Základy vadžrajány

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » pon 11. úno 2019 22:29:29

Trini píše:Jako žena s velkým Ž?

I kdeže, měl by začít pěkně pomalu. Pro začátek by stačilo, kdyby se narodil jako chudá holka v nějaké zapadlé tibetské vesnici s nezvyklými manželskými tradicemi, třeba takovými..:

Mnohomužství, Tibet

Patří mezi nejzvláštnější a nejméně časté formy manželství. Ve světovém měřítku se vyskytuje asi u 1% populace. Bratrská polyandrie nebo odborně nazývaná polyandrie má své kořeny především v Tibetu, ale vyskytuje se i u Eskymáků a Indiánů. U místních, zejména rolnických vrstev, bývá zvykem, když se bratři dělí o jednu manželku. Hlavní slovo při uspořádání sňatku mají rodiče, bez jejich souhlasu se manželství uzavírají opravdu málokdy. Potomci, zejména ženy, nemají do výběru partnerů a sňatku vůbec co mluvit. Nejdominantnější bývá logicky nejstarší bratr, i když vztahová hladina mezi bratry a manželkou by měla být rovnoměrná, tedy sexuální aktivity, jakož i city, musí být mezi všemi v harmonii. Právě toto pravidlo nebo spíše nutnost neupřednostňovat jednoho před druhým bývá nejčastějším zdrojem rodinných konfliktů a hádek.

Problémů se však najde více. Nutné je zmínit věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším bratrem a společnou manželkou, který může leckdy způsobovat bouřlivé nálady. Nejlehčí není ani výchova příchozích potomků, protože všichni bratři musí mít s každým dítětem rovnovážný vztah. Žádné nesmí favorizovat. Jak vůbec tato, mírně řečeno podivná metoda vznikla, se dosud vedou spory. Podle některých zdrojů byla polyandrie vynalezena jako nástroj k udržení porodnosti, podle jiných byl důvodem nedostatek žen. Na čem se však jistě všichni shodneme je, že řešení mnohomužství nabízí ekonomické odlehčení nižších vrstev, a proto ho i místní obyvatelé dodnes praktikují. Poslední dobou je však velmi použitelné i u majetnější obyvatel, zejména vlastnících půdy, kteří tak nemusí svůj majetek mezi syny dělit.

https://refresher.cz/37948-Bratri-delic ... svet-nezna


:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » úte 12. úno 2019 20:19:27

:koukam:


https://www.youtube.com/watch?v=su3rg3h ... AJCNl9NrUk

Petr Chobot - o Míle a Eduardovi Tomášovi, Bratislava 22.1.2019
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

První místo odpočinku

Příspěvekod armin » sob 23. úno 2019 11:08:15

Mám dojem, že dost duchovňáků i aktivních duchovních učitelů - např. Mooji, Adyashanti, Tolle a další jaksi spočívají, těží a rozvíjejí jen ten poklidný a blažený stav, který je dosažen, dostaneme-li se za myšlenky. A na tomto stavu rozvíjejí různé interpretace skutečnosti a své působené na veřejnosti.

Ve svém kurzu Jogy Velkého Symbolu (JVS) pan Tomáš nazval tento stav "prvním místem odpočinku".

"...Představuje již dosti značný pokrok na duchovní cestě, když se můžeme podívat tváří v tvář vlastním myšlenkám, neboť to znamená, že již nemůžeme nevědomě sklouznout v jejich proudu a že se tedy jimi nedáme nadále trpně unášet jako třeba již tolikrát před tím. Stali jste se konečně aspoň na chvíli jejich vládci, krátce řečeno pozorovateli. Pozorovateli pozorovatele tohoto světa.

A to je první významný krok na duchovní cestě, který přináší další duchovní výsledky. Cvičící totiž odhalí z vlastní zkušenosti, co mu až dosud stálo v cestě. Odhalí, co mu brání poznat sama sebe. Poznal nepřítele a proto bude jeho zápas ode dneška daleko snazší. Je to pochopitelné. Jak mohl s úspěchem zápasit s něčím, co neznal?
„Teď právě jsem odhalil zloděje, který mi krade štěstí!“, zvolal vidéžský král Džanaka, když se mu podařilo dostat se na chvíli do klidu a z tohoto klidu pozorovat své myšlenky. „Zatočím s ním energicky“, pravil radostně svému duchovnímu vůdci mudrci Aštavakrovi.

Ano, podařilo se mu dostat se na chvíli do klidu, odkud jedině možno pozorovat i pochopit pohyb. To je ten Archimédův pevný bod - klid mysli. Je to ostatně velmi příjemný a odpoutaný stav, který bývá často provázen silným pocitem blaženosti. To ovšem zase často svádí k domněnce, že už jsme se stali kdoví jak pokročilí. Na to ale pozor! Pokrok tu je, ale zdaleka ne ještě konečný. JVS nazývá ¨tento stav „prvním místem odpočinku“. On totiž skutečně přináší s sebou příjemný pocit odpočinku, který však může být méně informovaným žákem zaměněn snadno za konečný stav vnitřního osvobození. Žák se totiž dostal z trvalého mentálního neklidu do stavu relativního klidu a rozdíl obou zkušeností je pro necvičenou mysl příliš veliký."
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: První místo odpočinku

Příspěvekod Nic » sob 23. úno 2019 12:59:38

armin píše:To ovšem zase často svádí k domněnce, že už jsme se stali kdoví jak pokročilí.


Ano, představa jakékoliv osobní pokročilosti je představou ega, tedy je připoutaností k představě osoby.

Teprve, když je jasné, že je všechno jedním, je i jasné, že jakékoliv osobní duchovní pokročení je jen sen, iluze.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » pon 25. úno 2019 22:51:42

armin píše:Ano, podařilo se mu dostat se na chvíli do klidu, odkud jedině možno pozorovat i pochopit pohyb. To je ten Archimédův pevný bod - klid mysli. Je to ostatně velmi příjemný a odpoutaný stav, který bývá často provázen silným pocitem blaženosti. To ovšem zase často svádí k domněnce, že už jsme se stali kdoví jak pokročilí. Na to ale pozor! Pokrok tu je, ale zdaleka ne ještě konečný. JVS nazývá ¨tento stav „prvním místem odpočinku“. On totiž skutečně přináší s sebou příjemný pocit odpočinku, který však může být méně informovaným žákem zaměněn snadno za konečný stav vnitřního osvobození. Žák se totiž dostal z trvalého mentálního neklidu do stavu relativního klidu a rozdíl obou zkušeností je pro necvičenou mysl příliš veliký."


Blaženost sem, blaženost tam.... :D

To já raději to průzračné bezbarvé světlo meditace, s ním mi bylo vždy krááásně.....a jak jsem si v jeho společnosti vždy nádherně odpočinula a nabrala energii do dalšího dne... :D
Ale je fakt, že jsem si dlouho myslela, že v tom světle už není dál co objevovat, ale nakonec se ještě něco našlo... nebo spíš, ono si to našlo mne.... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod armin » pon 11. bře 2019 20:18:31

Alaja píše:
To já raději...


Málo kdo hledá Pravdu, ať je jaká je.
Většina hledá a užívá si to, co raději...
To je přirozeným měřítkem žádoucího, lhostejného a nežádoucího.

Je to tedy bohužel stále jen ego, jeho duchovnost, světla, pohledy na věc atd.
Mám dojem, že například Vostál tu svoji "duchovnost" takhle už i u sebe začíná vidět a nestydí se za to. A to je dobrý základ (si tu sebe-potvrzovací hru na duchovnost a osvícení uvědomit) pro skutečný duchovní pokrok. Do té doby se zdá, že není kam jít, že už to přece je - jak snadné, spontánní osvícení, blaho, láska, Já, nedualita a pod.
A šup se s tím svým duchovním maňáskem na net, na přednášky, videa, satsangy atd. se předvádět :lol:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Trini » pon 11. bře 2019 22:20:39

armin píše:
Alaja píše:
To já raději...


Málo kdo hledá Pravdu, ať je jaká je.
Většina hledá a užívá si to, co raději...
To je přirozeným měřítkem žádoucího, lhostejného a nežádoucího.



Vypadá to, že se raději staráš, co dělají ostatní, než abys konečně hledal a našel tu svoji pravdu. :roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Trini » pon 11. bře 2019 22:23:06

Trini píše:
armin píše:
Alaja píše:
To já raději...


Málo kdo hledá Pravdu, ať je jaká je.
Většina hledá a užívá si to, co raději...
To je přirozeným měřítkem žádoucího, lhostejného a nežádoucího.



Vypadá to, že se raději staráš, co dělají ostatní, než abys konečně hledal a našel tu svoji pravdu. :roll:


Ale to, že si dokážeš sám sobě poděkovat, je fakt super - egoistický. :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod armin » úte 12. bře 2019 7:18:04

Trini píše:
Ale to, že si dokážeš sám sobě poděkovat, je fakt super - egoistický. :lol:


To jsem taky teď valil oči. Asi jsem se překlikl, když jsem chtěl opravit komentář.

Ale na druhou stranu se říká, "Dobré zboží se chválí samo" tak proč ne? :lol:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Nic » úte 12. bře 2019 7:21:05

armin píše:
Alaja píše:
To já raději...


Málo kdo hledá Pravdu, ať je jaká je.
Většina hledá a užívá si to, co raději...
To je přirozeným měřítkem žádoucího, lhostejného a nežádoucího.

Je to tedy bohužel stále jen ego, jeho duchovnost, světla, pohledy na věc atd.
Mám dojem, že například Vostál tu svoji "duchovnost" takhle už i u sebe začíná vidět a nestydí se za to. A to je dobrý základ (si tu sebe-potvrzovací hru na duchovnost a osvícení uvědomit) pro skutečný duchovní pokrok. Do té doby se zdá, že není kam jít, že už to přece je - jak snadné, spontánní osvícení, blaho, láska, Já, nedualita a pod.
A šup se s tím svým duchovním maňáskem na net, na přednášky, videa, satsangy atd. se předvádět :lol:


Důvod, proč se nenalézá Pravda, pravé Já, které je tím Božským, které je vším, proč se nenalézá blaho celistvosti a žije se stále ve snu iluze oddělenosti, kde stále něco chybí, kde každé dobro je vyváženo stejným množstvím zla, je právě přesně tohle:

Pravda se hledá v těch druhých skrz filtr mysli, skrz představu, že se o nich ví, co je na nich špatně a tím se živí iluze oddělenosti.

Pravda se hledá v čase a prostoru, ale ona je zatím mimo čas a prostor, je v Tobě, když jsi nejmenší z nejmenších, když nejsi nic a Tvé srdce otevřela láska a důvěra k ní.

Pak se objevuje i prozírání v náruči Boží milosti, která Ti nabízí slova probuzených, satsangy, videa, texty, které pronikají do Tvého nitra, kde v Tobě rezonují s Pravdou.

V okamžiku poznávání, kdo jsi, mizí všechny starosti, trápení, strachy.

A co by zůstávalo jiného, než užívání si toho?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod armin » úte 12. bře 2019 7:31:23

Trini píše:Vypadá to, že se raději staráš, co dělají ostatní, než abys konečně hledal a našel tu svoji pravdu. :roll:


Hledám a nacházím, ale ne "tu svoji" pravdu. A díky tomu lépe vidím, co to vlastně někteří duchovňáci vlastně hledají, k čemu tíhnou a v čem případně opravdu hledající Pravdu dělají chybu.

Člověk by se neměl starat jen o sebe, myslet jen na sebe. To samo je jednou z překážek na duchovní cestě.
I když se často říká (když se nám nelíbí co nám druhý o nás říká): "Starej se o sebe", "Nenavážej se do mě" atd. Chráníme si tím těžce vydobyté a iluzorní sebevědomí.
:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Trini » úte 12. bře 2019 9:57:40

armin píše:
Trini píše:Vypadá to, že se raději staráš, co dělají ostatní, než abys konečně hledal a našel tu svoji pravdu. :roll:


Hledám a nacházím, ale ne "tu svoji" pravdu. A díky tomu lépe vidím, co to vlastně někteří duchovňáci vlastně hledají, k čemu tíhnou a v čem případně opravdu hledající Pravdu dělají chybu.

Člověk by se neměl starat jen o sebe, myslet jen na sebe. To samo je jednou z překážek na duchovní cestě.
I když se často říká (když se nám nelíbí co nám druhý o nás říká): "Starej se o sebe", "Nenavážej se do mě" atd. Chráníme si tím těžce vydobyté a iluzorní sebevědomí.
:)


Jo, raději se staráš, jak to druzí dělají - podle tebe - špatně. A ještě se jim snažíš rafinovaně namluvit, že to co děláš, je správné. Přesně tak to dělala jak inkvizice, tak komunisté i dnešní multigenderoví globalisté. Pořád to samé dokola - ovlivnovat a manipulovat druhé k obrazu svému.

Máš svůj názor na duchovní cestu a děláš si své představy o pravdě - ok. Ale snažíš se to prosazovat jako všeobecnou pravdu - a to i tak, že když ostatní tvůj osobní názor nechtějí jako všeobecnou pravdu uznat, tak si začneš vymýšlet podivné argumenty, že se mýlí, posmíváš se jim nebo je dokonce urážíš.

Tudy cesta opravdu nevede...

Zkus jít do pokory a nebo aspon do skromnosti.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » úte 12. bře 2019 10:43:23

armin píše:
Alaja píše:
To já raději...


Málo kdo hledá Pravdu, ať je jaká je.
Většina hledá a užívá si to, co raději...
To je přirozeným měřítkem žádoucího, lhostejného a nežádoucího.

Je to tedy bohužel stále jen ego, jeho duchovnost, světla, pohledy na věc atd.
Mám dojem, že například Vostál tu svoji "duchovnost" takhle už i u sebe začíná vidět a nestydí se za to. A to je dobrý základ (si tu sebe-potvrzovací hru na duchovnost a osvícení uvědomit) pro skutečný duchovní pokrok. Do té doby se zdá, že není kam jít, že už to přece je - jak snadné, spontánní osvícení, blaho, láska, Já, nedualita a pod.
A šup se s tím svým duchovním maňáskem na net, na přednášky, videa, satsangy atd. se předvádět :lol:


:D

A víš, jaká by byla nuda na internetových duchovních diskusích, kdyby tam psali jen ti, co tu pravdivou Pravdu znají? A žádní, co věří v jinou Pravdu, by neexistovali? :P
Vlastně, oni by tam nepsali ani ti pravdivě osvícení, nebylo by proč. A ani by neexistovalo tisíce nejrůznějších knih o duchovnu, stačila by přece jedna jediná, ta Pravdivá.

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » úte 02. dub 2019 1:11:22

armin píše:Představ si sama sebe jako nejvyšší Jogické ztělesnění ženského principu Absolutna! A to se všemi jeho tvořivými, to je ženskými aspekty.



Vy se učíte mentálně pracovat v tom červeném světle Absolutna, nebo s tím červeným světlem Absolutna, ...,?
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod armin » úte 02. dub 2019 16:05:49

Alaja píše:
armin píše:Představ si sama sebe jako nejvyšší Jogické ztělesnění ženského principu Absolutna! A to se všemi jeho tvořivými, to je ženskými aspekty.



Vy se učíte mentálně pracovat v tom červeném světle Absolutna, nebo s tím červeným světlem Absolutna, ...,?


Smyslem této vizualizace, prožitku těla, je probudit tělo, tj. probudit obsahy nevědomí, stín atd. Přivést je postupně do vědomí a zde je zpracovat - přijmout, pochopit, dovyřešit atd.
Nevědomí se totiž promítá do těla, do jeho jednotlivých částí, vytváří jeho oddělenost od vědomí, masitost, neprostupnost, neživost (pařezovitost) neprůzračnost, případně způsobuje nemoci.
Čirá prázdnota uvnitř a červený zářící povrch je osvědčená barva, ladící s vášní, láskou, protože aby vizualizace tělo opravdu probouzela, musí být prováděna s vášní, celým srdcem.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » úte 02. dub 2019 17:13:44

armin píše:Smyslem této vizualizace, prožitku těla, je probudit tělo, tj. probudit obsahy nevědomí, stín atd. Přivést je postupně do vědomí a zde je zpracovat - přijmout, pochopit, dovyřešit atd.
Nevědomí se totiž promítá do těla, do jeho jednotlivých částí, vytváří jeho oddělenost od vědomí, masitost, neprostupnost, neživost (pařezovitost) neprůzračnost, případně způsobuje nemoci.
Čirá prázdnota uvnitř a červený zářící povrch je osvědčená barva, ladící s vášní, láskou, protože aby vizualizace tělo opravdu probouzela, musí být prováděna s vášní, celým srdcem.


Aha. Takže vy nepracujete v tom červeném průzračném světle. Stále mne totiž zajímá, kdo tak mentálně pracuje....červené světlo prázdného prostoru a v něm třeba písmo, černé....sem tam některá má vize byla od těchto lidí či bytostí....

Vizualizace je docela zajímavá praxe. Taky jsem si s ní kdysi dost vyhrála... :D
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » čtv 04. dub 2019 1:30:54


Mahamudra Upadéša

Vzdávám úctu prvotní moudrosti!

Mahamudru nelze ukázat;
Ale ty, s oddaností ke guruovi, který ovládáš asketické praxe,
A jsi trpělivý v utrpení, Naropo,
Vezmi si do srdce, můj šťastný studente.

Poslouchej!

Pohlédni na přirozenost světa,
Nestálou jak přelud, nebo sen,
Jedno ani druhé neexistuje.
Proto od světa odstup a odhoď světské žádosti.

Opusť služebnictvo i rodinu, co působí vášeň a agresi.
Medituj o samotě, vzdálen a v ústraní.
Spočiň ve stavu ne-meditace.
Když dosáhneš stavu ne-dosahování, dosáhneš mahamudry.

Samsára je malicherná, působí vášeň a agresi.
Všechno co tvoříme je bez podstaty, tu hledej v konečném.
Cestou myšlení nelze pochopit transcendentální mysl.
Cestou činu nelze objevit význam ne-činění.

Když uskutečníš stav transcendentální mysli a ne-činění,
Odetni kořen mysli a ponech vědomí v prvotním stavu.
Nech vyjasnit zkalenou mysl jak vodu.
Nehledej jak zastavit projekce, ať samy se usadí.
Bez přijímání a odmítání budeš osvobozen v mahamudře.

Když odetneš kořeny stromu,
Uvadne listí a odpadne.
Když odetneš kořen mysli,
Odpadne mentální činnost.

Jediná pochodeň zažene
Temnotu shromážděnou po tisíce kalp.
Jediný záblesk zářivé mysli
Rozpustí závoj karmických nečistot.

Kdo to nechápe,
Ať upne svou pozornost na dech.
Koncentrační praxí
Uklidní mysl, ať přirozeně spočine.

Když pozoruješ prostor,
Je bez hranic i středu.
Když mysl pozoruje mysl,
Zastaví se mentální činnost a spočineš v ne-myšlení.
Poznáš tak probuzenou mysl - nejvyšší bodhičitu.

Páry tvoří oblaka a vanou oblohou;
Nikdo nezná jejich cestu a rozpuštění.
Stejně tak se rozplynou vlny myšlenek,
Když mysl vnímá mysl.

Prostor je bez tvaru a barvy;
Je neměnný a bez odstínu.
Stejně tak zářivá mysl je bez tvaru a barvy;
Nedotčená ctností ani neřestí.

Čistou a zářivou esenci slunce
Nelze zastřít temnotou na tisíce kalp.
Stejně tak zářivou podstatu mysli
Nelze zastřít na dlouhé kalpy samsáry.

Ačkoliv se prostor jeví jako prázdný,
Nelze jej popsat.
Stejně tak se mysl jeví jako zářivá,
Pojmenování ale nepotvrzuje existenci.
Prostor je bez lokality
A mysl v mahamudře nikde neprodlévá.

Beze změn, volně spočiň v prvotním stavu;
Tvá pouta bez pochyb odpadnou.
Esence mysli je jako prostor;
Není nic co by neobsáhla.

Ať jsou pohyby těla jen přirozené,
Zastav tlachání, ať je tvá řeč jen ozvěnou.
Bez mysli, poznáš dharmu skoku.

Tělo je bez podstaty, jak dutý bambus.
Mysl je esencí prostoru, bez místa pro myšlenky.
Nech ji volně spočinout; nedrž ji, ale ať též nebloudí.
Mysl bez záměru a cíle - to je mahamudra.
Dosažení tohoto - to je nejvyšší osvícení.

Přirozenost mysli je zářivá, bez objektu vnímání.
Ve stavu ne-meditace dosáhneš stavu buddhy.
Meditací o ne-meditaci dosáhneš probuzení.

Toto je nejvyšší náhled - co překračuje dualitu.
Toto je nejvyšší náhled - bez bloudící mysli.
Toto je nejvyšší čin - bez úsilí.
Když neznáš naději ani strach, dosáhl jsi cíle.

Nezrozená alája je bez návyků a nezastřená.
Nech mysl spočinout v nezrozeném stavu;
bez rozdílu mezi meditací a ne-meditací.
Když projekce vyčerpají mysl,
Je dosažen nejvyšší náhled - beze všech omezení.

Nespoutaná a hluboká je nejvyšší meditace.
Samo-existující a bez úsilí je nejvyšší čin.
Samo-existující a bez úsilí je konečný výsledek.

Zpočátku je mysl jak bouřlivá řeka.
Pak už jen řekou co teče zvolna.
Nakonec soutokem, jak setkání matky a syna.

Stoupenci tanter, prážnaparamity,
Vináji, súter a jiných náboženství -
Se svými texty a filosofickými dogmaty,
Nespatří zářivou mysl.

Ne-mysl, obyčejná a bez žádostí,
Tichá a samo-existující,
Je jak vlna vody.
Zářivost zastírá jen vznikající žádost.

Pomyšlení na sliby porušuje samáju.
Bez prodlévání, vnímání a bloudění před absolutnem
Jsi svatý student, pochodeň co rozhání temnotu.

Bez žádostí a prodlévání v krajnostech,
Poznáš dharmy všech učení.

Tímto úsilím se osvobodíš od vězení samsáry.
Touto meditací spálíš závoj karmických nečistot.
Proto jsi nazýván "Pochodní učení".

I ignoranty bez oddanosti k učení,
Můžeš zachránit před tonutím v řece samsáry.

Je smutné že bytosti trpí v nižších říších.
Kdo se chce osvobodit od utrpení, ať hledá moudrého gurua.
S jeho požehnáním pak osvobodí svou mysl.

S karma - mudrou poznáš jednotu radosti a prázdnoty.
Sjednocení vhodných prostředků a znalostí přinese požehnání.
Sjednoť to a vytvoř mandalu.
Umísti to kam to patří, ať prostoupí to tvoje tělo.

Bez žádostí - poznáš jednotu radosti a prázdnoty.
Získáš dlouhý život bez stáří a vzejdeš jak úplněk.
Staneš se zářícím a s dokonalou silou.
Když dosáhl jsi nižších siddhi, hledej ta konečná.
Ať toto poučení o mahamudře zůstane v srdcích všech šťastných bytostí.


http://osviceni.unas.cz/buddhismus/maha ... mudra.html
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod Alaja » úte 30. dub 2019 12:16:17

Alaja píše:Aha. Takže vy nepracujete v tom červeném průzračném světle. Stále mne totiž zajímá, kdo tak mentálně pracuje....červené světlo prázdného prostoru a v něm třeba písmo, černé....sem tam některá má vize byla od těchto lidí či bytostí....


Našla jsem to....je to chemické nebe alchymistů.....vypadá to na to, že ještě pár alchymistů v tomto věku existuje....

...toto nebe je nesmírné a zahaluje prostory purpurovým světlem, ve kterém lze rozeznat jeho hvězdy a jeho Slunce....

Fulcaneli
Tajemství katedrál
str.22


...Nuže, černá je kořen a původ ostatních barev...
...
Bílá barva následuje po černé,
žlutá po bílé a
červená po žluté.

Fulcaneli
Tajemství katedrál
str.102
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Základy vadžrajány

Příspěvekod armin » úte 30. dub 2019 14:54:07

Z poradny:
Návštěvník píše:
"I když po celý život pošetilý s moudrým pobývá, nepozná Dhammu, tak jako lžíce neokusí chuť polévky.

I když pouhý okamžik vnímavý člověk s moudrým pobývá, rychle pozná Dhammu, tak jako jazyk okouší chuť polévky."

Buddha
:)


:obed:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Tibetský buddhismus

Příspěvekod armin » stř 15. kvě 2019 17:43:02

Našel jsem perfektní dokument o tibetském buddhismu a jeho historii
Je to dost dlouhé, ale koho zajímají seriozní informace a detailní přehled, tak tomu doporučuji si to přečíst.
Je to zde: https://theses.cz/id/4z9xlx/Diplomov_prce_-__Meditan_praxe_v_tibetskm_buddhismu.pdf
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků