O rozpouštění ega během každodenních činností

O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Lída » ned 24. bře 2019 19:43:47

Mně pomáhá podobenství, které používali staří Indové: svět i vlastní tělo včetně obsahů individuální mysli jsou Probuzeným neosobně vnímány jako tvary, vytvořené ze zlata. Ať jsou jednotlivé tvary krásné, nebo ošklivé, vnímá se neustále jejich podstata, zlato.

Protože Probuzení přímo vnímají všechny tvary ´vymodelované ze zlata´, nedochází v nich k odmítání čehokoliv, ani k ulpívání jen na tom pozitivním.

"Stejně jako tvar šperku ze zlata nijak neovlivňuje zlato, tak základ člověka zůstává nedotčený. Když tohle pociťování stejnosti chybí, znamená to, že se nepoznává skutečnost."

Nisargadatta Maharadž


Po zkušenosti "všechno je zlato", ať to má jakýkoliv tvar, je pak snadnější začít plně přijímat cokoliv, co se právě objevilo – takové, jaké to je. Asi jako se vděčně přijme figurka ze zlata, která má třeba docela ohavný tvar.

Daří se to někdy víc, někdy hůř, úměrně tomu, nakolik v daném okamžiku došlo k navyklému neuvědomovanému ulpění na svých dosavadních prioritách. Ale i tehdy je možné si to dodatečně uvědomit a pak je možné zkusit se rozvzpomenout na zkušenost "všechno je zlato" . V míře, v jaké se tohle rozpoznání znovu zaktivuje, se vnímání dotyčné věci nebo situace samo změní.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 671
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 149
Poděkováno: 442-krát v 264 příspěvcích

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník