Duchovní cesta

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 17:27:42

http://orthodoxie.cz/srovn/nestvorene-energie.htm

Význam učení o nestvořených energiích

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 17:55:51

Trini píše:Ty shazuješ druhé.

Opravdu?
Máš pocit, že jsem tě shodil?
Nebereš se náhodou moc vážně? Jako správná osvobozená :lol:

Koho jiného jsem podle tebe ještě "shodil"?
Mám dojem, že to shazování je akorát tvůj problém, nebo se mýlím?

A co ty a Jana? Ty ji neshazuješ?
Pozor! Aby se ti to nevrazilo do karmy.
:kvetina:
Naposledy upravil armin dne čtv 23. črc 2020 18:12:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 18:00:52

Prozkoumala jsem to pravoslaví....a opravdu tam jde o "světlo".... (savikalpu a nirvikalpu) :lol:

http://pravoslavbrno.cz/svaty-rehor-pal ... zbozsteni/

Viděti Boha takovým, jakým je…

....
„Také svatý Řehoř Palama viděl tuto Boží slávu, osobně viděl nestvořené Světlo, které je Boží energií, ale nejedná se o Boží bytnost (podstatu), a také díky tomu mohl potvrdit, že Bůh pro nás pravoslavné křesťany není něčím vyskytujícím se vysoko (v nebi), zatímco my jsme hluboko dole (na zemi), anebo něčím, co je od nás vzdálené, něco mimo nás a náš život, nýbrž nás ujistil o tom, že Boha můžeme hledat, že Ho může prožívat, že s Ním můžeme rozmlouvat, že Ho můžeme vidět, ačkoli pouze tehdy, když máme naše duchovní oči do široka otevřené, zdravé a očištěné.
....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 18:10:27

Takže, moji milí spolubesedníci, ono slovo "osvícení" má vše společné s rozpoznáním a se zřením onoho duchovního světla..... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » čtv 23. črc 2020 18:30:14

Alaja píše:Takže, moji milí spolubesedníci, ono slovo "osvícení" má vše společné s rozpoznáním a se zřením onoho duchovního světla..... :lol:

...

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 18:41:31

honzam píše:
Alaja píše:Takže, moji milí spolubesedníci, ono slovo "osvícení" má vše společné s rozpoznáním a se zřením onoho duchovního světla..... :lol:

...



:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 18:42:09

:P
Přílohy
297855_2171635123000_1085240027_n.jpg
297855_2171635123000_1085240027_n.jpg (76.18 KiB) Zobrazeno 9385 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 23. črc 2020 18:47:41

Alaja píše:Takže, moji milí spolubesedníci, ono slovo "osvícení" má vše společné s rozpoznáním a se zřením onoho duchovního světla..... :lol:

To si myslím, že ani nee :-), bo ve stavu osvobození mizí ten, kdo by rozpoznával a cokoli zřel :-)

No ale uvidíme, co na to armin, on oponuje jen Trini a Petrovi, tobě ne, z mě záhadných důvodů, tak se necháme překvapit :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 18:58:05

Eva Nada píše:
Alaja píše:Takže, moji milí spolubesedníci, ono slovo "osvícení" má vše společné s rozpoznáním a se zřením onoho duchovního světla..... :lol:

To si myslím, že ani nee :-), bo ve stavu osvobození mizí ten, kdo by rozpoznával a cokoli zřel :-)

No ale uvidíme, co na to armin, on oponuje jen Trini a Petrovi, tobě ne, z mě záhadných důvodů, tak se necháme překvapit :-)


Třeba mne má zapnutou na ignoranci... :lol:

No - ale já se snažím držet toho, co o tom píšou různá náboženství.... :D
Ono i vatikánské pojetí k tomu začíná docházet také, že nejdůležitější v duchovnu je to "světlo". Světlo Víry a Světlo Slávy.

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 19:04:47


https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3dhi
...

Bódhi je pojem indického původu, který je odvozen z kořene budh (probudit se, porozumět) a v buddhismu označuje zážitek probuzení nebo osvícení. Pojem osvícení pravděpodobně vznikl z meditačních zkušeností, kdy ve fázi hluboké kontemplace zaplaví praktikujícího jasné světlo a tím se praktikující probudí z iluze samsáry. Osvícení jako náboženský pojem je tradičně používáno i v křesťanství, kde označuje prožitek křesťanských světců, kteří byli „osvíceni Bohem“. Dle buddhismu je však nutné realizovat probuzení vlastními zásluhami. Není nikdo jiný, kdo by nás mohl svou mocí osvítit, nebo nějakým jiným způsobem očistit a předat nám tak své vlastní intuitivní poznání. Ani výraz probuzení není nutně spojen s představou, že nás musí někdo nebo něco probudit. Slovo probuzení se jeví jako vhodné také proto, že implikuje představu člověka probuzeného ze snu. Právě samsára, čili koloběh neustálého znovuzrozování, je v buddhismu často přirovnáván ke snu, o němž si myslíme, že je skutečný a z něhož je nutné se probudit.
....


:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 19:21:30

Eva Nada píše:
No ale uvidíme, co na to armin, on oponuje jen Trini a Petrovi, tobě ne, z mě záhadných důvodů, tak se necháme překvapit :-)

Ona Alaja není agresivní. Vůbec není agresivní a nevymezuje se. A její postřehy a citáty (a fotky) jsou mnohdy zajímavé a milé, přínosné.
Připadá mi už svobodnější než Trini a Vostál dohromady. Na nic si nehraje.
Proto nemám důvod jí nějak oponovat.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 19:35:30

P.S.
Ty sice nejsi nějak zvlášť osvobozená, ale je v tobě Život, vášeň a to je neocenitelné a to je velice perspektivní a to tady zatím nikdo jiný neprojevuje...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 23. črc 2020 20:03:16

To mi je asi platné tolik, co mrtvému zimník...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 20:23:34

Eva Nada píše:To mi je asi platné tolik, co mrtvému zimník...

Jak k čemu je ti to platné. Tlačí tě to kupředu, k poznání, lépe řečeno k poznávání, k Životu... a to nemusí být vždy příjemné, "naplňující"
A takových není mnoho. Bohužel.
Takové chcíplotiny jako Triny a tak trochu i Vostál, kam se na tebe hrabou.
U nich nějaký vývoj, díky jejich "poznání" je bohužel na dost dlouho uzavřen.
Dokud je ta duchovní pýcha a domnění, že někam dospěli nepřejde.

Proto jsem rád, že jsi jaká jsi. Když to vezmeš, jak jsi se projevovala dříve, tak jako jediná jsi tu zaznamenala opravdový duchovní pokrok, opravdové osvobození se od něčeho.
Nebo snad ne?
A neznamená to, že to teď bude lehčí.
Naopak.

:poklona:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 21:39:47

Eva Nada píše:To mi je asi platné tolik, co mrtvému zimník...


Ty mu fakt to jeho žvanění věříš? :donknow:

Vždyt neumí nic jiného než hloupě žvanit. No, uvidíš sama, kam tě to přivede.

Jemu se zřejmě daří, čím dál tím hůř, a utěšuje se, že to tak je správně. :roll: Proto to prorokuje i tobě. Je to holt duchovní břídil.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 23. črc 2020 22:58:19

Trini píše:
Eva Nada píše:To mi je asi platné tolik, co mrtvému zimník...


Ty mu fakt to jeho žvanění věříš? :donknow:

Vždyt neumí nic jiného než hloupě žvanit. No, uvidíš sama, kam tě to přivede.

Jemu se zřejmě daří, čím dál tím hůř, a utěšuje se, že to tak je správně. :roll: Proto to prorokuje i tobě. Je to holt duchovní břídil.

:)

Kam by mě mělo někoho žvanění přivézt? To jako fakt věříš, že někoho žvanění někam přivede? :koukam:
Já jsem nikdy na něčí žvanění nedala.
Jak říká děda z Bobulí: "Lepší je si to posrat podle sebe, než podle toho, jak ti radí druzí" :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 23:02:03

Eva Nada píše:Jak říká děda z Bobulí: "Lepší je si to posrat podle sebe, než podle toho, jak ti radí druzí" :-)


:cooool: :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pát 24. črc 2020 4:06:45

Alaja píše:Ono i vatikánské pojetí k tomu začíná docházet také, že nejdůležitější v duchovnu je to "světlo". Světlo Víry a Světlo Slávy.

:meditace:


Lumen Fidei:
...
Světlo, které třeba objevit

4. Je tedy nezbytné znovu objevit povahu světla, jež je vlastní víře, protože, zhasne-li tento jeho plamen, pak všechna ostatní světla ztratí svůj jas. Světlo víry má totiž jedinečnou povahu, neboť dokáže osvěcovat celou lidskou existenci. A protože je to světlo tak mocné, nemůže vycházet z nás samotných, ale musí přicházet z původnějšího zdroje. V posledku musí přicházet od Boha. Víra se rodí v setkání s živým Bohem, který nás volá a zjevuje nám svoji lásku, která nás předchází a na níž můžeme pevně spočinout a stavět život. Přetvořeni touto láskou, obdržíme nové oči, zakusíme, že je v ní velký příslib plnosti, a otevře se nám pohled do budoucnosti. Víra, kterou dostáváme od Boha jako nadpřirozený dar, jeví se jako světlo na cestu, světlo, jež orientuje naši cestu v čase. Na jedné straně vystupuje z minulosti, je světlem zakládající paměti Ježíšova života, kterým se zjevila Jeho naprosto spolehlivá láska schopná přemoci smrt. Poněvadž Kristus vstal z mrtvých a táhne nás za smrt, je víra současně světlem, které přichází z budoucnosti a otevírá před námi velké horizonty, vede nás za naše izolované „já“ vstříc šířce společenství. Chápeme tedy, že víra nepřebývá v temnotě, je světlem v našich temnotách. Dante v Božské komedii, poté co svoji víru vyzná před svatým Petrem, popisuje ji jako „jiskru žhavou, která se v plamen sálající nítí a hvězdou ve mně jiskřit neustává“[4]. Právě o tomto světle víry bych chtěl mluvit, aby rostlo, osvěcovalo přítomnost a stalo se nakonec hvězdou ukazující horizonty naší cesty v době, kdy má člověk toto světlo obzvláště zapotřebí.
...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen_fidei
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pát 24. črc 2020 5:10:38

A tohle je pro příznivce Ramany:

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... id-godman/

Můj život v Ramanašrámu- David Godman

....
Jistá lady, která byla velmi oddána, prováděla tradiční rituál uctívání, kdykoliv se naskytla možnost daršanu Bhagavána. Vrhla se před Bhagavánem na zem, dotkla se jeho nohou a pak si ruce, které se dotkly Bhagavánových nohou, položila na oči. Poté, co to Bhagaván zjistil, jí jednoho dne řekl, ´Pouze svrchované Já, které vždy září jako skutečnost ve vašem srdci, je Sadguru. Čiré vědomí, které září jako vnitřní světlo „já", je jeho milostivýma nohama. Pouze kontakt s nimi (vnitřníma svatýma nohama) vám může přinést pravou spásu. Spojením oka odraženého vědomí (chidabhasa), které je vaším vědomím individuality (džíva bodha), s těmito svatýma nohama, které jsou skutečným vědomím, je jednotou nohou a hlavy, což je skutečným významem slova „asi" („jsi", jako je v mahavakya „Ty jsi To"). Jelikož těchto vnitřních svatých nohou se lze dotýkat přirozeně a neustále, tak potom, s myslí nasměrovanou dovnitř, je třeba se držet vnitřního vědomí, které je vaší skutečnou podstatou. Pouze toto je ta správná cesta pro odstranění pout a dosažení nejvyšší pravdy.´
....


:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pát 24. črc 2020 7:14:40

:D



Eduard Tomáš - 999 otázek a odpovědí na cestě poznání


Proč trvá duchovní cesta obvykle tak dlouho?

1.Protože zvyk zatemnění se také dlouho vyvíjel a není ho proto možno likvidovat obratem.
2.Protože náhlé a trvalé odložení ega by bylo pro člověka příliš děsivé a neobvyklé. Na obojí se člověk musí připravovat postupně nižšími druhy savikalpa samádhi i občasnými nirvikalpa samádhi, jimiž se omyl ega vymazává nenásilně a Osvícení je postupně přijímáno jako přirozený a samozřejmý stav. Po této přípravě však konečný převrat nastává zpravidla obratem.
3.Protože konečné poznání a trvání Pravdy je příliš oslňující, je nutno si na ně zvykat.
4.Pomalý postup v současnosti je z velké části odvislý od postupů předtím, tj. v minulosti.
5.Nejdůležitější je, co pro zkrácení duchovní cesty děláme teď, což je opět z největší části závislé na naší touze po Pravdě a na Milosti Boží.


Více zde: https://lecitelstvi.webnode.cz/news/edu ... e-poznani/
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Trini

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 125 návštevníků

cron