Inflace ega

Inflace ega

Příspěvekod adiuv » sob 05. led 2019 12:30:03

Inflace ega

Tento prapodivný termín můžeme jednoduše nahradit slovem nafoukanost, v rámci našeho tématu duchovní nafoukanost; speciálně hrozí po tzv. vrcholných zážitcích, nebo když se člověku aktivují archetypální obsahy jeho vlastní psyché. Během sebepoznání či i nezávisle na něm se mohou aktivizovat a zvláště pro nepřipravenou mysl může jít o těžko zvladatelný proces.

Může se z nás kupříkladu stát přemoudřelá osobnost, která vidí do hlubin, pobaveně se soucitným úsměvem shlíží na hemžení nevědomých lidiček a udílí moudré rady, kudy chodí. Přes tuto novou osobnost člověk žije, odtržen od méně zářivých, ale mnohdy autentičtějších částí sebe sama, které ovšem nikam nezmizí, ale zatlačeny do opozice, do stínu, probublávají často nepříjemnými projevy.

Je to past, do níž může spadnout a často padá hledající na nelehké cestě sebepoznání. Pokud ovšem člověk upřímně a opravdově pokračuje, má dobrou šanci ji prokouknout, opustit naleštěný sebeobraz a výšiny bohorovnosti a stát se více uzemněným, realistickým.

Duchovní pýcha dříve či později přivodí pád, zhroucení slonovinové věže. Čím vyšší je, tím bolestivější.


http://psychologie.cz/rozcesti-duchovni-pouti/

Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod armin » sob 05. led 2019 16:23:12

„…ego může všechno obrátit ve svůj prospěch, a to dokonce i spiritualitu. Ego se neustále snaží ovládnout duchovní učení a použít je ve svůj prospěch. Učení se chápe jako nějaká vnější věc, vnější vzhledem ke „mně“, jako filosofie, kterou je třeba napodobit. Ve skutečnosti se nechce s učením ztotožnit nebo se jím stát. Takže když náš učitel hovoří o vzdání se ega, snažíme se toto vzdání se ega napodobit. Jenom povrchově provádíme náležitá gesta, ale ve skutečnosti nechceme obětovat žádnou část našeho způsobu života. Stávám se obratnými herci, před pravým významem učení si hrajeme na hluchoněmé a nacházíme určité pohodlí v tom, že předstíráme, jak sledujeme cestu. Kdykoliv začneme pociťovat nějakou nesrovnalost nebo konflikt mezi svou aktivitou a učením, okamžitě pojmeme situaci takovým způsobem, že je konflikt zahlazen. Vykladačem je ego v roli duchovního rádce. Situace je podobná zemím, kde je církev oddělena od státu. Jestliže politika státu se odcizuje učení církve, pak téměř automatická reakce krále spočívá v tom, že jde k hlavě církve, ke svému duchovnímu rádci, a požádá ho o požehnání. Hlava církve pak vypracuje nějaké ospravedlnění státní politiky a dá jí svoje požehnání pod záminkou, že král je ochránce víry. Individuální mysl pracuje tímto způsobem velice hladce, neboť ego je obojím, jak králem, tak hlavou církve.“

„Je důležité vidět, že hlavní prvek každé duchovní praxe je vykročení mimo byrokracii našeho ega. Znamená to vykročení mimo neustálou touhu našeho ega po vyšším, duchovnějším, transcendentálnějším poznání, po spokojenosti, náboženství, síle, soudnosti a po čemkoliv jiném, zvláštním, co ego hledá. Musíme z duchovního materialismu vykročit ven. Když z něho nevykročíme, když jej ve skutečnosti praktikujeme, tak nakonec zjistíme, že jsme ovládáni obrovskou sbírkou duchovních cest. Můžeme mít pocit, že tyto duchovní sbírky jsou velice cenné. Vždyť jsem tolik studovali.“

„Něco jsme se naučili a něčeho jsme dosáhli, věříme, že jsme nashromáždili spoustu poznání. Ale přesto, když jsme tím prošli, je zde pořád něco, čeho bychom se měli vzdát. Je to úplně nepochopitelné. Jak se to mohlo stát ? To je zcela nemožné! Ale naštěstí je to tak. Naše obrovské sbírky znalostí a zkušeností jsou pouze součástí předvádění se našeho ega, ukázkou velkolepé kvality ega. Ukazujeme a chlubíme se světu, a když to děláme, tak utvrzujeme sami sebe, že existujeme zdravě a bezpečně, jako „duchovní lidé“.

Z knihy CH. Trungpy "Protnutí duchovního materialismu"
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=272&t=2837&p=50844&hilit=trungpa#p50844
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod adiuv » sob 05. led 2019 16:39:00

Inflace

Nadutost, nabubřelost vědomí. Inflace se projevuje přeceňováním vlastní důležitosti. Průvodním kompenzačním jevem inflace jsou pocity méněcennosti.

Naduté vědomí je vždy egocentrické a vědomé si jen své vlastní přítomnosti. Je neschopné učit se z minulosti, neschopné chápat současné dění a neschopné dělat správné závěry pro budoucnost. Je hypnotizováno samo sebou, a proto ani nedovolí se sebou hovořit. Je proto odkázáno na katastrofy, které ho v případě nutnosti usmrtí. Inflace paradoxně znamená, že vědomí se stane nevědomým. Tento případ nastává, když se vědomí přesytí obsahy nevědomí a ztratí schopnost rozlišovat, tuto nezbytnou podmínku veškerého uvědomění.

Nerozumějme pod tím ovšem stav vědomé domýšlivosti. O ten zdaleka vždy nejde. Člověk si tohoto stavu totiž vůbec nebývá vědom přímo, v nejlepším případě může jeho přítomnost odhalovat z nepřímých symptomů. K tomu patří také to, co o nás může soudit bližší okolí. Inflace totiž zvětšuje slepou skvrnu v oku.

http://jung.sneznik.cz/soubor_slovnik/s ... nflace.htm
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 17:23:14

Z toho co píšete by to platilo na ty nejvyšší svaté, mystiky. Dokonce i na Krista a jeho učedníky. Znáte Nový zákon do detailu?
Také tu chybí vůle Boha, tohle jsou jen úvahy hříšných a omylných lidí. Co když to Bůh vidí jinak? Což se na to nikdo nechce zeptat? A proč ne?
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod Eva Nada » sob 05. led 2019 17:33:34

intago píše:Z toho co píšete by to platilo na ty nejvyšší svaté, mystiky. Dokonce i na Krista a jeho učedníky. Znáte Nový zákon do detailu?
Také tu chybí vůle Boha, tohle jsou jen úvahy hříšných a omylných lidí. Co když to Bůh vidí jinak? Což se na to nikdo nechce zeptat? A proč ne?

Jak s tebou souzní, nebo nesouzní tento zenový příběh?


Otec jezuita William Johnston píše o tom, že když se zdržoval v japonském zenovém klášteře, mistr se ho ptal na metodu, podle níž medituje.
Johnston odpověděl, že tiše, beze slov, myšlenek, obrazů nebo idejí sedí v přítomnosti Boží.
Mistr se zeptal, zda je jeho Bůh všude, a když Johnston odpověděl kladně, zeptal se ho mistr, zda je "zcela zahalen do Boha".
Johnston řekl, že ano. "A to prožíváte?" zeptal se mistr. Johnston řekl, že ano.
"Výborně, výborně," řekl mistr, "jen tak dál. Časem zjistíte, že Bůh zmizí a zůstane jenom Johnston."
Johnstona tato poznámka šokovala, protože mu zněla jako popření všeho toho, co mu bylo svaté. Proto mistrovi řekl:
"Bůh nezmizí. Ale možná Johnston, a potom zůstane už jenom Bůh."
"Ano, ano," opáčil mistr usmívaje se. "To je totéž. Tak jsem to myslel."
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 17:55:03

Nesouzní. U zenu jsem také byl. Ale rozebírat to tu nechci, nelíbilo by se vám to, co jsem zjistil...
Spíš odkazuji na filmy z životů mystiků, abyste věděli, jaké problémy všichni mají s nepochopením okolí:
https://uloz.to/!hbvDhYXUb/faustina-sk-1994-avi a její kniha https://uloz.to/!pniQyxpE/sr-faustina-k ... cek-sk-doc a život této svaté https://uloz.to/!GpKKowdc/vize-zivot-hi ... u-2009-avi
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod adiuv » sob 05. led 2019 18:01:34

armin píše: "Člověk třeba má nějaký zážitek, něco se mu jakoby rozjasní ... Třeba zažije nekonečnej prostor, nebo zažije rozšířený vědomí, a teď si myslí "to je ONO, teď jsem to zažil... " Nebo zažije nějakou nekonečnou lásku, nějaký blažený pocit, nějaký blaho...

Já tohle vidím jako neštěstí: mysl, která není na tohle připravená, to ve svý hlavě postaví na piedestal, a prosazuje to, jako že to je ONO, že to ví, protože to mu přináší benefit, je to jeho útočiště. A začne to hlásat, má to jako oporu... "


Saša Hendruk


Starobylá učení, která kdysi bývala přístupná jen několika vyvoleným, dnes objevuje víc lidí než kdy dřív. V tom ale spočívá ta past. I duchovno se může snadno stát jen jednou z mnoha vrstev našeho pancíře. Místo aby nám umožnilo otevřít se životu, může nás od něj dokonce ještě více odříznout.

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... em-zivote/


Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod Eva Nada » sob 05. led 2019 18:06:59

intago píše:Nesouzní. U zenu jsem také byl. Ale rozebírat to tu nechci, nelíbilo by se vám to, co jsem zjistil...
Spíš odkazuji na filmy z životů mystiků, abyste věděli, jaké problémy všichni mají s nepochopením okolí:
https://uloz.to/!hbvDhYXUb/faustina-sk-1994-avi a její kniha https://uloz.to/!pniQyxpE/sr-faustina-k ... cek-sk-doc a život této svaté https://uloz.to/!GpKKowdc/vize-zivot-hi ... u-2009-avi

neznám...., problémy jsou, když se příliš tlačí na pilu, ale to tlačil i Ježíš..., někdy je to silnější, než já...

Mě by zajímalo, co si myslíš o zenu, mě je jeho zkrátka (zenu) docela blízká, málo slovy, které jsou ponejvíce činy, tě dostane k pochopení...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 18:08:05

adiuv píše:
armin píše: "Člověk třeba má nějaký zážitek, něco se mu jakoby rozjasní ... Třeba zažije nekonečnej prostor, nebo zažije rozšířený vědomí, a teď si myslí "to je ONO, teď jsem to zažil... " Nebo zažije nějakou nekonečnou lásku, nějaký blažený pocit, nějaký blaho...

Já tohle vidím jako neštěstí: mysl, která není na tohle připravená, to ve svý hlavě postaví na piedestal, a prosazuje to, jako že to je ONO, že to ví, protože to mu přináší benefit, je to jeho útočiště. A začne to hlásat, má to jako oporu... "


Saša Hendruk


Starobylá učení, která kdysi bývala přístupná jen několika vyvoleným, dnes objevuje víc lidí než kdy dřív. V tom ale spočívá ta past. I duchovno se může snadno stát jen jednou z mnoha vrstev našeho pancíře. Místo aby nám umožnilo otevřít se životu, může nás od něj dokonce ještě více odříznout.

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... em-zivote/



To je jen nepochopení. Duchovní zážitek má velký význam, změní život člověka, odtrhne ho nod hloupého materialismu, ale nelze čekat, že se hned stane osvíceným. První krok je důležitý hodně.
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 18:09:43

Eva Nada píše:
intago píše:Nesouzní. U zenu jsem také byl. Ale rozebírat to tu nechci, nelíbilo by se vám to, co jsem zjistil...
Spíš odkazuji na filmy z životů mystiků, abyste věděli, jaké problémy všichni mají s nepochopením okolí:
https://uloz.to/!hbvDhYXUb/faustina-sk-1994-avi a její kniha https://uloz.to/!pniQyxpE/sr-faustina-k ... cek-sk-doc a život této svaté https://uloz.to/!GpKKowdc/vize-zivot-hi ... u-2009-avi

neznám...., problémy jsou, když se příliš tlačí na pilu, ale to tlačil i Ježíš..., někdy je to silnější, než já...

Mě by zajímalo, co si myslíš o zenu, mě je jeho zkrátka (zenu) docela blízká, málo slovy, které jsou ponejvíce činy, tě dostane k pochopení...

Znal jsem pár lidí a výsledky neměl žádný... Když to nikam nevede, k čemu to je? Ale varoval jsem tě... :D A důvody, proč jim to nešlo, ani buddhismus ne, znám, ale zas bych je nerad popisoval. :D
Naposledy upravil intago dne sob 05. led 2019 18:13:41, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod Eva Nada » sob 05. led 2019 18:12:01

No jo, no, on bude problém v těch "výsledcích"...., tady se míjíme... :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 18:16:45

Eva Nada píše:No jo, no, on bude problém v těch "výsledcích"...., tady se míjíme... :-)

Spousta lidí, i můj táta, a jeho žena si hráli na duchovní celý život. Psali, překládali, přednášeli. Ale po osmdesáti se na to oba vykašlali a bylo jim nepříjemné, když jsem o duchovních otázkách mluvil. Takže jaké výsledky? Kdo to má dobré u Boha, tak to musí být vidět. Bůh totiž dává dary ducha, charismata... ;)
Za ing Vackem jsem s kámošem léta chodil na meditace, jezdili jsme k nim i na chatu, ale nic božského původu jsem u něj nikdy nezaznamenal, jen vyčteniny... kompilace...

Proto radím začátečníkům, nečtěte furt, naučte se komunikaci s Bohem. Jinak zůstanete celý život jen u recitace mýtů z knih...
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod adiuv » sob 05. led 2019 18:41:31

intago píše:
Eva Nada píše:No jo, no, on bude problém v těch "výsledcích"...., tady se míjíme... :-)

Proto radím začátečníkům, nečtěte furt, naučte se komunikaci s Bohem http://www.channeling.net Kurzů na webu je moc a pak zajděte na hol.dýchání třeba holos.cz abyste Ho viděli a prožili. Jinak zůstanete celý život jen u recitace mýtů z knih...


Tak člověk reaguje na ostatní účastníky diskuse, když mu úplně chybí pokora. Je to opravdu neštěstí, protože dřív nebo později ho postihnou odpovídající karmické důsledky.
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 18:42:54

Paradox byl, když mi Bůh v meditacích ukazoval, že On je ten největší egoista! :koukam: Vše co chce se děje a tak jak On chce. A to vždy ve Věčnosti. A nikdo na Něj nemá! :o
Ale pak vidíte, že vlastně ani nemůže jinak dělat než dělá... a kdybyste namítli, proč je na zemi tolik zlého, zeptal by se vás, co znamená symbol monády ;)
Harmonie Dokonalosti je tak silná, až člověka ohromí a padá na kolena...
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 18:45:31

adiuv píše:
intago píše:
Eva Nada píše:No jo, no, on bude problém v těch "výsledcích"...., tady se míjíme... :-)

Proto radím začátečníkům, nečtěte furt, naučte se komunikaci s Bohem http://www.channeling.net Kurzů na webu je moc a pak zajděte na hol.dýchání třeba holos.cz abyste Ho viděli a prožili. Jinak zůstanete celý život jen u recitace mýtů z knih...


Tak člověk reaguje na ostatní účastníky diskuse, když mu úplně chybí pokora. Je to opravdu neštěstí, protože dřív nebo později ho postihnou odpovídající karmické důsledky.

Koukám na duchovní scénu přes 50 let a tohle je to nejlepší, co mohu poradit. Vnucuju snad někomu něco?
Býval jsem pilotem, jezdil na koni, surfu i na kajaku. Ve všech sportech jsme si vyměnovali zkušenosti. Je na tom něco špatně? proč to není i v duchovních otázkách?
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod adiuv » sob 05. led 2019 18:48:53

adiuv píše:
intago píše:
Eva Nada píše:No jo, no, on bude problém v těch "výsledcích"...., tady se míjíme... :-)

Proto radím začátečníkům, nečtěte furt, naučte se komunikaci s Bohem http://www.channeling.net Kurzů na webu je moc a pak zajděte na hol.dýchání třeba holos.cz abyste Ho viděli a prožili. Jinak zůstanete celý život jen u recitace mýtů z knih...


Tak člověk reaguje na ostatní účastníky diskuse, když mu úplně chybí pokora. Je to opravdu neštěstí, protože dřív nebo později ho postihnou odpovídající karmické důsledky.

intago píše:Koukám na duchovní scénu přes 50 let a tohle je to nejlepší, co mohu poradit. Vnucuju snad někomu něco?
Býval jsem pilotem, jezdil na koni, surfu i na kajaku. Ve všech sportech jsme si vyměnovali zkušenosti. Je na tom něco špatně? proč to není i v duchovních otázkách?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Někdy je - na chvíli - docela zábavné sledovat, co všechno "ví" vševědoucí ego a neustále to doporučuje ostatním, i když se ho vůbec na nic neptali.

Ještě že existují diskuse, kde vševědoucí duchovní ego může tuhle svou potřebu spokojeně vypouštět... Jinak by muselo vypouštět páru doma nebo v práci - a to by mohl být i docela velký průser


:ahoj2:
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 19:26:04

Přitom název fora je zcela jasný :D
Obsah fóra ‹ Inspirace k sebepoznání a rozvoji ‹ Úvahy a zamyšlení
takže jen reaguji na název debaty :happy:
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod armin » sob 05. led 2019 19:55:44

intago píše:Paradox byl, když mi Bůh v meditacích ukazoval, že On je ten největší egoista! :koukam: Vše co chce se děje a tak jak On chce. A to vždy ve Věčnosti. A nikdo na Něj nemá! :o


To, co ti v meditacích ukazovalo co výše píšeš, je typický Bůh, kterého si stvořilo ego k obrazu svému (proto je největším egoistou - tvým vzorem). Zkrátka si povídáš jenom se svojí vysněnou superbudoucností, která by zcela naplňovala ty nejvyšší potřeby ega, dokonalé sebepotvrzení. Všechno se to naštěstí odehrává jenom ve tvé hlavě.
Horší bude, až ti ten tvůj Bůh poradí, abys někoho zabil - ve jménu Boha. I to se stává.

Staneš se větší a ještě větší, až budeš největší na celém světě :lol:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod Trini » sob 05. led 2019 20:09:21

intago píše:Paradox byl, když mi Bůh v meditacích ukazoval, že On je ten největší egoista! :koukam: Vše co chce se děje a tak jak On chce. A to vždy ve Věčnosti. A nikdo na Něj nemá! :o


To Bůh po tobě chce, abys ostatním říkal, že cesta k němu vede přes channeling, holotropní dýchání, braní drog atd.?

P.S. Podle mne bys měl s těmito technikami aspon na čas přestat, zklidnit se a znovu přehodnotit ty informace, které jsi dostal.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Inflace ega

Příspěvekod intago » sob 05. led 2019 20:23:04

To je furt dokola, už mne to nebaví po stopadesáté to někomu vysvětlovat. :(
První zážitek toho, co lidi totálně převyšuje, mi Bůh dal v r.1992. Komunikaci s Ním jsem se naučil o rok později. To, co dělám já a mí přátelé není nic neznámého, dělali to šamané, zasvěcenci různých mysterii, učedníci Krista a mnozí mystikové středověku i současnosti. Knih o tom je moc.
Uživatelský avatar
intago
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř 02. led 2019 7:38:37
Poděkoval: 0
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: armin, Google Adsense [Bot] a 15 návštevníků