Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod armin » úte 19. bře 2019 8:59:47

Alaja píše:
armin píše: Vzpomínám si, že když jsme chtěli po panu Tomášovi půjčit jeho rukopis Duhy v zrcadle, řekl nám (protože moc dobře věděl, že bychom si ho chtěli ofotit, okopírovat), že to může být zveřejněno až po jeho smrti, protože se to dotýká mnoha dosud žijících lidí. A tak nám ho nepůjčil, jen občas citoval.


:donknow:


https://www.cbdb.cz/kniha-33800-duha-v- ... -v-zrcadle


Asi ke konci života změnil názor - třeba někteří kontroverzní aktéři už byli po smrti.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod armin » úte 19. bře 2019 9:02:38

Eva Nada píše:Příjde ti ta (celá) kniha v pořádku? Je psaná (celá) E.T.?


Přijde mi cenná a v pořádku. Mám dojem, že konec dopsal Hynek Beran.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod Eva Nada » úte 19. bře 2019 9:08:40

armin píše:
Eva Nada píše:Příjde ti ta (celá) kniha v pořádku? Je psaná (celá) E.T.?


Přijde mi cenná a v pořádku. Mám dojem, že konec dopsal Hynek Beran.

Ten konec je psaný někým jiným. Až do toho konce byla autentická, konec je vařený na vodě... nic mi neříkal a je znát rozdíl rukopisů...

Hynek Beran, je to ten stejný, který kandidoval v Praze za SPD?
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod armin » úte 19. bře 2019 9:32:22

adiuv píše:Díky i za odpověď bez odpovědi :) ;)


No, já sem píšu o svých konkrétních zkušenostech průběžně, vždy když se to hodí k tématu a když to vypadá, že se z toho může někdo i poučit.
Jenom u tebe mi přišlo, že hodně cituješ a sama píšeš moc teoreticky, neosobně a stále to samé. Proto jsem tě vyzval a dobře to dopadlo, moc dobře jsi popsala ve zkratce svoji zkušenost. :poklona:

Učíme se z vlastních chyb a někteří se učíme i z chyb druhých.
Z toho vychází i moje občasné kritika některých projevů současných klasiků, když mi najednou dojde, v čem je u nich problém a co si oni, ani jejich posluchači neuvědomují.
A tato schopnost poznání konkrétního omezeného pochopení druhého se vyvíjí spolu s prohlubováním poznání vlastního. Najednou se něco osvětlí, co dříve bylo v mlze, jen na tom jaksi něco nesedělo.
A tak ten "objev" sem napíšu, abych zjistil, co na to ostatní.

Většinou je problém v tom, že dotyčný žije v omylu, že už je probuzený, nebo osvícený, když zažije neosobnost nebo se dostane za mysl. A pak začne na základě této zkušenosti rozvíjet různé "teorie všeho".

A tohle poznávání je třeba zrovna jedna z mých novějších zkušeností. :)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod armin » úte 19. bře 2019 9:33:41

Eva Nada píše:Hynek Beran, je to ten stejný, který kandidoval v Praze za SPD?

Ano, to je on. Také uváděl Tomášovi v Lucerně.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod Eva Nada » úte 19. bře 2019 11:03:12

armin píše:
Eva Nada píše:Hynek Beran, je to ten stejný, který kandidoval v Praze za SPD?

Ano, to je on. Také uváděl Tomášovi v Lucerně.

Jsem se s ním před volbami na FB pěkně pohandrkovala, nemůžu Okamuru vystát :-)

Já si myslela, že ten konec dopsal Miloš Tomáš...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod adiuv » úte 19. bře 2019 11:34:06

armin píše:
adiuv píše:Díky i za odpověď bez odpovědi :) ;)

No, já sem píšu o svých konkrétních zkušenostech průběžně, vždy když se to hodí k tématu a když to vypadá, že se z toho může někdo i poučit.
Jenom u tebe mi přišlo, že hodně cituješ a sama píšeš moc teoreticky, neosobně a stále to samé. Proto jsem tě vyzval a dobře to dopadlo, moc dobře jsi popsala ve zkratce svoji zkušenost. :poklona:


Nemám problém se o ni podělit, pokud o ni někdo projeví zájem. Možná proto Tě trochu překvapuje a vnímáš jako jen teoretické, když ve svých reakcích na to co druzí píšou v diskusi reaguju dost neosobně.

Když totiž píšu svou reakci na něčí příspěvek, můžu si přitom všímat i svých momentálně vyvstávajících pocitů, toho, co mě v jejich důsledku napadá, a nechat to - jak jinak - pozorováním rozpustit. Takže pak v diskusi zareaguju víc k tématu, ne jen pod vlivem těch jinak většinou docela nenápadných ´samozřejmých´ pocitů.

Během let se ukázalo, že diskutování může v tomhle být i docela užitečné, protože nemusím zareagovat okamžitě jako při osobním rozhovoru. To je možnost, za kterou jsem docela vděčná. Protože - jak jsem Ti napsala v závěru své ´zpovědi´- ..."dál dochází občas ke zjištění, že některé podvědomé sklony se dál aktivují bez uvědomění si jejich vyvstání."

A v osobních rozhovorech se musí zareagovat bezprostředně, obvykle při tom není čas si je uvědomit.

:)

...

PS. Často se ukáže, že přece jen o něco užitečnější než reakce, kterou napíšu pod vlivem svého momentálního ´naprosto samozřejmého´ přesvědčení a která většinou pak automaticky nastartuje emocionální reakci u respondenta, je klidná, věcná reakce.

Pokud ovšem někoho nenaštve fakt, že jsem taky nezareagovala emocionálně :donknow:... nebo ho moje reakce ani v nejmenším nezajímají - bere je jen jako příležitost dál prosazovat to svoje :svatozar:
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod armin » úte 19. bře 2019 16:07:21

Eva Nada píše:
Já si myslela, že ten konec dopsal Miloš Tomáš...


I to je možné, už nevím. Mám dojem že je to v té knize uvedeno (v úvodu nebo závěru ?)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Proč v člověku vzniká zájem sledovat diskuse a diskutovat?

Příspěvekod Lída » pon 01. dub 2019 21:30:02

S poctivou sebereflexí je možné občas postřehnout i dosud neuvědomované motivace, proč jsme na něco zareagovali právě tímhle způsobem. Není to ale snadné, protože zájem o to zmizí, jakmile nás ovládne naše dosavadní přesvědčení.

Diskusní příspěvky ale mají i tu výhodu, že je možné se k těm svým po čase vrátit (když ´vychladneme´ ;) ) a tyhle předtím nevnímané motivace nám vysvitnou.


Hodně mi přitom pomáhá to, co je základem všech přístupů, zabývajících se rozpouštěním neuvědomovaných, podvědomých sklonů, které - jak zjistil C.G.Jung - za nás víc než z 90% rozhodují, jak v jednotlivých situacích zareagujeme. Aniž o tom máme sebemenší tušení.

Buddhisté tuhle práci s podvědomím nazývají všímavost - mindfullness.

http://www.psycholog-hytych.cz/index.ph ... sychologie

Abhidhamma – buddhistická psychologie

Abhidhamma je systematizovaná forma Buddhova učení, kterou lze dnešními pojmy označit za eticko-psychologickou teorii relativity.

Mnoha dnešními autory je abhidhamma považována za východoasijský prototyp takových vědních disciplín, jež jsou v naší euro-americké kultuře označovány pojmy psychologie, psychoterapie, pedagogika či filosofie.

Předmětem abhidhammy jsou konkrétní jevy a jejich souvislosti, jež jsou přístupné procesům prožívání a poznávání. Abhidhamma je souhrnem kognitivních matic, jejichž účelem je eticky dovedné zvládání života na podkladě důkladného poznání prožitkové skutečnosti konkrétní osoby. Cílem praxe abhidhammy je celostní integrace osoby a její emancipace od všech forem nenávisti, chtivosti a zaslepenosti.

Klíčem k osobní integarci a emancipaci je rozvoj ústřední řídící schopnosti mysli, jež je v tradičním jazyku páli označována pojmem sati, do češtiny pak většinou překládána slovem všímavost, jehož ekvivalentem je anglický pojem mindfulness. Výzkum systematického rozvoje všímavosti a jeho důsledků na dovenost mírnit prožívané utrpení a rozvíjet schopnost šťastného života se stal v posledních desetiletích vskutku módní vlnou v americkém psychologickém a psychoterapeutickém světě (viz. například webové stránky Institutu pro Meditaci a psychoterapii nebo Centra pro všímavost a psychoterapii).

Příjemným zjištěním pro české zájemce je, že rozvíjení všímavosti se v České republice věnuje od počátku 90. let jednak psychoterapeutický směr satiterapie, založený Čecho-Švýcarem Dr. Mirko Frýbou, jednak některá občanská sdružení, která nabízejí trénink tradičních meditačních postupů (např. o.s. Dhammáráma). Kapitola věnovaná možnostem aplikace moudrosti abhidhammy v psychologii a psychoterapii je součástí i nové české učebnice Současná psychoterapie.

Na toto téma doporučuji ke čtení knihu Psychologie zvládání života - aplikace metody Abhidhamma.

Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] a 24 návštevníků