enneagram

Knihy, které rozšiřují naše poznání o nás samých, podněcují nás a dávají nám návody k dalšímu rozvoji.

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » sob 23. říj 2010 17:42:22

ti, kteří takové knihy píší a pořádají takové přednášky, v maximální většině případů také věří tomu, co říkají (alespoň prvních pár let, ale řekla bych, že mnohdy spíše na doživotí...). alespoň tak to pro mě ukazuje moje vlastní zkušenost.
..................................................................................................................................................

No moje vlastní zkušenost říká, že když člověk něčemu uvěří a jde za tím svým cílem, studuje, praktikuje a dosahuje,
že je opravdu velmi těžké se z toho vyhrabat a zbavit se všech nabraných duchovních konceptů co vám v dobré víře naservírovali jiní a vy jste v dobré víře přijali za vlastní.

Jana tady někde na Inspiruj cituje Rameše Balsekara, duchovního indického mistra, který jednoduše říká, že mu to trvalo dobrých čtyřicet padesát let než se podíval na to, CO OPRAVDU HLEDÁ.
Balsekarova situace byla samozřejmě o to tězší, že pobýval v přítomnosti duchovního mistra Nisargadatty Maharadže kterému věřil, nebot v indii je duchovní mistr Bůh, ale Balsekar byl velmi inteligentní člověk, který přes veškeré duchovní zkušenosti si tu základní otázku položil:

CO OPRAVDU HLEDÁM A ČEHO CHCI OPRAVDU DOSÁHNOUT?

a dokázal na ní i správně odpovědět.

Samozřejmě, někomu stačí jedna přednáška nebo jedna kniha a je tím pohlcenej na celej život a nemá naději se z toho vyhrabat, taknějak podobně jako je pro křestana nemožné se vyhrabat ze svého křestanství a pro muslima ze svýho muslimství
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
jamajsky.drap, Jana

Re: enneagram

Příspěvekod Motýlek » sob 23. říj 2010 19:46:56

vostalpetr píše:Jana tady někde na Inspiruj cituje Rameše Balsekara, duchovního indického mistra, který jednoduše říká, že mu to trvalo dobrých čtyřicet padesát let než se podíval na to, CO OPRAVDU HLEDÁ.
Balsekarova situace byla samozřejmě o to tězší, že pobýval v přítomnosti duchovního mistra Nisargadatty Maharadže kterému věřil, nebot v indii je duchovní mistr Bůh, ale Balsekar byl velmi inteligentní člověk, který přes veškeré duchovní zkušenosti si tu základní otázku položil:

CO OPRAVDU HLEDÁM A ČEHO CHCI OPRAVDU DOSÁHNOUT?

a dokázal na ní i správně odpovědět.



existuje vůbec správná odpověď?
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » sob 23. říj 2010 21:38:38

Pokusím se to trochu zkrátit. Ano, najděte si cíl,je to nutné, ale před tím si odpovězte na otázku : kdo jsem, kam jdu a kam chci dojít. Bez toho to opravdu nejde.
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » sob 23. říj 2010 21:51:21

Omlouvám se - zapoměl jsem doplnit (zejména pro Ladislava) a k tomu ti nepomůže žádná "Velká kniha ..", ať se jmenuje jakkoli. Autoři totiž neví, že chceš být horníkem nebo rentiérem. A To je na tom všem asi to nejhorší - musíte si vybrat sami :ahoj3: :ahoj3:
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod jamajsky.drap » ned 24. říj 2010 9:11:31

Motýlek píše:
vostalpetr píše:Jana tady někde na Inspiruj cituje Rameše Balsekara, duchovního indického mistra, který jednoduše říká, že mu to trvalo dobrých čtyřicet padesát let než se podíval na to, CO OPRAVDU HLEDÁ.
Balsekarova situace byla samozřejmě o to tězší, že pobýval v přítomnosti duchovního mistra Nisargadatty Maharadže kterému věřil, nebot v indii je duchovní mistr Bůh, ale Balsekar byl velmi inteligentní člověk, který přes veškeré duchovní zkušenosti si tu základní otázku položil:

CO OPRAVDU HLEDÁM A ČEHO CHCI OPRAVDU DOSÁHNOUT?

a dokázal na ní i správně odpovědět.



existuje vůbec správná odpověď?


No jistě !
:)
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » ned 24. říj 2010 9:38:35

:D :D :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » ned 24. říj 2010 10:14:20

WEWA píše:Pokusím se to trochu zkrátit. Ano, najděte si cíl,je to nutné, ale před tím si odpovězte na otázku : kdo jsem, kam jdu a kam chci dojít. Bez toho to opravdu nejde.


............................................................................

TAKŽE TA ZÁKLADNÍ DUCHOVNÍ OTÁZKA JE TED TADY CELÁ,
byl jsem línej to psát celý, ale když už to tady je,
tak k tomu řeknu:

((tedy správně to má asi být: KDO JSEM? ODKUD PŘICHÁZÍM? A KAM JDU?))


Myslím, že k tomu nepotřebujete znalost nějakých duchovních knih, i když jsou většinou o těch prvních dvou otázkách,
v pohodě vystačíte se svými značně omezenými znalostmi:

No otázku KDO JSEM? si klidně odpovězte že jste třeba vostalpetr, jo já vím, že jste někdy někde četli že jste neomezenej a nesmrtelnej duch, ale máte to poznání vlastní? je to vaše zkušenost? pokud by to byla vaše vlastní zkušenost a jistota, tak by jste se asi ted takhle bllbě neptali...

ODKUD PŘICHÁZÍTE? taky velmi dobře víte,
nevím, kde jste byli včera a co jste včera dělali takže si to doplnte.
Pokud nějakej štoura chce psát o tom, kde byl před svým narozením, tak já nevím jak vy, ale já o tom nic nevím, takže si tam klidně napište nevím, což si duchovní štourové můžou napsat i v případě první otázky KDO JSEM

No a ted už jen zbývá KAM JDU?
O tom samozřejmě víte velký kulový, ale velice dobře víte, kam chcete dojít a co chcete, máte o tom svoji vlastní představu, víte co chcete.

Tak já třeba chci mít prachy, moře prachů...
A PROČ?
No koupím si za ně velkou vilu u moře, zainvestuju do zlatého dolu abych měl něco i na stáří, koupím si pořádnej bourák a velkou motorku a najdu si pěkně rostlou blondýnu a ožením se a budu mít děti a najdu si taky nějaký milenky a pojedu na Havaj a...a ...a
A PROČ? ČEHO CHCI TAKTO DOSÁHNOUT? O CO MI JDE A CO CHCI?

ale někdo jinej tohle nechce,
někdo chce trénovat eneagram, jinej chce cvičit tajči, další chce být mistrem světa v kotrmelcích, jinej chce poznat boha, být dobrým křestanem, muslimem, komunistou apd, no každýho vždycky napadne nějaká volovina
A PROČ? ČEHO CHCI TAKTO DOSÁHNOUT? O CO MI JDE A CO CHCI?

a jinej řekně, já chci vnitřní svobodu a nebýt na ničem závislej, protože svět a závislosti na světě přinášejí jen utrpení,
a pět se můžete zeptat: PROČ TO CHCI? CO HLEDÁM A ČEHO TAK CHCI DOSÁHNOUT?


TEN VÝSLEDEK JE PRO VŠECHNY STEJNEJ, NEBOT VŠICHNI MÁME NAPROSTO STEJNEJ PROGRAM,
jen jsme se na něj pořádně nepodívali, a tvrdíme, že chceme to, nebo tamto, nebo bůhvíco...

TAKŽE: KAM JDEŠ? CO TO NEUSTÁLE HLEDÁŠ VŠEMI SVÝMI SKUTKY?
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
jamajsky.drap, Radek

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » pon 25. říj 2010 2:49:34

No a je to snad už všem jasný - díky
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » pon 25. říj 2010 3:15:09

Dovolil bych si ještě polemizovat. Odkud přicházím je evidentně nedůležité. Najdu tam snad jen nějaký trauma z minulosti (dětství. Těch byc se měl už dávno před tím, než se vydám na cestu zbavit. Nebo je snad táhnout s sebou? :starik:
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod Jana » pon 25. říj 2010 5:36:16

WEWA píše:Dovolil bych si ještě polemizovat. Odkud přicházím je evidentně nedůležité. Najdu tam snad jen nějaký trauma z minulosti (dětství. Těch bych se měl už dávno před tím, než se vydám na cestu zbavit. Nebo je snad táhnout s sebou? :starik:

Řekla bych, že pokud se zbavuješ nějakých traumat z minulosti, tak šlapeš kolečko v hlavě a to není žádná duchovní cesta. Duchovní cesta je z hlavy do srdce.

:happy:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » pon 25. říj 2010 7:44:38

Ono je důležité samozřejmě všechno,
všechny tři otázky,
ALE MY UMÍME Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI ODPOVĚDĚT SPRÁVNĚ JEN NA TU TŘETÍ

Samozřejmě že v duchovní literatuře najdeme odpovědi na ty první dvě otázky,
jenže to není naše VLASTNÍ ZKUŠENOST, to je poznání z druhé ruky

Jasně, člověka ty duchovní koncepty zaujmou, nebot je to něco nového co neznal,
začne studovat, meditovat, poznávat a třeba i realizovat poznání boha,
proč by ne, to všechno je možné a funguje to,
PROBLÉM SE UKÁŽE POZDĚJI (MOŽNÁ SI JEJ VŠIMNETE, MOŽNÁ NE) :

V PODSTATĚ SE STALO TO, ŽE JSTE VLASTNÍ INTUICI, A TOUHA PO ŠTĚSTÍ A LÁSCE JE INTUITIVNÍ ZÁLEŽITOST,
NAHRADILI MENTÁLNÍM DUCHOVNÍM KONCEPTEM,
A SEBELEPŠÍ MENTÁLNÍ KONCEPT OD SEBELEPŠÍHO MISTRA JE PROSTĚ NĚCO "NEPŘIROZENÉHO"
V PODSTATĚ TÍM NĚCO DŮLEŽITÉHO PŘESKOČÍTE, MINETE,
MINETE SAMI SEBE, SVÉ EGO A DOKONCE I CELEJ SVĚT

Ono se to těžko vysvětluje, protože naše touha po sbírání informací je velká a naše touha po poznání ještě větší,
takže každej podlehne a začne studovat a meditovat,
ale v podstatě tím míjí to, OČ MU JDE A CO HLEDÁ...

MOŽNÁ BY ŠLO POUŽÍT JAKO PŘÍMĚR PŘIROVNÁNÍ,
že když člověk vyrazí na duchovní cestu podle nějakých cizích konceptů. tak to je jakoby udělal přímo řidičák na formuli 1,
ale když pak má jet po okresce, tak se v první zatáčce vybourá,
můžeme samozřejmě v životě neustále kroužit po okruhu velkých cen formule 1,
ale život je takovej, že dřív nebo později musíte na okresku, a tam, přestože jste mistr světa se prostě vybouráte
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » pon 25. říj 2010 8:18:51

Pokud máme ale hovořit o ENNEAGRAMU (nebo o podobných jiných systémech pomocí nichž máme dosáhnout štěstí)
tak se jedná o opačný extrém,
je to jako kdyby jste byli dospělí a vcelku nerozumně si dělali řidičák na moped, když si můžete udělat řidičák na velkou motorku
KDYŽ ČLOVĚK VÍ CO CHCE, CO JE JEHO CÍL, TAK SE NEBUDE ZAJÍMAT O NĚJAKÉ NIŽŠŠÍ CÍLE, které jsou navíc mnohem komplikovanější a složitější a pracnější a navíc, jejich úspěšnost je vcelku diskutabilní.

Ale MYSL je taková jaká je,
miluje rozruch, pohyb, novoty a novinky, vzestupy a pády,
takže do toho bude furt kecat a bude zkoušet najít štěstí v enneagramu nebo v meditaci nebo v čemkoli jiném.

S tím nelze nic nadělat,
takže musíte jít vždycky tam kam vás nasměruje pozornost k vaší mysli,
nutit mysl do klidu nebo do nějaké nepřirozenosti je sice možné, ale je to boj, který prohrajete,
můžete sice zvítězit, ale jen na chvíli,
ALE ŠTĚSTÍ A VAŠE ČINNOSTI NEJSOU V ROZPORU,
PROSTĚ JEN BUDTE ŠTASTNÍ, AT UŽ DĚLÁTE COKOLI,
není tedy třeba dělat či konat něco speciálního nebo něco odmítat jako špatné

No, to co jsem napsal, je stupidní, jednoduchý a každej to stejně ví,
žádná velká nová převratná zpráva..
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » pon 25. říj 2010 8:29:40

WEWA píše:Omlouvám se - zapoměl jsem doplnit (zejména pro Ladislava) a k tomu ti nepomůže žádná "Velká kniha ..", ať se jmenuje jakkoli. Autoři totiž neví, že chceš být horníkem nebo rentiérem. A To je na tom všem asi to nejhorší - musíte si vybrat sami :ahoj3: :ahoj3:


Ahoj WEWO, máš pravdu jsem typ 9 (už jsem to tady někde psal), jen abychom si to malinko vyjasnili... ;) , četl jsem za svůj život, spoustu "velkých" knih, a tady je má zkušenost - každá se časem vždy "smrskne" do své původní velikosti (fakt...i třeba Neználek, a to je opravdu hodně velká kniha :) ). Enneagram mám rád a studuju si ho po svém - baví mě to, a že na tom někdo vydělává je mi jedno - nepobuřuje mě to, vždyť vydělávat se dá, a vydělává se, na všem - až donedávna (internet to trochu komplikuje :) ) si musel za každou knihu zaplatit..., jo jsou tu knihovny, ale tam se snad také ještě platí (omlouvám se, ale už jsem 30 let v žádné nebyl...). Eckhar Tolle ve svých "velkých" knihách píše (a ve svých TV-show, mluví...) o ukazatelích. A tak to já vnímám - Enneagram, Bibli, Božskou komedii, Neználka, Osha, Terryho Pratcheta atd...., třeba i Jiřího Paroubka nebo Adolfa Hitlera - a je to velice zábavné :) ... mohl bych popsat spoustu internetových stránek, ale proč ??? :ahoj4: ...já už si dávno vybral..., i když je tu vždycky i ta druhá možnost, a i přestože je neoddělitelnou součástí té první..., stále je nahlížena jako ta "druhá strana mince" :aha:
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » pon 25. říj 2010 12:53:34

Ahoj WEWO, máš pravdu jsem typ 9 (už jsem to tady někde psal), jen abychom si to malinko vyjasnili...
..........................................................................................................................

asi budu taky devítka:


Pascou deviatok je lenivosť a pohodlnosť a ich motto znie: „Neber to tak vážne! Upokoj sa! Odpočiň si!“ a ich logiku vyjadruje táto veta: „Nakoniec v tom nie je žiadny rozdiel, či sa človek namáha alebo nie – je to pohodlnejšie a preto je lepšie sa nenamáhať.“

Deviatky si nezaťažujú hlavu zbytočným „balastom“. Páčia sa im knihy alebo kázne, ktoré sú prehľadné a konkrétne; všetko čo je neprehľadné a príliš abstraktné sa im zdá nudné.

Výzvou pre deviatky je bezpodmienečná láska. Potrebujú skúsenosť, že sú žiadané, dôležité a majú čo dať. Aby mohli veriť sami sebe, musia zažiť, že im veria druhí – Boh aj ich blízki. Často ich k tomuto poznaniu privedie zážitok spoločenstva. Vykúpené deviatky dokážu milovať bez podmienok tak, ako žiadny iný typ.

Pozitívnou stránkou dvojsečnej túžby deviatky po harmónii a pokoji je prianie zjednotiť všetko, čo je rozporuplné, rozsiahle a nevyriešené, zblížiť protiklady a integrovať. Pre deviatky je ťažkou, ale vďačnou úlohou priviesť začaté projekty dôsledne až do konca. Namiesto mnohých plánov by sa mali pokúsiť chopiť sa toho najbližšieho a urobiť prvý krok.

JO, JO, ASI BUDU TAKY DEVÍTKA, NEBOT PRVNÍ KROK JE PRO MĚ TÍM NEJTĚŽŠÍM CO MUSÍM KAŽDÝ RÁNO UDĚLAT :D

JE TU JEŠTĚ NĚKDO DEVÍTKA ???
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod Ladislav » pon 25. říj 2010 14:14:41

...no přece Eckhart Tolle... ;)
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » pon 25. říj 2010 17:05:14

Tak to asi nebudu devítka, protože nejsem takovej suchoprd jako Eckhart,
asi budu nějaký jiný číslo,
budu se muset na to podívat,
nejraději bych byl ovšem jednička,

i když bejt jednička je pěkná honička....


:ahoj2:

PS.
Základné črty:

- sú starostliví a poriadni

- majú radi, keď je každá vec na svojom mieste

- pracujú bezchybne, s úzkostlivou starostlivosťou

- majú strach, že urobia chybu

TAK JE TO JASNÝ, JEDNIČKA TEDA URČITĚ NEJSEM :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Jana

Re: enneagram

Příspěvekod Jana » pon 25. říj 2010 17:16:58

vostalpetr píše:...asi budu nějaký jiný číslo,...bejt jednička je pěkná honička....


A co nula?

:D
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » pon 25. říj 2010 17:38:04

No to už mi pár lidí říkalo, že jsem pěkná nula,
takže asi budu nula,

jaký má vlastnosti nula?

No je kulatá, a to já jsem taky, protože posledních pár let se zdárně zakulacuju,
bejt nulou znamená být naprosto k ničemu, a to mi taky posledních pár let přítelkyně taky tvrdí, že jsem naprosto k ničemu,
i když já tvrdím, že jako ozdoba domácnosti jsem jednička,
no a o nule se jinými slovy taky dá říci, že znamená velký kulový,
no a to je vlastně to co já dělám a taky to, co tady neustále dokola píšu...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: enneagram

Příspěvekod WEWA » pon 25. říj 2010 17:40:27

pro petra. Já jsem jednička (podle ENG, ale tam jsem se časem převtělil i do pětky a podle testů to taky není moc jasný) a nepřeju ti to ). Vlastně podle ENG ti nepřeju žádný číslo. Ani primární ani sekundární. Tedy aní ze zákona tří ani sedmi. To je hezkej protimluv co? Podle Velké knihy jsou si na jedné str. všechna čísla rovna, na druhé jsou v pořadí. Ono je to zřejmé i z vlastního grafického znázornění ENG. Jen v knize to je jinak.No a protože jste všichni asi devítky, tak tady nemám co dělat. Jste empatičtí,odkládáte všechno,líní,neumíte komunikovat,odpojujete se kdy chcete, no strašný - žiju s jednou takovou. A k tomu si poslední dobou slabikuje ve Velké knize. Asi si najdu jiný číslo třeba Pí :angelwing:
Uživatelský avatar
WEWA
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 20. říj 2010 22:19:56
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: enneagram

Příspěvekod vostalpetr » pon 25. říj 2010 18:31:59

:D :D :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků