Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Výroky Vesmíru ze stránek http://www.tut.com

Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Petr » čtv 20. srp 2009 13:18:21

If you could actually stand in someone else's shoes, to hear what they hear, see what they see, and feel what they feel, you would honestly wonder what planet they live on, and be totally blown away by how different their "reality" is from yours.

You'd also never, in a million years, be quick to judge again.

Just sayin'
The Universe


Pokud bychom mohli vstoupit do něčí jiné zkušenosti a slyšel to, co slyší někdo jiný a vidět to, co vidí a cítit to, co cítí, tak byste byli upřímně v údivu, na které planetě to žijí a byli byste naprosto ohromeni, jak rozdílná je ta jejich "realita" od té vaší.

A už nikdy, ani za milion let, byste nebyli rychlí ve vašem posuzovaní druhých.


Tak jsem si to hned vyzkoušel ve své představivosti a už i v té jsem byl udiven, když jsem se snažil vidět svět očima někoho jiného.. :koukam: a to věřím, že byl slabý odvar proti realitě. :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
adiuv, destiny, Motýlek, Zero

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Lída » čtv 20. srp 2009 15:14:33

Jj, je to tak.

Vstoupit do něčí jiné zkušenosti umožňuje - aspoň z nepatrné zčásti - každá diskuse. Člověk někdy užasne, jak úplně jinak než já vidí ten druhý něco, o čem mluvím. Stačí dát si tu práci a na chvíli si zkusit představit, z jakého asi pohledu se dívá, zkusit to uvidět jeho očima... To je asi největší přínos, který mi sledování diskusí na webu přinesl, totiž pochopení, že každý žijeme ve vesmíru vlastních interpretací světa kolem nás a v nás. Způsob, jak to chápeme, je přímý důsledek všech předchozích zkušeností a jejich hodnocení tím, kdo je prožil. A to je u každého z nás naprosto jiné. On vychází z jiných zkušeností než já, a proto jeho pohled má příčinu, která mi může unikat.

Aby bylo možné vstoupit do něčí zkušenosti, nebo se o to aspoň pokusit, je nezbytné jen jedno: úcta k jinakosti jeho pohledu.
:)
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Lída za tento příspěvek:
destiny

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Petr » pát 21. srp 2009 9:44:14

:hugs: ano ano výsledkem je úcta a respekt.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod marcelapa » stř 30. lis 2011 8:33:22

Svět který vnímáme se skládá z informací které nás obklopují a které vnímáme našimi smysly a na základě kterých mysl interpretuje realitu okolo nás. Bohužel mozek má úzkou datovou sběrnici a dokáže zpracovat pouze několik procent z informací které vnímáme. Které informace to budou rozhoduje naše podvědomí nezávisle na naší vůli a pouze z těchto informací se skládá "osobní realita" která je jiná pro každého z nás. Každý z nás má svůj osobní Matrix ve kterém žije
Uživatelský avatar
marcelapa
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 03. říj 2011 7:30:51
Poděkoval: 0
Poděkováno: 1-krát v 1 příspěvku

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod flpbb » čtv 01. pro 2011 22:42:30

Svět který vnímáme se skládá z informací které nás obklopují a které vnímáme našimi smysly a na základě kterých mysl interpretuje realitu okolo nás. Bohužel mozek má úzkou datovou sběrnici a dokáže zpracovat pouze několik procent z informací které vnímáme. Které informace to budou rozhoduje naše podvědomí nezávisle na naší vůli a pouze z těchto informací se skládá "osobní realita" která je jiná pro každého z nás. Každý z nás má svůj osobní Matrix ve kterém žije

1/ "dokáže zpracovat pouze několik procent z informací které vnímáme" - cca procento a nikoliv mozek, ale vědomí
2/ "Které informace to budou rozhoduje naše podvědomí nezávisle na naší vůli" - asi jsi to špatně formulovala - správně má být: naše podvědomí zaznamená naprosto vše, vědomí pouze salientní zážitky /informace/, to je právě ten kámen úrazu...
3/ "osobní matrix" je matrix tvého ega, nezlob se. Vidíš právě jen to, co chce vidět tvoje ego, jinak by ses rozpustila v tom pohledu a viděla jen lásku. Anebo jinak - vesmír. Ještě jinak - boha.
Ted si to zase schytám, co?
Obrázek
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » pát 02. pro 2011 21:06:13

Co takhle vnímat svět jako jeden někdo jiný a zůstat při tom sám sebou?
Co takhle potkat se se dvěma, třemi a více lidmi a dokázat vidět, jako oni vidí a zůstat sám sebou?
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli TŘINÁCTÁ za tento příspěvek:
Lída

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Motýlek » sob 03. pro 2011 8:38:20

a co když je to tak, že naše vnější smysly interpretují jen náš vnitřní svět?
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Motýlek za tento příspěvek:
Zero

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Petr » sob 03. pro 2011 11:02:41

TŘINÁCTÁ píše:Co takhle vnímat svět jako jeden někdo jiný a zůstat při tom sám sebou?
Co takhle potkat se se dvěma, třemi a více lidmi a dokázat vidět, jako oni vidí a zůstat sám sebou?


jj tak to bylo mysleno v tom uvodnim prispevku ;). Slo pouze o nahled do vnimani druhych, abychom rozsirili vnimani nase.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » pon 05. pro 2011 18:21:42

K věci z jiného úhlu.
Čistě teoreticky.Zkoušel někdo z Vás kontrolovat vlastní myšlenky?
Prakticky.
Posadíte se do ušáku, lehnete do postele, kamkoliv je Vám milo a příjemno,klidno a zavřete oči. Budete sledovat své vlastní myšlenky.Nezaujatě, jako film v časovém limitu, dejme tomu 5 minut. Pokud ne, a rozhodnete se vyzkoušet, zjistíte, že tento stav udržet pouhých pět minut, není zrovna jednoduché.
Další fáze je udržet v takovém časovém limitu jedinou myšlenku. Jednoduše pět minut myslet na jedinou věc, bez toho, že by Vaše mysl sklouzla myšlence další.

Nejtěžší fáze je nemyslet vůbec na nic. Prostě na nic.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet tuto techniku sami na sobě, budete neoblomní a cílevědomí ve svém záměru, zjistíte, že těchto několik zdánlivě obyčejných a snadných počinů může být úkol i na několik let.

Vzhledem k tomu, co jsem napsala a mé vlastní zkušenosti, těžko si jen představit, že je každý druhý skutečně schopen vnímat svět z pohledu někoho dalšího a přitom zůstat sám sebou.
Mnoho z nás nedovede s přehledem kontrolovat za běžného chodu vlastní procesy myšlenek, pocitů, vjemů a mnoho dalšího, jak bychom si tedy mohli jen představovat, že jsme schopní objektivně vnímat svět dvojnásobně.
Dle mého ta představa nemůže fungovat ani teoreticky.
Jednoduše, pouhá jedna sekunda v našem životě je nekonečná a velmi spletitá zkušenost i na jednu jedinou bytost. Když se ptáme na podobné otázky - kdybych vnímal svět jako někdo jiný - , měli bychom si přinejmenším toto uvědomit.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli TŘINÁCTÁ za tento příspěvek:
Ladislav

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Vyc » pon 05. pro 2011 18:41:14

Uživatelský avatar
Vyc
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 20. říj 2011 18:23:43
Poděkoval: 4
Poděkováno: 2-krát v 2 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod flpbb » pon 05. pro 2011 19:46:25

13-TÁ
...

Popisuješ něco, co obsáhle vysvětlil Tole ve svých třech publikacích a důvěrně to zde všichni znají, nakonec několik topiků zde i najdeš. Jako první o tom ale mluvil Buddha pod tím posvátním fíkovníkem, kde se stal osvíceným - on si vlastně podle legendy řekl, že z pod něj nevstane, dokud se nedozví pravdu...
Pokud jde o to zkusit nemít myšlenky, není to složité. Zkus se koukat na zápád slunce, na hvězdy nebo někam do přírody, to samo ti navodí stav alfa a ego se začne rozpouštět. Pokročilejší může toto mít třeba na Václaváku.
Já jen pořád nechápu, proč se tak snažíte vnímat svět z pohledu druhého? Nemůže se vám to dokonale povést, nejste s ním totožní, váš svět jsou jen vaše představy jak asi se cítí on a i když se do toho vžijete, jde jen o přibližný odhad. Chytráčci pořád poučují, abysme si sami sebe představili na místě toho druhého, než zareagujeme. Dobře, ale co když on je masochista? Co když se chce hádat, aby si ujasnil nebo naopak vyvrátil svůj názor? Namítnete, že to je zlomek, já tvrdím, že není, ono těch důvodů je víc! Zkuste to sledovat /vaše vztahy/ a uvidíte, že i toto je úlohou každého člověka a kdyby se choval jak ovečka, vlastně by si s ním neměl po čase už nikdo co říct. Stal by se bezprizorní a amorfní bytostí, co by se vžívala do druhých, dle toho i chovala a časem ztratila vlastní osobnost.
Nebo to tak není?
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod adiuv » pon 05. pro 2011 20:09:04

Pokud bychom mohli vstoupit do něčí jiné zkušenosti a slyšel to, co slyší někdo jiný a vidět to, co vidí a cítit to, co cítí, tak byste byli upřímně v údivu, na které planetě to žijí a byli byste naprosto ohromeni, jak rozdílná je ta jejich "realita" od té vaší.

A už nikdy, ani za milion let, byste nebyli rychlí ve vašem posuzovaní druhých.

Petr píše: :hugs: ano ano výsledkem je úcta a respekt.

Tak jednoduché - a tak vzácné.
Uživatelský avatar
adiuv
 
Příspěvky: 400
Registrován: čtv 01. zář 2011 15:49:54
Poděkoval: 26
Poděkováno: 30-krát v 29 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli adiuv za tento příspěvek:
Zero

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod flpbb » pon 05. pro 2011 20:54:49

Pokud bychom mohli vstoupit do něčí jiné zkušenosti a slyšel to, co slyší někdo jiný a vidět to, co vidí a cítit to, co cítí, tak byste byli upřímně v údivu, na které planetě to žijí a byli byste naprosto ohromeni, jak rozdílná je ta jejich "realita" od té vaší. A už nikdy, ani za milion let, byste nebyli rychlí ve vašem posuzovaní druhých.

A právě proto tam nikdy nevstoupíme, je to přece logické! To by dnes raketoplány nelítaly do vesmíru a my zůstali s opicema na stromech mít názor podle jiných a jen se mu přizpůsobovat a chovat dle něj. Veškeré nové a převratné myšlenky vznikly z diskuzí, které nabyly i rozměrů hysterických hádek. Člověk se určitě má zamyslet nad pohledem toho jiného, něco mu to dá, ale názory, postoje a hodnoty musí mít své vlastní, říká se tomu úsudek. Napsal bych ještě emoce, pokud to nikdo nezmanipuluje proti mně.
Jinak je samozřejmé, že každý zde vidí a vnímá něco úplné jiného. Měl jsem partnerku, s kterou jsme vyvíjeli barvy a ona viděla tyrkys jako zelen, já jako modř. Nesem malíř, jednalo se o komerční laboratoř a barvy na zakázku polymerů. Problém byl, že když jsme ji izolovaně míchali, ten rozdíl byl nepatrný a tehdejší šéfka řekla: "Vy idioti, vždyt to máte stejný"
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » pon 05. pro 2011 21:11:52

flpbb píše:13-TÁ
...

Popisuješ něco, co obsáhle vysvětlil Tole ve svých třech publikacích a důvěrně to zde všichni znají, nakonec několik topiků zde i najdeš. Jako první o tom ale mluvil Buddha pod tím posvátním fíkovníkem, kde se stal osvíceným - on si vlastně podle legendy řekl, že z pod něj nevstane, dokud se nedozví pravdu...
Pokud jde o to zkusit nemít myšlenky, není to složité. Zkus se koukat na zápád slunce, na hvězdy nebo někam do přírody, to samo ti navodí stav alfa a ego se začne rozpouštět. Pokročilejší může toto mít třeba na Václaváku.
Já jen pořád nechápu, proč se tak snažíte vnímat svět z pohledu druhého? Nemůže se vám to dokonale povést, nejste s ním totožní, váš svět jsou jen vaše představy jak asi se cítí on a i když se do toho vžijete, jde jen o přibližný odhad. Chytráčci pořád poučují, abysme si sami sebe představili na místě toho druhého, než zareagujeme. Dobře, ale co když on je masochista? Co když se chce hádat, aby si ujasnil nebo naopak vyvrátil svůj názor? Namítnete, že to je zlomek, já tvrdím, že není, ono těch důvodů je víc! Zkuste to sledovat /vaše vztahy/ a uvidíte, že i toto je úlohou každého člověka a kdyby se choval jak ovečka, vlastně by si s ním neměl po čase už nikdo co říct. Stal by se bezprizorní a amorfní bytostí, co by se vžívala do druhých, dle toho i chovala a časem ztratila vlastní osobnost.
Nebo to tak není?


Toleho jsem nečetla (nicméně pokud zde najdu, přečtu si) a nemám tušení, co zde ostatní vědí či znají. A kdo má? :happy:
Kdo, co řekl jako první, jsou jenom dohady. Nejsem budhistka.
A neměj mi za zlé, nemohu uvěřit, že stav ,,myšlenkového prázdna,, jsi již zakusil¨, zvláště pak pokud hovoříš o hladině alfa a egu v jedné větě.

K druhé části Tvého příspěvku.
Znám lidi, kteří jsou schopni, bez jakékoliv přípravy a cviku pohlédnout druhému do duše a vidět ji teď a tady i s její minulostí. Ať doma, nebo na Václaváku. Věřte, že jen málokdo by si něco takového opravdu přál vidět a zažívat na vlastní kůži dennodenně. Nevíte, co si představujete. Nevíte, co si přejete.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli TŘINÁCTÁ za tento příspěvek:
adiuv

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » pon 05. pro 2011 21:18:29

Vyc píše:A co takhle:
http://www.zmenaupramene.cz/podstata-duse/[url][/url]


Jako lidský počin chápu.
Jako literární počin na mizivé úrovni.

Text sdělením připomíná ženu, která ze značky dělá pět věcí najednou.
Celý text by se dal shrnout do dvou, nebo tří vět.

Když něco takového tvoříš, zvlášť pokud nepíšeš pro sebe, soustřeď se.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » pon 05. pro 2011 21:26:54

flpbb píše:Jinak je samozřejmé, že každý zde vidí a vnímá něco úplné jiného. Měl jsem partnerku, s kterou jsme vyvíjeli barvy a ona viděla tyrkys jako zelen, já jako modř. Nesem malíř, jednalo se o komerční laboratoř a barvy na zakázku polymerů. Problém byl, že když jsme ji izolovaně míchali, ten rozdíl byl nepatrný a tehdejší šéfka řekla: "Vy idioti, vždyt to máte stejný"


Je již vědecky dokázáno, že ženy a muži vzhledem ke své genetické zkušenosti od počátku vývoje lidstva vnímají jisté detaily v různých nuancích. Týká se to nejen barev, ale i prostorového, periferního vidění, či vidění na dálku a mnohých dalších jevů.

Různorodost vnímání je logická i vzhledem k jednotlivému subjektu bez ohledu na pohlaví.
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » pon 05. pro 2011 22:06:31

Petr píše::hugs: ano ano výsledkem je úcta a respekt.


Petře, vzpomněla jsem si na jednu báseň.

Eva vzdorná

jsem Eva hloupá
co letos jako loni
zas sbírá šišky pod jabloní
jsem Maruška - chlorida sodná
však poslední dobou
mě nějak sere
bejt pořád ,, ta hodná,,

/Bohuslava Hladečková/

Řekni, máš vždycky k člověku jen úctu a respekt?
Vždycky, když Tě uhodí, nastavíš druhou Tvář?
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod flpbb » úte 06. pro 2011 0:23:27

13-tá:
Takže no proto i jsem založil téma Unmasked. Ty znáš mě, já tebe nikoliv? Podivné.
Básen "Evy" je nádherná, vím asi tedy nakonec kdo jsi. Jedna z mých nejlepších lidí, co jsem kdy poznal, nebot duše tvá je čistá řečeno se Shakespearem a nad cizí lebkou budeme svá rozhodnutí činit jen sami za sebe bez Hamleta... Asi jsi ale adminova žena nebo obdivovatelka.
No nic, 13ka má pravdu - moc si ji zde važme, to je právě člověk, co ho zde potřebujeme. Vnáší sem názory, co já ani vy nemáme, necht to dělá dál.
Uživatelský avatar
flpbb
 
Příspěvky: 394
Registrován: sob 20. srp 2011 20:28:31
Poděkoval: 3
Poděkováno: 40-krát v 30 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod Zero » úte 06. pro 2011 14:50:31

Motýlek píše:a co když je to tak, že naše vnější smysly interpretují jen náš vnitřní svět?

Zdá se, že nejen naše vnější smysly, ale i to, co v nás jejich informace vyvolá, co si o tom pomyslíme. To rozhodne o našem vidění. Může tedy individualita objektivně vnímat a interpretovat vnější svět?

Může nanejvýš říci, jak to vidí, ne jak to je. To vede k pokoře.

Ladislav píše:"..každá NAŠE myšlenka přispěla k tomu jací jsme dnes...". To je hodně hluboká "myšlenka" :idea2:
...víme které myšlenky jsou jsou naše?
...víme jací vlastně jsme?
...a jsme si toho vědomi dnes? právě v tento okamžik?
Uživatelský avatar
Zero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 05. pro 2011 22:35:42
Poděkoval: 24
Poděkováno: 4-krát v 4 příspěvcích

Re: Kdybych vnímal svět jak někdo jiný

Příspěvekod TŘINÁCTÁ » úte 06. pro 2011 15:22:14

Zero píše:
Motýlek píše:a co když je to tak, že naše vnější smysly interpretují jen náš vnitřní svět?

Zdá se, že nejen naše vnější smysly, ale i to, co v nás jejich informace vyvolá, co si o tom pomyslíme. To rozhodne o našem vidění. Může tedy individualita objektivně vnímat a interpretovat vnější svět?

Může nanejvýš říci, jak to vidí, ne jak to je. To vede k pokoře.

Ladislav píše:"..každá NAŠE myšlenka přispěla k tomu jací jsme dnes...". To je hodně hluboká "myšlenka" :idea2:
...víme které myšlenky jsou jsou naše?
...víme jací vlastně jsme?
...a jsme si toho vědomi dnes? právě v tento okamžik?


Není přece účelem zaonačit každou zmínku tak, aby kopírovala dogmatický přístup věci jednotlivce. Nebo ano?
Zrcadlo nevidí pře čelo.
Uživatelský avatar
TŘINÁCTÁ
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 01. pro 2011 22:24:38
Poděkoval: 1
Poděkováno: 5-krát v 5 příspěvcích

Další

Zpět na Výroky přímo z Vesmíru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků