Duchovní cesta

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 23. črc 2020 13:39:52

Kdysi, v počátku naší korespondence s Jáčkem (armin promine, vnímám vás dost podobně, oba blízce... a za to díky), jsem se ho ptala, jestli je osvobozený, možná jsem použila jiný výraz, ale ptala jsem se na totéž, co nyní Trini...
A byla hrooozněěěě zvědavá, co mi odpoví!!!! Vždyť já komunikovala možná s OSVOBOZENÝM!!! Jaká to výsost!!! Vyjímečnost.... :-)
Koho, že...

Odpověděl mi, jak mi odpověděl.... Když se ptali Ježíše před soudem, je-li synem božím, odpověděl mlčením... mlčel....

Ta odpověď se dá uchopit dvěma způsoby...

Nedělám si iluzi, že by těch, kdo vnímají, o čem je být synem, dcerou boží, bylo mnoho..

Díky, jáčko, za odpověď..., ve slovech, coby konceptech to skutečně není...
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 14:04:46

armin píše:
Trini píše:
armin píše:Budu na tomto vlákně kombinovat svoje zkušenosti a úvodní text Trungpy.

Takže, co jsou předpoklady osvobození?



Myslíš si nebo-li jsi přesvědčený, že jsi dosáhl osvobození?


Dosáhl osvobození nebo nedosáhl?


Vím, že jsi nedosáhl Osvobození. Jen mne zajímalo, jestli sis toho vědom. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 14:07:42

Eva Nada píše:Kdysi, v počátku naší korespondence s Jáčkem (armin promine, vnímám vás dost podobně, oba blízce... a za to díky), jsem se ho ptala, jestli je osvobozený, možná jsem použila jiný výraz, ale ptala jsem se na totéž, co nyní Trini...


Ale kdež, neptala jsem se armina, jestli je osvobozený. Vím, že není. Jen mne zajímalo, jestli si toho je vědom, že není osvobozený. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Eva Nada » čtv 23. črc 2020 14:09:55

Trini píše:
Eva Nada píše:Kdysi, v počátku naší korespondence s Jáčkem (armin promine, vnímám vás dost podobně, oba blízce... a za to díky), jsem se ho ptala, jestli je osvobozený, možná jsem použila jiný výraz, ale ptala jsem se na totéž, co nyní Trini...


Ale kdež, neptala jsem se armina, jestli je osvobozený. Vím, že není. Jen mne zajímalo, jestli si toho je vědom, že není osvobozený. ;)

:)

Tož proč ses vůbec ptala? :)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 14:12:43

armin píše:
Trini píše:
armin píše:Budu na tomto vlákně kombinovat svoje zkušenosti a úvodní text Trungpy.

Takže, co jsou předpoklady osvobození?



Myslíš si nebo-li jsi přesvědčený, že jsi dosáhl osvobození?



A já jsem na té cestě.


Takže sis vědom, že nejsi osvobozený, ok. Snad brzo najdeš tu správnou cestu. Ta, kterou právě jdeš, to není.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 14:21:50

Eva Nada píše:
Trini píše:
Eva Nada píše:Kdysi, v počátku naší korespondence s Jáčkem (armin promine, vnímám vás dost podobně, oba blízce... a za to díky), jsem se ho ptala, jestli je osvobozený, možná jsem použila jiný výraz, ale ptala jsem se na totéž, co nyní Trini...


Ale kdež, neptala jsem se armina, jestli je osvobozený. Vím, že není. Jen mne zajímalo, jestli si toho je vědom, že není osvobozený. ;)

:)

Tož proč ses vůbec ptala? :)


Ptala jsem se, jestli je si vědom, že není osvobozený. Protože se projevuje a dává rady, jakoby byl přesvědčený, že je osvobozený.

Duchovně hledající by si měli spíš hledat rady u někoho, kdo už osvobozen je. To je můj pohled. Sebevíc pokročilí žáci nemohou předat Pravdu, protože ji neznají. Ale když někomu jejich rady stačí, tak proč ne.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 15:32:37

armin píše:Když jsem se takto pana Tomáše vyptával zpočátku na podobné věci, řekl mi "Jen se ptej, začátečníci se potřebují ptát"


E. Tomáš byl moudrý. Věděl, jak se lidé, kteří se vydali vědomě na duchovní cestu, v té které fázi chovají. Prošel si tím sám.

1. Přát si osvícení
2. Poslouchat/slyšet a přemýšlet/rozjímat
3. Tichost ducha
4. Sebe - uskutečnění
5. Osvobození od lpění
6. Nevnímání objektů
7. Za slovy/mimo slova


Aby si někdo mohl přát osvícení, tak si pod tím musí něco představovat.

Např. mne by nikdy nenapadlo si přát osvícení, protože bych si pod tím nedokázala nic představit. Teda nic, co by mne zajímalo. :lol: Proto bych si na nějakou duchovní cestu nikdy nevydala - teda ne dobrovolně. ;)

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 16:10:54

Trini píše:
armin píše:
Trini píše:Myslíš si nebo-li jsi přesvědčený, že jsi dosáhl osvobození?



A já jsem na té cestě.


Takže sis vědom, že nejsi osvobozený, ok. Snad brzo najdeš tu správnou cestu. Ta, kterou právě jdeš, to není.

:)


Máš zkrátka příliš rozumu, jak bába v konzumu. Ale dohromady to nestojí ani za slepičí vejce.

Ale přesto díky, za reakci, nezklamala jsi. Opět jsi nic nepochopila.
Asi nechceš pochopit. Proč taky něco chápat?
Nedokážeš se osvobodit ani od svých předsudků, názorů.

Tvoje zdůvodnění by nejspíš bylo, že jinak nemůžeš, protože to je zkrátka boží vůle.
:ahoj2:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 16:26:40

:D

Je to opravdu zajímavé.
Nikdo neví co to je, ale houfně o to usilují, jenže nikdo o sobě nesmí říci že toho někdy dosáhl. :P

Takže asi budu muset prostudovat pravoslavné učení, tam se to tituly, obsahující slovo "osvícení", jen hemží....tam asi vědí, co je to to osvícení..... :lol:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Biskup

Pravoslavný biskup​

Také v pravoslavné církvi se vyskytuje úřad biskupa (resp. episkopa), u něhož je možné setkat se také s označením archijerej. Biskupský titul je pak spojen s oslovením Jeho Přeosvícenost, případně Jeho Vysokopřeosvícenost.[3] V roce 2007 byl na Slovensku jmenován výjimečně mladý biskup – Jeho Přeosvícenost[4] 28letý Čech Jiří Stránský, jako arcibiskup michalovsko-košické eparchie.[5]
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 16:37:37

armin píše:
Trini píše:
armin píše:

A já jsem na té cestě.


Takže sis vědom, že nejsi osvobozený, ok. Snad brzo najdeš tu správnou cestu. Ta, kterou právě jdeš, to není.

:)


Máš zkrátka příliš rozumu, jak bába v konzumu. Ale dohromady to nestojí ani za slepičí vejce.


To je projev, který svědčí o tvé nezralosti.

Ale přesto díky, za reakci, nezklamala jsi. Opět jsi nic nepochopila.


Já tvoji úroven, která hlavně spočívá v shazování druhých, chápu. Ale jsem ráda, že s ní nemám nic společného.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 16:44:42

Alaja píše::D

Je to opravdu zajímavé.
Nikdo neví co to je, ale houfně o to usilují, jenže nikdo o sobě nesmí říci že toho někdy dosáhl. :P


Pokud si myslí, že to/něco dosáhl, tak to není to, co dává vzniknout tzv. realizovanému. ;) Ale to neznamená, že dosáhl něčeho nedůležítého nebo nepodstatného. Na jeho (individuální) cestě je podstatné všechno.

Takže asi budu muset prostudovat pravoslavné učení, tam se to tituly, obsahující slovo "osvícení", jen hemží....tam asi vědí, co je to to osvícení..... :lol:


:lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » čtv 23. črc 2020 16:47:03

Duchovní cesta mě naučila, že prahnout po svém vlastním vysvobození je krajně sobecké. Za každou vysvobozenou bytost upadne jiná do otroctví.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 16:49:57

Trini píše:Já tvoji úroven, která hlavně spočívá v shazování druhých, chápu. Ale jsem ráda, že s ní nemám nic společného.

:)

Nápodobně ve větším
:kvetina:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod honzam » čtv 23. črc 2020 16:51:46

armin píše:
Trini píše:Já tvoji úroven, která hlavně spočívá v shazování druhých, chápu. Ale jsem ráda, že s ní nemám nic společného.

:)

Nápodobně ve větším
:kvetina:

Za každou shozenou bytost se jiná povýší.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 16:53:05

honzam píše:Duchovní cesta mě naučila, že prahnout po svém vlastním vysvobození je krajně sobecké.


Každé prahnutí po něčem vlastním je sobecké, to je fakt.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod armin » čtv 23. črc 2020 16:59:43

honzam píše:
armin píše:
Trini píše:Já tvoji úroven, která hlavně spočívá v shazování druhých, chápu. Ale jsem ráda, že s ní nemám nic společného.

:)

Nápodobně ve větším
:kvetina:

Za každou shozenou bytost se jiná povýší.

Shazování ve smyslu v jakém ho používá Trini, se dotýká jen těch, jejichž sebevědomí je závislé na jejich společenském statusu nebo na názorech druhých.
Kdo alespoň trochu spočívá ve své reálné přirozenosti, toho není možné jakýmikoliv slovy reálně někam shodit a ani povýšit.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Trini » čtv 23. črc 2020 17:05:27

armin píše:Shazování ve smyslu v jakém ho používá Trini,


Ty shazuješ druhé. Jak s tím zacházejí, je úplně jiná kapitola, která nic nemění na tom, že si děláš karmu shazováním druhých. ;)

Ale nevím, jestli to dokážeš pochopit. Třeba později.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5107
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 17:10:01

https://orthodoxiachristiana.cz/o-j-rom ... bozenstvi/
.....

Z jakého důvodu je však důležité očištění a osvícení? Je to pro to, aby šel člověk do ráje a vyhnul se peklu? K tomu jsou třeba? Chce-li někdo najít správnou odpověď na tuto otázku, musí mít k ruce základní hermeneutický klíč, podle kterého platí následující zákon:

Z pohledu pravoslavné theologie všechny lidi na světě čeká stejný konec. Nehraje přitom žádnou roli, jedná-li se o pravoslavné křesťany, buddhisty, hinduisty, atheisty, nebo kohokoliv jiného. Všichni lidé jsou předurčeni k tomu, aby jednou spatřili Slávu Boží. Uvidí ji na konci lidské historie při druhém příchodu Krista. Všichni lidé uvidí Slávu Boží a z tohoto hlediska je tedy všechny čeká stejný konec. Všichni uvidí Slávu Boží, ale s jedním rozdílem. Spasení uvidí Slávu Boží jako Světlo, zatímco ostatní jako oheň spalující. Fakt, že všichni uvidíme Slávu Boží je očekávaná skutečnost. To, že uvidíme Slávu a Světlo Boží je danost, která se stane, ať chceme nebo nechceme. Jak však budeme zakoušet toto vidění Slávy Boží, se bude lišit.

Poslání Církve a duchovních není, aby nám pomohli vidět Slávu Boží, to se stane tak či onak. Poslání Církve spočívá v tom, „jak“ každý člověk uvidí Boha a nikoliv v tom „jestli“ uvidí Boha. Dílo Církve by se tedy dalo shrnout do následující zvěsti:

Existuje pravý Bůh, který se zjevuje buď jako Světlo nebo jako oheň spalující. Všichni lidé při druhém příchodu Krista uvidí Boha. Je třeba se připravit, abychom Ho viděli jako Světlo a nikoliv jako oheň. (Částečnou zkušenost tohoto vidění mají všichni lidé po odchodu jejich duše z těla.)
......


:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 17:17:15

https://www.klasikaplus.cz/nedele/item/ ... dani-krasy
....

Pojem „světlo“ je základem obou slov – osvícenství i osvícení, přitom jejich chápaní a vliv na Východě a na Západě jsou zcela odlišné. Západní osvícenství se podle pořadatelů zaměřuje zejména na lidský rozum a logiku jako hlavní prostředky poznání a rozvíjení, tedy „osvětlení“ člověka. Ve stejné době na Svaté hoře Athos světec Nikodém Svatohorec kompiluje jeden z nejdůležitějších spisů pravoslavné spirituality – Filokalii, podle které člověk může být doopravdy osvícen jen „nestvořeným světlem“, tedy pomocí „Božských nestvořených energií“. A v tomto procesu lidský rozum a logika nehrají zásadní roli. „Duchovní hudba, jak na západě, tak i na východě Evropy, reflektuje velmi zajímavým způsobem ideje západního osvícenství a také pravoslavné chápání osvícení. Tomuto tématu budοu věnovány dva koncerty festivalu, jedna bohoslužba, přednášky a hlavně Mezinárodní konference Duchovní hudba na Východě a na Západě,“ vysvětluje Marios Christou.
....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Duchovní cesta

Příspěvekod Alaja » čtv 23. črc 2020 17:21:19

https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9sychasmus

...
Hésychasmus (řecky ἡσυχασμός, hésychasmos – od hésychia, „zklidnění“) je mystická forma pravoslavné religiozity, která zažívala rozkvět především mezi byzantskými mnichy v pozdním středověku. Hésychasmus nabádá k „usebrání“, kdy v celkovém zklidnění (případně též pomocí zvláštní dechové techniky) můžeme dojít k mystické vizi táborského světla – nestvořené světlo samého božství, které viděli tři apoštolové při Proměnění Páně (na hoře Tábor v Galileji).
...


:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 99 návštevníků

cron