Inspirace a motivace

Přeložené výroky od Abrahama najdete nyní zde.

Inspirace a motivace

Příspěvekod Petr » čtv 11. čer 2009 8:20:44

Inspiration comes forth from within. It's what the light burning within you is about, as opposed to motivation, which is doing it because if you don't do it, there will be negative repercussions. Motivation is making myself do something that I don't really want to do. Inspiration is having the clear picture of what I am wanting -- and letting Universal forces come into play to get the outcome.

--- Abraham

Excerpted from the workshop in Spokane, WA on Wednesday, July 7th, 1999Inspirace přichází zevnitř. Je to jasné zářící světlo ve vás. Naproti tomu motivace je když děláte něco, co když neuděláte, tak to bude mít negativní následky. Motivace je donutit se udělat něco, co ve skutečnosti udělat nechcete. Inspirace je když máte jasnou představu o tom, co chcete - a nechat Vesmír vstoupit do této hry, aby vás sám přiblížil k výsledku.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2838
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 588
Poděkováno: 1279-krát v 715 příspěvcích

Co je motivace?

Příspěvekod Lída » čtv 11. čer 2009 13:09:28

Definice motivace (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Motivace je psychický proces vedoucí k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.

Motivy jsou osobní příčiny určitého chování – jsou to pohnutky, psychologické příčiny reakcí, činností a jednání člověka zaměřené na uspokojování určitých potřeb.

Za základní formu motivů jsou pokládány potřeby, ostatní formy se vyvíjejí z potřeb. Potřeba je stav nedostatku nebo nadbytku něčeho, co nás vede k činnostem, jimiž tuto potřebu uspokojujeme.

Potřeby dělíme na:

biologické (primární, vrozené) - potřeba dýchaní, potravy, bezpečí, spánku apod.
sociální (získané) - kulturní (vzdělání, kulturní život apod.) a psychické (radost, štěstí, láska apod.)

Americký psycholog Abraham Maslow je autorem stupňovitého řazení potřeb, které v hierarchickém systému organizoval podle jejich naléhavosti pro člověka. Potřeby vyšší se objevují až po uspokojení potřeb nižších. Člověk má obvykle potřebu seberealizace, pokud není hladový, je v bezpečí, milován a uznáván. Např. člověk netouží po nových závěsech do pokoje nebo obraze (5. stupeň), když je ohrožován nějakou katastrofou nebo je hladový.

Zdroj: Odmaturuj! Ze společenských věd, nakladatelství Didaktis, 2004

Citováno z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Motivace“
Kategorie: Psychologické pojmy

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud ve své touze dosáhnout určité věci neulpíme na výsledku, tedy na tom, čeho chceme dosáhnout, jsme schopni kdykoliv přijmout, že z nějakých konkrétních důvodů to přes všechnu naši snahu udělat nepůjde, nebo že se to nepovedlo. A přijetím této situace, tak jak se vyvinula a jaká teď je, se bez problémů přeorientujeme na hledání a nalezení jiného řešení. Vnitřní souhlas způsobí, že neustále využíváme své inspirace k obměňování své motivace a ta se tak stále mění podle daných okolností: na příklad přestaneme být motivováni uspokojit momentální potřebu najíst se ve chvíli, kdy shodou okolností není právě po ruce žádné jídlo, jakmile si uvědomíme, že vlastně máme dost nadváhu a že si můžeme hlad "užívat": nějaké to kilo shodíme, super! :) Všichni jsme motivováni základní biologickou potřebou opatřit si jídlo :obed: , protože základní motivací je udržet se na živu. Je to motivace velmi silná, ale přesto, že uspokojena nebyla, nevedlo to k negativním následkům. Naopak, záblesk inspirace, jak tuhle situaci využít pozitivním směrem, nás naplní novou energií přesto, že jsme původně byli motivováni potřebou uspokojit hlad. Tahle motivace zmizela, aniž by způsobila negativní dopad, a nahradila ji nová motivace: chuť zhubnout je motivována možností, že "pak budu moci nosit všechny ty báječné věci, do kterých se teď nevejdu!" :thumb:

A co když dojde k nejhoršímu, když ztroskotáme na poušti, kde není nic k jídlu? Putujeme už spoustu hodin, slábneme a umíráme hlady… Tuhle situaci můžeme nakonec pochopit a přijmout jako něco, co se zřejmě stát mělo, jinak by k tomu nedošlo; že se máme vrátit ke svému Zdroji, místo abychom se přes svou únavu a vyčerpání ze všech sil nutili - motivováni naší potřebou - jako šílení dál a dál hledat, jak najít vodu a jídlo, ačkoliv široko daleko je jen poušť a naše síly jsou vyčerpané. Je to přijetí, ne rezignace, která obsahuje odmítání. A tak ačkoliv motivace přežít je u všech tvorů tou nejsilnější motivací, díky našemu přijetí :poklona: toho, co je, neuspokojená motivace ani teď nevedla k negativním výsledkům, ačkoliv šlo o samotný život ve fyzickém těle.

Ke snaze přinutit se k něčemu dochází tehdy, když nejsme schopni přijmout nezdar toho, oč jsme usilovali, ačkoliv jsme předtím vynaložili celou svou dovednost pro dosažení té věci.

A za druhé se k něčemu nutíme v situacích, kdy se bojíme nějaké autority, i autority zvnitřnělé, a proto se přinutíme dělat něco jen proto, že si myslíme, že to tak musí být. Máme strach, co se stane, když to neuděláme. Důvodem, proč se člověk na příklad snaží vyhovět určitým duchovním zásadám, pak není jeho vlastní motivace, aby svou snahou něčeho konkrétního dosáhl; jeho potřebou je vyhovět autoritě a zbavit se tak pocitu strachu a nedostatečnosti.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 674
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 152
Poděkováno: 443-krát v 265 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
Petr


Zpět na Abraham: Z výroků (česky)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník