Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod Petr » čtv 03. črc 2008 15:28:24

Jak to vnímám já:

Karma - to co bylo uděláno v minulosti a nebylo v souladu s vesmírem, božskou vůlí, by mělo být odčiněno v budouctnosti, tak aby měla duše šanci z toho získat zkušenost a příště jednat v souladu s božskou vůlí.
Osud = karmické důsledky pro tento život. Vlastně soubor událostí, které jsou člověku předkládány, tak aby mohl nabýt zkušeností, které potřebuje pro svůj rozvoj.
Svobodná vůle - v těchto událostech se pak člověk rozhoduje na základě své svobodné vůle a vybírá si jak zareaguje a jakou cesto se vydá. A případně si tedy čistí karmu, pokud jedná v souladu s božským principem nebo si přidává karmické pouta do dálších období.
Záměr - jak píšeš směr, který jsme si vybrali na své cestě vesmírem. Z něho pak asi i plynou rozhodnutí svobodné vůle.

A nad tím je pak ještě rozměr bezčasovosti, přijímání a lásky, kdy karma prakticky ztrácí moc a smysl.. :)

Další velmi zajímavé názory najdete také zde.

A jak to vnímáte vy?
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod Petr » čtv 03. črc 2008 15:29:36

Tak to vnímá Sri Chimnoy:

Osud je výsledkem minulosti. Svobodná vůle je výsledkem přítomnosti. Když se díváme zpátky, cítíme rány osudu. Když se díváme vpřed, vidíme tanec zlaté a energizující svobodné vůle.

Fyzické vědomí nebo vědomí těla je omezené. Když žijeme v těle, zažíváme osud. Duše je vždy svobodná. Když žijeme v duši, zažíváme svobodnou vůli. Záleží na nás, zda žijeme ve vědomí těla nebo ve vědomí duše.

V okamžiku, kdy duše vstoupí do těla a my spatříme světlo dne, nevědomost se nás snaží zahalit a osud začíná svou hru. Ale světlo není svázáno osudem. Světlo je ztělesněním svobodné vůle.

Naše svobodná vůle je dítětem nekonečné Vůle Boha a zároveň je nedílnou součástí nekonečné Vůle Boha. Musíme jí jen dovolit, aby prorazila skrze zeď nevědomosti a učinila nás jedním s Kosmickou Vůlí. Osud je brána, která nás vede k neúspěchu minulosti. Svobodná vůle je naše přijetí budoucnosti, která nás chce měnit, utvářet a osvobodit od strachu, pochybnosti, nevědomosti a smrti.

Více zde.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod Petr » čtv 28. srp 2008 10:27:36

Další názor na který jsem narazil:

Osud je to, co si určila Tvá Duše za úkol, než sestoupila v Tělo, zde na Zem!!! Proto se Osudu nemá člověk bránit!!! Někomu se něco nepovede a Lidé řeknou "to je Osud" ...omyl ...veliký Omyl!!! stalo se mu to právě proto, že šel proti svému Osudu!!! ...neposlouchal hlas své Duše!!! Svobodnou Vůli máš také, neboť Láska Boha je bezprecedentní a ÚPLNÁ* Z mé Svobodné Vůle se rozhoduji naplnit svůj OSUD, čili to co jsem si určil, než jsem sestoupil vČlověka!!! ...sami Teď vidíte s čím jsem se identifikoval ...a kdo to "mluví" ...ego se nikdy k této filozofii nedostane a proto považuje Osud za něco špatného a Svobodnou vůli za prostředek ega, které si může Tím pádem dělat co chce ...ano proč ne ...nejde skokem, ze dne na den, být SEBE VĚDOMÝ ...je to proces vzpomínání si ...kdo že TO skutečně JSME* To co jsem napsal je můj osobní názor, ke kterému jsem prozatím dospěl ...netrvám na něm ...každý si může vytvořit svou filozofii na základě svých zkušeností ...podstatné je nepoužívat tuto filozofii o OSUDU a Svobodné Vůli ke strašení nebo výmluvám a omluvám. Podle mě je OSUD to ...co si Duše určila naplnit v tomto Životě vČlověku*

Bůh mi pořád říká: "vybruš svůj Diamant" čili dělej vše proto, abys došel Vědomí Boha a pak se nemusíš už ptát, neboť budeš vše vědět a vše ostatní Ti bude přidáno. Nevím jak to dobře přeložit, ale vnímám to jako ...že nemá ani cenu se zabývat významem slova Osud a Svobodná Vůle ...ale jít rovnou za Bohem* ...jednoduše řečeno Chtějte jen a JEN BOHA!!! a dostane se Vám všeho!!!

zdroj: http://www.andeleandelum.wz.cz/stranky_ ... .html#osud
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod vostalpetr » úte 20. led 2009 21:06:41

No myslím, že velice přesně to vysvětluje Rameš Balsekar svým konceptem o snícím a snové osobě,
je tím vysvětlena nejen karma, osud, svobodná vůle,
ale také princip, jakým byl stvořen celý tento svět i my sami, coby osoby


To, co dokáže bůh, dokážeme i my sami na úplně stejném principu tvoření, ovšem poněkud v omezeném rozsahu. Děláme to každou noc, když spíme a sníme sen.
Spící člověk "vytvoří" ve svém vědomí, které sní sen, tedy sám v sobě, oddělenou snovou postavu (snový duplikát sama sebe) a zároven s touto snovou osobou je vytvořen snový prostor a čas. Tato snová postava se uvědomuje jako realná, skutečná osoba se svobodnou vůlí konání, ve snu podniká mnoho snových akcí, takže jednou z variant může být, že tato snová postava (která je neskutečná) vyrazí na duchovní cestu aby se probudila ze sna, medituje, koncentuje se, hledá boha, vyvíjí se atd....

Ten kdo sní tento sen, to je Bůh, který sám v sobě vytvořil sen, kde je mnoho samostatných snových osob, pohybují se a reagující ve snovém prostoru a času, které se domnívají, že jsou skutečné a že mají svobodnou vůli...

Ale má nějaká snová osoba nějakou svobodnou vůli?
Ve snu se to tak jeví, ale probudíme-li se, tak vidíme, že snová osoba neměla ani malilinkatej kousíček svobodné vůle, že vše je postaveno na akcích a reakcích na něž každá snová osoba nějak(vždycky každá trošku jinak) reaguje, není tady žádný osud, který by byl napsán či naplánován, nebo který by si nějaká duše nalinkovala dopředu, to je naprosto zcestná představa a není tady žádnej vývoj nebo progres kupředu nebo vzad, vše je jen sen, který se děje naprosto spontánně a přirozeně na základě akce a reakce a tak vytváří osud snu...


A z toho je zřejmé, že snová osoba může brousit své snové duchovní diamanty, nebo třeba stát na hlavě nebo cokoli co ji napadně, ale všechny tyto činnosti jsou jenom snem, i ona je snem, je základem toho snu, ALE ROZHODNĚ NENÍ SKUTEČNÁ, JE PROSTĚ SNOVÁ.

avšak zároven platí, že celý tento sen včetně snové osoby nemůže být ničím jiným, nežli oním božským vědomím, které tento sen vytvořilo samo ze sebe a samo v sobě...


takže pak platí


JEDNO VE VŠEM, VŠECHNO V JEDNOM
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod Petr » úte 20. led 2009 21:42:15

jj s tim snem je to dobry prirovnani. :thumb:
Nicmene by na to sly aplikovat i jine analogie z jinych pohledu.
Snova osoba ma dle me svobodnou vuli v tom, ze si voli co v tom snu bude delat. Osud v tomto smyslu muze byt docela dobre ukazan na tom, na co mysli osoba nez jde spat...pripadne jeji zamer ovlivnit sen, pripadne tema snu. A po probuzeni ze snu..jsi ty.. snici obohacen o zkusenosti z tohoto snu..takze smysl ten sen mel.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod vostalpetr » čtv 22. led 2009 10:04:56

Petr píše:jj s tim snem je to dobry prirovnani. :thumb:
Nicmene by na to sly aplikovat i jine analogie z jinych pohledu.
Snova osoba ma dle me svobodnou vuli v tom, ze si voli co v tom snu bude delat. Osud v tomto smyslu muze byt docela dobre ukazan na tom, na co mysli osoba nez jde spat...pripadne jeji zamer ovlivnit sen, pripadne tema snu. A po probuzeni ze snu..jsi ty.. snici obohacen o zkusenosti z tohoto snu..takze smysl ten sen mel.



No, myslím, že snová osoba si nezvolí, co se bude v tom snu dít, jak by mohla, vždyt ona začíná existovat až v tom snu...

můžeš klidně říci, že si to vybere nějaká duše na nějaký vyšší úrovni, ale to jen zase popisuješ nějakej vyšší sen, v kterým si nějaká snová duše vybere sen pro snovou osobu

No myslím že bůh měl možnost na počátku (mohl vyjít jen ze sebe sama) jen vytvořit nějaké "já" třeba boha stvořitele, kterej pak následně díky dvojnosti už mohl tvořit svět atd. atd.

ale mě tahle hieratchie nějak moc nezajímá, protože mě zajímá to, co zde bylo před snem, tedy bůh, jinak řečeno bod nula

všechny ty snové úrovně mohou zbírat zkušenosti,

ale řekl bych, že ten bod nula, bůh, není obohacen těmi zkušenostmi, že tím není dokonalejší, vždyt on je dokonalý u jen tím, že je nedokonalý

nejsem bůh, takže se můžu mýlit, ale celé je to jako hra, imaginace, zábava?, přirozenost Vědomí, ale Vědomí samotné se tím nějak nezmění, bude stále stejné, jen bude možná snít lepší sny

takže můžeme tomu dávat pořád nějakej smysl, vývoj, učení, poznání,
ale ten základ, na kterém se to děje je neměnný
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod Petr » čtv 22. led 2009 14:29:34

Ok už chápu jak jsi to myslel :idea2: No ale vidím to trochu jinak.. ;)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Karma, osud, svobodná vůle a záměr

Příspěvekod vre » ned 25. led 2009 9:51:01

klucii co nechat debat, ktere nic neresi. Vime co je realne a to jak vim ZIT V PRITOMNEM OKAMZIKU a dost mozna tam prijdeme na jina moudra a nebo nejakou realizaci sebe sama a snad i vice. Protoze hranici vseho je jen nase mysl. Cau Re
Uživatelský avatar
vre
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 04. led 2009 22:11:17
Poděkoval: 0
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků

cron