Paulo Coelho - Alchymista

Knihy, které rozšiřují naše poznání o nás samých, podněcují nás a dávají nám návody k dalšímu rozvoji.

Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod bodvaru » čtv 26. úno 2009 18:10:30

Alchymista.jpg
Alchymista.jpg (18.52 KiB) Zobrazeno 13533 krát


Symbolický príbeh putovania andalúzskeho pastiera Santiaga za pokladom do Egypta (autor sám rok predtým cestu do Egypta absolvoval).
Prostredníctvom symbolického jazyka alchýmie sa Paulo Coelho snaží sprostredkovať poznanie, v čom spočíva podstata šťastia i to, že poslaním každého človeka je ísť po stopách znamení za svojím Osobným príbehom. Alchymista bol preložených do 42 jazykov sveta. V 27 krajinách svetra sa permanentne udržiava na prvom mieste v rebríčkoch predávanosti, pričom za desať rokov bolo z neho predaných viac ako 10 miliónov exemplárov.

Ukážka:
Na druhý deň sa chlapec vrátil ku studni a čakal na dievča. Na svoje veľké prekvapenie tam našiel Angličana, ako sa po prvýkrát pozerá do púšte.
- Čakal som popoludní i večer, - povedal Angličan. - Prišiel spolu s prvými hviezdami. Porozprával som mu, čo hľadám. Vtedy sa ma spýtal, či sa mi už podarilo premeniť olovo na zlato. Odpovedal som, že práve to sa chcem naučiť.
- A on mi povedal, aby som sa o to pokúsil. Len to mi povedal: "Choďte a skúšajte." Santiago mlčal. Angličan toľko cestoval len preto, aby si vypočul to, čo už vedel. A vtedy si spomenul, že aj on dal šesť svojich oviec starému kráľovi z toho istého dôvodu.
- Tak sa teda o to pokúšajte, - povedal Angličanovi.
- Presne to urobím. A začnem hneď teraz.
Chvíľu po tom, ako odišiel Angličan, prišla Fátima s džbánom po vodu.
- Prišiel som ti povedať niečo veľmi jednoduché, - povedal Santiago. - Chcem, aby si sa stala mojou ženou. Ľúbim ťa.
Dievčine sa vyliala voda z džbánu.
- Budem tu na teba čakať každý deň. Prešiel som púšťou hľadajúc poklad, ktorý sa má nachádzať neďaleko pyramíd. Preto bola vojna pre mňa prekliatím. Teraz je dobrodením, lebo môžem byť pri tebe.
- Vojna sa jedného dňa skončí, - povedala dievčina.
Santiago sa zahľadel na datľovníky v oáze. Bol pastierom. A tu je veľa oviec. Fátima bola pre neho dôležitejšia ako poklad.
- Bojovníci hľadajú svoje poklady, - povedala, ako keby vedela, na čo chlapec práve myslí. - A ženy z oázy sú hrdé na svojich bojovníkov. Potom opäť naplnila džbán vodou a odišla.

Každý deň chodil Santiago ku studni a čakal na Fátimu. Rozprával jej o svojom pastierskom živote, o starom kráľovi i o obchode so sklom. Spriatelili sa a okrem pätnástich minút strávených s ňou sa Santiagovi zvyšok dňa neznesiteľne vliekol. Keď boli v oáze asi mesiac, vodca karavány zvolal všetkých na poradu.
- Nevieme, kedy sa vojna skončí, takže nemôžeme pokračovať v ceste, - povedal. Boje budú trvať asi dlho, možno celé roky. Na obidvoch stranách sú silní a udatní bojovníci a je pre nich cťou bojovať v jednom i druhom vojsku. Nejde o vojnu medzi dobrými a zlými. Je to vojna medzi silami, ktoré bojujú o tú istú moc, a keď takáto vojna vypukne, zvykne trvať dlhšie ako ostatné, - pretože Alah je na obidvoch stranách.
Ľudia sa rozišli. Santiago sa aj v to popoludnie stretol s Fátimou a porozprával jej o zhromaždení.
- Na druhý deň po našom prvom stretnutí si mi hovoril o láske. Potom si ma naučil krásne veci, ako napríklad Reč a Dušu sveta. Vďaka tomu som sa postupne stala súčasťou teba.
Chlapec počúval jej hlas a zdal sa mu krajší ako šum vetra v lístí datľovníkov.
- Už veľmi dávno som bol tu, pri tejto studni a čakal som ťa. Nedokážem si spomenúť na svoju minulosť, na Tradíciu, na spôsob, akým muži očakávajú ženy a ako sa správajú k ženám púšte. Od detstva som sníval, že púšť ma obdarí tým najkrajším darom v mojom živote. A ten dar som napokon dostal, si ním ty. - Santiago sa chcel dotknúť jej ruky. - Rozprával si mi o snoch, o starom kráľovi, o poklade. Hovoril si mi aj o znameniach. A ja sa preto nebojím ničoho, pretože práve tieto znamenia ťa priviedli ku mne. A tak som súčasťou tvojho sna, tvojho Osobného príbehu, ako tomu hovoríš ty.

Preto chcem, aby si pokračoval v smere, akým si sa pustil. Ak budeš musieť vyčkať koniec vojny, výborne. Ak však budeš musieť odísť skôr, choď tam, kam ti káže tvoj príbeh. Vietor síce mení duny, púšť je však stále rovnaká. A tak to bude aj s našou láskou.
- Maktub, - povedala. - Ak som súčasťou tvojho Príbehu, jedného dňa sa iste vrátiš.
Po tomto stretnutí s Fátimou sa Santiaga zmocnil smútok. Spomenul si na mnohých známych. Ženatí pastieri mali veľké problémy s presviedčaním svojich žien o nevyhnutnosti blúdiť krajom s ovcami. Láska si vyžaduje byť s milovanou osobou.

Nasledujúci deň to všetko povedal Fátime.
- Púšť si odvádza našich mužov a nie vždy ich vracia späť, - odvetila mu. - Už sme si na to zvykli. A oni naďalej žijú v oblakoch, ktoré neprinášajú dážď, vo zvieratách, ukrývajúcich sa medzi kameňmi, vo vode, čo štedro prýšti zo zeme. Stanú sa súčasťou všetkého, stanú sa Dušou sveta.
Niektorí sa vrátia a vtedy sú všetky ostatné ženy šťastné, pretože aj muži, na ktorých ony čakajú, sa môžu jedného dňa vrátiť. Predtým som sa dívala na tieto ženy a závidela im ich šťastie. Teraz aj ja budem mať na koho čakať.
Som ženou púšte a som na to hrdá. Chcem, aby môj muž kráčal slobodne, tak, ako vietor, ktorý presýpa duny. Aj ja chcem vidieť svojho muža v oblakoch, vo zvieratách, vo vode.
Uživatelský avatar
bodvaru
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 18. úno 2009 22:25:48
Poděkoval: 5
Poděkováno: 11-krát v 10 příspěvcích

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod normalzfm » pát 16. pro 2011 9:12:29

- audio v slovenštině , ale skvělé-http://www.uloz.to/hledej/?q=coelho+alchymista
Uživatelský avatar
normalzfm
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 16. pro 2011 8:52:26
Poděkoval: 0
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod flpbb » pát 16. pro 2011 17:54:33

Alchyimista je jeden z nejlepších románů, ktré jsem kdy vůbec četl. Má v sobě takové poselství, že každá řádka by mohla být výrokem... Pak se Coelhovi povedlo ještě "Veronika se rozhodla zemřít", což doporučuju obzvláště ženským, je to o nich a určitě se v tom každá najde. Jen ten konec bych napsal jinak...
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod Eskimot » pon 09. črc 2012 9:37:08

Mě naopak kniha zase tolik nezaujala. Myslím, že v dané oblasti se dají přečíst mnohem lepší díla.
Knihy online určené pro vzdělání i zábavu.
Uživatelský avatar
Eskimot
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09. črc 2012 9:30:17
Poděkoval: 1
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod flpbb » čtv 06. zář 2012 5:03:51

Možná proto jsi i tak zvláštní člověk...
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod Motýlek » ned 09. zář 2012 8:42:31

flpbb píše:Možná proto jsi i tak zvláštní člověk...


dost možná je zvláštní úplně každý - i ten, kterému se knížka líbí :)

a pokud to tak je, že je každý člověk zvláštní, není se čemu divit. a ani nic neodsuzovat. nechat zvláštnosti zvláštnostmi, protože jde koneckonců o samotnou podstatu vesmíru, který umožňuje a dovoluje existenci všemu a všem bez rozdílu a bez ohledu na to, zda něco je nebo není zvláštní
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod flpbb » pon 10. zář 2012 20:45:56

proto tě mám rád...

Obrázek
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod david12 » úte 18. zář 2012 20:19:08

Děkuji za recenzi na dobrou knihu.
V našem internetovém obchodu najdete levné knihy
Uživatelský avatar
david12
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 05. zář 2012 19:45:33
Poděkoval: 0
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku

Re: Paulo Coelho - Alchymista

Příspěvekod Inspirovač.cz » čtv 06. srp 2015 14:23:35

Poprvé jsem poslouchal audio knihu a doslova jsem ji zhltnul na jeden zátah. Do dnešního světa je to lehko přenositelné. Zejména to, že pokud necháme své sny jen tak nedotčené ve stáří toho budeme litovat. Každý by měl udělat vše proto, aby naplnil svůj "osobní příběh". Je to těžká cesta, ale je jediná která mě osobně dává smysl.
www.inspirovac.cz - Přehledná databáze materiálů pro sebevzdělávání a osobní rozvoj...
Uživatelský avatar
Inspirovač.cz
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 06. srp 2015 11:18:17
Poděkoval: 5
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku


Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron