Meditace před usnutím

Texty, návody a zkušenosti

Meditace před usnutím

Příspěvekod Lumpino5 » úte 12. bře 2013 12:32:42

Začal jsem uvažovat o meditaci před usnutím, jak je naznačená v následujícím článku.
http://jenia.sweb.cz/sank.html
Má s tím někdo zkušenosti? Co jsem kdesi dříve četl nějaké názory, tak takový postup nedoporučují ale není mi jasné proč.
Uživatelský avatar
Lumpino5
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 12. bře 2013 12:12:42
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod Pavel » čtv 14. bře 2013 3:20:13

"6. Sankalpa není lež. Úzkostný člověk netvrdí „Jsem klidný“ (lež), ale: „Chci být klidný“ (pravda)."

Tohle se liší od zákona přitažlivosti, kde se naopak snaží kýžený stav neposouvat do budoucnosti, ale vžívat se do něj teď bez jakýchkoliv zábran.

Může to mít svůj význam, kdy ta "lež" se nám příliš šklebí do obličeje a kdy nejde upřímně říci: To vlastně není lež.
Co daruješ, je navždy tvé, co si ponecháš pro sebe, je navždy ztracené.
Uživatelský avatar
Pavel
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 20. říj 2008 21:51:57
Bydliště: Praha
Poděkoval: 13
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod Motýlek » čtv 14. bře 2013 20:27:05

Pavel píše:Tohle se liší od zákona přitažlivosti, kde se naopak snaží kýžený stav neposouvat do budoucnosti, ale vžívat se do něj teď bez jakýchkoliv zábran.


cením si více přijetí bolesti než vžívání do iluzí, kde bolest nemá místo.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod vostalpetr » ned 17. bře 2013 10:13:08

jsem šťastný tady a teď


No vždyt ty tu svoji sankalpu máš taky psanou ted a tady a ne zítra nebo pozítří,

boží milost (zákon přitažlivosti) funguje vždycky jen v přítomnosti nebo směrem k přítomnosti,
takže je lepší ji formulovat jako přítomnost,
i když podstatný je pak následující stav po sankalpě - uvolnění budto ve spánku či relaxac, nebo jen uvolnění se od přání - tedy přítomnost,
nebot uvolnění se od mysli a přání nás posouvá do přítomnosti
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod vostalpetr » ned 17. bře 2013 11:19:26

Má s tím někdo zkušenosti? Co jsem kdesi dříve četl nějaké názory, tak takový postup nedoporučují ale není mi jasné proč.


Já osobně nedoporučuji vůbec nic, žádný sankalpy, vizualizace, záměry, cvičení a cíle
a všelijakou tu magii mysli,
protože příroda funguje postupně a pomalu a podle svého řádu a nevymýšlí pitomosti jako my lidé...

Stačí se jen uvolnit, což nakonec každej člověk svým způsobem dělá, třeba i v tom spánku vše funguje automaticky a správně...

Ale to je můj názor, s kterým asi většina lidí nebude souhlasit, nebot ta magie mysli funguje vcelku OK,
ale přirozenost a příroda je přece jen rozumnější nežli já...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod Motýlek » ned 17. bře 2013 11:21:23

vostalpetr píše:
jsem šťastný tady a teď


No vždyt ty tu svoji sankalpu máš taky psanou ted a tady a ne zítra nebo pozítří,

boží milost (zákon přitažlivosti) funguje vždycky jen v přítomnosti nebo směrem k přítomnosti,
takže je lepší ji formulovat jako přítomnost,
i když podstatný je pak následující stav po sankalpě - uvolnění budto ve spánku či relaxac, nebo jen uvolnění se od přání - tedy přítomnost,
nebot uvolnění se od mysli a přání nás posouvá do přítomnosti


no jasně, hezky jsi mi to vypíchl... není to vždy pravda, co mám v podpisu napsáno. je to spíš motto, které se snažím (někdy víc a někdy míň) naplňovat. před několika týdny mi zemřel někdo hodně blízký, byl to pro mě hodně velký záhul, takže býť šťasný tady a teď prostě nešlo - jediné, co opravdu tehdy šlo a oč mělo doopravdy jít, bylo přijtetí situace, smíření se s ní, odloučení se od té bytosti, s kterou mě cosi pojilo a která si zde odžila svůj život. nikdy nikdo nedokáže vše vměstnat do dvou tří slov a jestli se to nepovedlo ani mě, tak se s tím nedá nic dělat. s tím, co tam ale mám napsáno, ale stále souzním, patří to ke mně. ikdyž by se to možná dalo spíš lehce pozměnit na "jsem přítomný tady teď". nejen v tom dobrém, ale i ve zlém.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod vostalpetr » pon 18. bře 2013 8:37:45

No otázkou je,
jak vnímáme nebo případně co myslíme pojmy ted a tady :

mohou to být prostorové a časové souřadnice pro osobu

může to vyjadřovat věčnost a všudypřítomnost boží v celém stvoření (celý čas a prostor)

může to bý popis zdroje jenž se nachází před celým projeveným světem (před časem a prostorem)
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod Ladislav » pon 18. bře 2013 9:45:40

...no to je docela zajímavé. Pro mě "tady a teď" znamená být přítomný všem myškenkám nebo myšlenkovým procesům, ale současně si uvědomuji, že tato pozornost (směrem k mysli, ale i k pocitům) je pak nedostatečná směrem "ven" ... :roll: Když jsem zjistil, že si (v mém případě) moje mysl žije, tak trochu, vlastním životem bylo to pro mne veliké překvapení, ale jak jsem se posouval hlouběji do svého nitra, myšlenkový proud zůstal jaksi "mimo" mne... Nejblaženější stav "tady a teď" nastává právě ve chvílích kdy se podaří jen jednoduše "Být" - není pro mne jednoduché to popsat - mentální i emoční ticho ;)
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod vostalpetr » pon 18. bře 2013 22:16:50

Pro mě "tady a teď" znamená být přítomný všem myškenkám nebo myšlenkovým procesům,


Jj,
takhle se to vysvětluje nejrozšířeněji jako nejznámější verze,
většinou jde o zaměření na to, co ted VNÍMÁM

málokdo se podívá na to samotné ted,
a už vůbec nikdo se nepodívá na to tady

tomu (o čem píšeš) se pak říká život v přítomném okamžiku (čase a prostoru)

zatímco ty druhé dva mé popisy jsou popisy vztahující se k realizaci Uni. Vědomí a Vědomí - tedy Přítomnosti, která je věčná a všeprostupující...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Meditace před usnutím

Příspěvekod vostalpetr » pon 18. bře 2013 22:29:44

Nejblaženější stav "tady a teď" nastává právě ve chvílích kdy se podaří jen jednoduše "Být" - není pro mne jednoduché to popsat - mentální i emoční ticho ;)


To je dobrý, já k tomu přidávám i tělesnou uvolněnost,
proto píšu většinou o relaxaci, tedy uvolnění těla a stejně tak pouhopouhé uvolnění mysli od myšlenek bez jakékoliv metody

takže : tělesné uvolnění a přirozené (uvolněné) mentální a emoční ticho (klid)

jo a v mém případě žádné šmrdlání pozornosti tak či onam, pozornost si jde libovolně kam chce,
tedy metodou je že zde není žádná metoda



To bych pak viděl jako vcelku dobrou meditaci klidně i před usnutím, samozřejměže bez sankalpy,
ale pokud někdo něco chce, tak si ji tam může dát, třeba vyhrát ve sportce...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích


Zpět na Meditace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron