Duchovní cesta

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 03. zář 2020 7:43:08

Eva Nada píše:A včil mudruj :sleep2: :ahoj: :2in1:


Včil mudruju
:snek:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 03. zář 2020 8:22:18


https://blog.baraka.cz/2011/07/bohyne-ohne/

Bohyně ohně

Jednou v Jílovém pan doktor Tomáš už nemohl vydržet nápor tazatelů (ptali jsme se hodně, ale začátečnicky, levohemisférově), a tak nám dal kóan (měl je moc rád a často je používal, právě tak jako ilustrovaných deset způsobů, jak zkrotit buvola rozumu a dosáhnout tak probuzení): Bůh ohně si jde pro oheň. To je všechno? překvapeně jsme se ptali, protože to byl docela jiný kóan, než jsme kdy od něho slyšeli předtím. Až po letech, ve Varšavě na seššinu, když jsem vyluštil svůj otevírací kóan, mi došel smysl i tohoto záhadného slovního nesmyslu. Dnes, když se tak dívám na mnohé současné české intelektuálky (a genderové aktivistky), a když poslouchám vyprávění o střetech s učitelkami a psycholožkami v indické jídelně (jsou poznat na první pohled: zamračené, uječené, neustále si stěžující a vše kritizující, s pusou do podkovy dolů), ten kóan zparafrázuji: mnohé české ženy jsou jako bohyně ohně, které se bezohledně, a za každou cenu, shánějí po ohni.

Jiná varianta téhož zní: Proč křičíš, že umíráš žízní, když stojíš po kolena ve vodě? A ta pro feministky nesnesitelná: Žena je tvor, který neví co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane. Jinými slovy, mnohé české ženy současnosti (jejich počet rychle roste) ječí a vyvádějí, protože čím líp si žijí, čím víc věcí mají, tím jsou nespokojenější. Duchovně fyziologické vysvětlení jsem zde již několikrát naznačil: žena je evolučně vyvinuta (a naplní smysl své existence) pro péči o druhé (dítě, manžela). Jenže rostoucí počet dnešních žen stále víc a dráže pečuje jen a jen o sebe. Jsou to přitom (zvláště po přirozeném a nejlépe orgasmickém porodu) vrozené bohyně ohně, jenž ovšem dnes paradoxně a stále agresivněji křičí, že jim schází oheň (a vinen je samozřejmě jejich muž, který jej nesehnal). Oheň je zde pro naše současné pyšné a přepychem rozmazlené princezny symbolem peněz, moci, a tzv. štěstí užívat si (Já chci být šťastná, Já si chci jen užít atd.). Nasnadě je otázka: co by dělaly, kdyby se narodily v Afghánistánu, Barmě, Severní Koreji atd.?

Právě tak je každý člověk, jak z vlastní zkušenosti tvrdil Buddha (= probuzený), vrozeně osvícený: každý máme v mozku program, který by nám měl umožnit rozluštit kóan života, tedy pochopit iluzornost našeho vědomí, a podle toho se zařídit. Kóan i pan doktor Tomáš se nám pokoušeli a pokouší naznačit, že to, co hledáme (často v druhé půlce světa, mezi exotickými mnichy a v exoticky znějících moudrech) přitom leží v nitru nás samotných. Jsme zmateni rozumem (genderově a kulturně indoktrinováni). Paradoxem a neštěstím současnosti je to, že právě ty, které stále ještě žijí podle přírodních rytmů (menstruační cyklus), a jimž šance (přirozeně!) porodit nabízí i šanci duchovně se probudit, převzaly mužské „racionální“ myšlení a velmi pracně a komplikovaně hledají to, co mají uvnitř sebe samých: oheň. Tedy skutečné, přijímající, objímající, chválící a hladící ženství, které, je-li třeba, je schopno až neuvěřitelných fyzických výkonů.

Všechny ty učitelky a psycholožky s pusou do podkovy dolů, neustále všechny ostatní (děti, muže, klienty, partnery) napomínající, přestože se kdysi (na)učily, jak svět funguje, jen z knih, dnes vtloukají tytéž iluze do hlav svých žáků (manželů). Rozpor a následné napětí mezi ženským tělem a posláním (evolučním vyladěním), a mezi tím, co si ženy v posledních době nechaly vnutit, přináší onu nenasytnou nespokojenost a přehnanou kritičnost. Jednou mi jedna taková po hodinové přednášce o všem tom dokonalém, co ženy bytostně reprezentují, ihned na místě vyčetla, jak se mohu opovážit ženy kritizovat za to, že nejsou dokonalé…

Genderová studia, militantní feminismus, ale i porodnictví, poslankyně parlamentu po několika letech pobytu v mužském prostředí paragrafů a soupeření, barbíny a pindulíny… to vše jsou jen důsledky trendů, na které se snažím poukazovat – a které jakoby navíc názorně ilustrovaly mé oblíbené rčení: nevadí, že je zkratka delší, zato je méně pohodlná. Docela dobře tyhle ženy bez ženství (samozřejmě existují podobní muži, ale ti se změnit nedokáží) vystihuje verš Jardy Svobody: Ale jakoby jim chyběl pocit dosyta, přestože nabírají z plnýho koryta, jenomže lžící děravou…

Jak dlouho že marně burcuji, že jsou to právě ženy, které by mohly změnit svět? Jak dlouho varuji? Přitom někde uvnitř, pod vrstvami ideologických, dobových a dnes navíc genderových nánosů nesmyslných pravidel „bojů“ o práva a štěstí spí (a čeká na možnost probuzení) ženám vrozené umění stvořit a dát život: ženy se ovšem dnes učí rodit a kojit z knih psaných muži. Hm. Bohyně ohně stojí ve (stále delší) frontě na příděl ohně.

Vlastimil Marek


:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 03. zář 2020 9:39:09

No ty nám dáváš, Alajo…
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 03. zář 2020 10:00:16

:D

Já jsem toho boha ohně sem nepřitáhla...to armin.....a ten ho má od Tomášů. A jelikož dosud nevysvětlil, co tím vlastně chtěl říci, tak jsem hledala na netu, o co tu jde.
A našla...vysvětlení od dalšího návštěvníka chaty v Jílovém......asi to tam bylo jejich oblíbené téma..... :lol:

Nejspíš tím chtěl říci, že tu vášeň, kterou dosud hledáš venku, si máš najít doma, probudit ji v tvém vlastním manželovi....a nebo se rozvést a vzít si raneček a jít hledat to "štěst"í mezi cizí lidi....

Ale to druhé se mi jeví jako hloupost....raději si skoč do bazénu a dej si tucet délek...dokud je na to ještě vhodné počasí.....(vždyť byl jistě obstarán z velké lásky k tobě)....

Chlapi říkávají, že si raději dají studenou sprchu a nebo to (tu touhu po vášni) rozchodí..... :P

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Lída » čtv 03. zář 2020 10:24:17

"Bůh ohně si jde pro oheň"

Eduard Tomáš nám později vysvětlil, že to znamená aktivitu Božské energie (= "Bůh ohně"), která ze Sebe Samé vytváří všechno, co existuje.

Protože ale "Bůh ohně" si tohle v podobě konkrétního existujícího jedince poměrně dlouho neuvědomuje, začne se "Bůh ohně" - coby iluzorní jedinec - nakonec zajímat a hledat rozpoznání (= "jde si pro oheň"), čím v podobě jedince ve skutečnosti je.

Jak dojít probuzení, kdy "Bůh ohně" ve tvaru jedince nakonec rozpozná, že je tím "ohněm", pro který si předtím šel, vysvětluje Eduard Tomáš ve svých knihách

https://www.google.cz/search?ei=rLNQX6r ... 9124600671
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Alaja

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 03. zář 2020 12:43:20

Alaja píše::D

Já jsem toho boha ohně sem nepřitáhla...to armin.....a ten ho má od Tomášů. A jelikož dosud nevysvětlil, co tím vlastně chtěl říci, tak jsem hledala na netu, o co tu jde.
A našla...vysvětlení od dalšího návštěvníka chaty v Jílovém......


Ten pán nemá dobrý vztah k ženám.


A za druhé, styl, jakým vytáhl k umírněné odpouštějící a praktické duchovnosti svou ženu Mílu. Podobně jako Henry Marshall o Rickie, i dr. Tomáš o té své mluvil zásadně jen pozitivně, a to i ve chvílích, kdy ve společnosti ztratila glanc a zaječela, nebo jinak vypadla z role duchovní ženy. Měl trpělivost a omlouval ji před námi, když tam nebyla, a chválil ji před námi, když tam byla. Jakoby ji k „vrcholové“ duchovnosti, jak dnes tuším, přímo dotlačil. Dnes už vím, že tak jako žáci učiteli, sem tam i nějaká manželka nakonec (s)plní i podvědomá očekávání (moudrého a trpělivého) manžela. To mně se nepodařilo, protože ty mé tolik duchovnosti nevydržely.


https://blog.baraka.cz/2010/06/jaky-byl-eduard-tomas/

:?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 03. zář 2020 13:36:49

Trini píše:Ten pán nemá dobrý vztah k ženám.


Třeba měl smůlu a ty "dokonalé" se mu většinou vyhýbaly, ale hojně ho potkávaly ty "nedokonalé"........ :lol:

Mě Míla něčím připomíná mou tchýni...vizáží, řečí, gesty...možná i sem tam nějakou tou výbušností a pod.,.......až na tu "duchovnost" a to, že má tchýně plánovala celé rodině, co kdy kde a jak dělat, kam chodit a nechodit, s kým se bavit a s kým ne.... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 03. zář 2020 16:12:11

Alaja píše:
Trini píše:Ten pán nemá dobrý vztah k ženám.


Třeba měl smůlu a ty "dokonalé" se mu většinou vyhýbaly,


Vůbec bych se jim nedivila. :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » čtv 03. zář 2020 17:22:30

Alaja píše:

https://blog.baraka.cz/2011/07/bohyne-ohne/

Bohyně ohně

Jednou v Jílovém pan doktor Tomáš už nemohl vydržet nápor tazatelů (ptali jsme se hodně, ale začátečnicky, levohemisférově), a tak nám dal kóan (měl je moc rád a často je používal, právě tak jako ilustrovaných deset způsobů, jak zkrotit buvola rozumu a dosáhnout tak probuzení): Bůh ohně si jde pro oheň. To je všechno?


:meditace:

Jestli to nemělo být takové varování pro žáky, kteří by chtěli zkoušet soupeřit se svým učitelem.

https://starwars.fandom.com/wiki/Duel_on_Mustafar/Legends
https://starwars.fandom.com/cs/wiki/Mustafar/Legendy

Poté se zde utkali Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker. Obi-Wan chtěl svého bývalého žáka zachránit z moci Temné strany Síly záhy po přistání na Mustafaru však poznal, že se Anakin změnil a během krátkého okamžiku mezi nimi došlo k souboji, v němž Obi-Wan definitivně ztratil jakoukoliv víru na Anakinovu záchranu.

Obrázek
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pát 04. zář 2020 4:58:50

honzam píše:Jestli to nemělo být takové varování pro žáky, kteří by chtěli zkoušet soupeřit se svým učitelem.


Já tam nebyla a tak nemohu posoudit, jak na tom byli žáci a jejich učitelé....

Mne by ještě zajímalo....
....doba, kdy žák zjistí, že ho už učitel víc naučit nedokáže ....zůstane nadále u učitele nebo se rozloučí a půjde o mistra dál...nebo se prohlásí rovnou za mistra a otevře si svou duchovní školičku...?
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Nic » pát 04. zář 2020 5:55:33

Alaja píše:
Mne by ještě zajímalo....
....doba, kdy žák zjistí, že ho už učitel víc naučit nedokáže ....zůstane nadále u učitele nebo se rozloučí a půjde o mistra dál...nebo se prohlásí rovnou za mistra a otevře si svou duchovní školičku...?


Jestliže se probudí žákovo pravé Já, které je stejné jako učitelovo, tak je jasné, že od sebe nikdy nejsou odděleni, protože to pravé Já je jedno, a to, co tohle poznání probouzí, je Láska, která je dokonale bezpodmínečná. O tohle, bych řekla, šlo Evě, když hledala v Arminovi učitele a dost možná jí přesně tohle Armin nabízel, když jí posílal:



A jestli se otevře nějaká další duchovní školička nebo neotevře, je v režii jediného Božského Já.

Obrázek
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pát 04. zář 2020 6:35:51

Občas to vypadá takto:

https://www.youtube.com/watch?v=RIE7427zVSk


Agatha Christie audiokniha - Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota časť 11 Géryonovo stádo

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » pát 04. zář 2020 6:45:40

https://www.youtube.com/watch?v=dH5K36rdTuo

SEKTY A JEJICH VŮDCI dokument

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » pát 04. zář 2020 7:38:06

Tou písničkou a jinými podobnými jen armin dráždil hada bosou nohou. Provokoval, jak je mu vlastní. Líbilo se mu, jak Eva plála.
Na to už mu sere bílý tesák!

Hlavně že on je šťastný s tou jedinou, nejchytřejší, nejduchovnější, nejkrásnější ženou.... :nono: :netusim:
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » pát 04. zář 2020 9:27:31

Alaja píše:https://www.youtube.com/watch?v=dH5K36rdTuo

SEKTY A JEJICH VŮDCI dokument

:meditace:


Za tím je černá magie. Kdybych to osobně nezažila, tak bych tomu nevěřila. Začne to jako schopnost ovlivnovat myšlení lidí tím, že se jim telepaticky dávají myšlenky a přikazy, o kterých si oni myslí, že jsou jejich vlastní. Když se tato schopnost začne zneužívat, tak je to černá magie. :?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod vostalpetr » pát 04. zář 2020 17:50:01

S tím mám někdy tak trochu problém. Proto, když jdu třeba nakupovat, tak chodím schválně neupravený, oblečený jako strašidlo - třeba v ušpiněném pracovním obleku od malty atd. A přesto ženy (např. pokladní a jiné zákaznice v obchodě) na mne "pouštějí" jiskřivé pohledy. Jaksi najednou vidí - pravděpodobně v mém postoji, pohybech, případně pohledu očí (nebo v čem?) něco, co jim v jejich vztahu a životních snech chybí.


Víš jak se dneska všude špatně scháněj řemeslníci ???

Všude plno kravatáků ale o řemeslníka nezavadíš...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » pát 04. zář 2020 19:05:43

vostalpetr píše:
S tím mám někdy tak trochu problém. Proto, když jdu třeba nakupovat, tak chodím schválně neupravený, oblečený jako strašidlo - třeba v ušpiněném pracovním obleku od malty atd. A přesto ženy (např. pokladní a jiné zákaznice v obchodě) na mne "pouštějí" jiskřivé pohledy. Jaksi najednou vidí - pravděpodobně v mém postoji, pohybech, případně pohledu očí (nebo v čem?) něco, co jim v jejich vztahu a životních snech chybí.


Víš jak se dneska všude špatně scháněj řemeslníci ???

Všude plno kravatáků ale o řemeslníka nezavadíš...

To mi připomíná jak zkušená matka říká své dceři:
"Robertek je dobrá věc, ale zahradu ti neposeká"
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » ned 06. zář 2020 17:24:10

Alaja píše:
honzam píše:Jestli to nemělo být takové varování pro žáky, kteří by chtěli zkoušet soupeřit se svým učitelem.


Já tam nebyla a tak nemohu posoudit, jak na tom byli žáci a jejich učitelé....

Mne by ještě zajímalo....
....doba, kdy žák zjistí, že ho už učitel víc naučit nedokáže ....zůstane nadále u učitele nebo se rozloučí a půjde o mistra dál...nebo se prohlásí rovnou za mistra a otevře si svou duchovní školičku...?

Třeba když zjistí, že učitel používá věci vytržené z kontextu a dává jim jiný význam, než jaký původně mají.

https://blog.baraka.cz/2011/07/bohyne-ohne/
Jednou v Jílovém pan doktor Tomáš už nemohl vydržet nápor tazatelů (ptali jsme se hodně, ale začátečnicky, levohemisférově), a tak nám dal kóan (měl je moc rád a často je používal, právě tak jako ilustrovaných deset způsobů, jak zkrotit buvola rozumu a dosáhnout tak probuzení): Bůh ohně si jde pro oheň.

https://blog.baraka.cz/2010/06/jaky-byl-eduard-tomas/
Byl jsem tam několikrát, a užíval si jak jakéhosi soutěžení v citátech (on chrlil citáty indických guru, já citoval zenové mistry), tak provokativního užívání takových mouder, která jsem z literatury ještě neznal. Dodnes si pamatuji, jak nás jednou (protože jsme byli příliš netrpěliví a viditelně jsme ho neposlouchali dost pozorně) zpražil citátem: Bůh ohně si jde pro oheň.

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3971&p=26691
armin píše:A cesta k tomuto stavu mysli a srdce vede poznáváním iluzí ve kterých člověk žije, které tvoří jeho život. Ale to je realizovatelné jen když je pro nás důležitá už jen pravda ať je jakákoliv, třeba bolestná (bolestná pro ego které mylně považujeme za já). Když postupně rozpoznáváme strukturu našich sebeklamů, sebe-iluzí, tak se tyto rozpoznány automaticky rozpouštějí, mizí. Energie v nich původně vázaná se vrací do zdroje, mysl a srdce se sjednocuje. Tento proces krásně vyjadřuje zenový koán "Bůh ohně si jde pro oheň".

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3935&p=26203
armin píše:Pravda s velký P je realita, tedy to, co je. A my nevíme co je. Víme jen co se nám honí v hlavě a v srdci. A realita - Pravda je tu přesto stále. Když zmizí vše, co Pravdu zakrývá, je to to, co zbude - tedy nakonec vše a to i včetně těch předchozích iluzí a poznání proč vznikly a trvaly, komu vznikly a kdo je ten kdo jimi žil. To dílčí poznání, tedy rozplynuvší se konkrétní iluze, je osvobozující, nepochybné a otevírající další cestu. Schopnost a jemnost = ostrost. Energie dříve vázaná (zauzlená) v konkrétní iluzorní motivaci a s tím spojeném iluzorním prožívání se vrátí zpět do zdroje. (Krásně a ze zkušenosti to vyjadřuje zenový koan: "Bůh ohně si jde pro oheň") Bdělost je jako pohádkový kouzelný meč, který čím více se používá, tím je ostřejší...

---------------------------------

Celý koan včetně otázky je o své vlastní osobité cestě a o potenciálu osvobodit se, který má díky buddhovské podstatě každý sám v sobě.

https://zenmindfulness.org/cloudbook.php?page=chapter&ID=33

A monk earnestly asks his teacher, “What is Buddha?” The teacher replies, “The God of Fire is calling for fire.”

What is the monk really asking here? “What is Buddha?” is a common question in koans because it goes to the heart of the spiritual quest. The historical Buddha, Siddhartha Gautama, spent six years meditating and engaging in extreme ascetic practices until he resolved the ultimate questions of life. The characters in the koan stories are urgently seeking the essence of what Buddha found, so they bring up the matter as clearly and as directly as they can with their teachers. “Who am I?” “What is this life truly about?” “How can there be such suffering in this world?” All this is wrapped up in the one question, “What is Buddha?”

Zen is about waking up in our own life, within our own circumstances. It’s not about becoming someone else, not about turning into what we think Buddha is or was. We all have basic life principles and difficulties in common, so we can learn by seeing how others deal with those difficulties, but ultimately we have to see our own way. Our own life is absolutely unique, and the essence of this unique life is what we call “Buddha”. How can the old teacher help the monk realize this? “The God of Fire is calling for fire”. Again, impossible for ordinary logic. What does the God of Fire have to do with Buddha? There is no linear connection between them. The teacher sets up this barrier for the monk, trapping him in his own thinking mind, and only when he leaps free of the ordinary thought process can he see his teacher’s point: you are the God of Fire – fire is your domain, you are the consummate master of it. Why are you asking for it from someone else?


Mnich se ptá svého učitele "Co je Buddha?", učitel odpoví "Bůh Ohně volá po ohni.", čímž míní: ty jsi Bůh Ohně - oheň je tvé panství, ty jsi jeho svrchovaným pánem. Proč o něj žádáš někoho jiného?

---------------------------

Lída píše:"Bůh ohně si jde pro oheň"

Eduard Tomáš nám později vysvětlil, že to znamená aktivitu Božské energie (= "Bůh ohně"), která ze Sebe Samé vytváří všechno, co existuje.

Protože ale "Bůh ohně" si tohle v podobě konkrétního existujícího jedince poměrně dlouho neuvědomuje, začne se "Bůh ohně" - coby iluzorní jedinec - nakonec zajímat a hledat rozpoznání (= "jde si pro oheň"), čím v podobě jedince ve skutečnosti je.

Jak dojít probuzení, kdy "Bůh ohně" ve tvaru jedince nakonec rozpozná, že je tím "ohněm", pro který si předtím šel, vysvětluje Eduard Tomáš ve svých knihách


Pan Tomáš znění koanu zkrátil, pozměnil volání po ohni na chůzi pro oheň a dal tomu jiný význam.

E. Tomáš
aktivita Božské energie = Bůh ohně
zajímat a hledat rozpoznání = jde si pro oheň
rozpoznání = oheň

původní koan
mnich = Bůh ohně
otázka "Co je Buddha?" = volá po ohni
buddhovství = oheň
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Alaja

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » ned 06. zář 2020 18:50:43

Děkuji.
Zdá se, že některé koany si lidé uzpůsobují ke svému pochopení světa....
:meditace:


Pohádka na dobrou noc....velmi zajímavá....

https://www.youtube.com/watch?v=KnD3f4FgVNY

Příběh stoleté ryby

Ve světě, který je lidem skryt, žijí bytosti schopné ovládat příliv, čas a střídání ročních dob. Šestnáctiletá Chun se v podobě delfína poprvé vydává prozkoumat zemi lidí, dostává se však do silného proudu, odkud ji zachrání lidský chlapec. Ten umírá, ale vděčná Chun se rozhodne, že mu ztracený život vrátí. Stará se tedy o jeho duši, která na sebe vzala formu drobné rybky. Tak začíná jejich společná cesta plná dobrodružství, během kterého duše roste a pouta sílí.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » ned 06. zář 2020 20:46:47

https://www.csfd.cz/film/384100-pisen-more/prehled/

Píseň moře

Song of the Sea
Irsko Amhran na Mara
Animovaný / Rodinný / Fantasy
Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie, 2014, 94 min

V bájné krajině starých Keltů žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Jedině ona totiž může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha. Po vysoce ceněné animované pohádce Brendan a tajemství Kellsu (nominace na Oscara) přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu. Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale také už druhou nominaci na Oscara.(Aerofilms)


E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků