Ovládání mysli

Re: Ovládání mysli

Příspěvekod watta » úte 01. pro 2009 11:50:05

Ale jsme-li z Vortexu venku, vypadá to, že vedle možnosti dovolit si projevovat se pravdivě a přirozeně, máme ještě další možnost - poslouchat své ego, chytrost mysli...


óóó veliká já-ty-ona-oni-my-vy ;), díky za každou takovou možnost!

... že máme možnost být někým lepším, než jsme a že se v budoucnu můžeme cítit lépe než teď, pokud se překonáme a budeme se teď cítit mizerně.


ano, máme i možnost myslet si, že jsme byli horší a budeme lepšími. máme i možnost se překonávat. osobně nevolím ani jednu z nich - a snad i právě proto se myslím cítím skvěle. takže - mohu jen doporučit vyzkoušet :)

nevypadá to že je jiná možnost než bojovat o přežití


i to je parádní způsob, jak vidět svět a kdo ho poznal, kdo viděl svět jako boj o přežití, hodně se obohatil. čím víc úhlů pohledu, tím líp - čím víc úhlů pohledu, tím větší porozumění celku. vím toho o trochu víc, když vidím, co vidím, než když bych se snažila jen přehlížet, protože mi někdo řekl, že mám vidět něco jiného.

Biologicky jsme nastaveni odpovídat na podněty z prostředí, v němž se nacházíme, jednoduchými reakcemi – předcházet situacím ohrožujícím naše přežití a zmocňovat se toho, co přispívá k našemu spokojenému bytí. Stačí zalistovat stránkami historických knih, abychom zjistili, že dějiny lidstva jsou příběhem napsaným krví bytostí, které byly slabší.


pro mě je biologické nastavení je božské nastavení. mé tělo není mým vězením a není mým protivníkem. moje biologie a chemie a biologie a chemie všeho v přírodě jsou pro mě projevy téhož "boha", který způsobuje také moji radost - mimochodem naše radost se bez našeho těla neobejde :) a který člověk že má být podle toho pána slabší - ten, který padl? ;)

Přesto se zdá, že i když nás biologické naprogramování nutí k násilí a krutosti, zároveň nás vybavuje emocemi, jež nejen blokují agresi, ale také nás vybízejí jednat způsobem, která potlačuje impuls k osobnímu přežití ve prospěch služby druhým bytostem. Ohromila mě poznámka harvardského profesora Nedoma Kagana při jeho přednášce na konferenci Institutu pro mysl a život v roce 2003, kdy uvedl, že souběžně s naším sklonem k agresi nám tentýž institut přežít poskytuje „dokonce ještě silnější biologický impuls k laskavosti, soucítění, lásce a péči.


mrkněte na oxytocin :) – hormon, který (mj. a ve spolupráci s ostatními) se podílí v organismu jak na vzniku pocitu lásky, tak na vzniku pocitu nenávisti. místo vyhodnocování v mozku je pro oba "protipóly" jedno a určuje intenzitu pocitu - nikoli jeho znamenko - tedy zda se jedna o pocit pozitivni ci negativni ... kuk napr. zde:

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=4719
Vědci z University of Haifa zjistili, že hormon „lásky“, který má pod palcem štědrost a vcítění se do problémů druhého, ovlivňuje i zcela opačné projevy - zášť a škodolibost. Oxytocin je zřejmě hormonem, který spouští sociální city povšechně. Když je osoba naladěna positivně, podpoří pro-sociální jednání. Když jsou asociace nelibé, dává průchod citům negativním. ...

osobně nevidím důvod, proč kritizovat přírodu za to, že existuje, skrze ní můžeme prožívat naše pocity - naše tady a teď. myslím, že vězněm nějakého biologického nastavení se může cítit člověk, který si s ním neví rady - zažívá pocity nemilé, a ty chce PŘEKONÁVAT, místo aby jim naslouchal a těžil z nich, místo aby se jimi inspiroval, seznámil se s nimi, poznal, proč je má, a jak s nimi naložit, aby se změnili v pozitivní. podle všeho pro oxytocin, který takový povel dostane, je to potom už hračka. vážně myslím, že je rychlejší to sledovat, naslouchat tomu, zkoušet ... než před tím utíkat tím, že to prohlásím za ďábelské či nebožské či určené do šrotu či hodné zatracení, překonání a totálního ubití :) miluji své ego, mám ho ráda upřímně, protože ho znám a vím, že není proč se ho bát, není proč ho likvidovat. nic z toho, co tu existuje, nemusím likvidovat k tomu, abych byla šťastná. nic :)

:ahoj2:
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli watta za tento příspěvek:
Jana, San

Re: Ovládání mysli

Příspěvekod Jana » stř 02. pro 2009 5:53:09

Watto,
hezké, jen mě napadá, kde najdeš nějaké ego vytvářející odpor a tím i iluzi oddělenosti, když všechno, na co se podíváš, je jak píšeš, v souladu a v lásce?
Zrovna tak bych neomezovala radost duše jen na tělesnou formu, tělesná forma je pomíjivá a duše je věčná.

Obrázek
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Ovládání mysli

Příspěvekod watta » stř 02. pro 2009 11:17:03

Jana píše:Watto,
hezké, jen mě napadá, kde najdeš nějaké ego vytvářející odpor a tím i iluzi oddělenosti, když všechno, na co se podíváš, je jak píšeš, v souladu a v lásce?


to nevím, kde ho najdu ... myslím že pokud by nutně muselo vytvářet odpor, tak dost možná nikde. měla bych ho někde hledat? nebo možná nerozumím otázce...

Jana píše:Zrovna tak bych neomezovala radost duše jen na tělesnou formu, tělesná forma je pomíjivá a duše je věčná.


no to já bych určitě taky neomezovala, to je samo od sebe divné - tělesná forma je jednou z forem duchovních - aspoň jak to vidím já.

:whiteflower:
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Ovládání mysli

Příspěvekod watta » stř 02. pro 2009 11:18:37

nebo ještě k té první otázce - ego přece není tady od toho, aby vytvářelo odpor. ten vytváří právě jenom tehdy, když mu nerozumíme - a pak, když si ho všimneme, ale takto mu nerozumíme, ho právě označíme za nepřítele, které je tu proti nám. takhle to ale není. ten odpor není zapotřebík tomu, abych mohla tvořit i v této realitě. ale opět - dost možná nerozumím jen tvé otázce...

***
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Ovládání mysli

Příspěvekod Jana » stř 02. pro 2009 19:54:04

Watto,

ten Tvůj způsob, kdy proti ničemu neodporuješ, všechno přijímáš jak je a vezeš se tedy, jak říká Abraham, s proudem, tak tvůj život plyne v souladu se Zdrojem a neřídí ho ego, není tu tudíž tendence plácat se zoufale proti proudu.

Ego není nic špatného, je to jen nástroj hry na to, že jsme od Zdroje odděleni a že ono je samo tím zdrojem, který určuje co jak by správně mělo být, abychom mohli být jednou šťastni.

Ta hra na ztrácení se Zdroji (Sobě) a nalézání je nádherná právě pro tu jistotu sebenalezení, protože se sami sobě nemůžeme ztratit. Proto ego není špatné.

A pokud tohle prohlédneme, nemůže být už ani zdrojem utrpení, protože ho v tom případě vůbec nenalezneme:
watta píše:...to nevím, kde ho najdu
:D
watta píše:tělesná forma je jednou z forem duchovních
Tohle je také krásný postřeh. Tohle poznání přichází teprve po tom, co dokážeme rozpoznat věčné od pomíjivého, skutečné od iluze a pak teprve objevíme tu věčnou podstatu ve všem pomíjivém.

Watto, píšeš opravdu krásně. Díky.
:give_flower:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 návštevníků

cron