Reakce k Poradně ( od Petra Vostála)

Re: Reakce k Poradně ( od Petra Vostála)

Příspěvekod Alaja » pon 29. čer 2020 17:58:14

Trini píše:
Nic píše:
S připoutaností k mysli tady může tady být tahle představa a s ní neuspokojené "já chci", "já nechci".

S tím "já chci" jsi přišla ty, tak co si zase nablble protiřečíš? :roll:

Tak je to u ní vždycky.... :donknow:
Mám dojem, že ještě nikdy na internetu nepřiznala, že plácala hlouposti. Pokaždé to nakonec ukončila nějak do ztracena, případně, že to myslela zcela jinak, než to napsala... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Alaja

Poděkoval: 241
Poděkováno: 327-krát v 314 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

Příspěvekod vostalpetr » pon 29. čer 2020 18:27:25

vostalpetr píše:
Naopak, tohle je vědomé stále,

No není,

proto to taky nemá nic společného se stavem realizace....

Ale abys neřekla,
pokud to někdo takto popisuje, tak je to vnitřní savikalpa samadhi,
kdy existuje ego ovšem s čistou myslí, které má pak takovéto uvědomění...

Jenže dle mého názoru, to bys musela něco vědět o tom světle,
protože čistá mysl je pak vlastně světlem,
jenže tebe světlo míjí jak rychlík vesnický nádraží...

A to je také ten důvod, proč se občas v duchovnu hovoří o uvědomění,
to je něco jako ukazatel směru,
pokud tedy nějakým směrem zaměřujeme pozornost tak samozřejmě se hovoří o uvědomování,
akoráte ty jsi si z uvědomění udělala rovnou nirvánu...
vostalpetr

Poděkoval: 96
Poděkováno: 618-krát v 464 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Alaja

Příspěvekod vostalpetr » pon 29. čer 2020 20:27:34

Pozoruji s překvapením, že jsou i lidé, kteří neznají vztah - tedy základní slovo Já-Ty. Asi třeba autisté
Místo toho znají Já-Já a Já-Ono.

To víš, je dost takovejch kteří neuměj počítat do tří,
ale pouze do dvou,

například ten Mordechaj...

Autisti jsou docela v pohodě, obvykle žijí ve svém soukromém světě a na ostatní dlabou,
mnohem horší je to pak s kolektivistickými dobrosery, to je mnohem nebezpečnější porucha
a také mnohem rozšířenější...

Ale tady se ví, na rozdíl od autismu, čím je to způsobeno, příčinou je autoritářská výchova a výuka,
takže je potlačeno rozvinutí vztahu já- já...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » pon 29. čer 2020 21:51:00

A překvapivě - to už Buber nepíše, může být také postoj Já-Já (narcismus, zahledění do sebe), který u tímto postižených jedinců asi nahrazuje sou-citný, otevřený postoj k druhým či Bohu "Já-Ty". Takoví pak nejsou schopni vztahu - vztahu celou bytostí, ale samozřejmě jsou schopni komunikovat, pociťovat atd - ale tak trochu jako s předměty (osobami - protějšky) ve virtuální realitě - ve světě Já-Ono.

Kde jsi přišel na tu fantasmagorii že vztah já - ty je zrovínka jenom soucitný ???

Nejspíš tak leda v jednom kolektivu opic ovšem vůči druhém kolektivu vopic bude nepřátelský...

Vony vztahy (jak jsi správně uhodl v případě já - já) mohou být jak negativní tak i pozitivní,

což samozřejmě platí i o vztahu já - ono...

Potom plácáš hlouposti stejně jako ta Jana...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » pon 29. čer 2020 21:57:26

Bez vztahu je jen sebestřednost, samosvojnost - izolovanost, osamocenost. a to je přinejmenším smutné neúplné, v podstatě mrtvé - z pohledu toho, kdo žije ve vztahu.

Tedy z pohledu vopice...

To už přece dávno známe,
sdílené štěstí je dvojnásobné štěstí

a naopak

nesdílené štěstí je dvojnásobné neštěstí...
vostalpetr

Příspěvekod Alaja » pon 29. čer 2020 22:34:55

Zajímavé je, že oblíbenou vztahovou disciplínou u některých duchovňáků je výměna neduchovní manželky za jinou, duchovněji nadanou. Nebo ji vymění rovnou za spoustu milenek... :lol:
Proč nedokáží žít s "neduchovní" partnerkou pod jednou střechou, u jednoho krbu, v jedné posteli?
Alaja

Příspěvekod Eva Nada » pon 29. čer 2020 22:42:11

Alaja píše:Zajímavé je, že oblíbenou vztahovou disciplínou u některých duchovňáků je výměna neduchovní manželky za jinou, duchovněji nadanou. Nebo ji vymění rovnou za spoustu milenek... :lol:
Proč nedokáží žít s "neduchovní" partnerkou pod jednou střechou, u jednoho krbu, v jedné posteli?

Povídej, přeháněj :-)
Kdo, s kým???? :) :koukam: :lol:
Eva Nada

Poděkoval: 8
Poděkováno: 15-krát v 14 příspěvcích

Příspěvekod Eva Nada » pon 29. čer 2020 22:46:19

Já teda nikoho neznám, v tom skutečném světě, jakože by se o něm dalo říct, že je duchovní a dokonce i opustil nějakou ženu a žije s jinou, nebo dokonce s jinýma!!!!
Bože, který, kde, s kým????
:-)

Miroslav, který je mi asi nejblíže vyciťováním, je natolik imaginární, že snad ani neexistuje :-)
A u něho si nějak nedovedu představit, že by žil s nějakou ženou, spíše ne, spíše žije sám...., bych řekla....
Eva Nada

Poděkoval: 8
Poděkováno: 15-krát v 14 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » pon 29. čer 2020 23:18:37

Eva Nada píše:
Alaja píše:Zajímavé je, že oblíbenou vztahovou disciplínou u některých duchovňáků je výměna neduchovní manželky za jinou, duchovněji nadanou. Nebo ji vymění rovnou za spoustu milenek... :lol:

Povídej, přeháněj :-)
Kdo, s kým???? :) :koukam: :lol:

Nevím, proč mi v paměti uvázly takové střípky ze života slavnějších duchovňáků, co se občas probíraly na duchovňáckých diskusních forech (nyní už většinou smazaných) ....... :donknow:
Jeden takový duchovňák ale setrval v "nešťastném" manželství, dokud manželka nezemřela, teprve pak se oženil znovu...asi výjimka...

Třeba tvá minulá inkarnace ( :lol: ) ...Drtikol.....
Ostatně...armin sem tam nějaké znal osobně.... :donknow:
Nebo takový Mooji... :D
Nebo takový J.Ch. .....náš společný známý....přítel Sorose z deváté dimenze.... :P

atd...
Alaja

Příspěvekod Nic » úte 30. čer 2020 6:39:23

vostalpetr píše:
Když žijeme s připoutaností k mysli, tedy skrz mysl, v iluzi oddělenosti, tak jako to hlavní prožíváme všechno to, co se objevuje v mysli.

Zapomen na nějakou mysl,

řeč je o UVĚDOMĚNÍ !!!

Krásná práce.

:D

Co je uvědomění ???

To je schopnost vědomí, vědomí má schopnost si uvědomovat a vědět, ale schopnost něčeho není "to něco"

V té větší hloubce poznání, kde se nedotýkáš mysli, nemůže být řeč ani o vědění. Všechno je čerstvé. Jen uvědomované. Vědomé. Není potřeba vůbec nic vědět.

Noha má schopnost chůze, ale chůze není noha, noha je noha a její schopností je chůze...

Když to mysl od sebe takhle oddělí, tak ano. Když půjdeš do jádra pudla, tak noha sama o sobě není schopna ničeho, při nejdetailnějším vědeckém zkoumání hmoty nic nenajdeš, leda světélkující prázdnotu, z největšího možného nadhledu v nekonečnosti prostoru a věčnosti času také ne.

Takže uvědomění není vědomí, to je pouze schopnost vědomí...

Bez uvědomění by nebylo vědomí vědomé, nebylo by tím pádem vědomím, není možné to od sebe oddělit. Leda v mysli. Stejně tak není možné od sebe oddělit sat - čit - ánandu. Ten šmak vědomého Bytí je jedním, ale skrz mysl, o které tady není řeč ( :D ) , se může jevit v historii času a v projekci prostoru nekonečně rozmanitý.

V realizaci je pouze stav Vědomí, nikoliv uvědomění Vědomí, to je až po samotném stavu realizace, že si ego uvědomí že je Vědomí a to zpětně

Hm, duchovňáci něco takového tvrdívávaj, že o tom, že to bylo ONO, ví, až když to odezní.
Jenže s Probuzením je jasné, že to nemá šanci odeznít, a přeci je možné o tom psát tuny knih.

Ale Vědomí může fungovat i bez nějakého uvědomování,

Ano? V projekci času a prostoru v připoutanosti k představě osoby se může jevit existence jako částečně uvědomitelná. Něco si jako osoba uvědomuji, něčeho si jako osoba vědomá nejsem. Spím a ani o sobě nevím.
Sat-čit-ánanda je v bdění, snění i spánku stále stejná. S osvobozením od připoutanosti k tělu, k mysli, je tohle jasné stále.

takže dítě je štastné ale nemá uvědomění štěstí,

Z pohledu dospělé osoby, která už něco ví o životě, se to takhle může jevit. Bezstarostné dětství se může jevit proti tomu, co prožívá ustaraný dospělý, šťastné. To dítě nic neví o placení daní, o politice, o tom, co se děje ve světě, jak je co špatně, jak by co nemělo být... Vůbec si neuvědomuje, jak je šťastné. Jenže je to, jak s oblibou říkáš, OBRÁCENĚ, ten dospělý si neuvědomuje, že bez připoutanosti k mysli, je ve skutečnosti stejně šťastný, jako to dítě. Že štěstí je ve skutečnosti jeho přirozený stav.

pouze si uvědomuje pocity štěstí a neštěstí...

Existenci jakožto šťastný stav si uvědomujeme, když jsme sami se sebou v jednotě, když tady není žádná iluze oddělenosti. Naše přirozenost je sama o sobě šťastná. A neštěstí je jen myšlenka...

A stejně je to i s jinými věcmi, např. soucítění

Ano

(proto je taky řečeno, že pravá ruka nemá vědět co dělá levá ruka, tudíž nemáš vědět, ...

Obrázek

mít uvědomění)

To uvědomění nepotřebuješ mít. Ono JE. Ale představa toho, kdo ho má nebo nemá, je jen myšlenka, iluze.
Nic

Poděkoval: 70
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Příspěvekod vostalpetr » úte 30. čer 2020 7:12:41

"Krásný strom myšlení, jenž nezná dvojnost, prorůstá celým velkým světem, nese květy a plody soucitu a jmenuje se služba druhým.

Krásný strom prázdnoty bez květů prorůstá celým světem, kdo by jej tam hledal, spadne... tam nejsou větve.

Dva stromy - a vyrostly z jednoho semene, a tak nesou jen jedno ovoce. Ten, kdo nezná rozdílu mezi nimi, je osvobozen od nirvány i sansáry. Kdo se ale přiblíží a odchází s nenaplněnou touhou, pro toho je lepší, aby opustil dům a přijal misku, jíž mu hodí ze dveří.

Kdo připoután k prázdnotě zapomněl na soucit, nedosáhne nejvyššího stupně. Kdo má jen soucit, nezbaví se pout bytí. Jen pro toho, kdo je silný v obojím, není ani sansára, ani nirvána."
(Saraha)

JAK NĚKDO MŮŽE NAPSAT TAKOVOU PITOMOST ???

NEJSPÍŠ JDE TAK JAKO OBVYKLE VO OPIČÁRNU, U TÝ SE NEMUSÍ PŘEMÝŠLET, TA SE JEN KOPÍRUJE !!!

Takže k prázdnotě patří tedy co ???

Patři k autu křídla ?

K velbloudovi chobot ?

K rybě nohy ?

Co patří k prázdnotě, no soucit to tedy rozhodně není,
není divu že pak někdo trpí ztrátou času a nedostatkem energie,
když neví co patří k prázdnotě !!!
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » úte 30. čer 2020 7:20:14

Bez uvědomění by nebylo vědomí vědomé, nebylo by tím pádem vědomím, není možné to od sebe oddělit. Leda v mysli. Stejně tak není možné od sebe oddělit sat - čit - ánandu.

Takže noha bez chůze není noha ?
A SČA lze samozřejmě od sebe oddělit, právě tím uvědomováním..

To uvědomění nepotřebuješ mít. Ono JE. Ale představa toho, kdo ho má nebo nemá, je jen myšlenka, iluze.

Pitomost taky nikdo nemá, ona prostě JE...
A ty tvoje bláboly jsou pitomosti i bez představování, už by sis to mohla uvědomit,
že mastíš leda svoje iluze pocházející z uvědomování...
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » úte 30. čer 2020 7:43:29

Vzpamatuj se,

víš co je uvědomění ???

To je mysl, tedy vědomí v pohybu...

Bez uvědomění by nebylo vědomí vědomé, nebylo by tím pádem vědomím, není možné to od sebe oddělit.

Správný příměr (který ovšem nedokážeš už vůbec pochopit)
je cukr a jeho sladkost,
správně to řekl Ramakrišna (?) že bhaktijogíni (pocitáři) chtějí pouze lízat cukr a nechtějí se vzdát jeho sladkosti
(taknějak to to bylo, už si to nepamatuji)

Když to mysl od sebe takhle oddělí, tak ano.

Mysl to neodděluje,
odděluje se to v MEDITACI !!!
To je ovšem něco, o čem ty nic nevíš a neznáš, ty ovládáš pouze koncentraci a to ještě jako ztotožnování
vostalpetr

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Trini

Příspěvekod vostalpetr » úte 30. čer 2020 7:59:25

Vo tom mluvil Drtikol, když říkal : "Nakopni to !"

Inteligentnímu člověku to stačí říct, hlupáka je ovšem třeba nakopnout
(třeba neustálým cyklováním uvědomění furt dokola do zblbnutí)
vostalpetr

Příspěvekod vostalpetr » úte 30. čer 2020 8:38:10

Čili nejde ani tak o chytrost/hloupost, jde o vědomí sebe. Ty a Buber nevědomě promítáte sebe do něčeho vnějšího (do objektu Já-Ty, Já-Ono), což je obdobné, jako když jsi v kině vtažen do dění na plátně a řveš, když tam hlavního hrdinu mordujou, nebo jsi vzrušen, když se tam s nějakou líbá. A považuješ to za svá oživlá já.

No jo,
takhle to dopadne když se mine to JÁ - JÁ,
člověk se pak promítá do kolektivu vopic,
místo vlastní identity (já) se identifikuje s druhými (kolektivem)

A z toho pak vyplývaj všeliké morálky, etiky, soucity a empatie a cukříky a biče...
vostalpetr

Příspěvekod Trini » úte 30. čer 2020 11:24:14

vostalpetr píše:Vzpamatuj se,

víš co je uvědomění ???

To je mysl, tedy vědomí v pohybu...

Tohle nedokáže pochopit. Žije si v tom svém blábolení ze sna a zatím jí to - pokud o tom neustále může psát - stačí.

Uvědomění je jen v projevu. Mimo projev není (ni)kdo a nic, co by si mohlo něco uvědomovat. Pokud si dobře vzpomínám, tak o tom řekl Ramana, že jak je v tom jen trochu uvědomění, tak už to není Ono. Tyhle všechny řečičky jsou hrátky malého jáčka (ale to je ok, tak to má být. ;) ). Kdo si tohle ale nedokáže uvědomit, tak vůbec neví, o co jde - např. Jana, která si to uvědomění představuje tam, kde žádné uvědomění není vůbec možné.

Zavinuje to taky hodně špatný překlad:

awareness versus consciousness

Ani jedním nemyslel Nisargadatta uvědomění. ;)

:)
Trini

Poděkoval: 200
Poděkováno: 82-krát v 72 příspěvcích

Příspěvekod Trini » úte 30. čer 2020 11:36:23

vostalpetr píše:
Čili nejde ani tak o chytrost/hloupost, jde o vědomí sebe. Ty a Buber nevědomě promítáte sebe do něčeho vnějšího (do objektu Já-Ty, Já-Ono), což je obdobné, jako když jsi v kině vtažen do dění na plátně a řveš, když tam hlavního hrdinu mordujou, nebo jsi vzrušen, když se tam s nějakou líbá. A považuješ to za svá oživlá já.

No jo,
takhle to dopadne když se mine to JÁ - JÁ,
člověk se pak promítá do kolektivu vopic,
místo vlastní identity (já) se identifikuje s druhými (kolektivem)

A z toho pak vyplývaj všeliké morálky, etiky, soucity a empatie a cukříky a biče...

Já bych je nechala. Nemají zatím ještě vyřešené vztahy, a tak to řeší. Ale dokud nezůstanou pouze u sebe a budou si to jen promítat do druhých, co ti by jako měli dělat a pod., tak se jim to nepodaří vyřešit. Ale je to jejich věc a časem na to přijdou.
Mezitím nemá smysl se o tom s nimi bavit a zkoušet jim něco vysvětlovat. Nejdříve musí udělat hodně zkušeností a potom se jim to otevře. To je to samé, jako se bavit s mou bývalou spolužačkou, která je u Jehovových svědků. Je přesvědčená o své pravdě, a chce ostatní zachranovat před jejich omyly. Prostě jako Jana, armin a jim podobní.

:)
Trini

Poděkoval: 200
Poděkováno: 82-krát v 72 příspěvcích

Příspěvekod Alaja » úte 30. čer 2020 11:54:29

poradna:
Když třeba řeknu mám rád toho a toho a pocítím při vzpomínce na něj pocit mám rád - je to ve světě Já-Ono. Když tohle píšu, je to ve světě Já-Ono.
Když jsem vtažen do filmu, je to stále ve světě Já-Ono.
Teprve svět Já-Ty do kterého člověk vstupuje třeba i s iniciační myšlenkou (Bůh, Ty atp.) a pak celou bytostí už bez představ a myšlenek o Ty - nastává spojení a není to zapamatovatelné, zařaditelné, je to vždy jedno a to samé, ať to pak nebo předtím nazýváme jakkoliv.

Touto cestou jde například Bhakti

Autor příspěvku má nejspíš na mysli telepatické vnímání (Já) citového rozpoložení druhého ohraničeného živého objektu (Ty). To je pak fakt někdy síla, obzvlášť když to Ty zrovna řeší nějaké to dilema - je mu smutno, něco ho bolí a pod....to dá i fušku rozeznat, které city jsou našeho Já a které patří tomu Ty.....
Nebo že by měl na mysli dálkové (telepatické) vzbuzování orgasmu u toho Ty?
Pak to mohou být i společné noční sny.....ve snech se Já a Ty schází a prožívají společně různá dobrodružství.....
Pak jsou k mání ještě oblíbené kolektivní emoční hrátky - sdílení emocí v kolektivu, na stadionu, v divadle a pod....kde Já sdílí s mnoha dalšími Ty radost, nadšení nebo negativní emoce......
Atd. ....

A to jsem zatím ještě nenapsala nic o různých variantách kontaktů s tím (ono)...s Bohem.... :lol:
Alaja

Příspěvekod Alaja » úte 30. čer 2020 18:35:01

:D
Takže tu máme vztah Já a Ono.....
Mnozí již jistě znají ten klasický vztah z meditací - vnitřní světlo, ať jen krátkodobé zření nebo dlouhodobější. Vytrvalou dlouhodobou praxí lze dojít k tomu, že ten stav bude k mání i bez nějaké meditace, pak totiž stačí zavřít oči, zklidnit se a světlo je okamžitě k mání....příjemné, přátelské, plné občerstvující energie.... :srdce:
Neklasické setkání Já s Ono...je třeba to naprosto nečekané, kdy se obyčejný prostor kolem nás prozáří tím vnitřním světlem a je to viděno i hmotným zrakem, hmotný prostor i to vnitřní světlo se prolínají, světlo se chvěje....a Já jen okouzleně sleduje tu změněnou scenérii. Když se ale Já pohne, tak ono světlo se vytratí....a k vidění je zase jen ten hmotný svět...který se nyní zdá být obyčejný, všední....
(U někoho se může stát, že tento okamžik se prodlouží na delší dobu, třeba i na několik dní....viz vyprávění některých duchovních učitelů..)

atd.

Jistě znáte nějaké další setkání Já a Ono...

:lol:
Alaja

Příspěvekod Alaja » úte 30. čer 2020 18:52:20

A pak tu máme další možnost.... o které autor nepsal...
..a tu znají ti, kteří zažili nirvikalpu.....kdy Já = Ono....
Je to zcela odlišné od stavu Já - Ty i od Já - Ono......je to stav, kdy Já na nějakou dobu splyne s Ono...

:meditace:
Alaja

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení