David Deida - Cesta vášně

Knihy, které rozšiřují naše poznání o nás samých, podněcují nás a dávají nám návody k dalšímu rozvoji.

David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod Monika » čtv 18. říj 2012 11:28:37

Obrázek


Cesta vášně (Deida David): O vášnivé lásce, neobyčejném sexu a o tom, jak otevřít svá srdce


Robert, hlavní postava tohoto románu, veterán z Vietnamu, je charismatickým učitelem. Své nekonvenční a provokativní učení o vášnivé lásce, sexu a otevírání srdce nepředává na posvátných místech či prostorách, ale po hospodách, barech a na divokých večírcích. V určité fázi života se můžeme dostat do bodu, kdy přes veškerou snahu jen přešlapujeme na místě a k tomu, abychom se posunuli dopředu, potřebujeme pomoc duchovního učitele. Robert takovým učitelem je. S brutální otevřeností mluví ke všem, kdo mají odvahu slyšet, o cestě k Bohu prostřednictvím lásky a sexu. Cesta vášně nám nabízí možnost sledovat postupné zrání žáka pod vedením pozoruhodného mistra a získat inspiraci pro naši vlastní cestu.

Vypráví o přátelství dvou odlišných lidí - válečného veterána a vegetariána, člověka věnující ho se pravidelným meditacím a očistě.

Autor je znám jako tvůrce bestselleru Cesta pravého muže.
Naposledy upravil Monika dne pát 30. lis 2012 14:56:07, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv 05. lis 2009 22:14:16
Poděkoval: 553
Poděkováno: 368-krát v 288 příspěvcích

Re: David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod Monika » čtv 18. říj 2012 11:34:19

úryvek z knihy Cesta vášně:

"Je jenom láska",

pokračoval Robert.

"Je jen Velkej, a ten všechno uvádí do pohybu láskou, milováním bez přestávky."

Náš svět není světem andělských křídel a bílejch kostelních věží.

Možná až umřete a dostanete se na druhej břeh, budete si poletovat jako zlatý světýlka.

Ale v týhle zemi se láska projevuje jinak. Tohle je místo horký krve a červenýho masa, tady Velkej miluje prosřednictvím těl touhy. Tohle je rudá země.

A jediná cesta, která z toho vede ven, je procejtit se skrz - milovat to tak, jak to je"
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv 05. lis 2009 22:14:16
Poděkoval: 553
Poděkováno: 368-krát v 288 příspěvcích

Re: David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod Monika » pát 30. lis 2012 14:29:40

část z předmluvy Jana Bílého knihy, v originále nazvané jako Wild Nights, kterou napsal jako dopis vydavateli české verze

"...Deida je opět provokativní a míří přímo k jádru věci. "Existují snad důležitější věci než sex a smrt?" cituje svého učitele, který běžně používá výrazy, které se v rozhlase a televizi vypípávají a ve spirituální literatuře chybí docela. Ano, díval jsem se, jak jste přeložili jeho "fuck", "cunt" nebo "hard cock", a smekám před kongeniálností a odvahou.

Ale drastická mluva, alkohol a sex je pouze povrch do veliké hloubky jdoucí pravdivé, a především mystické spirituality. Pokud bychom viděli jen tuto část knihy, uteče nám nejen obrovská láska učitele Roberta (a samozřejmě a především autora Deidy) k ženám, mužům, k onomu božskému tanci, který se mezi nimi v lidském Univerzu odehrává, ale i hluboká mystika učení, které je v knize obsaženo. Od Oshova "be now and here" snad nikdo nepopsal tak pravdivě, že ke spirituálnímu "tady a teď" patří nejen vášnivé milování se, ale zrovna tak i ta cigareta potom. "Wild night", divoká noc i ranní kocovina jsou obě jen dvě poloviny té velké oslavy (nebo také velké soulože), o které Robert v knize neustále mluví. Světlo a stín jsou pro "Milostpaní", pro Velkou Bohyni, jedno a totéž. Kdo jsme my, abychom jedno preferovali a druhé vyloučili coby nevhodné pro spirituální pokrok.

A zároveň, a to je to nejdůležitější, jsme nejen úplně "tady a teď", ale i tam, kde to Robert nazývá "out of the room", mimo celu, totiž mimo naši nevědomou idenfikaci. Zenoví mistři to vyjadřovali takto: "Ani nespadnout, ani ignorovat."

Skončím krátkou historkou. Na jedné konstelační konferenci jsem po několika přednáškách, které se zabývaly světlem, harmonií, dobrem a krásou měl možnost posledního příspěvku. Namísto, abych cokoli řekl, vybral jsem jednoho zástupce pro "to světlé". jednoho zástupce pro "to temné" a asi deset zástupců pro nás, spirituálně hledající lidi a nechal všechny stoupnout si tam, kam chtějí. "To světlé" si stouplo doprostřed místnosti na židli a kolem něho se shromáždil kruh obdivovatelů. "To temné" našlo místo v rohu, osamoceno. Na moji otázku, jak se mu daří, pravil "tmavý" zástupce. "Blbě. Ale já jim to nedaruji." A to byla celá konstelace.

Deida v "Cestě vášně" nevylučuje to tmavé, nejeví sebemenšího opovrhování tělem, láskou, sexem, neodsuzuje nikoho, kdo jí maso, chlastá nebo hulí cigarety, kdo v baru poslouchá špatnou hudbu. Jde mu jen a jen o to, s jakým vědomím to dělá. Nebo, ještě lépe, zdali při tom cítí tu nekonečnou lásku, která toto vše plodí.

Možná, že jeho "cesta vášně" není cestou pro každého. To je v pořádku. Ale jsem Ti, milý Roberte, nesmírně vděčný, že nyní existuje v češtině také tento ukazatel. Myslím si dokonce, že smčr, který ukazuje, ocení mnoho těch, kteří to se svým spirituálním hledáním myslí smrtelně vážně. A přitom klidně vydrží pár plzní
."
Naposledy upravil Monika dne pát 30. lis 2012 14:55:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv 05. lis 2009 22:14:16
Poděkoval: 553
Poděkováno: 368-krát v 288 příspěvcích

Re: David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod Monika » pát 30. lis 2012 14:42:28

krátké citace:

" ...vyrůst a naučit se milovat, a přitom ve svým těle neporušit koloběh života. Život není o tom, aby ses nabudil a pak tu svoji nashromážděnou energii vyhodil, ať už ptákem, pusou nebo mozkem.

Život je o tom, aby ses otevřel lásce, až za hranice svýho těla, jako celá cela, celej ten zatracenej koloběh, od toho nejvyššího k tomu nejnižšímu včetně všeho mezi tím. Chápeš, jak to myslím?”"

" ...pokud to neprožíváš s otevřeným srdcem, bráníš se opravdový lásce, tý hluboký lásce, která nikdy neumírá, nikdy se nezavírá, nikdy nic nečeká, i když to bolí.“

"Když ustojíš svobodu a lásku bez majetnickejch pocitů, pak zůstáváš celej otevřenej jako voda…“
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv 05. lis 2009 22:14:16
Poděkoval: 553
Poděkováno: 368-krát v 288 příspěvcích

Re: David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod Kasiopea » úte 30. zář 2014 12:40:03

Výborná kniha.
Uživatelský avatar
Kasiopea
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 30. zář 2014 12:31:49
Poděkoval: 0
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku

Re: David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod jamajsky.drap » sob 04. říj 2014 3:37:24

Je to zajimavy pristup, a pokud se bude plnit dusledne ona "nemajetnicka laska" a hledani Boha v kazde jeho cinnosti,tedy v te "ciste" i te "nerestne", tak je to urcite perfektni zacatek. Ale ze sve podstaty by to mela byt velmi kratka cesta. Hlavnim cilem lidskeho zivota je priblizit se k Bohu, a cim je clovek blizeji, tim dochazi k 2 vecem: 1) narusta v nem to bozske 2) ztraci se to lidske . Pak tedy samovolne odpadne chut ponorovat se do svetskych radovanek. Napr. vetsi pozivani alkoholu bude neco jako vedome vpravovani jedu do tela. Clovek se bude citit velmi vedomy a otupovani se alkoholem bude ztrata toho cisteho vedomi.

Takze spise v te ceste vidim nebezpeci, ze tech poctivych, kteri to ustoji a zustanou otevreni jako voda, bude mene nez tech, kteri v tom uviznou a budou "si uzivat" predevsim pro sebe a hlubsi smysl zivota tim bude zmaren.
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 205
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Re: David Deida - Cesta vášně

Příspěvekod Saruman » sob 04. říj 2014 21:36:34

V malom množstve pôsobí ako liek. :yes:
Uživatelský avatar
Saruman
 
Příspěvky: 128
Registrován: ned 14. zář 2014 11:41:55
Poděkoval: 6
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích


Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron