Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Petr » stř 09. bře 2011 11:02:41

watta píše:zdrojem našich myšlenek jsme my sami. a protože my jsme vším, nebo lépe řečeno všechno je námi, a skrz nás (se stává tělem :))) ), je to zase to naše milované všechno. naše milované ego je součástí toho milovaného všeho. what's the problem ***
:srdce:


There is no problem ***

neni problem, pouze si ho muzeme vytvorit a videt ho tak, coz neni zadny problem a neni to ani problem. :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod vostalpetr » stř 09. bře 2011 14:46:46

Ted mám ale problém tomu porozumět.. :D :D :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod jamajsky.drap » pát 11. bře 2011 22:00:47

watta píše:zdrojem našich myšlenek jsme my sami. a protože my jsme vším, nebo lépe řečeno všechno je námi, a skrz nás (se stává tělem :))) ), je to zase to naše milované všechno. naše milované ego je součástí toho milovaného všeho. what's the problem ***
:srdce:


Naprosto souhlasim, je to víceméně popis srdce. Mozek vše hodnotí, rozděluje, analyzuje. Srdce naopak syntetizuje, zahrnuje vše. Mozek je úžasný nástroj, dokáže vytvářet realitu podle našeho přání. Ale je to jako s ohněm. Dobrý sluha, ale zlý pán :)
Uživatelský avatar
jamajsky.drap
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 16. lis 2009 14:16:35
Poděkoval: 149
Poděkováno: 114-krát v 68 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli jamajsky.drap za tento příspěvek:
PánBů

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Cizinec » stř 23. bře 2011 2:05:32

Petr píše:Není potřeba se zbavit myšlenek, abychom byli svobodní, stačí je jen změnit na myšlenky, jejichž podstatou je svodoba.

Svoboda ega je jeho myšlenka. Volit mezi kokainem či heroinem, toť svoboda narkomana. Pravá svoboda ale neleží v zorném úhlu narkomana, protože znamená nebýt narkomanem. Pravá svoboda je smrt ega. Což myšleno, nikoli realizováno, je jen jeho další hra. Jakož i tato diskuze :).
Uživatelský avatar
Cizinec
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 21. led 2010 19:29:59
Poděkoval: 0
Poděkováno: 15-krát v 11 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Cizinec za tento příspěvek:
Ladislav, vostalpetr

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod vostalpetr » stř 23. bře 2011 9:43:12

Cizinec píše:
Petr píše:Není potřeba se zbavit myšlenek, abychom byli svobodní, stačí je jen změnit na myšlenky, jejichž podstatou je svodoba.

Svoboda ega je jeho myšlenka. Volit mezi kokainem či heroinem, toť svoboda narkomana. Pravá svoboda ale neleží v zorném úhlu narkomana, protože znamená nebýt narkomanem. Pravá svoboda je smrt ega. Což myšleno, nikoli realizováno, je jen jeho další hra. Jakož i tato diskuze :).



No ale jako pomůcka proti myšlence jsem nesvobodný je myšlenka jsem svobodný dobrou pomůckou,
je to jako volba mezi měkčí drogou a tvrdší drogou,
samozřejmě svoboda je až "za" drogovou závslostí ztotožnovat se s myslí

(navíc, myšlenka jsem svobodný podporuje existence ega, tedy nesvobody,
ale přece jen je to taková měkčí droga... :P )
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod PánBů » čtv 24. bře 2011 7:44:58

Pravá svoboda je smrt ega

Jaký je tedy rozdíl mezi pravou svobodou(smrtí ega) A smrtí celkovou? :)
Uživatelský avatar
PánBů
 
Příspěvky: 179
Registrován: pát 22. říj 2010 14:11:16
Poděkoval: 84
Poděkováno: 51-krát v 37 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Cizinec » čtv 24. bře 2011 20:28:01

vostalpetr píše:No ale jako pomůcka proti myšlence jsem nesvobodný je myšlenka jsem svobodný dobrou pomůckou, je to jako volba mezi měkčí drogou a tvrdší drogou

Kritérium měkčí-tvrdší droga duchovní neleží v zorném úhlu ega. Bez měřítka ale nelze měřit.

PánBů píše:Jaký je tedy rozdíl mezi pravou svobodou(smrtí ega) A smrtí celkovou?

Řešením těchto křížovek se ego živí.
Uživatelský avatar
Cizinec
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 21. led 2010 19:29:59
Poděkoval: 0
Poděkováno: 15-krát v 11 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod PánBů » pát 25. bře 2011 7:11:33

Já ti rozumim :) Ale nechápu proč zabíjet ego už teď když po fyzické smrti mě to stejně čeká.
Uživatelský avatar
PánBů
 
Příspěvky: 179
Registrován: pát 22. říj 2010 14:11:16
Poděkoval: 84
Poděkováno: 51-krát v 37 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Motýlek » pát 25. bře 2011 19:09:52

PánBů píše:Já ti rozumim :) Ale nechápu proč zabíjet ego už teď když po fyzické smrti mě to stejně čeká.


Omyl, Tvé ego bude existovat i po fyzické smrti. Je to Tvé jádro, které se proměňuje v nekonečně mnoha existencích a realitách - nezaniká a ani nemůže: je to Boží částečka, která se v Tobě promítá a která Tě navždy spojuje s Tvým Stvořitelem.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

ujasnění pojmu ega

Příspěvekod Monika » pát 25. bře 2011 23:47:19

když to tak čtu, tak mi přijde, v rámci smysluplného pokračování diskuze, dobrý si ujasnit - co kdo vnímá pod pojmem ego :?:

jestli pocit oddělenosti - čili vymezenost něčeho (někoho) vůči něčemu (někomu) nebo jako nějaký soubor energetické jednotky,držící pospolu v rámci Celku a činící zkušenosti nebo jako systém převzatých a navyklých způsobů vnímání atd. :)
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 1132
Registrován: čtv 05. lis 2009 22:14:16
Poděkoval: 553
Poděkováno: 368-krát v 288 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Motýlek » sob 26. bře 2011 11:24:54

Ani ne tak, co kdo vnímá, ale jaká je DEFINICE ega. Dohady jsou k ničemu, navrhuju posunout se dál - s odkazem na milého Setha, kterého momentálně študuju. Ne náhodou je téma lidského ega hned prvním tématem jeho Promluv. Pokud si definici ega sami neosaháme a nevstřebáme, nemůžeme se pohnout dál, je to úplný základ.
Výpisky z kapitoly o egu jsou tady: http://www.matrix-neo.cz/autori/jane-ro ... vy/ego.htm
Pro zájemce můžu udělat scany a poslat mailem originál z Promluv. Jako knížka se už nedá u nás nikde běžně sehnat - já k ní přišel přes Aukro, jehož prostřednictvím jsem si knížku přitáhl :)
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Cizinec » sob 26. bře 2011 14:02:20

Ego je voluntární objektifikace sebe, řekl bych.

Jak vyzrát na to ego, špekuluje ego. Stejně smrt bere všechno, tak nač se snažit, říká si. Nebo blahosklonně vysvětluje na internetovém fóru, jak to vlastně s tím egem je. A vysvětlovat musí, mlčení, vnější i vnitřní, byla by jeho záhuba.
K čemu další slova?
:-)
Uživatelský avatar
Cizinec
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 21. led 2010 19:29:59
Poděkoval: 0
Poděkováno: 15-krát v 11 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Cizinec za tento příspěvek:
Jana, Ladislav

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Motýlek » sob 26. bře 2011 22:52:24

Cizinče,
snažím se pochopit, ale nedaří se mi. Je to vina mého EGa či ne?
Odpověz a vysvětli lidsky, srozumitelně a pochopitelně, prosím.

Děkuji.
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Cizinec » ned 27. bře 2011 10:03:35

Motýlek píše:Cizinče,
snažím se pochopit, ale nedaří se mi. Je to vina mého EGa či ne?
Odpověz a vysvětli lidsky, srozumitelně a pochopitelně, prosím.

Děkuji.

A jak to mám ku.va vědět. :D

Si to tak neber...
:meditace:
:2in1:
Uživatelský avatar
Cizinec
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 21. led 2010 19:29:59
Poděkoval: 0
Poděkováno: 15-krát v 11 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Motýlek » ned 27. bře 2011 11:58:34

Cizinec píše:
Motýlek píše:Cizinče,
snažím se pochopit, ale nedaří se mi. Je to vina mého EGa či ne?
Odpověz a vysvětli lidsky, srozumitelně a pochopitelně, prosím.

Děkuji.

A jak to mám ku.va vědět. :D

Si to tak neber...
:meditace:
:2in1:


Nojo, v pohodě :)
přijímám sebe sama
Uživatelský avatar
Motýlek
 
Příspěvky: 309
Registrován: ned 19. zář 2010 17:19:06
Poděkoval: 121
Poděkováno: 93-krát v 63 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Petr » ned 27. bře 2011 17:19:35

I egem jsme.

Odmitani ega se mi jevi jako odmitani casti sebe, ale mozna je to pak jen o tom, ze chceme byt jinym egem, takovym bez ega. :) Ale to by museli rict jak to maji ti, co ho uspesne rozpustili, prip. i vypustili :) Jestli ego nemaji vubec, nebo maji jine.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod PánBů » pon 28. bře 2011 10:41:05

Já bral definici ega z toho co říkal Tolle. Že je to ztotožňováni se s myšlenkami. Představuju si to tak že si pomocí mozku ohodnotíme a rozškatulkujeme si si věci co se nám v životě dějí a pak si z toho něco vyberem a řeknem: Jsem to a to ... . Přičemž to co zůstává a je neměnné je jen to "já jsem". Tedy jen jakýsi pocit existence.

Také bych řekl že bychom ego neměli odmítat. Jsem příznivcem názoru že vše je láska. Tedy i ego je láska. My všichni jsme taky láska a nějaké usmrcování čehokoliv co jsme je usmrcování nás samotných. (říká to ego že? ale jak jinak to vyslovit?)

Nadruhou stranu mám takovej duchovní zákon: Abychom objevili co je nám čemu dobré musíme to nemít(nejlépe ztratit). Takže když chci vědět kčemu mi je ego tak se ho na chvíli zbavim a za chíli poznám k čemu je dobré. Myslím že to byl právě Tolle který někde říkal že žil jako bezdomovec bez smyslu života bez cíle a byl i rozhodnut zemřít. Takže byl ve stavu bez ega bez žádostí bez potřeb atd... Bylo to skvělé osvícení a podobně ale něco mu v tom stavu asi chybělo. A tak se rozhodl pro své nové ego že bude lidem duchovně pomáhat.

Podle mě jsme naprosto svobodní zvolit si jaké zkušenosti chceme zažít. A už zde(já jsem si zvolil zkušenost) :) začína přirozeně naše ego ale není to nic zhoubného jde jen o to jestli ego ovládáme nebo ego ovládá nás(abychom k tomu já jsem ... (něco) příliš nepřilnuli). A jedno malé tajemství na závěr. Ego nikdy nevyhraje, ikdyž se necháme egem úplně unést.Je to prostě tak dokonale ve vesmíru zařízeno. :)
Uživatelský avatar
PánBů
 
Příspěvky: 179
Registrován: pát 22. říj 2010 14:11:16
Poděkoval: 84
Poděkováno: 51-krát v 37 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Petr » pon 28. bře 2011 22:43:01

Ja se divam na ego, jako na mnozinu vsech nasich presvedceni, viry, definic.. tj. asi by se dalo rici osobnost. Zit bez ega by pak, podle me definice, znamenalo zit bez definic, presvedceni, ktere tento zivot obarvuji tak nebo onak, tj. zit v indiferenci, v totalni neutralite vuci vsemu, co nas potkava. Ale i na to je potreba mit definici a presvedceni jak chceme zit a ze bez ega je to lepsi. Tj. ja se na to divam jako na posun od jednoho ega k jinemu. Neboli od vsech moznych eg k nejakemu jednomu typu prozivani, ktere se nekde (a ne samo) nadefinovalo jako zadouci.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod Petr » pon 28. bře 2011 22:55:23

PánBů píše:Já bral definici ega z toho co říkal Tolle. Že je to ztotožňováni se s myšlenkami.

no to mi ted moc nedava smysl. Ale asi to ve sve hlave vidi Tolle z jineho uhlu.. ja si ted nejak ztotoznovani s myslenkami nedovedu predstavit...

Myslenky vnimame, mozna i tvorime, ony se podili na tom jakymi jsme, cim jsme, ale my nejsme jimi a ony nejsou nami. Je to takova hezka koexistence a vzajemna symbioza. :)
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle - Je ego zdrojem našich myšlenek?

Příspěvekod PánBů » úte 29. bře 2011 9:03:26

Já to chápu tak. Když řeknu: Myslenky vnimame, mozna i tvorime, Tak se považujeme za někoho kdo je řekněme vnímatel či stvořitel a to je ego. Když se oprostíme od všecho co dokážeme vymyslet i od toho že myslíme tak jsme ve stavu bez ega. Můžeme zůstat jen jako pozorovatel ale to si zase nesmíme uvědomovat jinak bychom se stotožňovali s tim pozorovatelem. :) Nedávno jsem tu psal že náš bůh je úplnej blbec protože inteligence je jen výmysl našeho mozku tedy vlastně ega(o). :D Takže když chcem bejt bez ega je nejlepší nemyslet vůbec na nic. Ale to nás nebude bavit když máme ty obrovské mozky :) A proto na tom rozspouštění ega tolik nelpim.
Uživatelský avatar
PánBů
 
Příspěvky: 179
Registrován: pát 22. říj 2010 14:11:16
Poděkoval: 84
Poděkováno: 51-krát v 37 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Eckhart Tolle

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron