Koronavirus zblízka

Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 05. úno 2020 10:31:08

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... i-40312163


Koronavirus zblízka. Jak se dostane do těla a co v něm způsobí

Studie odborného lékařského časopisu The Lancet, jejíž závěry v pondělí i s doprovodnou animací zveřejnila agentura Reuters, zkoumala 99 prvotních případů nového koronaviru, který se objevil koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Potvrdilo se, že jde o patogen stejného kmene jako smrtící infekce SARS nebo MERS.

Průměrný věk nakažených pacientů byl 55 let, 68 procent byli muži, z nichž polovina měla chronické onemocnění, 49 procent bylo v přímém spojení s trhem s mořskými plody, odkud zřejmě virus pochází.

Horečka a kašel byly dva nejvýznamnější a shodující se symptomy, přičemž většina infikovaných vykazovala tyto příznaky při přijetí do nemocnice.

U některých nakažených se objevila dušnost, bolest svalů a bolest hlavy. Podle profesora Paula Huntera z Východoanglické univerzity je zvláštní, že nakažení novým koronavirem netrpí zánětem horních cest dýchacích, jako je rýma, bolest v krku a kýchání.

Do 25. ledna se 31 pacientů ze zmiňované studie uzdravilo a bylo propuštěno domů a 11 jich na virus zemřelo. Většině zemřelých bylo více než 60 let a již předtím měli zdravotní problémy.

Studie rovněž odhalila, že podobně jako u SARS a MERS je vyšší riziko infekce u mužů než u žen. Vědci se domnívají, že snížená citlivost žen na koronavirus může souviset s ochranou chromozomu X a pohlavními hormony, které hrají roli v imunitě.

Podle čínské národní zdravotnické komise je virus nakažlivý během své inkubační doby, ještě než pacient začne vykazovat příznaky. Tato inkubační doba může trvat až 14 dnů.

Novým typem koronaviru, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se již nakazilo podle posledních dat přes 24 tisíc lidí, obětí je kolem pěti set.Dá se to přežít. To je podle mne důležitá informace.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 3259
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 152
Poděkováno: 67-krát v 58 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 05. úno 2020 15:59:05

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... vic-612579

Hůř, než se čekalo: Koronavirus prý přetrvá. Jako španělská chřipka. Kde ve světě nejvíc?


Zabránit šíření koronaviru je podle článku amerického serveru Stat nepravděpodobné a koronavirus by se mohl přidat ke svým „kolegům“, kteří už v lidech způsobují rýmu. A nebo by se mohl vracet v zimě jako chřipka.

Jak to dopadne s koronavirem? Dle článku amerického serveru Stat, zabývajícího se lékařstvím, je možnost, že se ho podaří vymýtit, mizivá. Zvláště proto, že se virus šíří mezi lidmi, přenášejí ho i ti, kdo nemají symptomy, už se dostal na 4 kontinenty a šíří se rychleji než SARS. Je prý možné, že karanténa a zákaz cestování zabrání šíření a s mikrobem bude konec, jako se to stalo právě u SARS.

Ale dle expertů je tento scénář čím dál nepravděpodobnější. Jak vyplývá z jednoho článku Hongkongské univerzity, virus by se mohl rozšířit do světových měst tím, že do nich virus přenesou ti, kdo ještě nevykazují symptomy nemoci. Tudíž je načase se ptát, jak bude taková „pandemie“ vypadat.

Možnosti jsou prý dvě. Koronavirus 2019-nCoV by se mohl zařadit ke čtyřem dalším koronavirům, které už lidstvo sužují, ale kterým se nevěnuje velká pozornost. Dva z nich byly objeveny v šedesátých letech, další dva po vypuknutí infekce SARS. Jedná se také o viry přítomné ve zvířatech, které se rozšířily i na člověka, ovšem není jasné, zda vyvolaly epidemii, protože k tomu došlo ještě předtím, než obor virologie vznikl. Dohromady jsou prý zodpovědné za jednu čtvrtinu případů běžné rýmy. Občas ale mohou způsobit i zápal plic nebo smrt, ovšem tak vzácně, že data vědců o šíření nejsou přesná. Příznaky jsou prý podobné sezónní chřipce. Dobrá zpráva je, že pokud se virus rozšíří, tak bude motivovat farmaceutické společnosti k vývoji vakcíny. Ale pátý koronavirus by prý přispěl k počtu úmrtí na dýchací potíže.


Druhá možnost je, že se 2019-nCoV bude vracet stejně jako chřipka, tedy hlavně v zimě. Viry totiž špatně snášejí teplo a vlhko, takže s příchodem léta by se počet nakažení mohl snížit až skoro k nule. Ale to neznamená, že virus je pryč.


Špatná zpráva je, že zatím je úmrtnost na koronavirus okolo 2 %, nicméně, zde se dle článku rozhodně jedná o příliš vysoké číslo, protože nakažení s mírným průběhem nemoci se do statistik ani nezapočítávají. Ale i 2 % jsou méně než zmíněný SARS, u kterého byla úmrtnost 10 %, či MERS, kde činila 37 %. Nicméně, obyčejná chřipka zabíjí údajně méně než jedno promile nakažených, i když se v USA stále jedná o desítky tisíc lidí. Sto let stará „španělská chřipka“ měla dle článku úmrtnost 2,5 %.

Možný scénář pak je, že by svět prodělal epidemii a pak by se z viru stala sezónní choroba dýchacích cest. Záleží ale na tom, jak se bude virus chovat. Dle experta na nemoc SARS je koronavirus podobný v tom, že má také mechanismus, který snižuje četnost mutací, tedy se virus příliš nemění, rozhodně méně než třeba chřipka nebo HIV. Virus prý nemusí zmutovat vůbec, protože se dostatečně dobře šíří už dnes. A pokud ano, tak by spíše spěl k mírnějšímu průběhu nemoci, protože mírnější nemoc znamená větší pravděpodobnost přenosu.


Další otázkou u koronaviru je imunita. Dle jednoho z expertů z nakažení koronavirem vzniká imunita, která vydrží déle než imunita získaná z nákazy chřipkou, ale není permanentní. V dospělosti by prý všichni měli mít imunitu alespoň na některé koronaviry. Ale protože tato imunita není permanentní, tak ve stáří může opět dojít k infekci. Nicméně, opětovné onemocnění může mít klidnější průběh. Ale již známé koronaviry jsou od 2019-nCoV dostatečně odlišné, že imunita na ně nevytváří imunitu na nový koronavirus. Jak dopadne další vlna nákazy koronavirem, bude tedy záviset na tom, kolik lidí se nakazí v této vlně a vytvoří si protilátky. Dle expertů bude právě první vlna nejhorší právě kvůli absenci protilátek. Ovšem jen pokud se virus nebude chovat jako chřipka, která „přišla“ na způsob, jak obelstít lidský imunitní systém. V celku by se tak z 2019-nCoV mohl zařadit mezi viry způsobující zápal plic, který by byl „horší než rýma, ale lepší než SARS“.Také velmi zajímavé informace.
:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 3259
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 152
Poděkováno: 67-krát v 58 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Trini » stř 05. úno 2020 16:26:47

https://www.lidovky.cz/svet/cinsky-usta ... ranici_ele

Čína žádá o patent na možný lék proti koronaviru. Remdesivir vyvinul tým vedený českým vědcem


Peking. Státní čínský výzkumný ústav požádal o místní patent na experimentální americký antivirový lék remdesivir firmy Gilead Sciences, který by podle vědců mohl pomoci s léčbou nakažených novým koronavirem.


Americká společnost Gilead Sciences poskytla ve Spojených státech na experimentální léčbu koronaviru lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou. Látku nazvanou remdesivir před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.


Žádost o patent namísto „nucené licence“, umožňující vládě v případě nouze povolit výrobu patentově chráněného léku bez svolení vlastníka, podle agentury Bloommberg naznačuje, že Čína se souběžně se snahou omezit šíření nákazy snaží ukázat svůj respekt k duševnímu vlastnictví.

Podle agentury není jasné, zda či kdy čínské úřady pověřené ochranou duševního vlastnictví žádost ústavu schválí. Experimentální lék firmy Gilead zatím není nikde ve světě povolen či schválen.

Studie publikovaná minulý týden v New England Journal of Medicine uvádí, že stav pacientů s koronavirem ve Spojených státech se po užití přípravku remdesivir zlepšil.

„I když bude žádost wuchanského ústavu schválena, úloha léku bude velmi omezená, protože Gilead stále vlastní základní patent,“ upozornil expert na duševní vlastnictví Čao Jou-pin z šanghajské společnosti Purplevine IP Service Co. „Jakékoli využití patentu musí vyžadovat souhlas Gileadu,“ zdůraznil.

Gilead nicméně minulý týden uvedl, že s Čínou spolupracuje při testování remdesiviru na malém počtu pacientů s koronavirem.Že by lék?

Mne zajímají konstruktivní informace. Ne ta všeobecná panika. :?

V Rakousku se včera objevila ve všech místních mediích zpráva, že čínskou leteckou linkou dále přiletá do Vídně 400 cestujících z Číny týdně, aniž by je kdo kontroloval ;) . A to bylo takové drama dopravit sem těch pár Rakušáků z Číny. :roll: :lol: Asi ted' na letiště dají teplotní scan. Všude jinde ve světě už prý je.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 3259
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 152
Poděkováno: 67-krát v 58 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » sob 08. úno 2020 22:44:46

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koro ... paign=null

Koronavirus v číslech. Výzkum z čínských nemocnic přináší tvrdá data

Pacienti nebezpeční svému okolí, nedostatečná pozornost lékařů, šíření nákazy uvnitř nemocnic a faktory zvyšující pravděpodobnost onemocnění. Výzkum odborného lékařského časopisu JAMA se zaměřil na lékařské záznamy pacientů nakažených koronavirem a okolnosti jejich onemocnění.

Jaké jsou klinické charakteristiky hospitalizovaných pacientů s novou pneumonií koronavirového původu v Číně? Tuto otázku si položili odborníci amerického lékařského časopisu JAMA. Zahájili výzkum přímo v epicentru nákazy, ve Wu-chanu, kde se nachází drtivá většina nemocných. Po zpracování anamnéz a záznamů 138 pacientů jakožto výzkumného vzorku došli k novým závěrům.

Superpřenašeči

Jedna z kapitol výzkumu se věnuje existenci takzvaných „superpřenašečů“.

Jeden jediný pacient ve wuchanské nemocnici nakazil nejméně deset členů zdravotnického personálu a další čtyři lidi koronavirem. Takové množství lidí má na svědomí jeden nemocný z prostého důvodu – jeho symptomy neodpovídaly koronavirové nákaze a byl umístěn na běžný nemocniční pokoj. Onemocněli tak lékaři, kteří se mu věnovali, i pacienti, se kterými pokoj sdílel.

Podobné incidenty se „superpřenašeči“ jsou známé už z období řádění epidemií SARS a MERS. I tehdy pacienti bez stanovení správné diagnózy infikovali obrovské množství lidí z okolí. Současnou rychlost přenosu viru z člověka na člověka autoři studie připisují právě případům, kdy lékaři nesprávně diagnostikují nemocného, a nezahájí tak včas preventivní opatření.


Onemocnět v nemocnici

Věkové rozpětí pacientů přijatých do nemocnice Zhongnan Hospital of Wuhan University mezi 1. a 28. lednem se pohybuje mezi 22 a 92 lety. Průměrný věk nakažených činí 56 let.

Návštěva nemocničního zařízení v případě koronavirové epidemie neznamená výhru. Výzkumníci se domnívají, že celých 41 procent výzkumného vzoru se nakazilo v prostředí nemocnice. Mezi nimi bylo i sedmnácti lidí, kteří lékařskou pomoc vyhledali v domnění, že trpí jinou nemocí, a 40 sloužících zdravotníků.

Na první pohled zdraví

U přibližně 10 procent pacientů se příznaky projevovaly ve velmi mírné formě. Jejich stav se zhoršil až během několika dnů až týdnů. V průměru se nákaza projevila po pěti dnech, do sedmi dnů proběhla hospitalizace, po osmi dnech začali mít pacienti těžké obtíže s dýcháním.

Podle odborníků tento vzorec dokazuje, že všichni pacienti musí být pod pečlivým dohledem, a není rozumné předpokládat, že člověk, který se zdá zdravý, nakažený není. Toto zjištění má být ale pro lékaře povzbudivé a má je přesvědčit, aby na pacienty opravdu dohlíželi, tvrdí ředitel Národního institutu alergií a infekčních chorob k publikaci JAMA.

Stejně jako předchozí studie i JAMA potvrzuje fakt, že pacienti nakažení koronavirem bývají převážně starší lidé, kteří v minulosti trpěli jinými onemocněními – nejčastěji cukrovkou, srdečními chorobami či rakovinou.

Náchylnější starší muži

Intenzivní péči v případě onemocnění pak vyžadovalo 26 procent pacientů, jejichž věkový průměr činil 66 let. Pro zkoumaný vzorek pacientů platila úmrtnost 4,3 procenta, což je více než v jiných oblastech Číny. Důvod vyšší úmrtnosti výzkum neobjasňuje pro nedostatek informací.

Výsledky výzkumu ukazují, že k nákaze jsou v 54 procentech náchylnější muži.

Nejen plíce?

Ze záznamů pacientů vyplývá, že nemoc způsobila pneumonii a systémovou virovou infekci, která v těle vyvolala zánět, uvedl William Schaffner, odborník na infekční choroby.

„Existují biochemické ukazatele, že onemocnění napadá více orgánových systémů těla a zánět do jisté míry narušuje jejich funkci,“ uvedl. Ovlivněny jsou plíce, srdce, játra, ledviny a systémy kontrolující srážlivost krve. Zatím však nebylo potvrzeno, že virus přímo napadá jiné orgány než plíce.

Projevy zánětu jsou pro závažná virová onemocnění charakteristická. Schaffner dodal, že větší výskyt chřipkových onemocnění může v těle setrvat déle než měsíc i po skončení akutní fáze onemocnění. U starších lidí se tak zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.

Ohrožení jsou i mladší

Druhá výzkumná zpráva JAMA se zabývala 13 pacienty léčenými ve třech pekingských nemocnicích mezi 16. a 29. lednem. Jejich věkový průměr byl nižší než u wuchanských pacientů – 34 let, nejmladšímu byly dva roky a nejstaršímu 50. Žádný z nich netrpěl žádnou jinou chorobou. Průběh jejich onemocnění byl podstatně mírnější a nikdo z nich nákaze nepodlehl. Případy onemocnění mladých a zdravých lidí mají podle výzkumníků rozptýlit představu, že koronavirus je pouze pro starší.

„Může to napadnout mladého, zdravého člověka,“ uvedl Schaffner, „což náš výzkum dokazuje.“
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod Alaja » pát 14. úno 2020 9:10:46

https://www.youtube.com/watch?v=cDHQJZgl434

Diy Face Mask! Preventive Solution of Respiratory Diseases
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 4124
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 217
Poděkováno: 297-krát v 285 příspěvcích

Re: Koronavirus zblízka

Příspěvekod armin » stř 19. úno 2020 15:45:00

Tak se nám to rychle šíří.

Aktuální situaci je možno sledovat zde: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 1120
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 16
Poděkováno: 36-krát v 33 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron