirozené dlouhé cesty...

To pro změnu píšu já, sama za sebe... :meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod armin » sob 23. bře 2019 8:46:39

Alaja píše:
Krátká cesta nastane sama od sebe, když ta dlouhá cesta dozraje. Ovšem tohle platí za normálních okolností, kdy jedinec netuší, že nějaká dlouhá či krátká cesta existuje.
Vše ostatní je porušení oné přirozené dlouhé cesty...

To pro změnu píšu já, sama za sebe... :meditace:

Mám stejnou zkušenost :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli armin za tento příspěvek:
Alaja

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 9:05:11

Alaja píše:To pro změnu píšu já, sama za sebe..


To "sama za sebe" které by bylo něčím jiným, než cokoliv ostatního, na té krátké cestě zcela zmizí.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » sob 23. bře 2019 9:06:01

Nic píše:
Trini píše:
T

A zůstává jen vševědoucí osvícené duchovní ego, které je přesvědčené, že pro něj představa ega zmizela :lol: , a se stíny zametenými pod koberec. ;)

Tohle už je snad jasné každému - neexistujícímu. :roll: :lol:

:)


I když je jasné, kdo jsi a čím to všechno je?



Běž si za nějakým probuzeným, když stále hledáš odpovědi.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » sob 23. bře 2019 9:10:45

Alaja píše:
Nic píše:To je ta věc, za kterou se Eduard Tomáš v Pamětech mystika svým žákům omlouvá, říká, že to dřív nevěděl.


Krátká cesta nastane sama od sebe, když ta dlouhá cesta dozraje.


Podle Nisargadatty je to také tak.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Trini za tento příspěvek:
Alaja

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » sob 23. bře 2019 9:16:58

Nic píše:
Alaja píše:To pro změnu píšu já, sama za sebe..


To "sama za sebe" které by bylo něčím jiným, než cokoliv ostatního, na té krátké cestě zcela zmizí.



:D To sotva....kdo jiný, než ten "sám za sebe", by pak mohl přinést zprávu o tom, že krátká cesta proběhla? Vždy to bude jen já, ego....které v době krátkého splynutí stojí mlčky v koutě a čeká, až odtamtud zase vypadne a vrátí se zpátky, aby mohlo všem ostatním vyprávět, co zažilo...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » sob 23. bře 2019 9:24:20

Alaja píše:
Nic píše:
Alaja píše:To pro změnu píšu já, sama za sebe..


To "sama za sebe" které by bylo něčím jiným, než cokoliv ostatního, na té krátké cestě zcela zmizí.



:D To sotva....kdo jiný, než ten "sám za sebe", by pak mohl přinést zprávu o tom, že krátká cesta proběhla? Vždy to bude jen já, ego....které v době krátkého splynutí stojí mlčky v koutě a čeká, až odtamtud zase vypadne a vrátí se zpátky, aby mohlo všem ostatním vyprávět, co zažilo...


Jo, je to vždy osobní já, které o něčem může vyprávět.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Trini za tento příspěvek:
Alaja, Lída

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 9:33:51

Přirozeností Já je přirozenost poznání – ne přirozenost osoby, která věří v rozdílnosti a je proto oddělenou individualitou. Objekty se stanou viditelné pouze proto, že jim mysl dává tvar. ´Vy´ jenž posloucháte a ´Já´, co mluví, jsou neoddělení. Není mezi námi žádný rozdíl.

Nisargadatta Maharadž
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » sob 23. bře 2019 9:37:45

V přitomnosti probuzeného může dojít ke krátkodobému stavu rozšířeného vědomí, kdy je najednou jasné to, co bylo předtím zcela nepochopitelné. Když se toho chopí duchovní ego, tak začne být přesvědčené, že je osvícené. Potom je z toho akorát show typu "osvícení v pěti minutách" a podobné nesmysly.

Když se to v tichu nenechá dozrát, tak je to nanic.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » sob 23. bře 2019 9:41:32

Nic píše:
Přirozeností Já je přirozenost poznání – ne přirozenost osoby, která věří v rozdílnosti a je proto oddělenou individualitou. Objekty se stanou viditelné pouze proto, že jim mysl dává tvar. ´Vy´ jenž posloucháte a ´Já´, co mluví, jsou neoddělení. Není mezi námi žádný rozdíl.

Nisargadatta Maharadž


Vědomí v klidu, vědomí v pohybu, no a? O tom pořád píše Lída a ty nic z toho nechápeš.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Trini » sob 23. bře 2019 9:43:33

Trini píše:
Nic píše:
Přirozeností Já je přirozenost poznání – ne přirozenost osoby, která věří v rozdílnosti a je proto oddělenou individualitou. Objekty se stanou viditelné pouze proto, že jim mysl dává tvar. ´Vy´ jenž posloucháte a ´Já´, co mluví, jsou neoddělení. Není mezi námi žádný rozdíl.

Nisargadatta Maharadž


Vědomí v klidu, vědomí v pohybu, no a? O tom pořád píše Lída a ty nic z toho nechápeš.
:)


P.S. To nic nemění na tom, že mluvit se dá jen v tom, co ty nazýváš sen. ;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » sob 23. bře 2019 10:23:24

Alaja píše:
Nic píše:
Alaja píše:To pro změnu píšu já, sama za sebe..


To "sama za sebe" které by bylo něčím jiným, než cokoliv ostatního, na té krátké cestě zcela zmizí.



:D To sotva....kdo jiný, než ten "sám za sebe", by pak mohl přinést zprávu o tom, že krátká cesta proběhla? Vždy to bude jen já, ego....které v době krátkého splynutí stojí mlčky v koutě a čeká, až odtamtud zase vypadne a vrátí se zpátky, aby mohlo všem ostatním vyprávět, co zažilo...


Použití krátké cesty v době, kdy ještě není dlouhá cesta ukončena, je dost nevhodné.
Na dlouhé cestě jsou totiž postupně přirozeně zpracovávány překážky, které tomu probuzení brání.
Při předčasném použití krátké cesty jsou dosavadní překážky uměle zatlačovány do pozadí, ale nejsou zpracovány, eliminovány, takže se pak, po proniknutí za clonu, radostně vrátí do hmotného světa a jásají, že jsou osvícené...tudíž povolené.... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Lída

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » sob 23. bře 2019 10:29:50

A vůbec, k čemu je to osvícení vlastně dobré?
To nemůžou být lidé na sebe hodní a laskaví i bez toho osvícení?


Takhle to vypadá ve světě, že to osvícení je vhodné jen k vytahování se nad neosvícenými...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Nic » sob 23. bře 2019 11:43:43

Alaja píše:A vůbec, k čemu je to osvícení vlastně dobré?

K čemu je dobré světlo? Že v něm stíny beze stopy zmizí, zmizí potřeba nějaké stíny řešit. Zmizí temná stránka reality a zůstává jen skutečnost, která je boží, tedy Boží království, ke kterému je vše přidáno.

To nemůžou být lidé na sebe hodní a laskaví i bez toho osvícení?

Všichni jsou Láskou, pro kterou je láska-vost přirozená, jenže ve tmě to není vidět.

Takhle to vypadá ve světě, že to osvícení je vhodné jen k vytahování se nad neosvícenými...

Ve temnotě, v říši stínů, se to tak může jevit, že je tady někdo, kdo se má čím vytahovat.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Projekce: charakter stínu

Příspěvekod Alaja » sob 23. bře 2019 12:01:14

Nic píše:
Alaja píše:
A vůbec, k čemu je to osvícení vlastně dobré?

K čemu je dobré světlo? Že v něm stíny beze stopy zmizí, zmizí potřeba nějaké stíny řešit. Zmizí temná stránka reality a zůstává jen skutečnost, která je boží, tedy Boží království, ke kterému je vše přidáno.

Když je jeden oslněný, tak také houbelec kolem sebe vidí.... :donknow:
To nepokládám za vysvětlení toho, k čemu je osvícení dobré...


Nic píše:
To nemůžou být lidé na sebe hodní a laskaví i bez toho osvícení?

Všichni jsou Láskou, pro kterou je láska-vost přirozená, jenže ve tmě to není vidět.

Potkala jsem dost hodných a laskavých lidí - a ti o nějakém osvícení či Božím království nikdy nemluvili a dokonce ani o ničem duchovním... :donknow:


Nic píše:
Takhle to vypadá ve světě, že to osvícení je vhodné jen k vytahování se nad neosvícenými...

Ve temnotě, v říši stínů, se to tak může jevit, že je tady někdo, kdo se má čím vytahovat.

Když je jeden oslněný, tak pak nevidí ani ty své vlastní stíny.... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Lída, Trini

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron