Jen tak

Re: Jen tak

Příspěvekod Trini » sob 27. led 2018 11:04:41

Alaja píše:...No a jednou, při mém „pobývání“ ve Vnitřním Prostoru, (v transcendentu , jak se tomu leckde také říká), došlo k další etapě mého duchovního zkoumání.
Jako obvykle jsem byla na „hranici, mezi denním stavem a tím Prostorem, jako bych stála v otevřených dveřích. Byla jsem tam už jako doma, v klidu, v pohodě – jako vždy. Prostor se třpytil vnitřním světlem (bezbarvým, bílým) a pak najednou se stalo něco, co jsem předtím nezažila.
Z Prostoru přede mnou se vynořila jakási „bublina“ (tvořená tím Prostorem, z jeho matérie) a směřovala ke mně. A když byla u mne, tak mne celou prostoupila – skoro celé mé vědomí se v tom Prostoru rozpustilo.
Všechno, co jsem si myslela, že jsem, všechny mé vzpomínky, najednou zmizely a místo toho jsem byla kýmsi jiným, úplně jiným, cizím vědomím. Vědomím, jen je zcela odlišné, od lidského, rostlinného či zvířecího. A toto vědomí bylo nekonečné. Jelikož mi byl zachován vnitřní zrak, tak jsem to vnímala jako hustější mračno plné zářivého světla (nazlátlého), plné energie – vnímala jsem, že vidím „sebe“. Vědomí se přímo utápělo v Blaženosti, nebyl zde znatelný tok času – vše bylo pořád jeden přítomný okamžik, stále bylo NYNÍ – nebylo žádné předtím ani žádné potom. Byla jsem v tom skoro celá rozpuštěná, až na velmi malinkatou část, která toto vnímala a zaznamenávala. V tomto stavu jsem byla kýmsi jiným, někým, kdo je všude a vším a čas pro něho neexistuje. Opravdu – toto vědomí je velmi odlišné od toho pozemského….

V jeden okamžik jsem se najednou ocitla na vnějším okraji onoho zlatého světla..."na okraji sama sebe"...viděla jsem kus "sebe"...a dál byla jen černočerná tma...

A pak najednou mne to zase vrátilo zpět, odkud si to pro mne sáhlo, zpátky na „hranici“. Vrátilo se mi moje vědomí, mé vnímání obvyklého „Prostoru“. Po chvíli jsem ukončila meditaci a otevřela oči.
Podívala jsem se na hodiny a zjistila, že to, co se mi zdálo velmi krátkým okamžikem, trvalo celé dvě hodiny.
....

:meditace:


Do té tmy - do toho tmavého tě to nevtáhlo? Do temného zdroje všeho? Je živý.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » sob 27. led 2018 16:08:31

Trini píše:Do té tmy - do toho tmavého tě to nevtáhlo? Do temného zdroje všeho? Je živý.


V tomto případě ne.

Ale je možné, že se to stalo několikrát předtím.
:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod honzam » sob 27. led 2018 19:09:49

Zmiňované je Tělo bez formy. Samotné tělesno bez hranic v podobě nějakého tvaru a zdroj tělesna omezeného tvarem fyzického těla. Co živé bytosti vnímají jako svůj tělesný tvar je podstatou beztvaré Tao. Ten základ všeho je ničím neomezené tělo, ze kterého se vše rodí a ve spánku se vjem tělesné formy zpátky uvolňuje do neohraničeného 4D prostoru (neohraničeného i časem a změnou tvaru v něm).

Komentář: Wang-Pi říká “přirozené” je slovo, pro které neexistuje žádný ekvivalent, označuje něco, co má nekonečný dosah a šíři. Stejně jako není možné se učit bez schopnosti učení, tak i fyzické formy a pozemské duše nemohou existovat bez embryonických esencí a etérních podob a ty zase plně závisí na silách jin a jang. Takže jedno vychází z jiného a Tao následuje přirozené. Slovo “následovat” je smyslem blízké slovu “vtělení” či “být vzorem”.


Tao ... Tělo. :D
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod vostalpetr » sob 27. led 2018 21:37:24

Do té tmy - do toho tmavého tě to nevtáhlo? Do temného zdroje všeho? Je živý.


To ani nemůže,

pokud děláš koncentraci, pak zákonitě skončíš s vnitřním savikalpa nebo nirvikalpa samadhi (s egem a bez ega)...

Myslím, že tento popis odpovídá tomu, co se děje egu po smrti, záleží ovšem jak pak zareaguje vůči světlu...

K vnějšímu nirvikapa samadhi (sahadža) je třeba použít uvolnění (meditace)

Vona každá technologie vede k jinému samadhi,

proto třeba zdůraznuji naprosté uvolnění pozornosti od jakéhokoliv pozorování či zaměření pozornosti,

proto říkám že dzogčhen je relaxace a není zde třeba prostor pozorovat, jak je doporučeno ve videjích k dzogčhenu,

protože pak to vychází spíše naopak, tedy že dojde k uvědomění prostoru vědomí jako celku, tedy nek. prostoru vědomí,

tedy není zde již ona černá tma...

Samozřejmě děje se tak také postupně, myslím že Mahariši to popisuje tak, že je ovládl jakýsi duch, což znamená že to přichází z vnějšku,

nikoliv ze vnitř
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Trini » ned 28. led 2018 11:31:44

vostalpetr píše:
Do té tmy - do toho tmavého tě to nevtáhlo? Do temného zdroje všeho? Je živý.


To ani nemůže,



Může.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » ned 28. led 2018 11:52:43

Trini píše:
vostalpetr píše:
Do té tmy - do toho tmavého tě to nevtáhlo? Do temného zdroje všeho? Je živý.


To ani nemůže,



Může.

:)


Černý, bílý, zlatý, šedivý různého stupně šedivosti, červený, modrý, béžový, fialový....
...zelený mi zatím nějak unikl..... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » ned 28. led 2018 11:56:13

Trini píše:
vostalpetr píše:
Do té tmy - do toho tmavého tě to nevtáhlo? Do temného zdroje všeho? Je živý.


To ani nemůže,



Může.

:)

V černém se ukrývá akáša.....jednou mi to ukázalo spoustu "fotek" různých vynálezů, visících v tom černém prostoru. Ale když sem se chtěla k jednomu víc přiblížit, tak vize skončila...
:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » ned 28. led 2018 12:05:20

Černý je neustále přítomen...mezi těmi svítícími jiskrami, co vytváří vnitřní světlo, které je vidět při kontemplaci ...nebo spíš, ta světýlka plují v temnotě.....a podle toho, jak jsou od sebe vzdálena, tak je osvětlena ta temnota...
..staří alchymisté tomu prostoru říkali "kámen" a uváděli i různou "zrnitost" světla onoho prostoru, od žuly s velkými zrny po jemný nezrnitý kámen...
bílému a zlatému světlu říkali Měsíc a Slunce.....
a termín záměna Měsíce a Slunce dává tušit o co tu jde....

:meditace:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » úte 30. led 2018 16:30:13

Z FB:

Pasáž: matous 25,31-46
31Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy;
32a budou před něho shromážděny všechny národy. I oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů,
....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » pát 02. úno 2018 9:30:42

Šrí Dhjánjógí Madhusúdandásdží

Světlo meditace.

Učení kundaliní-mahájógy
Kapitola 5. Úvod k cestě meditace

Tři stupně jógy vyžadují podrobnější výklad. Je to koncentrace (dháraná), meditace (dhjána) a osvícení (samádhi).
Koncentrace(dháraná) (viz Jógasútra III.1) vede vědomí (čitta) cestou ustálení pozornosti ke spočinutí v jednom bodě. Pracovně lze dháranu definovat jako zaměření čitty na objekt uvnitř lidského těla, např. na obraz světce, jenž je sádhakovým ochráncem, či božstva, nebo i jen na krásný objekt, a následné udržování "upřené pozornosti". V našem způsobu meditace, jak jsme jej popsali v Kapitole 1., jsme si jako objekt pozornosti vybrali cestu Kundaliní vzhůru sušumnou. Sádhaka ve skutečnosti "pociťuje" proudění vdechovaného a vydechovaného vzduchu, zatímco je počítá.

Meditace (dhjána) je nepřerušovaným proudem vědomí (čitta), který jednomyslně směřuje k objektu meditace. V případě našeho systému koncentrace (kde je objektem dech) se prohlubování vyznačuje chybami v počítání respiračních cyklů. Mysl se chová, jako by se bezpečně zabydlela v objektu, a pevně v něm spočívá. Sluchové impulsy přicházejí do ucha, aniž jsou v mysli zaznamenány. Tento míruplný stav mysli se nazývá dhjána. Vědomí je naplněno objektem meditace, jenž je v tomto případě zvnitřněn, a proto nemá formu. Uvědomujeme si pouze vcházející a vycházející proudy vzduchu, odliv a příliv těla.

Jelikož pohyby čitty (těkání za náhodnými a bezúčelnými myšlenkami) se nyní minimalizují, ustává i rozptylující počítání. Zmítán v zápase této vyvrcholené dhjány si sádhaka již neudrží svoji formální vzpřímenou pozici. Uvolněná energie, kterou vytváří probuzená Kundaliní, nutí nejednoho sádhaku provádět obtížné ásany a mudry. V extrémním případě vede sebezapomnění k tomu, že sádhaka přestane vnímat meditační objekt, v tomto případě dýchací cyklus. Sádhaka setrvá v tomto stavu jednu či dvě minuty. Jiní zas prodělají návrat do předcházejícího stavu, návrat do dhárany. Zpětně si uvědomují, že přestali počítat. Často pak znovu dospějí do dhjány a potom opět upadají zpět. Existuje několik málo šťastlivců, kteří mají dlouhý a setrvalý prožitek dhjány a poté pozvolna postupují k samádhi.

V Jógasútře (III.1) popisuje Pataňdžali stav samádhi následovně:

"Objekt kontemplace se v mysli přetváří a vyprázdňuje; jeho jméno, tvar a význam se vytrácejí. Ve vědomí zůstává pouze jeho vizuální reprezentace coby zářící světlo, v jehož přítomnosti bledne i vědomí ega, zůstává ve vědomí."

V prodlouženém stavu dhjány si sádhaka uvědomuje své já a neurčitě i svůj vlastní respirační pohyb, ale není schopen vnímat žádné zvuky kolem sebe. I když vnější zvuky dráždí nervová zakončení spojující ucho s mozkem, centrální nervový systém sdělení nepřijímá, protože mysl je pevně uzavřena v dhjáně. Nicméně třaskavý zvuk přicházející zvenku či zaznamenaný uvnitř sádhaku s leknutím probudí. Dhjána totiž pracuje s jemnohmotným tělem (súkšmá-šaríra), a když dojde k jeho spojení s fyzickými smyslovými orgány (karméndrija), toto spojení bývá drsné a hluk je potom mnohonásobně silnější.

Existují tři druhy samádhi, které odpovídají třem gunám tamas, radžas a sattva. Když se meditace ustálí, příliv pozornosti k meditačnímu objektu a její odliv probíhá pouze v jediné dráze. V případě našeho způsobu meditace proniká sádhakovo vědomí hluboce do jeho bytí a sádhaka dosahuje takového stavu mysli, kdy se cítí jako ve spánku. Délka tohoto stavu, při němž v mysli převládají vlastnosti temnoty (guna tamas), je různá. Může trvat několik
okamžiků, ale i několik hodin. Ačkoli tento stupeň bezpochyby přesahuje meditaci, jedná se o podřadnější třídu a úroveň samádhi. V důsledku silného příkrovu nehybné temnoty obestírající vědomí je sádhakova mysl ponořena do stavu podobného spánku a postrádá vědomí sebe sama. Důležité je však to, že postrádá pravý prožitek meditace. Vědomí není ve skutečnosti zcela nečinné, ale díky příkrovu do něj nevnikají prožitky. Takové je samádhi tvořené temnotou (tamas-samádhi). Sádhaka se po probuzení z tohoto stavu cítí svěží. Nicméně tento stav je více než pouhým spánkem. Nedoprovází jej ani žádná otupělost či rozespalost. Spánek a tamas-samádhi jsou snadno rozlišitelné.

Mnozí sádhakové před spaním meditují na proud dechu a brzy dosahují dhjány, ze které ale zhruba po hodině vystupují a skutečně usínají. Tato zkušenost dokazuje, že tamas-samádhi se od spánku liší. Po prožitku tamas-samádhi tělo ani mysl nejsou oslabeny. Zatímco si člověk často není schopen vzpomenout na svůj sen, vědomí sádhaky v tamas-samádhi si pod příkrovem tamasu udržuje zpola vnímající stav. Prožitek tamas-samádhi je nejen příslibem radžas-samádhi a sattva-samádhi, ale i jejich předzvěstí. Spánek jakožto zapomnění však sám od sebe k vyšším stavům mysli vést nemůže.
Ověřit si vlastnosti nižšího samádhi je obtížné, pokud si člověk neuvědomuje možné vlastnosti vyššího. Dvě tělesa, která mají stejný tvar i barvu, ale jsou vyrobena z rozdílného materiálu, nedokáže běžné oko rozlišit. Člověk by potřeboval mikroskop, který by mu tisíckrát zvětšil povrchovou strukturu. Proto je důležité dosáhnout takového vnímání, které zaznamená víc, než je běžné. Člověk musí umět jemně rozlišovat, aby rozeznal tamas-samádhi od spánku. Tyto dva stavy mají mnoho společného, což bývá zavádějící. Oba se týkají jemnohmotného těla.

Pokud přemoudřelý sádhaka mermomocí chce konkrétní případ tamas-samádhi vysvětlit jen jako spánek, staví si do cesty meditace novou překážku. Nerozpoznáním pravého tamas-samádhi se může sádhaka snadno vzdát naděje na jeho dosažení a ve své pochybovačnosti si zamezit přístup k vyšším samádhi. Po opakovaných prožitcích tamas-samádhi přichází k sádhakovi změť vizí, ) ale on si jich je plně vědom a sám sebe shledává nepřístupným vnějšímu zvuku, světlu atd. I výraz jeho tváře se s přicházející vizí mění. To všechno jsou příznaky radžas-samádhi. Někteří lidé si potřebují udělat v tamas-samádhi přestávku, než vstoupí do radžas-samádhi, pro jiné může být tento přechod téměř bezprostřední. Mnozí sádhakové začínají mít vize v okamžiku, kdy zavřou oči. Někdy jim k uším dolehnou zvuky z okolí, ale vize nepřetržitě pokračují. Takové zkušenosti mají sádhakové, jejichž vědomí se ustálilo v radžas-samádhi.

Ti, kteří tamas-samádhi překročí brzy, nemají v radžas-samádhi žádné výrazné prožitky. Spěchají přes tyto přechodové stavy k velkému cíli, v němž se ponoří do blaženosti s plným vnitřním vědomím a radostným výrazem ve tváři. V konečném sattva-samádhi zcela mizí povědomí o okolním světě a subjekt si udržuje jen svou vnitřní a nepopsatelnou radost. Sádhaka si sám sebe jako subjekt blaženosti neuvědomuje, jeho prožitek je ryzí a objektivní. Hranice mezi vnímající duší, objektem radosti a prožitkem samým zcela mizí. Pokusí-li se někdo vyrušit sádhaku ze sattva-samádhi, zjistí, že jeho údy jsou ztuhlé a nehybné a dech se mu zdánlivě vytratil z těla. Dýchání neustává, je pouze povrchní a udržuje se na podprahové úrovni, tj. funguje na rovině astrálního těla. Pocit radosti je pronikavý a mysl se zdráhá takové rozpoložení přerušit.

A nyní si k tomuto stavu samádhi řekneme několik důležitých věcí. Za prvé, sádhaka nemůže v takovém stavu setrvávat dlouho, protože je možné zachytit jen letmé záblesky tohoto samádhi. Sádhaka se navrací do nižšího stavu vědomí, aby vstřebal plody své meditace, a začíná si uvědomovat sám sebe a okolní svět. Když jsou sádhakové ze samádhi probouzeni, což se často musí dělat například tak, že se jim čelo potírá ledem, nemají nyní podpůrný objekt k upoutání pozornosti, a proto se navracejí do pozemštějšího, nižšího stavu vědomí. Jejich dýchání se stále zdá být "spoutané". S obnoveným dýcháním se oživuje smyslové vnímání a opět se propojuje s myslí. Na sestupu zpět po třech stadiích sanjamy, což je síla získaná meditací, koncentrací a prostřednictvím samádhi, začínají do vědomí sádhaky pronikat vnější objekty, a on opět začíná se zájmem reagovat. Toto se děje ještě dříve, než vůlí postupně otevře oči. Sádhaka, jenž se snaží navázat kontakt s okolím, vypadá jako v bezvědomí, ale ve skutečnosti se jenom pozvolna probouzí. Brání se porušení kouzla radosti a jeho obličej prozrazuje zřejmou nelibost vůči narušitelům. Pro sádhaku je obtížné vyprostit se z takového extatického samádhi, protože v tomto stavu vědomí s prázdnou myslí a povrchovým dýcháním dosahuje stabilní rovnováhy. To však neznamená, že by sádhaka nemohl ze zmíněného stavu vystoupit. Jakkoli hluboce je do něj ponořen, musí se jednou vynořit způsobem, jak to zamýšlel již před začátkem svého meditačního cvičení.

Po dosažení sattva-samádhi je sádhakova síla vůle a odhodlanosti na vrcholu, a sádhaka je konečně schopen dosáhnout skutečného sebepoznání. Samádhi má hodnotu pouze jako poslední prostředek dosažení cíle, který leží za ním. Hodnota samádhi tedy netkví v něm samotném, a proto samo o sobě nemůže dosažení konečného cíle zajistit. Pravé poznání může přijít, teprve když se mysl naučí setrvávat v radžas-samádhi a sattva-samádhi. Na základě takového poznání může sádhaka získat nadpřirozené psychické schopnosti(siddhi). ) Je to tedy možné. Poznání (džňána) a psychické schopnosti (siddhi) jsou však dvě odlišné věci. Různé druhy siddhi se získávají různými způsoby. Sádhaka musí dosáhnout stabilního prožitku sattva-samádhi, aby byl schopen chápat historii zrodu a stvoření a sledovat jejich původ až k jemnohmotným prvkům. V další fázi ve svém nitru zakouší povznášející a dokonalou lehkost vědomí. Jako víra, která zná sebe sama a poznává pravdivost výroku vlastním prožitkem, narůstá sádhakovo přesvědčení, že neobyčejně jemné vědomí uvnitř něj a to jemné, čímž je imanentně prostoupeno vše na světě, jsou jedno a totéž (tj. totožnost átmanu a absolutní Podstaty všehomíra). Promítnutí poznání sattva-samádhi do celkového vnímání sádhaky zanechává stopy i na jeho fyzické stránce. Přesvědčení o jednotě individuální duše a Pána, poznání, že On prostupuje vše, jež se stává plynulou a pociťovanou součástí myšlenek, které tvoří mysl člověka, zánik diskontinuity a rozdílnosti, jež člověka oddělují od hmoty - to vše vážně ovlivňuje celkový charakter sádhaky, protože on již hluboce pocítil ducha přebývajícího v srdci hmoty.

Meditace a vědomí

Skeptičtí sádhakové si stěžují, že ani v meditaci není mysl k vnějším zvukům zcela nevšímavá. "Jak tohle může být pravá meditace?" říkají. Čtenář však ví, že pronikání vnějšího světa ustává pouze ve vrcholném sattva-samádhi, protože teprve v této fázi proniká probuzená Kundaliní do místa mezi obočím(ádžňá-čakra). Dříve nelze smyslový svět objektů z vědomí zcela vykázat. Osobní příklad Svámího Vivékánandy by nám měl připomenout míru trpělivosti a úsilí, které vyžaduje sattva-samádhi. Vivékánanda byl uznávaným jóginem a realizovanou duší. Byl poctěn vedením samotného Rámakrišny Paramahansy. Vivékánandova cesta k samádhi začala dotykem gurua, ale trvalo to mnoho let, než Vivékánanda dosáhl svého cíle. Věnoval se tomu stále, čtyřiadvacet hodin denně, ale teprve po letech byl schopen udržet vnější podněty mimo svou mysl.

V úplném samádhi (sampúrna-samádhi) existuje intuitivní poznání átmanu, které se kvalitativně liší od běžného poznání. Pokud by ztráta vědomí měla být důkazem pravého samádhi, mohli bychom cvičení meditace považovat za hypnózu. Zhypnotizovaný člověk není skutečným pánem svého já. Pokud by kritériem byla ztráta bdělosti a sebeovládání, proč by spánek, jako stav srovnatelně postrádající vědomí, nemohl být považován za meditaci? Můžeme snad tvrdit, že člověk, který byl omámen chloroformem, je ponořen do meditace? Odpověď je velice jednoduchá. Anestézie ani hypnóza nemohou člověka přivést k sebeuvědomění, protože v těchto stavech nemá pacient povědomí ani o vnějším světě, ani o sobě samém, postrádá jak fyzické vědomí, tak zvýšenou vnímavost. Ztráta povědomí o vnějším světě je úměrná míře, v jaké je sebepozorovací vědomí zaměřeno na sebe sama. To je svědkem vnitřních zkušeností. Vědomí sebe sama je tedy základem meditace a jeho naprostá absence se naopak stává protikladem, znakem anestézie a hypnózy. Kdo si bez vědomí sebe sama zachová bdělost v samotářském světě já? Síla sledování smyslů je pro meditaci velice potřebná. Poznání získané z takové bdělosti napomáhá vývoji duše. Duše, která o sobě neví, že je radostná, nezná sama sebe a její vývoj se zastavuje...

http://www.dharmagaia.cz/kniha/94-sri-d ... e-meditace
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » úte 06. úno 2018 7:52:35

Se máme na co těšit.... :donknow:
:netusim:

http://www.osel.cz/9750-fyzici-planuji- ... akuum.html

Fyzici plánují postavit lasery tak silné, že „rozervou“ vakuum

Čínské laserové centrum Shanghai Superintense Ultrafast Laser Facility (SULF) plánuje vybudovat extrémní laser Station of Extreme Light (SEL). V roce 2023 by měl bušit do samotné podstaty reality pulzy o výkonu 100 petawattů.

V čínské Šanghaji mají laserovou laboratoř, kde fyzik Ruxin Li a jeho kolegové trhají rekordy s nejvýkonnějšími laserovými pulzy, jaké kdy svět viděl. V srdci techniky laserového centra Shanghai Superintense Ultrafast Laser Facility (SULF) je safír dopovaný titanem, který díky důmyslné soustavě čoček a zrcadel vytváří laserové pulzy o neuvěřitelné intenzitě 5,3 milionů miliard wattů, čili 5,3 petawattů. Tyto pulzy jsou sice extrémně, přímo rekordně intenzivní, zároveň jsou ale nesmírně krátké. Trvají méně než jednu biliontinu sekundy.

V centru SULF své laserové systémy neustále vylepšují a na konci letošního roku by rádi pokořili vlastní rekord s laserovými pulzy o výkonu 10 petawattů. Pokud se jim to povede, tak výkon takového pulzu bude odpovídat tisícinásobku výkonu všech elektrických sítí dnešního světa. Opět na velice kratičký časový okamžik, samozřejmě.

10 petawattů nezní špatně, ale Li s kolegy mají mnohem větší ambice. Připravují stavbu unikátního laseru Station of Extreme Light (SEL), který by měl umět laserové pulzy o výkonu 100 petawattů. Laserovou palbu by měl spustit v roce 2023 a bude to pořádná jízda. Fyzici vlastně přesně nevědí, co mají očekávat, protože půjde o teploty a tlaky, s nimiž se na Zemi běžně nesetkáme.

Asi nejvíce svůdná je podle čínských fyziků reálná možnost, že tak intenzivní laserové pulzy rozervou vakuum, s jistou nadsázkou řečeno, a vyždímají z něj elektrony a jejich antihmotové protějšky pozitrony. Stručně řečeno, takový laser by mohl „rozervat“ prázdný prostor a vytvořit něco z ničeho. Ve skutečnosti nejde o nic moc záhadného. Je to realizace slavné Einsteinovy rovnice E=mc2. Jaderné zbraně dovedou vytvořit ohromné množství energie ze hmoty, laser Station of Extreme Light by měl zase stvořit hmotu z ohromného množství energie. Je to mnohem těžší, než jak to zní, v zásadě by to ale mělo fungovat.

Pokud se laseru Station of Extreme Light skutečně podaří „roztrhnout“ vakuum, tak by to mohlo změnit částicovou fyziku. Tradiční urychlovače částic by mohly být alespoň z části nahrazeny rychlejšími a lacinějšími laserovými urychlovači.

Číňané nejsou jediní, kdo plánuje postavit ultimátní lasery. Ruští fyzici si vymysleli design pro laser Exawatt Center for Extreme Light Studies (XCELS), který by měl vytvářet pulzy o výkonu 180 petawattů. Američtí fyzici newyorské University of Rochester vyvíjejí laser Optical Parametric Amplifier Line (OPAL), který zvládne 75 petawattové pulzy. Japonští fyzici zase pracují na laseru s pulzy o výkonu 30 petawattů. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že vítězem v závodu o supervýkonný laser se stane Čína se svým laserem Station of Extreme Light.

V této souvislosti je veliká škoda, že mezinárodní laserové centrum Extreme Light Infrastructure (ELI), které má lasery u Prahy, maďarského Segedínu a rumunské Bukurešti, v tichosti odložilo projekt masivního a ultravýkonného laseru s 200 petawattovými pulzy. Vědecký poradní výbor ELI totiž doporučil, aby se tři národní centra ELI nejprve pořádně zaběhla. Spuštění 200 petawattového laseru, který měl být hvězdou centra ELI, výbor odložil minimálně do roku 2022.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » úte 06. úno 2018 13:44:39

Tak jsem se dnes trochu zasmála..... :lol:


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/anim ... &source=hp

Startuje nejsilnější raketa současnosti. Do vesmíru vynese i elektromobil




http://www.kosmonautix.cz/2018/02/mise- ... me-cekali/

Mise Falconu Heavy bude úžasnější, než jsme čekali



Vzpomněla jsem si totiž na jeden film...Krásná mimozemšťanka...neboli My stepmother is an Alien ...tam také do kosmu odlétalo červené autíčko....:-D
Přílohy
imagesRY0RD0A7.jpg
imagesRY0RD0A7.jpg (5.62 KiB) Zobrazeno 9396 krát
spacex_roadster-and-starman2.jpg
spacex_roadster-and-starman2.jpg (82.24 KiB) Zobrazeno 9396 krát
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod honzam » úte 06. úno 2018 18:00:43

Pro srovnání a vysvětlení toho slova "současnosti" ...

2018

https://cs.wikipedia.org/wiki/Falcon_Heavy

Rozměry

Výška 70 m
Průměr 3,66 m
Hmotnost 1 420 800 kg

Nosnost

na LEO 64 000 kg


--------------------

1967

https://cs.wikipedia.org/wiki/Saturn_V

Rozměry

Výška 110,6 m
Průměr 10,1 m
Hmotnost 2 950 500 kg

Nosnost

na LEO 140 000 kg


-----------------------

LEO ... https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%ADzk%C3%A1_ob%C4%9B%C5%BEn%C3%A1_dr%C3%A1ha_Zem%C4%9B

Nízká oběžná dráha Země (často se nahrazuje zkratkou LEO z anglického Low Earth Orbit) je druh oběžné dráhy planety Země. Jako nízká je označována taková dráha, jejíž apogeum se nachází ve výšce mezi 160 až 2000 kilometrů nad povrchem Země.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod honzam » úte 06. úno 2018 18:03:42

Oficiální přenos startu

http://www.spacex.com/webcast

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod honzam » úte 06. úno 2018 22:05:51

37:50 :cooool: ... vítejte v 21. století
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod honzam » úte 06. úno 2018 22:09:27

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » úte 06. úno 2018 22:22:50

Už je nahoře...jsem zvědavá, kam bude odloženo to červené autíčko.... :D

..zatím to má, podle oficiálního prohlášení, naplánované tak jako v tom filmu...bude plout ve vesmíru neznámo kam a k tomu bude hrát hudba...jen místo talíře je tam pozemská kosmická loď, místo živého chlapa jen figurína...a pochopitelně schází to hejno krásných mimoněk.... :lol:
Přílohy
tesla 6.2.2018.jpg
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » stř 07. úno 2018 3:48:37

Živě.......

https://www.youtube.com/watch?v=aBr2kKAHN6M

Live Views of Starman
Přílohy
t00012.jpg
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » čtv 08. úno 2018 16:51:57

http://www.autoforum.cz/bleskovky/tohle ... -internetu

Tohle je poslední fotka Tesly z vesmíru. Hned po jejím pořízení došly baterky


U auta poháněného akumulátory je to trochu paradoxní, ale dalšímu snímání vesmírných dobrodružství Tesly Roadster udělaly přítrž baterie.

Elon Musk zveřejnil fotografii umělohmotného kosmonauta v Tesle v pozadí s půlměsícem Země a k ní napsal: „Poslední snímek Starmana v Roadsteru na jeho cestě k oběžné dráze Marsu...“ Tesla Roadster byla v úterý vyslána do vesmíru na palubě rakety Falcon Heavy z Mysu Canaveral na Floridě. Samotný start byl testem těžké rakety společnosti SpaceX a elektromobil na palubě sloužil jako zkušební zátěž místo nějakého nudného nákladu, jak se nechal slyšet Musk.

Dvě ze tří částí prvního stupně se vrátily zpět na základnu, přesně podle plánu. Velkolepě za obrovského nadšení přihlížejících přistály boostery zpět na plochy Kennedyho vesmírného střediska. Centrální část, která měla přistát na lodi, se bohužel zřítila a rozbila se o mořskou hladinu.

Bez ohledu na tento incident byl start Falconu Heavy úspěšný a jak prozradil Musk na tiskové konferenci po události - doufejme, že tím startuje nový vesmírný závod, tentokrát neovládaný propagandistickými účely, ale ovládaný touhou splnit sen rozšíření lidstva na jiné planety.

Další obrázky Starmana už nikdo nepořídí, kamery nenatočí ani vteřinu záznamu. Baterie, které napájely kamery, vyčerpaly svoji kapacitu a nemají šanci se dobít. Možná se v budoucnu lidé jednou k těmto materiálům lidé vrátí a budou zírat s otevřenou pusou, jak to všechno v únoru roku 2018 začalo...
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Jen tak

Příspěvekod Alaja » ned 11. úno 2018 10:58:12

:Foto:
Přílohy
DSCN5268.JPG
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Obrázky, fotografie, mandaly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků