Don Miguel Ruiz: Láska, vztahy a přátelství

Knihy, které rozšiřují naše poznání o nás samých, podněcují nás a dávají nám návody k dalšímu rozvoji.

Co si myslíte o této knize?

Výborná, užitečná a doporučuji
3
75%
Zajímavá a stojí za to, si ji přečíst
0
Žádná hlasování
Neuškodí, ale trochu mě zklamala
0
Žádná hlasování
Zklamala
0
Žádná hlasování
Uff, už nikdy více
0
Žádná hlasování
Zatím jsem nečetl(a), ale chystám se
1
25%
Nečetl(a) a nechystám se
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 4

Don Miguel Ruiz: Láska, vztahy a přátelství

Příspěvekod Petr » stř 09. črc 2008 20:53:27

laska_vztahy_pratelstvi.jpg
laska_vztahy_pratelstvi.jpg (15.8 KiB) Zobrazeno 3681 krát


Popis: Autor vysvětluje názory a předpoklady vycházející ze strachu a které podkopávají lásku, vedou k utrpení v našich partnerských vztazích. V několika příbězích ukazuje, jak léčit emoční rány, znovu nabýt svobody, radosti a hravosti, na které máme právo.

- Proč "domestikace" a "představa dokonalosti" vedou k sebeodmítání
- Proč snaha ovládat druhé ničí naše vztahy
- Proč se snžíme získat lásku druhých a jak objevit lásku ve svém nitru
- Jak odpouštět sobě i druhým

"Štěstí může přijít jen z vašeho nitra, neboť je výsledkem vaší lásky. Když si uvědomíte, že vás nikdo nemůže učinit šťastným a že štěstí je výsledkem vaší vlastní lásky, dosáhnete staré moudrosti Toltéků"

Hezký návod, který pokud aplikujete může vézt až k osvíceným vztahům - vztahům bezpodmínečné lásky, kdy jste oba svobodní a štastní... :) Mohu potvrdit z praxe, že tudy cesta opravdu vede. :jump: :hugs: :kiss:
Naposledy upravil Petr dne ned 08. úno 2009 10:13:34, celkově upraveno 1
Důvod: Doplněna anketa
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Don Miguel Ruiz: Láska, vztahy a přátelství

Příspěvekod Petr » stř 09. črc 2008 20:57:03

Moc se mi líbila například tato pasáž:
Kouzelná kuchyň

Představte si, že doma máte kouzelnou kuchyň. V té kuchyni můžete mít jakékoli množství jakéhokoli jídla z jakéhokoli místa na světě. Nikdy nemáte starosti, co budete jíst. Můžete mít vše, co chcete. Nabídnete jídlo každému, kdo k vám přijde, takže váš dům je pořád plný lidí, kteří se přišli najíst do vaší kouzelné kuchyně.

Jednoho dne někdo zaklepe na dveře a nabízí vám pizzu. Dívá se na vás a ptá se: "Vidíte tuhle krásnou pizzu? Dám vám ji, když budete dělat, co budu chtít. Nikdy nebudete mít hlad, protože vám každý den přinesu pizzu. Ale musíte ke mně být hodní."

Dovedete si představit, jak byste reagovali? Ve své vlastní kuchyni můžete mít stejnou pizzu - jenže lepší. A najednou k vám někdo přijde a nabízí vám jídlo, když budete dělat, co si přeje. Nejspíš se zasmějete a řeknete mu: "Díky, ale jídlo nepotřebuji. Mám spoustu jídla. Můžete přijít a najíst se čehokoli, a nemusíte za to nic dělat."

A teď si představte pravý opak. Už několik týdnů jste nic nejedli. Máte strašný hlad a v kapse ani halíř. Najednou se objeví ten člověk s pizzou a řekne vám: "Tady je jídlo. Můžete se najíst, ale musíte dělat, co vám řeknu." Jídlo voní a vy máte hrozný hlad. Rozhodnete se, že jídlo přijmete a že budete dělat, co vám ten člověk řekne. Trochu sníte a on řekne: "Jestli chcete, můžete si vzít víc, ale budete muset dělat, co vám řeknu."

Dnes máte co jíst, ale zítra nemusíte mít nic. Proto souhlasíte, že za jídlo budete dělat cokoli. Můžete se stát otroky, protože potřebujete jíst a protože nic nemáte. Po nějaké době začnete pochybovat. Říkáte si: "Co budu dělat bez pizzy? Nemohu bez ní žít. Co když se moje partnerka rozhodne, že pizzu někomu dá - mou pizzu?"

A Teď si představte, že nemluvím o pizze, ale o lásce. Máte v srdci spoustu lásky. Máte dost lásky pro všechny lidi na celém světě. Milujete tolik, že nepotřebujete lásku nikoho. Milujete bezpodmínečně. A najednou někdo zaklepe na dveře a řekne vám: "Přinesl jsem vám lásku. Dám vám ji, když budete dělat, co vám řeknu."

Jak na to budete reagovat? Nejspíš se zasmějete a řeknete: "Díky, ale vaši lásku nepotřebuji. Stejnou lásku mám ve svém srdci, jenže větší a lepší, a rozdávám ji bez podmínek."

Ale co uděláte, když v srdci nemáte žádnou lásku, když po lásce hladovíte a někdo vám řekne: Chcete trochu lásky? Můžete mít mou lásku, ale musíte dělat, co budu chtít." Pravděpodobně pro lásku uděláte cokoli. Možná ji potřebujete tolik, že jste ochotni dát celou svou duši za trochu pozornosti.

Vaše srdce je jako kouzelná kuchyň. Když otevřete své srdce, máte tolik lásky, kolik potřebujete. Nemusíte se o lásku prosit. Nemusíte nikomu říkat: "Prosím vás, milujte mě. Jse, hrozně opuštěný. Potřebuji, aby mě někdo miloval, aby mi dokázal, že si lásku zasloužím." Všichni v sobě máme lásku, ale neuvědomujeme si to.

Vidíte, co lidé dělají, když si myslí, že nemají lásku? Hladoví po ní a když ji trochu ochutnají, stane se z ní silná potřeba. Lidé začnou být posedlí. A tak začíná velké drama: "Co budu dělat, když mě partner opustí?" "Jak bez něho mohu žít?" Lidé nemohou žít bez člověka, který jim poskytuje každodenní dávku lásky. A za trochu lásky dovolí druhým, aby ovládali jejich život. Dovolí jim, aby jim říkali, co mají dělat a co nemají dělat, jak se mají strojit a jak se nemají strojit, jak se mají chovat a jak se nemají chovat a čemu mají věřit a čemu nemají věřit. "Budu tě milovat, když budeš dělat, co chci. Budu tě milovat, když ke mně budeš hodný. Jestliže nebudeš, zapomeň na to."

Potíž je v tom, že si lidé neuvědomují, že mají v srdci kouzelnou kuchyň. Všechno naše utrpení začalo proto, že jsme už dávno zavřeli svá sdrce a necítíme lásku, kterou v nich máme. V určité fázi života jsme se začali bát lásky, protože jsme si myslili, že láska není spravedlivá. Láska bolí. Snažili jsme se být dobří, chtěli jsme, aby nás druzí milovali, ale neuspěli jsme. Už několikrát jsme někoho milovali a zlomilo nám to srdce. Milovat znovu znamená příliš riskovat.

Protože se sami odsuzujeme, nezbyla nám žádná sebeláska. A nemilujeme-li sami sebe, jak můžeme předstírat, že milujeme druhého?

Když s někým začneme žít, staneme se sobeckými, protože prahneme po lásce. Jsme tak sobečtí, že si přejeme, aby náš partner potřeboval lásku stejně jako my. Chceme, aby nás někdo potřeboval, abychom měli důvod žít. Myslíme si, že hledáme lásku, zatímco hledáme někoho, kdo nás potřebuje, někoho, koho můžeme ovládat.

Snažíme se druhého ovládat, protože jsme se v dětství naučili soutěžit o pozornost. To, čemu říkáme láska, není láska, ale pouhé sobectví. Jak to může fungovat? V sobeckém vztahu není žádná láska. Oba partneři hladoví po lásce. Sexuální styk, při kterém cítí trochu lásky, se jim stane návykem, protože jsou vyhladovělí. A pak přichází strach a výčitky svědomí. A začíná celé drama.

Pak hledáme všelijaké rady. Bylo napsáno mnoho knih o lásce a téměř všechny by mohly mít titul "Jak být sexuálně sobecký". Úmysl je dobrý, ale kde je láska? Tyto knihy nejsou o tom, jak se naučit milovat. O lásce se z nich nedovíte nic. Všechno máte v genech, ve své povaze. Nemusíte se nic učit, kromě toho, co si sami vymýšlíte v tomto světě iluzí. Hledáme lásku, zatímco láska je všude kolem nás. Láska je všude, ale mi ji nevidíme. Naše citové tělo není na lásku naladěno.

Bojíme se milovat, protože to není bezpečné. Strach z odmítnutí nás děsí. Musíme předstírat, že jsme něčím, čím nejsme. Nejsme schopni milovat sami sebe, ale chceme, aby nás miloval partner.

Když z vás vychází láska, nehledáte lásku proto, že byste měli strach být sami. Milujete-li sami sebe, můžete být sami a není to pro vás žádný problém. Jste šťastní, když jste sami, a také vás baví být s někým.

Zdroj: Don Miguel Ruiz - Láska, vztahy a přátelství
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích


Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků