SmyslZivota.net

SmyslZivota.net

Příspěvekod Frajerlada » ned 02. led 2011 23:19:06

Všiml jsem si, že se na internetu objevila nová webová stránka zaměřená na osobní rozvoj a růst.

Co si o ní myslíte? Já se tedy okamžitě registroval a jsem zvědavý jaký směrem se bude dále ubírat, dokonce jsem přečetl všechny články a to jsem na čtení docela líný :-)

Odkaz: http://smyslzivota.net/
Naposledy upravil Frajerlada dne pon 24. led 2011 20:26:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Frajerlada
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. led 2011 23:17:06
Poděkoval: 11
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada

Proč to nefunguje

Příspěvekod Lída » pon 03. led 2011 22:53:05

Přečetla jsem si tam úvahu, proč astrologie nefunguje, a musím dát autorovi za pravdu: to, o čem tam mluví, totiž nemá s astrologií skoro nic společného, je to spíš zábavná atrakce pro čtenáře.

Tady je pár informací o skutečné astrologii:
Astrologie humanistická a transpersonální (transformační), na rozdíl od prediktivní tradiční astrologie chápe horoskop narození jako mapu potencialit a je zaměřená na rozvíjení osobnosti člověka směrem k celistvosti; má tedy přímou souvislost s psychikou a psychologií. Více je možné se o ní dozvědět tady, jejich diskusní fórum je zde.


ASTROLOG JE STOPAŘ, REFLEX 24/2004

Byl jsem vůči astrologii naladěn vždy spíš skepticky, připraven vzepřít se jí racionální kritikou. Po setkání s astrologem PAVLEM TURNOVSKÝM (54) o ní budu víc přemýšlet. I kdybych totiž za ním šel s přesvědčením, že astrologie je šarlatánství, odcházel bych nalomený. Demonstroval mi svoje metody na mém horoskopu. A to, co z něj byť jen letmo a v krátkosti vyčetl, pozoruhodně odpovídalo tomu, co jsem v posledních letech prožíval a prožívám.

Astrologie je u nás v posledních letech docela v módě, ne?
Ten hlavní zájem už opadl. Vrchol byl někdy v polovině devadesátých let. Jako i v jiných oblastech byl ten vzedmutý zájem reakcí na to, že před rokem 1989 u nás leccos oficiálně vlastně neexistovalo. Tak i astrologie. Navíc zájem veřejnosti se v současnosti upíná většinou na velmi banální a zkreslenou podobu astrologie, jak ji prezentují některá média.

Takže není astrologie jako astrologie? Laická představa je, že astrologie vychází z působení nebeských těles na osud člověka a na tomto základě může říci leccos o jeho budoucnosti.
To je právě ta zkreslená představa. Jistě, nelze popřít nějaké gravitační působení Slunce a Luny. Ale už třeba v případě Marsu je takové gravitační působení na novorozence asi sedmdesátkrát menší než gravitační působení porodníka. Také věštění budoucnosti rozhodně není hlavní obor astrologie. Kromě gravitačního působení lze samozřejmě spekulovat i o jiných dosud neměřitelných silách, které nás z vesmíru ovlivňují. V mém pojetí je ale astrologie srovnáváním pohybu nebeských těles se změnami v životě jednotlivce nebo kolektivu. Tedy vnitřního světa jedince i toho, jak žije ve společnosti a v přírodě.

A z čeho takové srovnávání vychází, proč by mělo být nějak důležité nebo zajímavé?
Vycházíme z poznatku, že veškerý pohyb ve vesmíru probíhá v cyklech. To, že existují cykly a že významně ovlivňují náš život, je vcelku mimo diskusi i v jiných než astrologických kruzích. Od denního přibližně čtyřiadvacetihodinového cyklu přes cyklus roční, cyklické oběhy planet kolem Slunce až po vzájemné vztahy mezi jejich periodami. Není důvod si myslet, že neexistují i další cykly v řádu stovek, tisíců let. A v cyklech lze nacházet určité pravidelnosti, porovnávat je mezi sebou a z toho se něco dozvídat o situaci jiného cyklu.

Jestli tomu dobře rozumím, pak tedy netvrdíte, že nás planety nějak přímo ovlivňují, ale spíše, že z jejich polohy můžeme usuzovat na to, v jaké „poloze" jsme my.
Ano. Planety jsou pro astrologa jako hodinové ručičky. Hodiny také čas nevytvářejí, jenom ho ukazují. Poloha planet odkazuje k určité situaci, k určitému stavu, zaznamenává určitou fázi cyklu. Astrologie je podle mě především svého druhu jazyk, čtení a interpretace znaků a symbolů. Když se mu naučíme rozumět, obohatí se naše možnost porozumět vlastní životní situaci.

Takže planety se pohybují v určitých cyklech, stejně tak příroda a náš život. Pravidelnosti těch cyklů, jejich průběh můžete porovnávat. Ale stále nerozumím tomu, proč by to porovnávání mělo něco podstatného vypovídat o naší situaci.
Vycházíme z představy, že každý člověk se rodí s určitým potenciálem, posláním. Dostává se do situací, v nichž ho buď rozvíjí, nebo musí potlačovat. V okamžiku jeho narození jsou planety, Slunce, Luna v určité poloze. Ta poloha symbolizuje ten počáteční stav. Pohyb těles ani lidského života se samozřejmě při zrození nezastaví. Vstupuje do toho mnoho proměnných a bylo by naivní si myslet, že astrolog může přesně říci, co se s člověkem děje nebo bude dít. Nedávno nám jeden univerzitní profesor na přednášce řekl, že jsme vlastně stopaři. Na základě stop, které neškolený člověk nedokáže interpretovat, můžeme pomoci s orientací v jeho vlastní životní situaci.

A na základě čeho interpretujete ty symboly? Proč právě tato poloha odpovídá této možnosti, a nikoliv něčemu úplně jinému?
Vycházíme ze zkušenosti. Číňané pěstují astrologii několik tisíc let, a to by nedělali, kdyby to nějak nefungovalo. Je to velmi pragmatický národ. A pak také studujeme „mrtvoly" podobně jako třeba lékaři. Ideální studijní materiál je odkaz nějakého významného člověka, který toho hodně dokázal, měl velmi bohatý život plný zvratů a o němž víme, kdy a kde se narodil. Tam můžeme velice dobře zkoumat oprávněnost některých našich hypotéz.

Ale stejně mi pořád uniká základ vztahu mezi jednotlivými cykly.
To, že cykly jsou provázány, není přece překvapivá myšlenka. Vždyť člověk má nejenom svůj vnitřní svět, vnitřní rytmus života, ale je zároveň součástí společnosti, přírody, vesmíru, má zkušenost se střídáním dne a noci, ročních dob i delších časových úseků. Ale toto pojetí má samozřejmě své filosofické předpoklady a není lehké tomu rozumět.

Jakou má toto pojetí astrologie tradici? A jak je rozšířené?
V Evropě byla tradice astrologie přerušena ve druhé polovině 19. století. Mimo jiné zřejmě i kvůli fascinaci osvícenstvím, racionalitou, vědou. Centrem moderní astrologie se pak staly Spojené státy, kde založila Helena Petrovna Blavatská v roce 1875 Teozofickou společnost, na jejíž půdě se právě začalo pracovat s cyklickým pojetím času. V tomto okruhu se po první světové válce pohyboval i francouzský hudebník a filosof Dane Rudhyar (1895-1985), který je považován za zakladatele humanistické a transpersonální astrologie, směru, k němuž se hlásím i já. Ve Spojených státech astrologie v letech 1930 až 1980 opravdu rozkvetla. Je ale zajímavé, že v některých státech Unie je její provozování dosud nelegální a astrologie je považována za šarlatánství. Naopak v New Yorku obhájila pozice astrologie před soudem Evangelyna Adam-sová. Byla tam v roce 1914 obžalována ze šarlatánství a soudce jí zadal zpracování horoskopu pro ni zcela neznámého člověka na základě místa, data a přesného času jeho narození.

A jak je to u nás?
Já jsem Rudhyara začal studovat v osmdesátých letech, když jsem byl hlídačem v Loretě. Na začátku devadesátých let jsem založil astrologickou školu, jíž prošlo do dneška přibližně tisíc zájemců. Právě teď jsme založili Sdružení pro rudhyarovská studia, které se bude věnovat šíření těchto myšlenek a bude platformou pro podobně naladěné kolegy, ať už profesionály, kteří poskytují konzultace, nebo tzv. amatéry.

Jak taková astrologická konzultace vypadá?
Přicházejí za námi lidé, kteří prožívají nějakou krizi, nevyznají se ve svém životě, pociťují potřeby změny, i lidé, co stojí před nějakým vážným rozhodnutím. Jsme vlastně takoví konzultanti osobního rozvoje. Na základě údajů o datu, hodině a místě narození a rozhovoru s tím člověkem jsme schopni mapovat jeho životní situaci, jeho předpoklady a možnosti. Jsme schopni nahlížet do minulosti i do budoucnosti. Ale je pravda, že věštění budoucnosti, jak už jsem říkal, je pohyb na velmi tenkém ledě. Jen zcela výjimečně si můžeme být jisti, že symboly hovoří natolik jasně, že můžeme o vzdálenější budoucnosti říci něco jistého.

Můžete být konkrétnější? Dejme tomu, že za vámi přijde někdo, kdo prožívá nějakou osobní vztahovou krizi. Neví, jak se má rozhodnout. Co mu můžete nebo umíte poradit?
Tak předně, opakuji, že mu nemůžeme říci: dopadne to tak a tak. Jednak bychom tím dospěli na hranici zneužívání astrologie, protože bychom jeho rozhodování mohli limitovat, jednak je vždycky víc otevřených možností. Jestli nám dostatečně vysvětlí svou situaci a problémy, jsme schopni mu říci, jakému dalšímu směřování spíše odpovídá jeho potenciál i jeho současná životní fáze. Umíme pomoci s pojmenováním příčin jeho krize, bezradnosti, dezorientace.

Zmínil jste možnost zneužívání astrologie. Máte nějaká pravidla pro poskytování konzultací?
Zpracovali jsme etický kodex, školili jsme se v supervizi pomáhajících profesí. Samozřejmostí je diskrétní zacházení s osobními daty. Nepracujeme navíc ani například s horoskopem třetí osoby. Čili když nám někdo přinese data nějakého nepřítomného člověka, vytváříme horoskop jedině na základě ověřeného písemného souhlasu dotyčného.

Změnil nástup počítačů astrologii?
Zrychlil zpracování horoskopů. To, co jste dřív počítal hodinu, máte nyní s příslušným programem na počítači okamžitě a můžete se pohybovat v čase a prostoru podle potřeby klienta. Využívání počítačů má ale pochopitelně i stinné stránky. Svádí k domněnce, že astrolog vlastně nemusí znát nic z astronomie, že vše za něj provede software. Pak dochází k tomu, že astrolog neumí odhalit a opravit chyby, které do programu vložil při zadání. Nemluvě o snížené schopnosti interpretace horoskopu.

Jací lidé vyhledávají vaše služby? A kolik jich je?
Není to žádná specifická skupina. Chodí za námi lidé všech věkových i vzdělanostních a sociálních skupin. Za mnou chodí více žen než mužů, nevím ale, zda je to dáno tím, že jsem muž. Například za mou spolupracovnicí Martinou Lukáškovou chodí přibližně stejně žen i mužů. Kdybych se konzultacím věnoval naplno, měl bych velmi pravděpodobně každý den nejméně jednoho zájemce. Já ale věnuji většinu času škole.

Astrologii lze u nás provozovat na běžný živnostenský list?
Ano, žádná diskriminace u nás v tomto ohledu není. Samozřejmě se na mě někdy různí lidé dívají jako na šarlatána nebo blázna. Ale mám i zkušenosti právě opačné. Jednou se mě při zdravotní kontrole lékař zeptal na zaměstnání, tak jsem jenom tak přikrčeně v očekávání úsměšků špitl, že jsem astrolog. A byl z toho dlouhý a příjemný rozhovor. Pan doktor se totiž také astrologií zabýval. Pro rozvoj astrologie by bylo velkým přínosem, kdyby se jí věnovali lékaři, psychologové, filosofové, jak je to běžné v některých jiných zemích.

Nehrozilo by ale, že zejména třeba psychologové budou do interpretace horoskopů vnášet svá interpretační schémata, která s astrologickými východisky nemusejí nijak podstatně souviset?
Nemůžeme se tvářit, že nám nebeská tělesa patří a že využívat astrologickou symboliku smíme jen my. Někteří psychologové astrologii jako pomůcku využívají, například u jungovsky zaměřených je to celkem běžné, vždyť už C. G. Jung se k ní obracel, aby lépe porozuměl hlubinám klientovy duše. V posledních desetiletích, astrologicky řečeno od konjunkce Urana s Plutem v roce1965, došlo a stále dochází jak na poli přírodních a společenských věd,tak i ve filosofii a umění k úžasným objevům a k názorovým změnám, že by bylo hříchem o ně astrologii neobohatit."
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Frajerlada » pon 03. led 2011 23:14:09

Tak já autorem nejsem.

Ale rozhodně si myslím, že články z Reflexu nejsou objektivní a jsou to většinou opravdové bulvární žvásty.
Uživatelský avatar
Frajerlada
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. led 2011 23:17:06
Poděkoval: 11
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Lída » pon 03. led 2011 23:52:54

;)

O tom, co je a co není žvást, si po přečtení jistě každý udělá představu sám

:) :ahoj:
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Ladislav

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod watta » úte 04. led 2011 9:35:04

kde a v jaké vzdálenosti leží od sebe Slunce, Venuše, hvězdy a jejich úlomky, mlhoviny a další, to naprosto bezkonkurenčně ovlivňuje všechno, co se děje na zemi. ovlivňuje to, kolik a jaké tady máme prvky, jaké je složení jádra (tudíž co tady vlastně může a co nemůže být), veškeré klima na zemi a spoustu dalších věcí, z nichž alespoň některých si přece musí všimnout každý. například to, z čeho konkrétně jsem já sám a jak toto ve mě funguje. tedy nikoliv žádný bezvýznamný "malý" vliv. takže smysl příspěvku mě osobně uniká - je to jako kdyby chtěl někdo říct, že země nemůže být kulatá, protože žádnou kouli nevidíme. pokud jde o to, jak jsou ty vlivy "malé", celé (mimochodem jaksi opravdu velmi titěrné a malé, když už jsme u těch velikostí) lidské zdraví člověka může v mžiku ovlivnit jediná molekula. a to je ještě značně veliká veličina z těch všech malých (a proto údajně nicotných), které nám vytváří náš svět. věřím tomu, že mnoho vnímavých lidí s tímto musí mít už vlastní zkušenost. když je země bez magnetických polí, což se vždy jednou za čas stane, zvířátka žijí i dál, a orientují se pouze jinak. ale neznamená to, že to na ně nepůsobí. přirovnání s hodinama je pak už obzvláště záhadné, protože čas je vázaný jenom na lidské vnímání, kdežto existence planet patrně nikoli. přirovnáním s hodinami tedy autor - patrně bezděčně - sám posouvá astrologii do abstraktního myšlenkového světa, ve kterém neexistuje nic kromě lidského vědomí, a proto může platit jakákoliv víra, která však nikdy člověka jako takového nepřekročí, a vlastně tak sám říká, že astrologie je "jenom" ta víra. jinak jak konkrétně na nás všechny tyto vlivy působí, to já nevím, a to nevíme obecně, ale mnoho lidí svým celoživotním pozorováním se k tomu přiblížilo. já osobně ten problém vidím v tom, že když se něco dlouhou dobu jenom kopíruje a přebírá, nekriticky, a člověk již nepozoruje, vzniká mrtvý systém. a mrtvé systémy opravdu nefungují.
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli watta za tento příspěvek:
Ladislav

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Ladislav » úte 04. led 2011 10:46:36

Frajerlada píše:Všiml jsem si, že se na internetu objevila nová webová stránka zaměřená na osobní rozvoj a růst.

Co si o ní myslíte? Já se tedy okamžitě registroval a jsem zvědavý jaký směrem se bude dále ubírat, dokonce jsem přečetl všechny články a to jsem na čtení docela líný :-)

Odkaz: http://smyslzivota.net/


Po delší době "ahoj" :happy: na stránky jsem se podíval, pár článků jsem přečetl - připojuji se k Lídě a Wattě :donknow: ...jedno vím jistě a pro mě to platí stoprocentně - důležitý (pro mě) je vyždy můj osobní prožitek, má zkušenost, můj pocit a má intuice. Určitě někdo dokáže "osobnostně růst" prostřednictvím internetových stránek (ty mu řeknou co je špatné, co dobré a co si má myslet). Pro mě je to pouze další zkušenost... a díky za ni :happy:
Uživatelský avatar
Ladislav
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 06. kvě 2010 9:57:30
Bydliště: Ústí nad Labem
Poděkoval: 136
Poděkováno: 86-krát v 54 příspěvcích

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Motýlek » úte 04. led 2011 16:47:28

Frajerlada píše:Tak já autorem nejsem.

Ale rozhodně si myslím, že články z Reflexu nejsou objektivní a jsou to většinou opravdové bulvární žvásty.



To nic nemění na faktu, že menšinově se v Reflexu tisknou i hodnotné texty. Jedním z nich je právě citované pojednání o astrologii.
A jen taková okrajovka: Za ta léta, co se brouzdám po webu jsem projel stovky stránek a moje zkušenost se dá velmi stručně shrnout do poznání, že čím květnatejší název webová strána má (zpravidla je tam něco o poselství, smyslu existence a podobně závažné pecky), tím větší se v ní píšou nesmysly :)

Frajerlada píše: Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada


Jseš kádr, smekám před Tebou, Frajere :)
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Motýlek za tento příspěvek:
Frajerlada

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Frajerlada » úte 04. led 2011 18:22:34

Ta stránka SmyslŽivota.net mě osobně tedy velmi nakopla k tomu, abych začal něco dělat a nespoléhal na náhodu či nějaké horoskopy.

Pokud věříte v horoskopy, pak se vzdáváte příležitosti vzít svůj život do vlastních rukou a přebudovat ho dle své představy.

Žádný osud neexistuje. Osud bude takový, který si já stvořím a tento web mi skutečně pomáhá.

Pokud věříte těm nesmyslům z Reflexu, pak Vám vaši víru neberu, jen Vás žádám abyste se trochu nad celou situací racionálně zamysleli.
Uživatelský avatar
Frajerlada
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. led 2011 23:17:06
Poděkoval: 11
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Lída » úte 04. led 2011 18:57:19

Frajerlada píše:Pokud věříte v horoskopy, pak se vzdáváte příležitosti vzít svůj život do vlastních rukou a přebudovat ho dle své představy.

:?:

V tom interview se říká:

"Jestli nám dostatečně vysvětlí svou situaci a problémy, jsme schopni mu říci, jakému dalšímu směřování spíše odpovídá jeho potenciál i jeho současná životní fáze. Umíme pomoci s pojmenováním příčin jeho krize, bezradnosti, dezorientace".

Sama jsem jen amatér, za astrology nechodím, ale zjistila jsem vlastní zkušeností, že když se v tom člověk zorientuje, horoskop mi slouží jako mapa energií a potencialit, nic víc a nic míň. Člověk může nahlédnutím do té mapy rozpoznat, co ho momentálně vnitřně brzdí a negativně ovlivňuje, a kudy by naopak bylo právě teď nejpraktičtější se vydat; řeší svůj život optimálně, nejlíp, jak je právě možné, a využívá k tomu všechny informace, které mu tomu mohou napomáhat. Proto je dobré vědět, jaký druh energie na nás působí a k jakému jednání nás to poňouká, abychom se vyhnuli neúspěšným variantám, ke kterým nás to třeba bezděčně táhne díky nějakému našemu neuvědomovanému sklonu. Což mi připadá docela racionální.

:) :ahoj:
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Motýlek

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Frajerlada » úte 04. led 2011 21:44:11

V tom interview se říká jen to, aby lidé nepřestali věřit, protože dokud lidé budou věřit nesmyslům - nesmysly se budou prodávat.
Uživatelský avatar
Frajerlada
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. led 2011 23:17:06
Poděkoval: 11
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Jana » úte 04. led 2011 21:53:11

Frajére Láďo,

je okouzlující, že sám sobě nezapomínáš poděkovat.

Obrázek Obrázek
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Lída » úte 04. led 2011 23:27:14

Frajerlada píše:V tom interview se říká jen to, aby lidé nepřestali věřit, protože dokud lidé budou věřit nesmyslům - nesmysly se budou prodávat.

Jen... :koukam:

Oni nás fyzikové upozorňují, jak subjektivní je naše vnímání, dokonce že pozorovatel svým pozorováním spoluvytváří pozorované. Nikdy není na škodu, když se nám tenhle fakt připomene i v praktickém životě :)

:kvetina: :cat: :ahoj:
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod watta » stř 05. led 2011 9:38:07

z těchhle diskusí vždycky člověk zjistí ne příliš veselou (i když upřímně mě osobně celkem ukradenou) skutečnost, že o těch všech esoterických krasavách typu nepodmíněná láska, zákon přitažlivosti atd. všichni opravdu jenom plkají, ale skutek utek, a to opravdu hodně daleko :)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Frajerlada » stř 05. led 2011 16:31:51

Jana píše:Frajére Láďo,

je okouzlující, že sám sobě nezapomínáš poděkovat.

Obrázek Obrázek

Dokud je to možné vždy si budu děkovat. Stejně jako budu vděčný za všechny úspěšné lidi, kteří mě inspirují.
Uživatelský avatar
Frajerlada
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. led 2011 23:17:06
Poděkoval: 11
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Frajerlada » pon 17. led 2011 12:09:30

Konečně už se tam rozjela i nějaká ta diskuze a strašně mě povzbuzuje tento článek: http://smyslzivota.net/clanky/lide-kter ... -vzdelani/
Uživatelský avatar
Frajerlada
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. led 2011 23:17:06
Poděkoval: 11
Poděkováno: 9-krát v 9 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Frajerlada za tento příspěvek:
Frajerlada

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod vostalpetr » pát 21. led 2011 20:24:14

OH,
TO JSOU DVĚ KRÁSNÁ FILOZOFICKÁ TÉMATA O KTERÝCH JSEM CHTĚL VŽDYCKY PSÁT:

SMYSL ŽIVOTA A ŠKOLNÍ VZDĚLÁNÍ

Jenže jaksi nebyla příležitost, no zkuste psát na duchovních stránkách o smyslu života nebo o školním vzdělání, to prostě nejde, nebot to sem jaksi nezapadá. A přitom není nic lepšího nežli tyto dvě témata, nebot téměř nikdo o nich nikdy moc nepsal a všeobecně o nich panuje naprosto nesprávné mínění.

O školním vzdělání panuje všeobecné přesvědčení, že je nutné pro náš život, a že čím vyšší vzdělání dosáhneme, tím jsme chytřejší a úspěšnější. Toto naprosto mylné přesvědčení vznilo nejpíš díky nesprávnému a útržkovitému pochopení toho, co vlastně Komenský napsal a pak díky především díky židobolševické propagaci ("Učit se, učit se, učit se..." Lenin)

V dávné historii můžeme tak například pozorovat názorový střet mezi synem tesaře Ježíšem, který ostře a nekompromisně kritizoval umělou vzdělanost farizejů a zákoníků,
v novodobější historii byl takovým ojedinělým kritikem školní vzdělanosti filozof Schopenhauer, který se posmíval hlouposti otitulovaných profesorů vysokého učení.

V podstatě se tedy jedná o poměrně neprobádanou oblast, nebot jí nikdo nějak nevěnoval moc pozornosti, takže lidstvo dodnes žije v bludném přesvědčení o pozitivním přínosu školního vzdělávání.

Podíváme-li se ovšem na dekret Marie Terezie, která zavedla povinnou školní docházku v habsburské monarchii, tedy i v Čechách, vidíme, že ji k tomu nevedlo přesvědčení o tom, že takto nějak zvětší inteligenci svých poddaných, nýbrž ty důvody byly mnohem rozumnější a prozaičtější:
povinná školní docházka byla zavedena proto, aby se děti nepoflakovaly po ulicích a netropily zde lumpárny, ale naopak aby měly určité povinnosti a učili se poslušnosti.

Z toho můžeme velice jednoduše odvodit to, co lze vidět téměř kdekoli, i když v evropě poněkud skrytě, čím větší blb, tím déle musí chodit do školy aby neškodil společnosti. A naopak, čím je kdo přirozeněji chytřejší, tím dříve se může zapojit do života společnosti a být jí užitečný.
A tak tak třeba v indii potkáte desetileté profesinonální opraváře motorek, zatímco u nás v čechách zase můžete potkat šestadvacetileté profesionální blby, kteří právě ted ukončili školu a v podstatě jsou pro společnost méně přínosní, než ti desetiletí opraváři motorek.

Podívejte se na to bjektivně,
a uvidíte že desetiletý opravář prožije mnohem štastnější život, než vysokoškolák,
co se týká peněz, možná že nikdy nebude vydělávat tolik, co někdo studovaný (i když ani toto není nijak jisté, nebot šikovný řemeslník si určitě vydělá víc než nešikovný doktor),
ale protože začal mnohem dříve pracovat, tak má také mnohem dříve vlastní peníze a také může žít svůj život podle svých představ,
a dále, je pak ušetřen stresování se ze zkoušek a biflování se mnoha věcí, jenž mu pak budou v životě absolutně k ničemu. Již od mládí je platným a prospěšným člověkem a jeho práce a výsledky mu přinášejí nejen peníze, ale i duševní spokojenost a naplnění, nebot za sebou vidí kus smysluplné práce.

Samozřejmě, že existují různé sociologické průzkumy, které se snaží dokázat, že vzdělanější lidé mají jaksi větší přehled o životě a jejich život je pak jaksi více naplněn, tak třeba vysokoškoláci volí spíše pravici, zatímco lidé s nižším vzděláním volí spíše levici, vysokoškolsky vzdělané ženy mnohem více preferují v posteli jiné polohy než tzv.polohu misionářskou apd.
Samozřejmě je to úplný nesmysl, rozumný člověk ví, že nejlépe je mu, když vládne sám sobě a nepotřebuje k tomu žádnou vládu, a stejně tak ví, že když ženskou baví sex a má na to talent (nebot i na sex je třeba mít talent) tak je úplně jedno jestli ji máte pod sebou nebo nad sebou.

atd.

:D
Naposledy upravil vostalpetr dne sob 22. led 2011 0:12:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Dagmar, Jana, Lenny, malpan, PánBů

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Lenny » pát 21. led 2011 22:09:09

Krásné, nádherné, mluvíš mi z duše, oh jak moc s Tebou souhlasím! :thumb: Ale přeci jen i na té střední se člověk něco naučí, třeba jak vymyslet pokaždé originální omluvenku do školy, jak napsat písemku bez toho aniž bych to uměl, jak přežít 8 let 5 dní v týdnu 6 hodin denně v lavici a neumřít nudou, jak nejít k tabuli když Tě profesor k tabuli vyvolá (jedna moje spolužačka to fakt uměla! prostě nešla a nějak se na to vždycky zapomnělo :lol: ), atd. Ale hlavní (tajný!) účel školy je tenhle: uvědomit si, že škola je k ničemu a dělat si z ní prdel :D
Lenny
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 15. dub 2010 8:48:58
Poděkoval: 51
Poděkováno: 24-krát v 14 příspěvcích

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod vostalpetr » sob 22. led 2011 0:07:23

Jistě,
člověk se ve škole naučí spoustu nových věcí, které dříve neuměl,

ted jde jen o to,
jestli jej ty věci naplnují a přinášejí mu pocit uspokojení,
nebo jsou to jen takové úniky před tím, aby měl pokoj od buzerace

je to přesně tak, jak to zdůvodnila i Marie Terezie: jde o to aby se děti nepoflakovaly svobodně po ulici, ale aby se nechávali dobrovolně formovat k obrazu společenskému řádu který vládne

Škola je vlastně takové vězení pro mladistvé,
aby pak v tom větším vězení zvané společnost moc nezlobili a byli podajní
a důvěřovali autoritám a řádu

Ale oni ti mladí zlobí,
protože vidí, že celej ten řád je postavenej na strachu a na touze po moci,
na tom, že je lidem neustále vnucováno nějaké nebezpečí které jim hrozí, když je ti mocní nebudou ochranovat a nebudou jim vládnout a vydávat zákony
a tak musí platit daně a nechávat se okrádat státem řízenou inflací, krachujícími bankami které někdo nechal vytunelovat,
a neustále se provádějí revoluce, perestrojky a reformy bůhvíčeho
atd.

A tak tím, že jsme se nechali zbavit SVOBODY,
tak jsme se zbavili i LÁSKY A ODPOVĚDNOSTI,
a proto také nacházíme jen různé PSEUDONÁHRAŽKY SMYSLU ŽIVOTA

NEBOT SMYSLEM ŽIVOTA NEMŮŽE BÝT NIC JINÉHO NEŽ BŮH SÁM - TEDY SVOBODA A LÁSKA

((pěkně jsem to napsal, jen tak dál a za chvíli můžu psát anarchistický manifesty nebo závěrečná ustanovení UV KSČM))
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Dagmar, Jana, Motýlek, PánBů

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod Dagmar » ned 23. led 2011 23:03:03

vostalpetr píše:
((pěkně jsem to napsal, jen tak dál a za chvíli můžu psát anarchistický manifesty nebo závěrečná ustanovení UV KSČM))


A co takhle "poučení z krizového vývoje" by VoPe nebylo?? :no:
Uživatelský avatar
Dagmar
 
Příspěvky: 62
Registrován: ned 03. kvě 2009 19:57:32
Poděkoval: 165
Poděkováno: 24-krát v 20 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Dagmar za tento příspěvek:
vostalpetr

Re: SmyslŽivota.net

Příspěvekod vostalpetr » pon 24. led 2011 9:00:46

A co takhle "poučení z krizového vývoje" by VoPe nebylo?? :no:
......................................................................

hahaha,
no to co jsem napsal, to je vlastně poučení z krizového vývoje

ale je třeba k tomu ještě něco dodat:

nedávno jsem viděl vTV rozhovor s pakistánským prezidentem,
a tam zazněla jedna myšlenka, která mně přijde jako starýmu anarchistovi důležitá,
v podstatě řekl,
že to celé není cesta revoluce, ale cesta transformace,

i v joze, nebo i v životě jedince či společnosti lze postupovat revoluční cestou,
což v podstatě znamená, že pomocí rozhodnutí odstraníme to staré co považujeme za špatné, vyhlásíme tomu v podstatě boj jako nepříteli pravdy, v revolučním nadšení vyvěsíme nové prapory a nové pravdy,
a po čase zjistíme, že věci se opět vrátili do starých kolejí, že jsme na tom v podstatě úplně stejně jako před revolucí, ne-li možná hůře

naproti tomu transformace postupuje mnohem pomaleji,
nebot to ani není tak cesta rozumu, jenž se rozhodl,
jako spíše cesta srdce, jenž spojuje věci, jenž jsou pro rozum nespojitelné,
a tak pěkně pomalinku se to mění,
jak v joze, tak v životě jedince nebo společnosti
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Dagmar

Další

Zpět na www stránky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron