O rozpouštění ega během každodenních činností

O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Lída » ned 24. bře 2019 19:43:47

Mně pomáhá podobenství, které používali staří Indové: svět i vlastní tělo včetně obsahů individuální mysli jsou Probuzeným neosobně vnímány jako tvary, vytvořené ze zlata. Ať jsou jednotlivé tvary krásné, nebo ošklivé, vnímá se neustále jejich podstata, zlato.

Protože Probuzení přímo vnímají všechny tvary ´vymodelované ze zlata´, nedochází v nich k odmítání čehokoliv, ani k ulpívání jen na tom pozitivním.

"Stejně jako tvar šperku ze zlata nijak neovlivňuje zlato, tak základ člověka zůstává nedotčený. Když tohle pociťování stejnosti chybí, znamená to, že se nepoznává skutečnost."

Nisargadatta Maharadž


Po zkušenosti "všechno je zlato", ať to má jakýkoliv tvar, je pak snadnější začít plně přijímat cokoliv, co se právě objevilo – takové, jaké to je. Asi jako se vděčně přijme figurka ze zlata, která má třeba docela ohavný tvar.

Daří se to někdy víc, někdy hůř, úměrně tomu, nakolik v daném okamžiku došlo k navyklému neuvědomovanému ulpění na svých dosavadních prioritách. Ale i tehdy je možné si to dodatečně uvědomit a pak je možné zkusit se rozvzpomenout na zkušenost "všechno je zlato" . V míře, v jaké se tohle rozpoznání znovu zaktivuje, se vnímání dotyčné věci nebo situace samo změní.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » pon 29. dub 2019 22:01:56

Tara píše:Liduš, díky...ale jaxi pro mou mentalitu neuchopitelné..., protože je tam hodně toho konání, všímání, techniky..., vedené, podle mne, z ega...., z osobnostní jednotky....



Linda. píše:Jenže k ochotě začít být takhle pozorný ke svým reakcím a odevzdávat je znovu a znovu Vesmírnému Bytí dojde – aspoň podle mé zkušenosti – teprve když jsme už totálně na dně, takže nám nic jiného nezbývá.



Na dně Eva ještě dlouho není.
Ta její stále stejná reakce se dala čekat. ;) Otázkou trochu zůstává, proč se tě ptala, jak ses ze svého těžkého onemocnění dostala. Vždyt' jsi to tady už několikrát vyprávěla, jak. :donknow: A jí se to nikdy nelíbilo. :? Doposud. Možná, že se to změní, až bude opravdu na dně. To pak je člověk schopen zkusit i to, co dříve vší silou z ega odmítal.

To není pro mne (= ego) to pravé ořechové. To neni pro mne to správné. Atd. atd. atd. .....Dno. A to "pro mne" (= osobní pýcha = mám to jinak a na lepší úrovni než ty a ostatní ;) ) ztratí význam.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Alaja » pon 29. dub 2019 22:12:14

Taky si myslím, že k nějaké té "technice" má moc daleko. Není to tak dávno, co Lída ten svůj příběh popsala...a jako by to Tara nečetla.... :donknow:


Jen tak se mi mihla hlavou vzpomínka, jak mne kdysi kdosi v mailu (ale už nevím přesně kdo), velmi rychle setřel na dvě doby, když jsem se náhodou zmínila o té své bolavé noze....že prý kňourám a stěžuji si...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » pon 29. dub 2019 22:26:15

Alaja píše:Taky si myslím, že k nějaké té "technice" má moc daleko.


Ona přece žádnou "techniku" nepotřebuje. To jen ego potřebuje techniku. :lol:

Až bude opravdu na dně, tak se přestane navážet do armina. Nebude na to mít už sílu a stane se to bezpředmětné.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Eva Nada » úte 30. dub 2019 11:34:14

přestane navážet do armina


Někdo tě musel v tom zastoupit, když jsi odešla dočasně do té Nirvány :lol: :)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » úte 30. dub 2019 14:03:04

Eva Nada píše:
přestane navážet do armina


Někdo tě musel v tom zastoupit, když jsi odešla dočasně do té Nirvány :lol: :)


To mi nepřipadá, že by ses ted' do něj navážela víc než přetím, pořád stejně. Akorát jsi k tomu přidala ty provokace se Zdenkem. Ale ten už pomalu začíná ztrácet nervy kvůli "věčnému ochutnávači" :? , takže banování se blíží. :roll:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Lída » úte 30. dub 2019 15:07:36

Trini píše:
Tara píše:Liduš, díky...ale jaxi pro mou mentalitu neuchopitelné..., protože je tam hodně toho konání, všímání, techniky..., vedené, podle mne, z ega...., z osobnostní jednotky....
Linda. píše:Jenže k ochotě začít být takhle pozorný ke svým reakcím a odevzdávat je znovu a znovu Vesmírnému Bytí dojde – aspoň podle mé zkušenosti – teprve když jsme už totálně na dně, takže nám nic jiného nezbývá.


Ta její stále stejná reakce se dala čekat.

Jistě, vcelku mě tahle Evina reakce nepřekvapila, jenže poslední dobou se zmiňovala i o svých zdravotních problémech + bolestech fyzického těla a na její upřímnou prosbu

Tara píše:Byla bych ti velmi vděčná, kdyby ses se mnou i dalšími, koho by to zajímalo, ale především se mnou, podělila o tvou cestu z nemoci, špatné pohyblivosti...

nebylo možné neodpovědět :donknow:

Pokusila jsem se opravdu poctivě popsat, co rozpouští osobní já + jak se to projevuje harmonizací a uzdravováním fyzického těla

Moje zkušenost je, že když upouštíme od své pýchy, objeví se možnost začít vidět cokoliv negativního, u sebe i u druhých, jako pohyb Vesmírné Energie, tj. projev všetvořícího Bytí. Přímo to tak vnímat – jako když uvidím vzdouvající se mořskou vlnu, která se vrhá na ostatní vlny, a uvědomím si, že ta vlna neexistuje samostatně jako něco zlého, co ubližuje ostatním vlnám: přímo vidím, že je to voda. V tom okamžiku se stane něco nečekaného: tím rozpoznáním se ta vlna sama od sebe sjednotí s oceánem – splyne s ním a zmizí.

Jak se tohle naučit, vysvětluje ve svých knihách Dr. David Hawkins, především v knize “Neulpívat: cesta odevzdávání“ https://www.goodreads.com/book/show/16098910-letting-go . Její český překlad je postupně publikovaný na http://www.hawkins.support/studijni-kni ... evzdavani/ . Dr. Hawkins zjistil vlastní zkušeností a pak i zkušenostmi svých pacientů, že je možné odevzdávat každou svou negativní myšlenku, pocit i bolest všetvořícímu Bytí, s úlevou a vděčností, neustále, trpělivě, znovu a znovu..., až najednou se i ty projevy, které běžně vnímáme jako negativní (u sebe i u druhých), začnou rozpoznávat jako projevy Jednoty, která tohle všechno ze Sebe Samé promítá. Uvědomovat si to nejen myšlenkově = obsahem levé mozkové hemisféry, protože samotná myšlenka a pochopení nemá sílu něco změnit, ale přímo to vnímat, vidět, že to tak je – pravou mozkovou hemisférou. Je to jako rozdíl mezi napsanou větou ´vítr fouká´ a přímým pozorováním foukajícího větru.

Když se ty jednotlivé negativní projevy v mysli začnou přímo vnímat jako pohyby jediné všetvořící Vesmírné Energie, může se začít dít i to, čemu se říká “zázraky“.

Souvisí to s vibrační výší energie, se kterou zareagujeme na cokoliv, co se děje, protože na té úrovni pokaždé automaticky zareaguje i naše tělo, všechny jeho orgány i buňky.

Naše první reakce na to co se právě děje bývá taková, jak jsme byli doteď zvyklí v takové situaci zareagovat, tedy často i negativní. I ta se dá ale plně přijmout, můžu tu reakci vnitřně vzít do náručí, i svůj případný odpor k ní, pokud se objevil, a pak je možné obojí uvidět jako pohyb všetvořící Jednoty. Tím se ta negace = reakce obsahující emoci nechuti, bolesti, smutku nebo hněvu beze stopy rozpustila, i její vliv na tělo, a může se pak objevit jiná reakce, věcnější, pokojnější, harmoničtější....

Vůbec to neznamená, že se mi to daří se vším, co ve vědomí vyvstane, protože jakmile si některou emoci neuvědomím, dojde k automatickému sebeztotožnění s ní, moje energetická hladina se tím okamžitě sníží a k odevzdání nedojde: na nízké energetické úrovni si na možnost to odevzdat prostě nevzpomenu. Zřejmě ale ty dřívější zdravotní poruchy – u mě kdysi dost těžká artritida – byly spouštěné konkrétním druhem emocí a ty jsem si postupně uvědomovala, takže bylo možné je odevzdávat a rozpustily se. Včetně jejich účinků na tělo.

Celé to tedy souvisí s energetickou úrovní našich reakcí a jejich podvědomých spouštěčů. Čím je jejich energie nižší, tím ničivější dopady má na naše tělo. A čím vyšší je energie naší aktuální reakce na to co se právě děje v nás i kolem nás, tím harmoničtější dopad to má na naše tělo a jeho zdravotní stav. Teď... teď... teď...

Jenže k ochotě začít být takhle pozorný ke svým reakcím a odevzdávat je znovu a znovu Vesmírnému Bytí dojde – aspoň podle mé zkušenosti – teprve když jsme už totálně na dně, takže nám nic jiného nezbývá.

Znovu se ale potvrdilo, že

diskutující jsou většinou ochotní vzít úvahu jen to, na co už sami hledají odpověď. A že proto je v diskusích naprosto běžné a v podstatě normální zareagovat spíš námitkami.

Každý z nás totiž usuzuje podle svých dosavadních zkušeností a promítá svoje dosavadní představy i do toho, s čím ještě zkušenost nemá. Pochopitelně.

Může pak i postupy, které ego rozpouštějí, např. i vipassanu – tj. všímavost k sebeztotožňování s obsahy vědomí a upouštění od něj - mylně považovat za aktivity ega.

:ahoj2:
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » stř 01. kvě 2019 20:38:31

Lída píše:Jistě, vcelku mě tahle Evina reakce nepřekvapila, jenže poslední dobou se zmiňovala i o svých zdravotních problémech + bolestech fyzického těla a na její upřímnou prosbu



Podle toho, co ted' předvádí na Poradně, zřejmě o žádnou úpřimnou prosbu nešlo, ale o úmysl se na tobě sebeportvrzovat a hlavně se zase předvádět - "já jen vášen!, emoce!, city!" :lol: Prostě ta třetí - průměrná - úroven vědomí, kterou má ca. 63 % lidí. Tu mají duchovně hledající už obvykle dávno za sebou.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Eva Nada » stř 01. kvě 2019 21:07:10

Nebo třeba jen hodit kámen do rybníka.... ;)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » stř 01. kvě 2019 21:44:21

Ta velká touha po vášni, emocích, citech musí být naplněna, to je jasný, jinak se to nepohne dál. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Alaja » stř 01. kvě 2019 21:44:59

Trini píše:
Lída píše:Jistě, vcelku mě tahle Evina reakce nepřekvapila, jenže poslední dobou se zmiňovala i o svých zdravotních problémech + bolestech fyzického těla a na její upřímnou prosbu



Podle toho, co ted' předvádí na Poradně, zřejmě o žádnou úpřimnou prosbu nešlo, ale o úmysl se na tobě sebeportvrzovat a hlavně se zase předvádět - "já jen vášen!, emoce!, city!" :lol: Prostě ta třetí - průměrná - úroven vědomí, kterou má ca. 63 % lidí. Tu mají duchovně hledající už obvykle dávno za sebou.
:)


Asi takto...
z fb...
Přílohy
58602911_1284645375047173_5498986065182064640_n.jpg
58602911_1284645375047173_5498986065182064640_n.jpg (36.62 KiB) Zobrazeno 10200 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Alaja » stř 01. kvě 2019 21:46:54

Trini píše:Ta velká touha po vášni, emocích, citech musí být naplněna, to je jasný, jinak se to nepohne dál. ;)

:)


:lol:
Na internetu ten oheň vášní nenajde....to musí vyrazit mezi živé lidi....nebo rovnou do hospody... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » stř 01. kvě 2019 22:11:33

Alaja píše:
Trini píše:Ta velká touha po vášni, emocích, citech musí být naplněna, to je jasný, jinak se to nepohne dál. ;)

:)


:lol:
Na internetu ten oheň vášní nenajde....to musí vyrazit mezi živé lidi....nebo rovnou do hospody... :donknow:


No, ta intenzita, kterou potřebuje, se v hospodě nenachází. Navíc ještě zatím nemá na to, aby ji v druhém vyvolala. To bude muset ještě na sobě pracovat. Ale to nechce, takže o tom bude pořád jen psát - o vášen!, o emoce!, o city! :lol: A armin ji v tom bude dál podporovat "ty jsi tak jiná než ty ostarní tady, tak opravdová, tak výjimečná" :lol: ...a jinak nic. ;) Takže pýcha poroste dál, ale k naplnění touhy nedojde. :?

No, jo, až tak špatně se jí nedaří. Dá si udělat nový kloub a pojede jako dřív. Třeba ještě mnoho životů...
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Alaja » stř 01. kvě 2019 22:17:47

Trini píše:No, ta intenzita, kterou potřebuje, se v hospodě nenachází. Navíc ještě zatím nemá na to, aby ji v druhém vyvolala. To bude muset ještě na sobě pracovat. Ale to nechce, takže o tom bude pořád jen psát - o vášen!, o emoce!, o city! A armin ji v tom bude dál podporovat "ty jsi tak jiná než ty ostarní tady, tak opravdová, tak výjimečná" ...a jinak nic. Takže pýcha poroste dál, ale k naplnění touhy nedojde.

No, jo, až tak špatně se jí nedaří. Dá si udělat nový kloub a pojede jako dřív. Třeba ještě mnoho životů...


Ještě se může dát k ochotníkům... :P
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » stř 01. kvě 2019 22:29:33

Alaja píše:
Ještě se může dát k ochotníkům... :P


Dobrej nápad. Aspon si na to zahraje. Třeba si pak přestane stěžovat, že "nejsou lidi." ;)
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Trini za tento příspěvek:
Alaja

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Lída » pát 07. čer 2019 21:22:50

Co se osvědčuje k rozpouštění ega, které se stále znovu aktivuje v podobě potřeby zareagovat na to co se děje způsobem, o kterém rozhodují naše podvědomé motivace?

Duchovní Mistři, kteří učí základům cesty k Sebe-poznání, zájemcům vysvětlují, že a proč je třeba se naučit všímavosti. Zpočátku je třeba ji nacvičovat ve chvílích oddechu od činností, v začátečnické meditaci, postupně se ale všímavost (neosobní pozorování) čím dál víc stává spontánním přístupem k obsahům vlastní mysli a k jejím motivacím i během různých aktivit a nakonec probíhá během všech každodenních činností.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » sob 08. čer 2019 11:03:28

Lída píše:Co se osvědčuje k rozpouštění ega, které se stále znovu aktivuje v podobě potřeby zareagovat na to co se děje způsobem, o kterém rozhodují naše podvědomé motivace?

Duchovní Mistři, kteří učí základům cesty k Sebe-poznání, zájemcům vysvětlují, že a proč je třeba se naučit všímavosti. Zpočátku je třeba ji nacvičovat ve chvílích oddechu od činností, v začátečnické meditaci, postupně se ale všímavost (neosobní pozorování) čím dál víc stává spontánním přístupem k obsahům vlastní mysli a k jejím motivacím i během různých aktivit a nakonec probíhá během všech každodenních činností.


Při neosobním pozorování mizí představa, že to jsou "moje" podvědomé motivace. Tím mizí i pocity viny, studu, frustrace apod., které mají tendenci tyto motivace zasouvat ještě hlouběji do podvědomí.
Prostě se s tím neidentifkovat, pak to pěkně celé vyleze z podvědomí. Je to tady, ale musí to tady být? Dá se to pustit / rozpustit? Potřebuje se to?

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Trini za tento příspěvek:
Lída

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Lída » sob 08. čer 2019 14:02:24

A k Balsekarovu konstatování, co je všímavost:

"Když se mysl přestane ztotožňovat s myšlenkovým tokem, když se jen pozoruje, aniž by se dělila témata na dobrá a špatná, důležitá a bezvýznamná, hodnotná a bezcenná... Pozorování probíhající přehlídky myšlenek bez jakéhokoliv posuzování..."

Osobní já ovšem snadno ulpí na čemkoliv, co pochopí jako výhodné, a může v něm vzniknout přesvědčení, že je třeba být všímavý.

Pak místo aby k všímavosti docházelo stejně přirozeně jako k jednotlivým krokům po chodníku, když jdeme nakupovat
(při tom se přece nehlídáme a neopakujeme si pořád znovu "bacha!!! ... teď je třeba udělat krok...!!!" ) ,
nevědomky se držíme svého přesvědčení, že je nutné být všímaví k tomu, co se ve vědomí objevuje :church:, a dáváme si sakra pozor, jestli jsme náhodou na něčem neulpěli...

:D :D :D

Jak se dá zjistit, jestli k tomu v nás nedochází?

Podle toho, že se neobjevuje žádná mrzutost ani pocity nedokonalosti, když si občas uvědomíme, že dál - celkem pochopitelně - dochází k ulpívání na některých věcech, které osobní já vnímá jako důležité.
Když se to dodatečně v sobě zjistí, je možné se tomu akorát pobaveně zasmát - a odevzdat to :cooking:
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Trini » sob 08. čer 2019 15:42:06

Lída píše:nevědomky se držíme svého přesvědčení, že je nutné být všímaví k tomu, co se ve vědomí objevuje :church:, a dáváme si sakra pozor, jestli jsme náhodou na něčem neulpěli...



Netlačit na pilu.

Nechtít něco násilím, nechtít něco horlivě - nebot' tím se ego posiluje. Nechtít to za nějakým cílem.

Ten, kdo něco chce zkusit jinak, je vždy malé já, nikdo jiný. Podle mne jde o to, jestli se nehorlivou, spíš hravou snahou bude "odosobnovat" nebo naopak úsilím dosáhnout nějakého konkrétního cíle / úspěchu bude "zosobnovat".

Hlavně si nedělat představu, kam to povede. Nechat se dát překvapit. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: O rozpouštění ega během každodenních činností

Příspěvekod Lída » sob 08. čer 2019 21:54:43

vostal petr píše:vono vlastně stačí jen poznat že jsi Já a pak už taky můžeš být i vlastníkem Já,

nebot já si umí přivlastni Já poměrně rychle a nenápadně,

skrze ty pocity...


a největší průšvih nastane, když to osvícené já začne sebe samo považovat za Já, všechny tyhle pocity ignoruje a skáče jim proto pořád znovu na špek, protože pocity jsou přece projevem iluzorní mysli, která neexistuje...
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků