Intimní vztah

Intimní vztah

Příspěvekod armin » úte 12. úno 2019 12:21:18

Žít s někým koho milujeme, se všemi radostmi a nároky, které to přináší, je jedním z nejlepších prostředků duchovního růstu. K opravdovému probuzení ale dochází na pohřebišti, kde si přiznáme svoje zranění, strachy a iluze a pracujeme s nimi, říká John Welwood.

K zamilování dochází obvykle v určitém období, charakteristickém nadšením a okouzlením. Pocity a záblesky krásy druhé osoby a naše srdce, které se tomu otevírá, vyvolávají pocit absolutní lásky, směs otevřenosti a vřelosti. Toto spojení bytostí odhaluje čisté zlato v našem srdci, vlastnosti jako je krása, potěšení, úžas, hlubokou vášeň a laskavost, štědrost, jemnost a radost.

Otevření se druhému ale vyplaví na povrch také všelijaké podmíněné vzorce a překážky, které mají tendenci toto spojení uzavřít: naše nejhlubší zranění, lakota a beznaděj, nejhorší strachy, nedůvěra a ty necitlivější emoční spouštěcí body. Jak se vztah vyvíjí, zjistíme obvykle, že nemáme úplný přístup k tomu nejlepšímu v nás a zůstává to uzavřené v našich podmíněných vzorcích. Naše láska začne uvadat.

Důležité je si uvědomit, že všechna ta emoční a psychologická zranění, která si z minulosti neseme, mají v podstatě něco společného v tom, že jsme se necítili dostatečně milováni. Došlo k tomu už v prvních vztazích - s těmi kdo se o nás starali - kdy jsme měli úplně citlivé tělo i mozek. Výsledkem bylo, že se vztahové vzorce ega vyvinuly převážně jako ochranné schéma, jako prostředek izolace od zranitelné otevřenosti, kterou s sebou láska nese. Ve vztahu pak ego funguje jako mechanismus pro přežití, pro zajištění našich potřeb a přitom odvracet hrozbu zranění, manipulace, kontroly, odmítání a opuštění, takovým způsobem, jako když jsme byli děti. To je normální a zcela pochopitelné. Je-li to ale hlavní náplň vztahu, zůstáváme uzavřeni ve složitých obraných strategiích a kontrole, která podkopává možnost hlubšího spojení.


Hluboké intimní spojení nevyhnutelně vyjevuje všechna naše minulá milostná zranění. Mnozí duchovní praktikanti se proto snaží zůstat neosobní nad potyčkami ve svém vztahu - aby nemuseli čelit a pracovat se svými vlastními nezahojenými bolestmi. To je ale udržuje v podvědomí a projevují se pak jako nutkavé nejasné chování, nebo vysychání vášně a šťavnatosti vztahu. Intimní osobní spojení se nemůže vyvíjet, dokud ta stará zranění, která ho blokují, nepřiznáme a neuvolníme.

Stejně, jako může být krásný moment spojení dvou bytostí, je alchymická hra spojování nebe a země ve vztahu ještě jemnějším a hezčím tancem: neztrácet naši dvojnost v jednosti a také ne jednost v dvojnosti. Osobní intimita vyrůstá ze základu tancujících dualit: osobní a nadosobní, známé a neznámé, smrti a zrození, otevřenosti a karmického omezení, srozumitelnosti a chaosu, ďábelských sporů a nebeského blaha. Střet a souhra těchto polarit, se všemi šoky a překvapením, je kvasem, který dovoluje hlubší transformaci tím, že nás nutí se probouzet, odhazovat předsudky a rozšiřovat náš pocit kdo jsme, a učí nás pracovat se všemi nejrůznějšími částmi našeho lidství.


mnohem více zde:
https://www.cestyksobe.cz/intimni-vztah-jako-zkouska-ohnem/12787
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Alaja » úte 12. úno 2019 20:42:50

A jak pasují do toho krásného popisu intimity vztahu různé úlety mimo onen perfektní intimní vztah?

V článku je několikrát citován Čögyam Trungpa rinpoče..... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod armin » úte 12. úno 2019 21:25:14

Alaja píše:A jak pasují do toho krásného popisu intimity vztahu různé úlety mimo onen perfektní intimní vztah?

V článku je několikrát citován Čögyam Trungpa rinpoče..... :donknow:

Nepíše se tam o nějakém perfektním intimním vztahu, ale naopak o dynamickém "pohřebišti". Čili o něčem co překračuje naše iluzorní představy o vztahu.
Četla jsi to celé? (ten odkaz)
Úlety mimo onen perfektní vztah jsou problémem nebo naopak extrémní cestou toho, kdo ulétá. Co je to úlet?? Od čeho úlet?
Do nedávna se třeba homosexuální vztah trestal smrtí. A dnes? Kdo není homosexuál není in. :lol:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod armin » úte 12. úno 2019 21:46:31

Tazatel: Pro některé z nás je těžké přijmout, že negativita, kterou lidé označují jako zlo, jako ukrutnost, je součástí chodu Celku!

Raméš Balsekar: "Ovšem! Jenomže „zlo“ je protiklad spojený s „dobrem“ a obojí je součástí dění v Celku. Dobro ani zlo nepadá v úvahu. Dobro i zlo existuje jen z osobního hlediska. Prostě se to děje.

“Nemoc mysli“ začala rozlišování mezi správným a špatným. A musela začít. Je to součást života.

Neosobní zkušenost ztratí svou neosobnost, když mysl-intelekt začne zkušenost považovat za svou, když ji vítá jako dobrou nebo odmítá nebo špatnou. Když je zkušenost příjemná, mysl chce, aby se objevovala častěji. Když je nepříjemná, odmítá ji, nechce ji.

Neosobní pozorování je pouhé sledování, jak vzniká nějaká událost nebo myšlenka či emoce, bez jakéhokoliv srovnávání, bez jakéhokoliv posuzování."

Z knihy "Vědomí mluví"
http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Alaja » úte 12. úno 2019 22:04:47

armin píše:
Alaja píše:A jak pasují do toho krásného popisu intimity vztahu různé úlety mimo onen perfektní intimní vztah?

V článku je několikrát citován Čögyam Trungpa rinpoče..... :donknow:

Nepíše se tam o nějakém perfektním intimním vztahu, ale naopak o dynamickém "pohřebišti". Čili o něčem co překračuje naše iluzorní představy o vztahu.
Četla jsi to celé? (ten odkaz)
Úlety mimo onen perfektní vztah jsou problémem nebo naopak extrémní cestou toho, kdo ulétá. Co je to úlet?? Od čeho úlet?
Do nedávna se třeba homosexuální vztah trestal smrtí. A dnes? Kdo není homosexuál není in. :lol:


Snažila jsem se to přečíst, ale v okamžiku, kdy jsem dočetla jeden řádek, tak jsem zapomněla, co v něm bylo napsané...a tak to šlo řádek po řádku. Výsledek je, že nevím, o čem se v tom článku vlastně psalo, i když jsem to četla dvakrát. Že by to nakonec byla poezie, kterou má paměť ignoruje? :lol:

A stejně, intimní vztahy vůbec nejsou intimní, skryté, to si jen lidi namlouvají, Všechno co si myslí, že intimně prožívají, vlastně neustále vytrubují do celého světa. Mají prostě jen kliku, že naprostá většina lidí má uzamčené vnímání toho, co je kolem tiše roztrubováno... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod armin » úte 12. úno 2019 22:38:49

Alaja píše:
Snažila jsem se to přečíst, ale v okamžiku, kdy jsem dočetla jeden řádek, tak jsem zapomněla, co v něm bylo napsané...a tak to šlo řádek po řádku. Výsledek je, že nevím, o čem se v tom článku vlastně psalo


Dík za upřímnost. Také se mi to někdy stává, ale na tento článek jsem ještě stačil :) .
A tedy raději moc nesoudit, když vlastně ani nevíme, co soudíme, jen si něco myslíme.
To je pak ta skutečná pokora...

...nezbytná pro duchovní pokrok (zejména před blížící se smrtí.)
Mnozí ve stáří kapitulují a už se jen vezou a snaží se akorát jakž takž ve zdraví co nejdéle přežít a žijí minulostí a poučují a soudí druhé. Přitom je tohle období naopak zásadní pro náš duchovní průlom.
Pan Tomáš říkal, "Zdá se až nespravedlivé, jak pouhá změna postoje těsně před smrtí a ve smrti může změnit celé naše předchozí životní nasměrování, které nás původně vedlo třeba do pekla."
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Trini » úte 12. úno 2019 22:47:20

armin píše:
Alaja píše:
Snažila jsem se to přečíst, ale v okamžiku, kdy jsem dočetla jeden řádek, tak jsem zapomněla, co v něm bylo napsané...a tak to šlo řádek po řádku. Výsledek je, že nevím, o čem se v tom článku vlastně psalo


Dík za upřímnost. Také se mi to někdy stává, ale na tento článek jsem ještě stačil :) .
A tedy raději moc nesoudit, když vlastně ani nevíme, co soudíme, jen si něco myslíme.


Takže mne, Honzama a ostatní konečně přestaneš posuzovat? Bylo by na čase... ;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Alaja » stř 13. úno 2019 0:13:33

armin píše:
Alaja píše:
Snažila jsem se to přečíst, ale v okamžiku, kdy jsem dočetla jeden řádek, tak jsem zapomněla, co v něm bylo napsané...a tak to šlo řádek po řádku. Výsledek je, že nevím, o čem se v tom článku vlastně psalo


Dík za upřímnost. Také se mi to někdy stává, ale na tento článek jsem ještě stačil :) .
A tedy raději moc nesoudit, když vlastně ani nevíme, co soudíme, jen si něco myslíme.
To je pak ta skutečná pokora...

...nezbytná pro duchovní pokrok (zejména před blížící se smrtí.)
Mnozí ve stáří kapitulují a už se jen vezou a snaží se akorát jakž takž ve zdraví co nejdéle přežít a žijí minulostí a poučují a soudí druhé. Přitom je tohle období naopak zásadní pro náš duchovní průlom.
Pan Tomáš říkal, "Zdá se až nespravedlivé, jak pouhá změna postoje těsně před smrtí a ve smrti může změnit celé naše předchozí životní nasměrování, které nás původně vedlo třeba do pekla."

:D
Takže už plánuješ ten duchovní průlom, nebo už jsi se prolomil?
Když vezmu v potaz jeden tvůj výrok, že už jsi v důchodu, jiný tvůj výrok, že jsi před vstupem na JZ nikde na netu neklábosil a pod., tak odhaduji, že je ti nejméně tolik co mě, maximálně tak o šest víc....podle toho, kdy jsi do toho důchodu odešel. Takže máš málo času na ten průlom...tak šup šup, vem si krumpáč a dej se do toho vlámání se vedle... :P




:meditace:
Přílohy
45201193_353396618730943_5104756725093761024_n.jpg
45201193_353396618730943_5104756725093761024_n.jpg (31.52 KiB) Zobrazeno 10050 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Alaja » stř 13. úno 2019 9:40:07

Stejně, jako může být krásný moment spojení dvou bytostí, je alchymická hra spojování nebe a země ve vztahu ještě jemnějším a hezčím tancem: neztrácet naši dvojnost v jednosti a také ne jednost v dvojnosti. Osobní intimita vyrůstá ze základu tancujících dualit: osobní a nadosobní, známé a neznámé, smrti a zrození, otevřenosti a karmického omezení, srozumitelnosti a chaosu, ďábelských sporů a nebeského blaha. Střet a souhra těchto polarit, se všemi šoky a překvapením, je kvasem, který dovoluje hlubší transformaci tím, že nás nutí se probouzet, odhazovat předsudky a rozšiřovat náš pocit kdo jsme, a učí nás pracovat se všemi nejrůznějšími částmi našeho lidství.


Něco mi to připomíná...nejspíš ten nejnovější Babišův vynález - zasloužilý starobní důchod vypočtený podle počtu zplozených dětí (?... ale jak se to vlastně počítá u mužů a u žen...? matka je většinou jista, otec ne...)....taky se nepředpokládá, že by k hlubší transformaci mohlo dojít i bez nějakých těch intimních vztahů, což z té transformace vlastně vylučuje mnichy, mnišky i ty, co zůstali bez té intimity z nějakého důvodu napořád...

:donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 10:15:54

Alaja píše:taky se nepředpokládá, že by k hlubší transformaci mohlo dojít i bez nějakých těch intimních vztahů, což z té transformace vlastně vylučuje mnichy, mnišky i ty, co zůstali bez té intimity z nějakého důvodu napořád...

:donknow:


Ono to ta taky může být trochu jinak. Moc se mi líbí, jak o tom píše Prentice Mulford (1834-1891) svých esejích (Zlozvyk umírání a jiné).

Zítra bude Valentin a jeden hlasatel v radiu prohlásil : O nás mužích se říká, že nejsme romantičtí a to právem.... :roll:
Ale ne všichni, většina spisovatelů romantismu jsou muži. Základními kameny romantismu jsou cit, individualita (a individuální prožitek) a duše (zejména trýzněná duše :? ) .

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod armin » stř 13. úno 2019 10:33:17

Alaja píše:.taky se nepředpokládá, že by k hlubší transformaci mohlo dojít i bez nějakých těch intimních vztahů, což z té transformace vlastně vylučuje mnichy, mnišky i ty, co zůstali bez té intimity z nějakého důvodu napořád...


V úvodním článku se píše "Žít s někým koho milujeme, se všemi radostmi a nároky, které to přináší, je jedním z nejlepších prostředků duchovního růstu."
Čili je to jen jeden z více nejlepších prostředků. Čili není podmínkou duchovního růstu.

Autorkou toho článku je Pema Chödrön

Pema Čhödrön [*1936 ]
Čhödrön Pema je americká buddhistická mniška tibetského buddhismu. Tibetský buddhismus se začala učit od tibetského mnicha Lama Chime Tulku Rinpoche, u kterého se učil sám David Bowie. V Hong Kongu se stala první vysvěcenou. mniškou původem z Ameriky. V současnosti učí v opatství Gampo v Novém Skotskou, kde je zřízen první americký buddhistický klášter pro lidi ze západní kultury. Je autorka několika knih, z nich nejúspěšnější jsou tituly "Když ztrácíme půdu pod nohama" a "Místa, která Vás děsí", knihy, ve kterých autorka zprostředkovává čtenáři moudra buddhistické filozofie. K dalším titulům patří "Odvaha skočit", "Jak meditovat" nebo "Začni tam, kde jsi".
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 11:03:30

Trini píše:Ono to ta taky může být trochu jinak. Moc se mi líbí, jak o tom píše Prentice Mulford (1834-1891) svých esejích (Zlozvyk umírání a jiné).


Tak romantické. :srdce: ( :) )

Napsal: "Zda muž, či žena - tvůj život nemůže být dokonalý, nemůžeš se dál vyvíjet, dokud jsi nepotkal své druhé Já - tvojí druhou půlku v jiném pohlaví - a spirituelně to nepoznal. Po tomto poznání už neexistuje žádné odloučení."

Když ten druhý není inkarnován - a jedná se o už spirituelně hodně vyvvinutého jedince -, je podle něho lepší se neženit/nevdávat, protože by se to spojení, které mezi nimi přesto je a blahodárně působí, narušilo.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Eva Nada » stř 13. úno 2019 11:49:59

No, já jsem na ty příběhy.... :-)


Věčná láska

Budu ti vyprávět příběh o jednom člověku, který se musel rozhodnout – ačkoli vůbec nevěděl k čemu. Budu ho vyprávět, jako by to byla pohádka, ale většina toho se skutečně stala a jeden z obou mužů ještě žije.

Byli jednou – pro vás je tomu dávno, ale pro mne je to, jako kdyby to bylo teprve před několika dny – dva mladí muži, kteří měli rádi dvě mladá děvčata, dvě sestry. Ti mladí muži byli přátelé. Chtěli se brzy oženit a byli rádi, že jejich nevěsty jsou sestry.

Tu jedna ze sester těžce onemocněla a nakazila druhou. Oba mladí muži přirozeně doufali, že se obě sestry uzdraví, nakonec ale dostali strach. Jednoho dne jim řekl doktor: „Musíte být připraveni na nejhorší.“

Nenacházeli nikde klidu a bloudili neúnavně sem a tam. Nakonec přišli do velkého lesa.

„Mně je jako někomu, kdo se bojí ve tmě a cítí se být něčím pronásledován, naříkal jeden. Je to myšlenka, že ta, která je tak krásná a mladá, by měla skutečně umřít. Ta myšlenka mne drásá. Bojím se života.“

„Ano,“ odvětil druhý, „a přece je to zatím jen myšlenka. Co když se to ale skutečně stane?“

Zděšeně na sebe civěli. Nakonec jeden navrhl: „Modleme se, aby zůstaly naživu. Když tak učiníme oba, možná…“

„Ano,“ souhlasil přítel, „modleme se oba.“

Oba si mysleli, že modlitba toho druhého snad bude účinnější než jeho vlastní, protože každý měl druhého za lepšího, než byl on sám. Podle úsudku lidí byli ale oba stejně dobří.

Poklekli a modlili se za uzdravení milovaných žen. Nebyli zvyklí se modlit, ale tolik si přáli uzdravení, že jejich modlitba byla opravdu vroucí. Když vzhlédli, stál před nimi muž. Žádný z nich ho později nedovedl popsat, v onom okamžiku vycítili, že se do lesa hodí, jako by tam byl doma. Uvěřili jeho slovům, jako se věří kapitánovi na lodi, rolníkovi na jeho polích a fořtovi v lese. Ta slova zněla: „Bůh vaši modlitbu vyslyšel.“

Vděčně ho chtěli obejmout, ale něco v jeho pohledu je zadrželo. „Vaše modlitba však přišla příliš pozdě,“ pokračoval neznámý, „právě je asi zastihla smrt.“

V zoufalství sklonili hlavy.

„Bůh vaši modlitbu vyslyšel,“ opakoval muž. Vzhlédli, ale nerozuměli mu. „Bůh je mocný,“ řekl. „Smrti nelze vzít to, co již jednou má, vy si ale smíte podržet tu, kterou milujete. Bůh vás nyní staví před volbu. Smrt musí dostat své – a vy si přece můžete to vaše podržet. Jestliže si zvolíte, aby si smrt vzala tělo mladé ženy, bude potom žít takovým způsobem ve vaši duši, že mezi vámi a jí nebude mezery. Bude v každé z vašich myšlenek, takže nebudete vědět, náležejí-li jí nebo vám, a při této volbě budete s ní tak úzce sjednoceni, že se budete sami sebe tázat, je-li to ona, která dosud žije, nebo jste-li vy již mrtví.

Můžete také volit uzdravení jejího těla. Pak smrt ustoupí a ona bude zase jako tehdy, když jste si dali slovo. Vaše láska ale již neporoste. Tuto možnost si bere smrt místo jejího těla. Nyní volte!“

Řekl jsem, že oba mladí muži byli stejně dobří, žádný se nemusel před druhým za nic stydět. Ale nějaký rozdíl mezi nimi přece jen byl. V jednom byl věčný život v polodřímotě, v druhém jako u někoho, kdo není ještě zcela probuzen, ale přece ví, že je den. A volba ho probudila. Řekl:

„Volím to první.“

A muž řekl: „Tedy jste pro celou věčnost jednotou, růst jednoho je růstem druhého a je dvojitý, neboť růst jednoho se přidává k růstu druhého. Až přijdeš domů, bude její tělo ležet studené a ztuhlé pod rukou smrti.“

Tu druhý z přátel zakryl svou tvář rukama a zvolal: „To nemohu“ Musím si ji podržet takovou, jakou byla v prvním dni mojí lásky. Jen po tom toužím.“

„Žije,“ řekl muž, „a v několika málo dnech bude zdráva jako v onom dni, kdy jsi poprvé uviděl, jak je láskyhodná.“

Oba mladí muži se na sebe podívali a jeden ze srdce litoval druhého, neboť oba byli dobří a byli přáteli. Když se znovu chtěli obrátit k muži, byl pryč. Tázali se sama sebe, nebyl-li to celé pouhý sen a spěchali domů.

Jedna ze sester byla mrtvá. U lůžka druhé stál lékař a říkal: „Uzdraví se.“ A tak se stalo – vzali se a žili několik let v radostné zamilovanosti, jak tomu bývá zde na zemi u mladých manželství.

Víte ale, jací my lidé jsme. Tu a tam unikne člověku mrzutý zvuk hlasu nebo zlé, nerozvážné slovo. Je to sice nepatné, ale přece je to podobné semenům čertova blatouchu, která zapadnou do trávníku. Rozšíří se jako zlé návyky v člověku. Nakonec celý trávník sestává jen z čertových blatouchů. Můžete to pozorovat všude.

Onen muž a jeho žena žili příliš těsně vedle sebe a příliš často si šli na nervy. A to, že se vzájemně potřebují, nic na věci nemění. Nejsou již mladí, zamilovanost je dávno přešla. Váže je pouze zvyk a špatné návyky. Konečně jeden umře a druhý osvobozeně vydechne. Dříve než uplyne rok, vidí, že se mu ulehčilo.

Tak se vedlo i těmto dvěma. Ona zemřela – sice trochu pozdě, ale přece dostatečně včas, aby on mohl v klidu strávit ještě několik příjemných let. Denně měli mezi sebou tolik rozmíšek, že mu byla nepříjemná už i myšlenka na ni. Nakonec překonal vzpomínku tak dokonale, že na ni úplně zapomněl. To byl již starý a vrásčitý.

Druhý se udržel mladý. Bylo mu již hodně let, vlasy mu zešedivěly, ale jeho oči zářily jako právě probuzené jitro. Když ho člověk potkal, měl dojem, jako by potkal jaro.

Jednoho dne, mnoho let po smrti ženy, se oba přátelé setkali.

„Ty záříš štěstím,“ řekl vdovec, „září nad tebou jako gloriola.“

Druhý odpověděl: „Není to nic zvláštního, je totiž větší, než mohu unést.“

„A co pokládáš za své největší štěstí?“ ptal se přítel.

Druhý odpověděl bez váhání: „Že jsem byl láskou osvobozen od svého já.“

Tu se přítel pohřížil v hluboké zamyšlení a přiznal si: Nejvíce osvobozen jsem se cítil po smrti své ženy. Jak ubohé je moje štěstí a můj život oproti jeho. Nemohl snést pohled svého šťastného přítele a raději odešel.

Na životě těchto dvou, z nichž jeden byl stejně dobrý jako druhý, poznáte rozdíl mezi věčností, která spí, a tou, která ví, že je den, a proto se rozhodnuta probudí.

Z knihy Znamení věčnosti, Anker Larsen (Avatar)

http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cislo ... 2009080021
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Trini » stř 13. úno 2019 12:37:52

Eva Nada píše:No, já jsem na ty příběhy.... :-)

Onen muž a jeho žena žili příliš těsně vedle sebe a příliš často si šli na nervy. A to, že se vzájemně potřebují, nic na věci nemění. Nejsou již mladí, zamilovanost je dávno přešla. Váže je pouze zvyk a špatné návyky. Konečně jeden umře a druhý osvobozeně vydechne. Dříve než uplyne rok, vidí, že se mu ulehčilo.



Já jsem spíš na ty skutečné příběhy. Moje bývalá spolužačka byla ráda, že se její manžel (v důchodu) zdržoval převážně na chatě, ona ještě chodila do práce. Dost si na něj stěžovala. Ale když umřel, tak ji začal velmi chybět, uvědomila si, jak ho měla ráda. Je smutná, že už tady není. :srdce:
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Eva Nada » stř 13. úno 2019 14:59:35

To mi připomnělo příběh, který mi vyprávěl kamarád.

Vede na Šumavě penzion. Jako člověk je hodně charismatický, pohledný, duchovně založený, aniž by o "tom" musel povídat... no a zamilovala se do něj jedna návštěvnice penzionu, z Rakouska a jakože fest..., začala jezdit do penzionu a dávala kamarádovi najevo svou lásku..., bylo to utrpení pro oba dva, spíš než lásku to připomínalo z její strany jakousi umanutost...
Až když už toho bylo nadmíru, kamarád si s ní pohovořil..., ptal se jí, KDE cítí ona tu lásku a žena si spontánně sáhla na srdce .... a on jí říká: "Vidíte, a tam jsem skutečný a kdykoli s vámi, aniž byste mě musela vidět."....
Po té už návštěvnice jezdit přestala... :-)

PS: Taky jsem do něj byla krátkou dobu zamilovaná :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Eva Nada za tento příspěvek:
Nic

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Nic » čtv 14. úno 2019 13:02:27

Eva Nada píše:.., ptal se jí, KDE cítí ona tu lásku a žena si spontánně sáhla na srdce .... a on jí říká: "Vidíte, a tam jsem skutečný a kdykoli s vámi, aniž byste mě musela vidět."....
Po té už návštěvnice jezdit přestala... :-)


Tohle je přesně ono.

To, o co ve skutečnosti tady jde, je poznat naše pravé Já.

A naše pravé Já je v milujícím srdci - bez závoje mysli, bez připoutanosti k mysli, bez připoutanosti k projevu, bez připoutanosti k tělu.

Pak tady není žádná touha, žádný čas a ani prostor, který by milujícího od milovaného odděloval, je tady jen jediné nám všem společné Božské Já, které je Láskou. Proto je tady při poznávání Pravdy, kým skutečně jsme, ta existence takovým blahem, takovým štěstím, takovou radostí, takovým mírem, klidem a vyrovnaností.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod adiuv » čtv 14. úno 2019 14:27:38

Až když už toho bylo nadmíru, kamarád si s ní pohovořil...zeptal se jí...

Zajímavé: neudělal to hned, když mu začalo být zřejmé, že je do něj zamilovaná. Teprve když už toho bylo nadmíru a rozhodl se s ní konečně pohovořit, začal rozhovor s ní tím, že se jí zeptal.

A teprve potom, co ona ochotně zareagovala a se zájmem mu ukázala, kde tu lásku cítí, souhlasil a to její pochopení doplnil o poslední krůček: "Vidíte, a tam jsem skutečný a kdykoli s vámi, aniž byste mě musela vidět."

Nevykládal jí znovu a znovu od samého začátku, že stačí být milující v srdci, že pak ... ... ... ... ...


Poučné.
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Eva Nada » čtv 14. úno 2019 17:03:24

To jsou ty slogany, no...

Často takto vystupuje i armin nebo Trini..., pak to působí, jak to působí..., žádné srdíčko... :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod Alaja » čtv 14. úno 2019 20:06:19

armin píše:V úvodním článku se píše "Žít s někým koho milujeme, se všemi radostmi a nároky, které to přináší, je jedním z nejlepších prostředků duchovního růstu."
Čili je to jen jeden z více nejlepších prostředků. Čili není podmínkou duchovního růstu.


JJ, je více prostředků k tomu duchovnímu růstu. Třeba...proč je asi tolik vysvěcených kněží homosexuálního zaměření...nebo nakonec i pedofilního....že ano.. :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Intimní vztah

Příspěvekod armin » čtv 14. úno 2019 20:21:10

Alaja píše:
armin píše:V úvodním článku se píše "Žít s někým koho milujeme, se všemi radostmi a nároky, které to přináší, je jedním z nejlepších prostředků duchovního růstu."
Čili je to jen jeden z více nejlepších prostředků. Čili není podmínkou duchovního růstu.


JJ, je více prostředků k tomu duchovnímu růstu. Třeba...proč je asi tolik vysvěcených kněží homosexuálního zaměření...nebo nakonec i pedofilního....že ano.. :donknow:

Vysvěcení je jen malou pomocí, proto mnohé neochrání před jejich silnými tendencemi a závislostmi. Špatně se odhadli, když na cestu celibátu nastupovali.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2009
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků