Morálka a morální dilemata

O tom, co vás zajímá, co vám není jasné, kde máte pochybnosti, a o vašich zkušenostech se zákonem přitažlivosti....

Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » pon 01. bře 2010 9:57:31

Tak volně naváži na dotaz ohledně morálních dilematů. Ono je v tom více věcí, tak jsem na to otevřel samostatné vlákno, ať to tu můžeme rozvinout.

Původní příspěvek od watty je zde viewtopic.php?f=42&t=331&p=4581#p4579

První část se týká morálky a druhá toho dilematu, výběru.
Osobně si myslím, že z pohledu Abrahamovi filosofie těžko najdeme někde nějaké místo pro morálku. Ten koncept morálky je s Abrahamem tak trochu nekompatibilní :). Morálka znamená, že je zde soubor správného a nesprávného chování, který by všichni lidé měli dodržovat. Problém je , že se všichni lidé nenachází ve stejné situaci, ve stejném stavu, tak aby toto správné chování viděli jako správné i oni.
Možná pokud uvážíme lidi ve Vortexu, tak bychom mohli najít řadu těchto chování, které shledávají za vhodné a nevhodné, nebo za Vortexově kompatibilní a nekompatibilní..ale pokud to bude vůbec možné, tak to budou ty nejzákladnější věci, kde se Vortexi prolínají, protože každý ten Vortex máme jiný.

Všechny dilemata pak plynou z toho, že vidíme na dvou rozdílných věcech vyvážený poměr věcí pro nebo vyvážený poměr věcí proti a k tomu jsme něčím vnějším tlačeni k volbě mezi nimi. A to je to co nám tříští energii... protože ve své podstatě víme, že můžeme dosáhnout obou těchto věcí, a nemusíme ztratit jedno pro druhé. Cítíme, že nechceme slevit z našeho blahobytu a vybrat si jen jednu část a přijít nějak definitivně o druhou.

Jak jsem nahlídl do toho popisu filmu The Box, kde je určitá kouzelná krabička, která plní jednu část přání a zaroveň jde proti jiné části přání. Dejme tomu zisk hmotných věcí a život jiných lidí. Ve svém nitru víme, že můžeme a chceme mít obojí, chceme mít svůj blahobyt a zároveň chceme, aby jiní lidé si žili svůj šťastný život, a mi je o to nechceme připravit, nebo je připravit do konce o ten život. A víme, že si nemusíme volit v této hloupé volbě, buď můj blahobyt nebo jejich život. To dilema vidím v tom, že jsme přimhouřili naše oči, zůžili sami sobě prostor voleb a vidíme jen tuto jednu cestu..buď to a nebo to.

Navíc v to vidím to přesvědčení o nedostatku zdrojů na Zemi.... a když se na to podíváme ještě z větší výšky, tak musíme zakomponovat i Zákon přitažlivosti, kde není záporňák a jeho obět, ale prostě dva lidé, kteří mají kompatibilní vibrace a Zákon přitažlivosti svedl jejich cesty.

Nebylo by krásnější, kdybychom nemuseli volit mezi dvěma možnosti, kde každá volba ubírá z toho, kam jsme expandovali? Není krásné vědět, že nemusíme volit, že stačí pootevřít ty přimhouřené oči a zvětšit si v ten moment své možnosti. :)

PS. Jaro je tu :yellowflower: :whiteflower: :yellowflower: :dance:
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » pon 01. bře 2010 18:04:49

no, abych trochu přiblížila, o co mě hlavně šlo - v těch reakcích je jedna, která mě připadá velice výmluvná a u které bych se ráda zastavila:

"v téhle situaci, kdo by nestiskl, tak o čem ten film vlastně je" - zhruba mými slovy toto tam tvrdí jeden recenzent.

je na tom jasně vidět, že když má člověk nějaký jasný názor, tak předpokládá, poněkud bláhově a naivně, že ho i má i zbytek lidstva, neboť ho považuje za normální, a veškeré ostatní, ty cizí, považuje za nenormální :)

to ponechme ale stranou, jisté je to, že tenhle člověk má naprosto jasno, a nemusí tedy řešit žádné dilema. ví, co chce. já taky vím, co chci, já osobně si třeba myslím, že lidský život nemůže vyvážit nic, ať už je číkoli, můj nebo cizí.

ale pak je určitě řada lidí, kteří to opravdu - až teprve v té konkrétní situaci - musí řešit. a to mě právě na tom zaujalo, jakto a proč - až v té konkrétní situaci, když je to rozhodnutí, které se týká tak zásadní věci, jako je lidský život, něco, co je v úplně tom prvním levelu každého individua.

mám totiž takový názor, že člověka sice velice silně ovlivňuje to, co se v tomto životě děje, a z melancholika se může stát šťastlivec, z programátora zemědělec a z milovnice černochů jeptiška ;) (nic kloudnějšího mě teď nenapadlo :D), ale jádro člověka zůstává stejné, člověk jako takový je pořád tím, kým je, a to změnit nemůže. je to něco jako záměr, se kterým přichází na tento svět, ale není to přesně vyjadřenno, neboť on nepřichází s tím záměrem, on je ten záměr. nechci teď pitvat do hloubky to, jak moc to změnit nemůže, a jak přeci jenom trochu ano, ale ten záměr není vlastně ani záměrem (tedy doslova snahou něco uskutečnit), ale pouze jakýmsi náhledem, který si vybere dejme tomu deset strun z tisíci a na ně bude hrát. přesunout se do jiné oktávy je tak velice obtížné, že je to takřka nemožné, nebo jen s vypětím všech sil, které za to nestojí. a proto mě překvapuje, když dojde na "lámání chleba" a řeší se morální dilema. představme si, že je to opravdu chvíle největšího vypětí, minuta hrůzy, kdy se musím rozhodnout okamžitě, sekunda toho nejpříznačnějšího šílenství, které si dokážu představit - v takové chvíli přeci něco jako morálka nemá šanci - jsem tedy sám za sebe.

tak vlastně nakonec nevím, jestli ona se ta morální dilemata neřeší jenom v tom filmu!! ;)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » úte 02. bře 2010 9:12:56

Tak pokud si nekdo neprosel nejakou zasadni krizi, nebo zasadnim kontrastem (treba jako ja :)), tak ho to k tomuto premysleni nevedlo, nebo by to bylo spise filozofovani.. nevim.. Je to mozna prave ten kontrast, silny zazitek, ze ktereho vznikne jasna touha po tom, aby lidsky zivot byl zachovan..
Nekdo kdo si treba prosel kontrastem chudoby, byl zase inspirovan k osobnimu blahobytu, jiny ke sdilenemu blahobytu.. apod. A pak bude mackat jina tlacitka nez, ten prvni... Mohl by byt uplne dobre The Box 2 o krabicce s tlacitkem, kde neznamemu cloveku vezmeme milion dolaru a darujeme zivot nekomu blizkemu. Pro nekoho mensi dilema, pro nekoho vetsi :).

Jinak asi dilemata i moralni jsou soucasti zivota.. asi ne kazdodeniho zivota, ale obcas se vyskytnou...ze treba takovy vojak v Perskem zalivu musel ty moralni dilemata resit kazdy den.

BTW: Uz jsem shledl ten film :tv: :).
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » úte 02. bře 2010 14:53:56

hehe, tak to já ne :)

jasně, co píšeš, je jasné, mě šlo jenom o to, proč nad tím váhat - ať už volím cokoliv :) to bylo jádro mého rozběhnutého pudla :lol:
(tolik vtipu při úterku ;) )
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » úte 02. bře 2010 15:09:57

s tím vojákem v perském zálivu je to skvělé v tom filmu Brothers - ne že by to byl nějaký super film, ale některé momenty jsou tam hodně výstižné.

vlastně se nabízí zatím asi taková myšlenka, že dilema by mohlo vzniknout jenom tam, kde je nesoulad s vortexem (nebo oběma vortexy :) - těmi, o nichž tu byla řeč). tak že by s tím nakonec morálka neměla ani nic společného...
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » stř 03. bře 2010 9:13:08

Jako, ze by clovek vahat nikdy nemusel, ze by mohl mit ve vsem jasno? :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » stř 03. bře 2010 9:21:06

No ale prece jen me toto tema privedlo k uvazovani nad tim... jak jsi psala ze lidsky zivot nemuze vyvazit nic... kde je ta hranice, kdy za cenu omezeni zivota, svobody nekoho jineho, zachranime zivot nekoho zase jineho, nebo klidne i svuj.

Pripravili bychom nekoho o cely majetek, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Pripravili bychom nekoho o jednu korunu, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Vzali bychom zivot nekomu jinemu, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Dali bychom nekomu facku, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » stř 03. bře 2010 11:37:08

Petr píše:Jako, ze by clovek vahat nikdy nemusel, ze by mohl mit ve vsem jasno? :)


:D :D
ale no tak :)

ve světě, který je založen na množství možností? ;) to by snad ani nešlo :)

ptám se jenom na "morální dilemata" - tak se říká těm velice důležitým bytostným přesvědčením a jejich realizaci v životě (je jich vlastně jenom velice málo a týkají se zabití a výjimečně ještě některých osudových rozhodnutí, která se třeba týkají celého národa atd atd.), jedno z nich je uvedeno v tom popisu toho filmu (zabít člověka nebo mít nějaké peníze)

:)
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » stř 03. bře 2010 11:42:07

Petr píše:... kde je ta hranice, kdy za cenu omezeni zivota, svobody nekoho jineho, zachranime zivot nekoho zase jineho, nebo klidne i svuj.


tahle řekla bych že je velice pohyblivá, "flexibilní" ;)

možná jsem tu otázku položila špatně, protože ač předpokládám, že morální dilema je otázka života a smrti, pro někoho (třeba pro tebe), to může být i nějaké jiné, pro mě vlastně ne závažné rozhodnutí. takže možná by bylo lepší se zeptat:

co takového člověka přiměje k tomu, že se rozhodne pro tu věc ze dvou, která mu zajistí (někdy i doživotní, když je to důležité rozhodnutí) černé svědomí?
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Jana » stř 03. bře 2010 12:21:34

Petr píše: Pripravili bychom nekoho o cely majetek, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Pripravili bychom nekoho o jednu korunu, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Vzali bychom zivot nekomu jinemu, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Dali bychom nekomu facku, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?

Vede-li naše kroky Láska, tak tahle dilema zcela odpadají, děje se stále jen to nejlepší, co je možné.

:happy:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » stř 03. bře 2010 13:48:22

watta píše:
Petr píše:Jako, ze by clovek vahat nikdy nemusel, ze by mohl mit ve vsem jasno? :)


:D :D
ale no tak :)

ve světě, který je založen na množství možností? ;) to by snad ani nešlo :)
ptám se jenom na "morální dilemata" ...

ahaaa, no me to bylo divny.. ta otazka.. :D ja jsem si pod tim cokoliv predstavil cokoliv, ale ty jsi mela na mysli cokoliv z tech dvou moznosti... uz chapu :idea2:
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » stř 03. bře 2010 14:12:27

v tom na co se ptas je spousta moznosti.. proc by se nekdo rozhodoval pro neco co mu zajisti cerne svedomi...
Ono uz i to cerne svedomi je jen stav, nas aktualni pohled.. a zcela jiste je to mimovortexovy stav. Cerny svedomi si muzeme zajistit i presto, ze je nam to v ten moment naprosto jasne a rozhodneme se spravne, ale za par let si upravime system presvedceni, tak ze uz budeme litovat toho, jak jsme se tenkrat rozhodli, a to jsme ani vlastne nemeli tenkrat to dilema. Ale vsechny tyto cerne svedomi a litovani vnimam jako znaky nesouladu, ale to je jasny :) a asi to nebylo ani jadrem toho beziciho pudla :D

Nejak jsem se ten snazil v myslenkach uchopit to dilema, a zustalo me, ze je to strach ze spatneho rozhodnuti. Tj. nekde nejak jsme se u tech rozhodnuti zamerili na nedostatek neceho. Pripadne na kazde moznosti je neco, co nechceme a mame pocit, ze se pro jednu z nich musime rozhodnout.. a jsme v iluzi, ze neexistuje takova moznost, ktera splnuje vsechny nase pozadavky..proto z obou z tech moznosti mame spatny pocit.

Dilema je kontrast, ze ktereho vychazi touha po nebyt pod tlakem se rozhodovat mezi dvema nezadoucimi volbami...
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » stř 03. bře 2010 14:17:07

Jana píše:
Petr píše: Pripravili bychom nekoho o cely majetek, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Pripravili bychom nekoho o jednu korunu, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Vzali bychom zivot nekomu jinemu, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?
Dali bychom nekomu facku, abychom zachranili zivot nekoho blizkeho?

Vede-li naše kroky Láska, tak tahle dilema zcela odpadají, děje se stále jen to nejlepší, co je možné.

:happy:

:) no ony vsechny tyto otazky a dilemata, co jsem napsal, jsou strasne zjednodusena a nerealne zuzuji prostor moznosti... myslim si, ze nikdy nemame pouze tyto dve moznosti..takze ve vsech tech otazkach vyse bych volil jinou (treba stoosmdesatouctvrtou) cestu. :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » stř 03. bře 2010 17:54:45

Petr píše:v tom na co se ptas je spousta moznosti.. proc by se nekdo rozhodoval pro neco co mu zajisti cerne svedomi...


to je přesně to, na co se ptám, proč se rozhoduje člověk pro to, co mu zajistí černé svědomí. ten mechanismus totiž právě nechápu, proč tohle přesto někdo volí, když už ví předem, jak to potom bude nepříjemné, a zajímalo by mě, co tedy k tomu přispívá. tolik filmů se o tom točí, tolik rozličných divadelních představení a hudebních skladeb je přesně o tom ... ale to asi ten důvod nebude :D

já si třeba vzpomínám, že jsem jednomu kamarádovi vyprávěla, že jsem neměla černé svědomí už od dětství, a představ si, že on mi to vůbec nevěřil :D že pro některé lidi je volba černého svědomí evidentně mnohem přijatelnější než kterákoli jiná. což je zarážející - tedy alespoň pro mě.

Petr píše:Cerny svedomi si muzeme zajistit i presto, ze je nam to v ten moment naprosto jasne a rozhodneme se spravne, ale za par let si upravime system presvedceni, tak ze uz budeme litovat toho, jak jsme se tenkrat rozhodli, a to jsme ani vlastne nemeli tenkrat to dilema


toto to je jasné - tam asi ani není na co se ptát. šlo by diskutovat o pláči nad rozlitým mlékem, který k ničemu nevede, ale to je asi taky jasné, že ... to tedy k ničemu nevede :D

Petr píše:Nejak jsem se ten snazil v myslenkach uchopit to dilema, a zustalo me, ze je to strach ze spatneho rozhodnuti. Tj. nekde nejak jsme se u tech rozhodnuti zamerili na nedostatek neceho.


tohleto je super poznámka :) :thanx: to by mohlo naznačovat, že volí-li někdo něco sobě neprospěšného (černé svědomí, jak o něm byla řeč), má strach ze situací, ve kterých by všechno běželo jako po drátcích. to by mohl být prospěšný směr.

Petr píše:Pripadne na kazde moznosti je neco, co nechceme a mame pocit, ze se pro jednu z nich musime rozhodnout.. a jsme v iluzi, ze neexistuje takova moznost, ktera splnuje vsechny nase pozadavky..proto z obou z tech moznosti mame spatny pocit.


tak rozhodovacích křižovatek větších i menších je v životě zaplaťpánbůh myriáda :) ale to je trochu o něčem jiném, ne?

Petr píše:Dilema je kontrast, ze ktereho vychazi touha po nebyt pod tlakem se rozhodovat mezi dvema nezadoucimi volbami...


a která je tedy pak ta nežádoucí v tom daném příkladu: milion na kontě vs. mrtvý člověk? nechybí tam nějaká možnost? ;) tak to nebude. ale napsal jsi zajímavé slovní spojení: nežádoucí volba - to bude asi jádro pudla :)

někdo tě NUTÍ, aby ses rozhodl, zatímco v normálním případě, při běžném rozhodování (jak jsi psal třeba výše - tam, kde hraje roli jenom ten běžný strach, respektive zvažování možností (které často strach doprovází, když se zvažují z jistého úhlu pohledu), se jedná o dobrovolnou volbu.

tak bingo, to bude nejspíš ono!
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » čtv 04. bře 2010 8:30:36

watta píše:
Petr píše:Dilema je kontrast, ze ktereho vychazi touha po nebyt pod tlakem se rozhodovat mezi dvema nezadoucimi volbami...


a která je tedy pak ta nežádoucí v tom daném příkladu: milion na kontě vs. mrtvý člověk? nechybí tam nějaká možnost? ;) tak to nebude. ale napsal jsi zajímavé slovní spojení: nežádoucí volba - to bude asi jádro pudla :)

někdo tě NUTÍ, aby ses rozhodl, zatímco v normálním případě, při běžném rozhodování (jak jsi psal třeba výše - tam, kde hraje roli jenom ten běžný strach, respektive zvažování možností (které často strach doprovází, když se zvažují z jistého úhlu pohledu), se jedná o dobrovolnou volbu.

tak bingo, to bude nejspíš ono!

V tomto pripade je to dilema zase takove virtualni..rozhoduje se mezi milionem s mrtvym clovekem, to cele jako jedna moznost a mezi zitim soucasneho zivota jako druha moznost. A najednou, v tom jak zamerila pozornost, tak vsechny volby maji sve proti..v prvni bude mit penize, ale zapricini smrt, coz s ni neni v souladu a ve druhe bude zit sice svuj soucasny zivot, ale uz s vedomim, ze mohla mit milion dolaru, a urcitym zpusobem ji to zameri na to ze je nema a ze ji chybi...tak se ji to zda vsechno nezadouci a ma dilema.. pri tomto zamerei, pri kazde volbe zdanlive neco ztraci..
No a ten cas tam hraje take nehezkou roli :clock:, protoze se zameri na nedostatek casu, ktery ma.. a to je tu pak stres a strach a spousta nesouladnych zamereni :)

Ale stale z toho vychazi ta nova raketa touhy... mit cas se rozhodnout.. mit milion dolaru...zachovat cici zivot... :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » čtv 04. bře 2010 10:52:25

já jsem ten film neviděla, vycházím jen z toho, co je tam napsáno, ale přesto přeci:

musí se nějak rozhodnout, nepletu se? sama by si přece takovéhle rozhodnutí pro sebe - třeba jako kratochvíli - asi nevymyslela, ne? ;) čili by to nejspíš opravdu bylo to, že se MUSÍ rozhodovat o věcech, o kterých se rozhodovat nechce - z toho pak vychází NUTNOST špatného rozhodnutí, ať už je to jakékoliv.

to ostatní, o čem píšeš, tak to je jasné, to jsou staré známé problémy s jasnými východisky, takže tam opravdu není co řešit - sice v tom, co píšeš, je trochu háček - žít život s vědomím, že něco mohla mít (třeba milion dolarů) a že ji to chybí - to je fakt nesmysl, sama by si toto litování nezvolila - jinak bychom celý život všichni jenom litovali, protože bychom si moli navymýšlet tisíce věcí, které bychom mohli mít, to za prvé, dále - a to především - nemůže nám chybět (naštěstí) to, co neznáme - a neznáme to, dokud to nemáme, ale to je zase jiná diskuze - čímžo ti nebráním v ní pokračovat, jenom že mě osobně zajímalo na tom celém problému jenom ta schopnost člověka zvolit si něco, co mi přivodí problém, i když to dopředu vím, že to přivodí ten problém :) (tedy například pokud se někdo zná a ví, že bude celý život zpytovat svědomí kvůli tomu, že někoho zabije, tak proč to stejně udělá, i když si může vybrat to neudělat - naopak jsou lidé - viz ten příspěvek v recenzi - kteří v takovém případě svědomí nezpytují, a ti pak jednají bez problémů v souladu sami se sebou - i když si o tom mravokárci myslí své :) ) no a to myslím, že opravdu hodně může spočívat v tom, že je člověk nucen v nějaké situaci učinit rozhodnutí, které by - neby-li by se dostal do té situace - nikdy neučinil. samozřejmě dále potom můžeme uvažovat nad tím, jak si tuto situaci do života sám přivolá, ale to asi nechám na jindy :D
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » čtv 04. bře 2010 11:16:13

jj :) diky za expanzi :)

jen teda k tomu filmu: jde tam o to, ze hlavni postava dostane The box s tlacitkem, ktere kdyz zmackne, tak na zemre nekdo, koho nezna, ale dostane za to milion dolaru. Pokud tlacitko nezmackne tak se nestane nic. Nabidka plati cca jeden den, pak si ten dotycny pan tu krabicku odnese a dostane tu stejnou moznost nekdo jiny..
a jelikoz nejsme na filmovem foru, tak muzu prozradit jeste dalsi dilema z uplneho konce filmu :)
Hlavni postavami jsou tedy manzelsky par a jejich dite. Tlacitko zmackla ta zena, dostali milion dolaru...ale nejak se to pak zkomplikovalo a ten pan s krabickou jim unesl syna a dava manzelske dvojci nove dilema, hlavne tedy manzelovi: Vratim vam syna, ale do konce zivota vas neuvidi ani neuslysi..nebo pokud zastrelite nyni svou manzelku, tak vam ho vratim zdraveho (rozhoduji se oba manzele).
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » čtv 04. bře 2010 16:08:15

no teda :) tos mě docela navnadil, že bych se i podívala :)

takovéhle dilema je skvělé - když nezmáčkneš - nestane se VŮBEC NIC! jak skvělé je někdy VŮBEC NIC proti všemu, co by se mohlo stát :thanx:

zákon přitažlivosti je hodně ilustrativní :) - když někdo váhá a nechce udělat nic špatného tím, že si vybere možnost, v níž připraví někoho dalšího o život, znamená to, že stisknutím tlačítka volí možnost "udělat něco špatného". stačí si jen třeba trochu z výchovy kdesi ve skrytu duše myslet, že "všechno špatné se ti vráti", nebo že "člověk by neměl dělat "špatné" věci", a komplikace po stisknutí tlačítka jsou vesmírem plně připraveny :D

ten člověk, který odpovídal v diskuzi a psal: "to je přeci jasné, kdo z nás by nestiskl" - ten by si milión užil jistě bez jakýchkoli komplikací (tedy pokud tohle nejsou jenom silná slova, ale jeho opravdové přesvědčení).

takže to je nakonec takový dobrý film o zákonu přitažlivosit, že? :D
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod Petr » čtv 04. bře 2010 16:24:09

jj presne tak :)... pokud to nekdo zmackne absolutne bez vycitek, s presvedcenim, ze kona spravne, tak ho podle zakona pritazlivosti opravdu neceka nic, co by si nepritahl.

A sedi v tomto smyslu i ten film, protoze v tom filmu si to zkomplikovali hodne tim, ze vedeli, ze udelali neco spatneho :an-dab:, neco co nemeli a tim se do toho celeho zamotali..... :PCproblem:
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Morálka a morální dilemata

Příspěvekod watta » čtv 04. bře 2010 17:01:46

jojojo, a právě přesně tohle bylo to, na co jsem se ptala, protože mi to připadalo děsně zajímavé, že ta volba je tak lákavá, i když člověk "ví, že dělá něco špatně" (samozřejmě je potřeba dodat, že špatně je to, o čem je sám přesvědčen, že je špatně). připomnělo mě to pár situací, v nichž třeba někteří moji známi reagovali právě tak, že si vybrali tu možnost, o které si mysleli, že je špatně - a tak jsem to též myslela s tím černým svědomím právě.
takže tak.
film se též pokusím Zkouknout :)
(myslím, že skouknout je správněji ;) )
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Další

Zpět na Diskuze k Abrahamovi a zákonu přitažlivosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků