MAHA nisarga JOGA

Ukázky a zamyšlení ze satsangů - setkáních

MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod vostalpetr » sob 12. úno 2011 18:29:12

MOŽNÁ JSEM TO UŽ TADY PSAL, BŮH VÍ, TAKŽE MOŽNÁ JEŠTĚ JEDNOU, JEŠTĚ JEDNOU DOKOLA A MOŽNÁ JEŠTĚ VÍCKRÁT, DOKOD ÚPLNĚ NEZBLBNEME, VY, NEBO JÁ, NEBO VŠICHNI DOHROMADY…


Žijeme v době kalijugy. Trvá to již trošku dlouho, a nejspíš to ještě chvíli potrvá, a to bez ohledu na přání mnohých "proroků", kteří nám nadšeně oznamují, že právě ted, právě dneska přichází boží království, věk vodnáře, nový věk.
Nadále bude tedy s největší pravděpodobností platit Budhovo prohlášení, že „život je utrpení“, nadále bude platit biblické prohlášení, že budou přicházet falešní proroci, kteří mnohé svedou, a stejně tak nepochybně bude nadále platit prohlášení mého božského duchovního mistra: „Vaše přirozenost je od narození přirozeností mrzáka. Nevíte o tom, a ani nevíte, že to nevíte.“
To je stěžejní idea jak křesťanství, tak i hinduismu i buddhismu.
Je zbytečné si dělat naivní představy o správnosti a účelnosti různých duchovních směrů, většinou vás musí dovést tam, kam vás obvykle dovedou, do slepé uličky. Neboť jsou to většinou cesty slepců, a vede-li slepý slepého, oba spadnou do jámy. Stejně tak je naivní dělat si falešné představy o učení SKUTEČNÝCH duchovních mistrů, přestože dosáhli poznání boha, nemají v žádném případě žádný patent na neomylnou pravdu, jejich učení o tom, jak „dosáhnout“ poznání boha je JEJICH OSOBNÍM UČENÍ, NIKOLI UČENÍM BOŽSKÝM, NEOMYLNÝM, PRAVDIVÝM.

MŮŽEME SI BÝT TEDY JISTI, ŽE NÁM NIKDO NENASERVÍRUJE UČENÍ JAK A CO SPRÁVNĚ DĚLAT, A MŮŽEME SI BÝT JISTI, ŽE COKOLI I MY VYMYSLÍME, BUDE S NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ OMYL.

JEDINÝ, ČÍM SI MŮŽEME BÝT JISTI, ŽE NAŠE PŘIROZENOST JE PŘIROZENOSTÍ MRZÁKA A ŽE VEŠKERÉ LIDSKÉ SNAHY TUTO PŘIROZENOST NĚJAKÝM ZPŮSOBEM VYLEPŠIT, ZUŠLECHTIT ČI PŘEBUDOVAT VŽDY ZKLAMALY. A JAK BUDE ŘEČENO DÁLE, MUSELY ZÁKONITĚ ZKALAMAT.

Proto ani tato MAHANISARGA JOGA (velká přirozená cesta spojení s bohem) o sobě neprohlašuje, že je pravdivá, neomylná a nejlepší. Už jen tímto se liší od jiných učení. A také, na rozdíl od jiných cest, netvrdí a neslibuje, že pomocí ní dojdete k poznání boha, neboť je jisté, že JEŠTĚ NIKDO NIKDY NEDOŠEL K POZNÁNÍ BOHA NA ZÁKLADĚ SVÉ VŮLE, NA ZÁKLADĚ SVÉHO USILOVÁNÍ. Nikdo vás tedy nebude obvinovat z „duchovní nevyzrálosti“, z nepochopení, neznalosti, nepraktikování.
MAHANISARGA JOGA VYCHÁZÍ Z VAŠÍ PŘIROZENOSTI MRZÁKA, A NIJAK SE NESNAŽÍ JI NAPRAVOVAT ČI VYLEPŠOVAT, NEBOŤ TVRDÍ, ŽE JE TO PŘIROZENÉ, ŽE VAŠE PŘIROZENOST JE NEPŘIROZENÁ. Tvrdí, že postavení člověka tak jak je, tedy jeho nepřirozený stav, tedy jeho ztotožnění s představou „ já jsem tělo, já jsem mysl, já jsem konající osoba“ je PŘIROZENOU(SPRÁVNOU) NEPŘIROZENOSTÍ.

VAŠE PŘIROZENOST MRZÁKA, VAŠE ZTOTOŽNĚNÍ S PŘEDSTAVOU JÁ JSEM TĚLO, MYSL, KONAJÍCÍ OSOBA JE PŘIROZENOU (SPRÁVNOU) NEPŘIROZENOSTÍ. KDYBY TOMU TAK NEBYLO, TAK BY TO TAK NEBYLO JAK TO JE, ALE PROTOŽE TO TAK JE, TAK JE TO PŘIROZENÉ. BOŽSKY PŘIROZENÉ, A DOKONCE I TO, ŽE SE NÁM TO ZDÁ NEPŘIROZENÉ, JE SOUČÁSTÍ BOŽSKÉ PŘIROZENOSTI.


Ve skutečnosti mahanisarga jogu nemusíte a dokonce ani nemůžete praktikovat, neboť ji praktikujete neustále, PO CELÝ ŽIVOT. Jen neustále máte pocit, že nepraktikujete, jen neustále máte pocit, že něco děláte špatně, že by jste měli něco vylepšit, změnit, něčeho dosáhnout. A to všechno jen proto, že vám to řekli rodiče, že vás to učili ve škole, že vás k tomu tlačí společnost, že vám to nařídil váš duchovní mistr. Ale i to je součástí BOŽSKÉ PŘIROZENOSTI.
A DOKONCE, I KDYŽ BUDETE CVIČIT A PRAKTIKOVAT PRAVÝ OPAK MAHANISARGA JOGY, BUDETE CVIČIT A PRAKTIKOVAT MAHANISARGA JOGU. MAHANISARGA JOGA JE TOTIŽ NAPROSTO UNIVERZÁNÍ JOGA.
Mahanisarga joga vychází především z naší lidské přirozené nepřirozenosti, ale také vychází z přirozenosti zvířatek a medvídků a je stanovena a definována v pěti bodech: bud špatný, bud líný, bud hloupý, bud štastný a jenom bud.

:star:

BUD ŠPATNÝ: Celý život vám rodiče, škola, společnost a duchovní mistři vnucovali koncept, že máte být dobří, čímž mínili, abyste dělali to, co je jejich přáním, co je všeobecným společensky přijímaným pravidlem, co je tradicí. Pokud jste někdy dělali to, co jste chtěli vy sami, byli jste označeni za špatné, vzpurné, egoistické, nepřizpůsobivé apd. Ale vaší přirozeností je být špatný, dělat si co chcete, nebo jste snad už někdy viděli dobrýho psa či dobrou kočku, nebo dobré dítě či dobrého medvídka? Jedině snad tehdy, pokud byli vycvičeni.
Budte tedy špatní a dělejte si co chcete a jak chcete podle sebe a budte štastní jako medvídek Pú.
(Svou špatnost si nemusíte ospravedlňovat či zdůvodňovat nějakými božskými pocity vycházejícími ze srdce a ani vaším neomylným rozumem, nebot je to vaše přirozená nepřirozenost.)

BUD LÍNÝ: Celý život vám rodiče, škola, společnost a duchovní mistři vnucovali koncept, že máte být pracovití, činorodí, praktikující, že se máte o něco zajímat, mít nějaké hobby a zájmy. Pokud někdo o někom prohlásil, že je líný, bylo to vždy bráno jako negativum. Ale vaší přirozeností je být líný, už jste někdy viděli pracovitého psa nebo kočku, praktikující dítě nebo medvídka? Jedině snad tehdy, pokud byli vycvičeni.
Budte tedy líní, klidně tedy pracujte tvrdě do roztrhání těla musíte-li, ale nezapomente na svou lenost a budte štastní jako medvídek Pú.
(Svou lenost si nemusíte zdůvodňovat nějakou únavou či přepracováním, je to vaše přirozená nepřirozenost)

BUD HLOUPÝ: Celý život vám rodiče, škola, společnost a duchovní mistři vnucovali koncept, že máte být chytří, čímž především mysleli, že máte mít vzdělaní a ještě lépe, máte myslet stejně jako oni, stejně jako většina společnosti. Pokud někdo o někom prohlásil, že je hloupý, bylo to bráno jako negativum. Ale vaší přirozeností je být hloupý, už jste někdy viděli vzdělanou kočku nebo psa, chytrý dítě nebo chytrýho medvídka ?
Budte tedy hloupí, a i když máte vysokou školu a musíte každodenně jednat s lidmi, nezapomente na svou hloupost a budte štastní jako medvídek Pú.
(Svou hloupost si nemusíte omlouvat nedostatkem vzdělání a nijak se se svou hloupostí netrapte a neskrývejte ji, ostatní stejně vidí vaši hloupost at děláte co děláte, a čím víc maskujete vaši hloupost snahou vypadat chytře a čím chytřejší si sám sobě připadáte, tím více je vaše hloupost vidět))


BUD ŠTASTNÝ: Celý život vám rodiče, škola, společnost a duchovní mistři vnucovali koncept, že máte být seriozní, odpovědní, svědomití. Celý život vás učili, že štěstí je závislé na vnějších okolnostech a nikoli na vás samotných. Pokud někdo o někom prohlásil, že je štastný, znamenalo to vždycky mnohem méně, než být seriozní, odpovedný či svědomitý. Pokud byl někdo štastný sám o sobě bez vnějších příčin, vždy byl prohlašován za podezřelého blázna. Ale vaší přirozeností je být štastný, už jste někdy viděli seriozní kočku nebo psa, odpovědné dítě nebo medvídka ? Kočky, psi, děti a medvídci jsou štastní sami od sebe a nepotřebují „nabírat“ štěstí z okolí.
Budte tedy štastní, i když budete muset vypadat a jednat seriozně, budte tedy štastni i když tomu nebudou vnější okolnosti nijak příznivy. Budte štastni jako malé děti a jako medvídek Pú.
(Své štěstí neskrývejte a nijak se za ně nestydte, bude-li pravé a nefalšované, tedy samo o sobě a samo ze sebe (nikoli však jako nějaký fanatický ideologický štěstí jak je vidět u mnoha věřících, kteří své štěstí ztratí při prvním ideologické neschodě), budou ostatní lidé rádi ve vaší přítomnosti, protože všichni mají rádi kočky, psi, děti nebo aspon medvídka Pú)

JENOM BUDTE: Celý život vám rodiče, škola, společnost a duchovní mistři vnucovali koncept, že máte být NĚČÍM, nejlépe podle jejich představ či podle všeobecných společenských norem. Jedině Werich prohlásil a bůh ví jak to sám myslel a jak tomu sám rozuměl: KDYŽ UŽ ČLOVĚK JEDNOU JE, TAK MÁ KOUKAT ABY BYL, TÍM ČÍM JE, A NEBYL TÍM, ČÍM NENÍ, JAK TOMU V MNOHA PŘÍPADECH JE.

Ale vaší přirozeností je být, jenom být a nemusíte pro to dělat vůbec nic. Nebo už jste snad viděli kočku nebo psa, který by nebyl, dítě nebo medvídka který by neexistoval?
Takže jenom budte, protože stejně nemůžete nebýt, a klidně si přitom budte mužem nebo ženou, budte tatínkem nebo maminkou, policajtem nebo zlodějem, a budte štastní jako medvídek Pú.


:ahoj4:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
Dagmar, jamajsky.drap, Jana

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod Motýlek » sob 12. úno 2011 19:08:42

Kalijuga končí, Milý Petře. Co bude po ní, kdo ví... Dost možná to bude tak, že každý bude prožívat post-kalijugu dle svých přání, přesvědčení, preferencí. Někdo nebe, někdo peklo. Protože o tom mluví jeden z všeplatných zákonů Vesmíru - zákon přitažlivosti - jinak mi to nevychází. Už se to děje. Objevují se záměrní tvůrci. I já jím jsem. Ale ne v rovině nevědomé jako doposud, kdy jsme byli tvůrci, ale současně i oběťmi svých přání, přesvědčení a preferencí, protože jsme projektovali ne-záměrně, v područí dobíhajících programů, vlastního karmického zatížení. Ale v rovině vědomé - jako záměrní, svobodní, od dřívějších ovládacích programů odpoutaní tvůrci své vlastní reality.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 320
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 92-krát v 63 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod vostalpetr » sob 12. úno 2011 23:55:42

Kalijuga končí, Milý Petře.
....................................
Milý Motýlku. Kalijuga teprve začíná.... :o
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod Motýlek » ned 13. úno 2011 10:01:21

vostalpetr píše:Kalijuga končí, Milý Petře.
....................................
Milý Motýlku. Kalijuga teprve začíná.... :o


Každému dle jeho libosti a přání.

(btw. zkus si o tom nejdřív alespoň něco přečíst...)
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 320
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 92-krát v 63 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod vostalpetr » ned 13. úno 2011 14:50:05

(btw. zkus si o tom nejdřív alespoň něco přečíst...)
.............................................................

Já ti fandím, ale tohle je jen lidská představa, lépe řečeno lidská touha, co je stará asi jako člověk,
a v každé době se neustále opakuje v různých podobách,
a vždycky je všelijak vědecky a pseodovědecky a biblicky a ezotericky vysvětlována některými lidmi,
co tuto vizi potřebijí k životu a naději

V PODSTATĚ HRABE NAPROSTO VŠEM A VŠICHNI V NĚCO VĚŘÍ, LEPŠÍ BUDOUCNOST,
I BRATŘI PANKÁČI,
A NIKDO SE NEPODÍVÁ NA PRÁVĚ PROBÍHAJÍCÍ PŘÍTOMNOST:

Stačí se mrknout do historie, jen 20. století mělo třeba vizi socialismu, nebo fašismu, což byly také představy "božího království na zemi". No a to nemluvím o jehovistech a dalších a dalších a dalších.

Kalijuga skončí tehdy, když lidé začnout žít v přítomném okamžiku, což znamená že poznají, že život probíhá právě ted a ne v nějaké představě (lepší) budoucnosti.

Kdy to bude, to nevím, zítra, pozítří, za sto let, tisíc, nikdy ???

Nevím...

Asi jsem tě zklamal, no počkáme a uvidíme... :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
jamajsky.drap, Jana, PánBů

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod Motýlek » pon 14. úno 2011 17:57:18

Ne, nijak jsi mě nezklamal :)
Že skutečným vysvobozením od minulosti a budoucnosti je život tady a teď - o tom žádná. Snažím se tak žít a přestože někdy klopýtám, jde mi to den ze dne snáz a snáz. Kalijuga je obecně platný terminus technicus - obdobně jako třeba roční období i ona je jen pojmenováním určité kvality energie v jistém místě a času. Jak se kdo bude v ní projevovat, je jeho věcí, či spíše jeho vyššího plánu.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 320
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 92-krát v 63 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod Jana » pon 14. úno 2011 19:58:39

Tedy to video !

:poklona: Obrázek :poklona:
Jana
 
Příspěvky: 1493
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod PánBů » úte 15. úno 2011 8:17:01

Konečně nějaký náboženství kde nemám problém s dodržováním všech (pěti) přikázámí. :D :D :D
Uživatelský avatar
PánBů
 
Příspěvky: 179
Registrován: pát 22. říj 2010 14:11:16
Poděkoval: 84
Poděkováno: 51-krát v 37 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod vostalpetr » úte 15. úno 2011 15:16:03

PánBů píše:Konečně nějaký náboženství kde nemám problém s dodržováním všech (pěti) přikázámí. :D :D :DSnažím se být univerzální jako Pán Bůh...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli vostalpetr za tento příspěvek:
PánBů

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod Petr » stř 16. úno 2011 21:55:02

Ja bych misto 5 BUD nabidl jen jedno BUD: BUD svuj. tj. BUD jaky chces, ale BUD to ty. (:D no mozna jsou to nakonec dve ;)).

Tj. nerid se cizimi BUD :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2838
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 588
Poděkováno: 1280-krát v 715 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
PánBů

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod vostalpetr » čtv 17. úno 2011 6:12:48

Petr píše:Ja bych misto 5 BUD nabidl jen jedno BUD: BUD svuj. tj. BUD jaky chces, ale BUD to ty. (:D no mozna jsou to nakonec dve ;)).

Tj. nerid se cizimi BUD :)


No o tom bud svůj a bud jaký chceš hovoří ty čtyři předcházející body,
a vlastně v té definici mahanisargy jogy je už řečeno, že to, jaký jsi je naprosto v pořádku:


1)) Většina učení náboženských, duchovních atd. říká, že něco není v pořádku,
a že je třeba to napravit, nejlépe nějakou usilovnou snahou o něco (cokoli)

2)) No a já říkám, že to, že to není v pořádku je vlastně v pořádku, že to tak má být, už jenom z toho důvodu, že to tak je

3)) A pak říkám ve čtyřech bodech BUD SVŮJ a vybírám si čtyři body z oblasti lidského života které společností nejsou nějak moc kladně hodnoceny avšak které jsou egu přirozené
(mohlo by jich tam být taky klidně sto, ale nejsem Mojžíš kterej spisoval Zákon :D
ale jeden mi přijde málo, je třeba aspon uvést ty nehorší a nejodsuzovanější případy)

4)) No a v pátém bodě hovořím o tvé podstatě, o tvém bytí,
že není třeba něčím být, protože už jsi
a že možná, když tě to napadne,
tak se podíváš na to, co je to bytí samo o sobě, nikoli jak na to kouká většina lidí "být něco",
ale "bytí samo o sobě"

((Je to už staršího data, asi dva roky starý a padlo mi to do oka na Jitřní zemi a protože jsem vás chtěl potěšit, že existuje joga úplně pro všechny, tak jsem to sem dal. Samozřejmě, nejleppší by bylo založit nějakou celosvětovou organizaci, a já bych vybíral příspěvky :D :D :D ))
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích

Re: MAHA nisarga JOGA

Příspěvekod vostalpetr » čtv 24. úno 2011 21:21:11:ahoj2:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4326
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 95
Poděkováno: 597-krát v 443 příspěvcích


Zpět na Satsangy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků