Sobectví

O tom, co vás zajímá, co vám není jasné, kde máte pochybnosti, a o vašich zkušenostech se zákonem přitažlivosti....

Re: Sobectví

Příspěvekod LuKas » pát 06. lis 2009 13:11:03

:happy:
Naposledy upravil LuKas dne ned 07. lis 2010 17:34:12, celkově upraveno 1
LuKas

Poděkoval: 0
Poděkováno: 27-krát v 22 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli LuKas za tento příspěvek:
Jana, San, slavoj

Příspěvekod watta » pát 06. lis 2009 16:07:34

a já souhlasím s Vámi :)
watta

Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 13:51:55

Je sobecké si přát štěstí. :roll: Je sobecké si přát pro sebe. Je sobecké ho přát druhým :aha: Přál sem chodci na přechodu klidnou chůzi- zastavil sem . Nějakej blbec ho po mé !pravé straně pozazil - Prý spěchal aby nezmeškal zchůzku- aby byl šťastný. :no: My si zřejmě nebudem rozumět co svět světem bude. Ale přátelé ruku na :srdce: každý má nárok na své :sek: štěstí :ohynek: a Příjemný Den
slavoj

Poděkoval: 95
Poděkováno: 41-krát v 31 příspěvcích

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 13:55:52

watta píše:a já souhlasím s Vámi :)

A neb jak si mám vážit Tebe když nemám rád ani sebe :hugs: tak nějak ?
slavoj

Příspěvekod vostalpetr » ned 15. lis 2009 16:45:00

A neb jak si mám vážit Tebe když nemám rád ani sebe tak nějak ?
................................................................................

třeba takhle:

Jak si mám vážit (a respektovat) sobectví druhých, když si nevážím sobectví svého?

a má to logiku, protože všichni ti nesobečtí si připadají lepší a chtějí (vcelku sobecky) aby i druzí byli nesobečtí

ach, kdyby ti lidi byli jako já, nesobečtí, obětaví, na druhé hledící apd.
kolikrát jen jsem slyšel to někoho říkat, a kolikrát jen jsem si to sám myslel...

avšak od té doby, co jsem se rozhodl být sobcem a dělat věci především podle sebe,
jsem vcelku ochotnej přiznat, že i druzí na to mají stejný nárok jako já,
a že se občas neschodnem?
no to je normální, nepotřebujeme přece k životu schválení druhých...

(proto mě vcelku lezla na nervy komunistická vláda a ted mi leze na nervy demokratická vláda, která víceméně reprezentuje názor většiny,
co mně je do nějaký většiny,
copak názor většiny je nějaký lepší, pravdivější či božštější než názor můj?
proč furt vláda strká nos do mých osobních záležitostí a nenechá mě na pokoji?

protože jsou to nesobečtí pitomci, co mě chtějí pomoci tím, že se budu řídit jejich připitomnělými názory...

nesnáším lidi, kteří jsou nesobečtí a zachranují svět, jsou to totiž největší sobci a největší blbci (to proto, že nevidí to vlastní sobectví)

kdyby se jen každý pěkně sobecky staral o to své vlastní,
tak by svět byl hned vcelku klidné místo k životu... :sek:
vostalpetr

Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
San

Příspěvekod slavoj » ned 15. lis 2009 17:42:39

vostalpetr píše:A neb jak si mám vážit Tebe když nemám rád ani sebe tak nějak ?
................................................................................

třeba takhle:

Jak si mám vážit (a respektovat) sobectví druhých, když si nevážím sobectví svého?

a má to logiku, protože všichni ti nesobečtí si připadají lepší a chtějí (vcelku sobecky) aby i druzí byli nesobečtí

ach, kdyby ti lidi byli jako já, nesobečtí, obětaví, na druhé hledící apd.
kolikrát jen jsem slyšel to někoho říkat, a kolikrát jen jsem si to sám myslel...

avšak od té doby, co jsem se rozhodl být sobcem a dělat věci především podle sebe,
jsem vcelku ochotnej přiznat, že i druzí na to mají stejný nárok jako já,
a že se občas neschodnem?
no to je normální, nepotřebujeme přece k životu schválení druhých...

(proto mě vcelku lezla na nervy komunistická vláda a ted mi leze na nervy demokratická vláda, která víceméně reprezentuje názor většiny,
co mně je do nějaký většiny,
copak názor většiny je nějaký lepší, pravdivější či božštější než názor můj?
proč furt vláda strká nos do mých osobních záležitostí a nenechá mě na pokoji?

protože jsou to nesobečtí pitomci, co mě chtějí pomoci tím, že se budu řídit jejich připitomnělými názory...

nesnáším lidi, kteří jsou nesobečtí a zachranují svět, jsou to totiž největší sobci a největší blbci (to proto, že nevidí to vlastní sobectví)

kdyby se jen každý pěkně sobecky staral o to své vlastní,
tak by svět byl hned vcelku klidné místo k životu... :sek:

... Bať bať moje slova každej slušně vychovanej sobec si hledí svého a když už je to všechno zozkradený není zas takovej sobec aby to čeho má dost nepůjčil druhému- inu slušnost je slušnost .
slavoj

Příspěvekod Petr » ned 15. lis 2009 18:38:03

vostalpetr: jj, to je to oč tu v této debatě (mimojiné) šlo. :yes:
Petr
Administrátor

Poděkoval: 587
Poděkováno: 1278-krát v 712 příspěvcích

Příspěvekod slavoj » úte 24. lis 2009 15:19:42

Tak co sobci :ahoj2: zasobčili . Já jsem byl dnes sobecky venku na sluníčku a krásně sobákovsky :cooking: :obed: :lodka: užíval --http://www.leonardcohen.com/video.html a tohe si k tomu ještě přidám :music:
slavoj

Příspěvekod watta » úte 24. lis 2009 15:28:04

sobecky sis urval sluníčko pro sebe, jo? :lol: :happy:
watta

Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Příspěvekod Petr » úte 24. lis 2009 20:40:46

slavoj píše:Tak co sobci :ahoj2: zasobčili . Já jsem byl dnes sobecky venku na sluníčku a krásně sobákovsky :cooking: :obed: :lodka: užíval --http://www.leonardcohen.com/video.html a tohe si k tomu ještě přidám :music:

Americani rikaji casto Good for you :) tak to se na to akorat hodi. Do cestiny nejaky hezky preklad neznam, takze jen doslova: Dobre pro tebe ;)
Petr
Administrátor

Příspěvekod Petr » čtv 04. bře 2010 23:07:49

Super! Diky moc :) ;)
Petr
Administrátor

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » čtv 01. pro 2011 23:26:20

Petr píše:Rad bych rozvinul myslenky o sobectvi, o kterem jsme se ted bavili zde: viewtopic.php?f=64&t=452&start=40

Psal jsem o tom, ze je rozdil mezi sobectvim cloveka sebe-vedomeho a sobectvim cloveka ne-sebe-vedomeho. To je myslim jasne. Nicmene nechci, aby to bylo chapano tak, ze ne-sebe-vedomy clovek nema pravo byt sobecky a neni to pro neho dobre :). Protoze pro koho to neni dobre, kdyz je nekdo sobecky? No prece pro nas, ne pro neho. Pro neho je to vetsinou velmi dobre. A nejsme my vlastni tim padem sami sobecti pokud po nekom jinem chceme, aby byl nesobecky vuci nam, nebo okoli?

Pokud mluvíš o právu, mluvíš o svobodě.
Je svobodný člověk, který je spalován sám sebou?
Pokud mluvíš o právu, měl bys mluvit i povinnostech. Pociťuje vzhledem k situaci - sobecký člověk, ať už sebevědomý, či ne, nějaké povinnosti sám k sobě, potažmo k druhým?

Žít a nechat žít. Po cestě vzhůru na kopec pak, se smyslem a rozmyslem podat ruku, neb jak již bylo řečeno dávno před námi, není důležitý cíl, ale cesta.A dál bych dodala, že není nakonec důležité to, co jsme vykonali, ale to co jsme mohli a přesto nevykonali.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
TŘINÁCTÁ

Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Příspěvekod ALEXANDRINO » pon 16. lis 2015 0:56:11

Začnu citátem: Přátelství je tmel, který drží tento svět pohromadě.
Solidnímu nesobeckému jednání předchází naučená vnitřní duševní disciplína, kdy se jeden člověk nad druhého nepovyšuje a ani se před ním neponižuje. Životní princip(zásada)"Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj", kterou znám z pohádky Pyšná princezna, je pro mě základním kamenem mezilidských vztahů podle kterého se snažím s druhými jednat.
Sobectví považuji za povahový rys, v některých životních situacích jako užitečný - například, když relaxuji ve společnosti dobrých přátel, nebo se dobře vyspím a pak se dobře bavím u jakékoliv činnosti, která mě nabíjí, jsem užitečnější a použitelnější pro své okolí. V jiných situacích jako škodlivý - když budu"nesobecky" stále pracovat bez odpočinku, budu tím pádem častěji nemocný, podrážděný a budu pro své okolí nepřijatelný a neužitečný. Jinými slovy:"když chci někomu pomáhat, musím sám být v psychické a fyzické kondici.
Sobectví vnímám jako jev pocitový, kdy mám pocit, že si počínám sám sobecky a potom zase nesobecky a někdy mám pocit, že se sobecky chová někdo jiný. Tyto stavy se mění za den mnohokrát. Proto nechápu, že někteří jedinci někoho ledabyle onálepkují, že je sobec, aniž by se zajímali jestli dotyčnému nekřivdí, přičemž nezkoumají v jaké životní situaci se nalézá a sami se tím pádem chovají necitlivě a sobecky.
Necítím se být bláhový nebo naivní, že spasím kdykoliv kohokoliv, ale považuji za nejlepší pomáhat, v oblastech, kde můžu účinně pomoct, čili v mém okolí a tomu, kdo o to stojí.
Vím, že je stále početná skupina lidí, kteří "jdou" se svým sobectvím tak daleko, že se něštítí někoho ožebračit, zmrzačit a připravit o lidské štěstí. V tomto případě mě napadají slova písně od Pavla Dobeše: "Rozdrape si pyžamo, kdo chodí spát do růží, každý má modřinu, kde si ji zaslouží".
Ještě jeden citát: Násilí plodí násilí, laskavost plodí laskavost. Alexandr
ALEXANDRINO

Poděkoval: 0
Poděkováno: 0-krát v 0 příspěvku

Příspěvekod Petr » úte 17. lis 2015 23:13:21

Vezmu to ze siroka, ale strucne :).
Jako zaklad bych vzal toto: Z meho pohledu kazdy jedna vzdy sobecky, tak jak si mysli, ze je to pro nej nejlepsi. Vzdy.
A rozsiril bych to jen o toto: Pak uz jen zalezi, jak clovek bere sebe, jak definuje sebe. Jak definuje sve propojeni s ostatnimi. Jestli jsem tu ja oddeleny od ostatnich, nebo ja propojeny s urcitou skupinou (rodinou, prateli), nebo ja propojeny se vsemi lidmi, nebo ja propojeny se vsim. To pak zasadne a zcela prirozene ovlivnuje to, co je pro tebe nejlepsi, a podle toho pak jednas :).

Takze bych uz vubec neresil sobecky vs. nesobecky, ale s cim vsim jsem propojen, co vsechno jsem ja.
Petr
Administrátor

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
Jana

Předchozí

Zpět na Diskuze k Abrahamovi a zákonu přitažlivosti